Jump to content

Słuchawki pełnowymiarowe do 1500zł


Pivlo
 Share

Recommended Posts

Cześć,

Szukam słuchawek pełnowymiarowych w budżecie do 1500 zł. Nie ma przymusu wykorzystania budżetu całkowicie - im mniej tym lepiej :).

W listopadzie zakupiłem swoje pierwsze "porządne audio" i myślałem, że na tym zakończę swoje poszukiwania brzmienia idealnego. Okazało się, że tak nie było i nie jest (i bardzo prawdopodobne, że nie będzie). Od ponad dwóch lat coraz bardziej zaczynałem dostrzegać różnice w brzmieniu, mając różne modele słuchawek, czy to pełnowymiarowych, czy dokanałowych. Zaczęło się od zakupu dokanałówek Brainwavz Delta. Nie wiedziałem wtedy jakiego brzmienia szukam. Po prostu zależało mi na "lepszych słuchawkach do telefonu". Wtedy przyszedłem do sklepu i byłem nastawiony akurat na te słuchawki. Wiedziałem, że są opisywane jako wyważone, neutralne. Nie byłem jednak wtedy świadomy, co to basowe, neutralne czy jasne brzmienie. Dopiero z czasem odkrywałem i nadal to odkrywam. Myślę, że "ćwiczyłem" słuch nieświadomie. Zwyczajnie słuchałem muzyki i wydaje się, jakby to wszystko przyszło samo z siebie. Po Deltach były Nuforcy NE-700X. Czytałem ich recenzję na blogu i chciałem spróbować czegoś bardziej basowego. Na początku nie czułem tego. Dopiero po jakimś czasie zrozumiałem co oznacza określenie "mocny bas". Kiedy przez kolejny rok nie używałem NE-700X i wróciłem do nich usłyszałem to dobitnie.To tylko jeden z kilku przykładów, jak moje słuchanie stało się bardziej "świadome".

Pisząc "porządne audio" mam na myśli słuchawki AKG Q701 i DAC ze wzmacniaczem Aune T1 SE. Myślałem, że wybrałem raz a ostatecznie, ale okazuje się, że jednak nie. Chcę szukać dalej. Zakupiłem więc kartę dźwiękową AIM SC808. Ponad dwa razy tańsza od Aune T1, a moim zdanie synergia z wyżej wymienionymi słuchawkami jest lepsza. Brzmienie lampowe jest dziwnie duszne i średnio przestrzenne. Robi się mdło. Wymiana lampy podstawowej w Aune na ECC88 Amperex Bugle Boy troszkę poprawiła sytuację, ale i tak AIM dla mnie jest lepszy. Chodzą mi teraz po głowie pytania: "Czy jeżeli brzmienie Aune T1 mi nie odpowiada, to jest szansa, że w ogóle nie lubię lampowego charakteru? Czy może zależy to jednak od odpowiedniej synergii źródła ze słuchawkami?".

Przejdę do sedna sprawy. Planuję zakup kolejnych słuchawek pełnowymiarowych. Brzmienie Q701 i AIMa SC808 jest dla mnie całkiem dobre, ale myślę, że jednak nie tego szukałem. Co do samych słuchawek, to poddałem je modyfikacjom. Wymieniłem wkładki akustyczne pod padami na poczwórną warstwę flizeliny, odblokowałem porty bass reflex i usunąłem wkładki akustyczne pod filtrami. Testowałem też dwa kable - miedziany i hybrydę. Ostatecznie jednak zostałem przy stockowym, bo na nim brzmienie jest bardziej bezpośrednie. Po tym wszystkim brzmienie zmieniło się dla mnie na +. Głębsze basy i przyjemniejsza w odbiorze średnica. Jednak te rzeczy zmieniły się w zbyt małym stopniu. Dlatego też postanowiłem też kupić inne słuchawki.

Czas na najważniejsze - brzmienie. Myślę, że jeszcze nie mam jednej, określonej charakterystyki. Bazując na Q701 po modyfikacjach, mogę stwierdzić, że potrzebuję więcej niskich tonów - więcej basu (chyba najbardziej tego najniższego), z lepszym wybrzmiewaniem i ogólnego dociążenia. Średnicę natomiast chciałbym bardziej muzykalną, bezpośredniejszą oraz relaksującą. Co do góry, to ciężko mi stwierdzić. Zostawiłbym ją w spokoju, natomiast rozważam też przyciemnienie jej. Scena - dobra holografia i trójwymiarowość.

Preferuję raczej słuchawki otwarte lub półotwarte, chyba że są zamknięte, które spełniają powyższe wymagania. Co do wygody, to chciałbym, żeby nie uciskały, przy dłuższym użytkowaniu.

Aktualnie mam dwa źródła dźwięku - Aune T1 SE oraz Aim SC808. T1 planuję jednak sprzedać, bo nie przypadła mi do gustu. Chociaż może wstrzymam się jeszcze z tym. Zastanawia mnie, które źródło byłoby dobre do powyższych wymagań brzmieniowych. Ciągnie mnie do AIMa przy obecnych słuchawkach.

Zastanawiałem się też nad konkretnym modelem słuchawek. Źródłem byłby AIM SC808, bo Aune T1 prawdopodobnie pójdzie na sprzedaż. Wymiana opampów również wchodzi w grę. Na razie zastanawiam się nad:

- Sennheiser HD600

- AKG K712

- AKG K7XX

- Beyerdynamic DT990 Edition 600 Ohm

Słucham raczej większości gatunków muzycznych i chciałbym, żeby słuchawki nie skupiały się na konkretnych, a były uniwersalne.

Jeżeli macie jakieś inne propozycje co do słuchawek, to śmiało piszcie :). Raczej nie będę mógł przetestować wszystkich od razu i dlatego potrzebuję pomocy przy wyborze.

Pozdrawiam,

Paweł

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Witam Panie Pawle,

Jeśli korzysta Pan z Q701 już z odblokowanymi portami BR, one mają zarówno bardzo dużo niskiego basu, jak i ogólnie jego ilości. W słuchawkach wyższej klasy takie brzmienie jest bardzo rzadko spotykane. Żadne ze słuchawek które Pan wymienił nie mają w 100% spełnionych wymienionych oczekiwań, ale najbliższym modelem będą K712 PRO. Nie wiem też jakie kryteria obrał Pan przy wylistowaniu akurat tych modeli. Podejrzewam że była nim tylko cena, bo takie modele jak HD600 czy DT990/600E w wielu miejscach przeczą temu czego Pan szuka. 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

×
×
  • Create New...