Jump to content

Moje przemyślenia: Aune X1S vs. smartphon z AKG K550

Recommended Posts

Posiadaczem słuchawek AKG K550 MK1 jestem już dłuższy czas. Dopiero parę dni temu zakupiłem im przyjaciela - Aune X1S. Wiedząc, że DAC gra neutralnie oczekiwałem od niego poprawienia ogólnej jakości dźwięku, względem smartphona - w tym wypadku chiński Hujałej P8. Pierwsze minuty z nowym sprzętem do najprzyjemniejszych nie należały. Raz, że bolała mnie głowa, dwa - zakupiłem nowe pady do słuchawek. Stare były mocno zjechane - bardziej przypominały welury, ponieważ skóra w większości się zdarła. Wraz z wymianą padów na nowe towarzyszyło mi dziwne uczucie, które obserwowałem przez pierwszy tydzień posiadania tych słuchawek - nadmiar powietrza. Wrażenie jakby mi ktoś powietrze pod słuchawki wpompował. No nic, musiałem się przyzwyczaić... efekt minął po 2 dniach.

W między czasie trochę grałem w tych słuchawkach, obejrzałem jakiś film i posłuchałem trochę muzyki - bez większego wsłuchiwania się w dźwięk ;)

W końcu zdecydowałem się na poważniejsze odsłuchy. Odpalam kilka moich ulubionych utworów. Jest do bólu poprawnie. Szczegółowo, scenicznie, jest dobrze. Oczywiście po czasie naszła mnie ochota skonfrontowania ich z smartphonem. I tu się zaskoczyłem... smartphon zagrał tak samo! Kropka, w kropkę. Chyba coś jest nie halo?! Podpinam słuchawki z powrotem pod X1S i dalej nic. Przygotowałem sobie kilka utworów, których słuchałem na przemian z X1S, smartphonu i jeszcze raz z X1S. Wszystkie pliki w formacie FLAC (o rzekomej szybkości transmisji bitów 1411kb/s) oczywiście te same na komputerze co na telefonie. Jedyne co wyczułem to delikatnie bardziej podbity midbas w P8, względem X1S. I to byłoby na tyle. Zacząłem się zastanawiać co tu jest nie tak! Postanowiłem już podziękować Metallice i włączyłem genialny utwór Philtera - Robots in the Motion (kiedyś pojawił się w jednej recenzji Evila, postanowiłem go wygooglać i bardzo mi się spodobał - głównie za sprawą tych wszystkich "przelatującym" koło głowy efektów :) ). Różnice? Niby większe - scena względem telefonu trochę urosła, no i poprawiło się pozycjonowanie. Wyobrażając sobie gdzie znajdują się wszystkie instrumenty widziałem je w tych samych miejscach - z tym, że w przypadku DACa ciut wyraźniej. Tak jakby mieć wadę -1 dioptrię i założyć okulary :P Jednak te różnice były tak marginalne, że ich istnienie jest na krawędzi placeba.

Tak, więc proszę Was o podpowiedź co tu nie gra. Wyjść widzę kilka:

1. Słuchawki stanowią tu ograniczenie, smartphon wyciska z nich niemal 100%.

2. Smaczki są tak drobne, że słyszalne tylko w lepiej nagranych utworach, po dłuższym wsłuchaniu się.

3. Jestem upośledzone słuchowo :P i różnice nie są już dla mnie zauważalne.

Niestety nie mam dostępu do innych modeli słuchawek, aby porównać jak one brzmią z X1S i bez nich.

PS: Nie mam pewności czy DSD w kompie działa, niby wgrywałem stery do foobara... ale coś czuję, że jednak nie działa.

Mam Huawei Mate 8. Ten smartfon świetnie gra z AKG K240 MKII. Z telefonami szajsunga AKG grały słabo. Po prostu smartfony H świetnie napędzają słuchawki. Taka ich wada... ;)

P.S. Ja się z podobnego powodu boję zainwestować w X1S, bo się obawiam, że nie usłyszę różnicy między nim a Fiio E10k...

Edited by Eberloth