Jump to content

Recommended Posts

Witam,

kartę aim 808 kupiłem z myślą o zastosowaniu ze słuchawkami, ostatnio znacznie więcej pracuje jednak jako źródło dla zestawu wzmacniacz + kolumny. W mojej karcie mam wymienione opampy na 2x LME49720NA + LM6172IN, bufor toru RCA oczywiście oryginalny, bo niestety jest niewymienny. Dźwięk jaki oferuje całość, po torze RCA, jest jak dla mnie trochę za jasny, pozbawiony przyjemnej barwy. Spora jest w tym wina samego wzmacniacza, jednak pewne jego niewątpliwe zalety sprawiają, że nie chcę go zamieniać. Chcę ocieplić źródło. Mój wzmacniacz ma wejście media player i na próbę podpiąłem przez to wejście aim 808 przez tor słuchawkowy. Barwowo brzmiało to trochę lepiej (LM6172IN vs LM4562NA). Nadzieja na korekcję przez źródło więc jest. Dużym utrudnieniem jest jednak to, że przez tor RCA wzmacniacz buforujący jest niewymienny. Myślę żeby kupić taki przewód:

melodika-mdmj2r-przewod-2-rca-jack-2m

i korzystać z toru słuchawkowego jako źródło dla wzmacniacza. Pierwsze pytanie: czy są jakieś przeciwwskazania do takiego rozwiązania? Użycie toru słuchawkowego dałoby pełną możliwość w wymianie opamów. I tutaj pojawia się zasadnicze pytanie: jakie wzmacniacze kupić by dość mocno ocieplić dźwięk? W recenzji aima czytałem, że OPA2604AP ociepla dźwięk, ale z drugiej strony jest to kość dość słabej jakości. Mogę takie dwie kupić na próbę, ale docelowa chciałbym coś lepszego. Więc jakie kości - kanały + bufor - dałyby mi ocieplenie dźwięku? 

Rozważam też opcję sprzedania aima i kupienie odpowiednio ciepłego DACa. 

Witam,

Zależy jeszcze jakie ma Pan słuchawki. Dosyć ciepłe i naturalne brzmienie udawało mi się uzyskać na Bursonach SS V5. Ze względu na koszt tych kości, radziłbym (przy stosowaniu SC808 jako od razu DACa+wzmacniacza) zakupić tylko jedną i zastosować ją jako bufor słuchawkowy (zmiany będą wtedy najbardziej słyszalne, bardziej niż gdyby stosować je jako parę na gniazdach kanałowych I/V). W przypadku chęci pracy po RCA, praktyczniejszy może okazać się stary poczciwy Essence STX, który bufor RCA ma już wymienny. Ew. może Pan pomyśleć nad modyfikacją SC808 i wlutowaniem stolika. Nie polecam przy tym korzystać z usług niektórych "modderów", chociażby z forum pclab. 

Generalnie nie powinno się stosować wyjścia wzmacniacza jako sygnału RCA, o ile daje on słaby sygnał lub ma konfigurowalny gain. SC808 zapodaje gain zawsze maksymalny, toteż po wyjściu słuchawkowym idzie mocny sygnał mogący doprowadzić do przesterowania / clippingu. 

Tańszą alternatywą są Bursony SS V5i, ale grają inaczej od pełnych V5 i z wyraźnie słabszym basem. Recenzje obu kości znajdzie Pan na blogu w razie czego.

Dziękuję Panu za odpowiedź. Trochę mi się śpieszyło z tymi modyfikacjami i podkuszony propozycjami na innych forach zakupiłem dwie sztuki Muse 8820. Pana wpis przepytałem dopiero przed chwilą.

Kości 8820 wrzuciłem na kanały zostawiając bufory tak jak były. Zestaw stereo podłączyłem normalnie do toru RCA. Póki co, po pierwszych odsłuchach, moje odczucia są mocno mieszane. Na plus na pewno mogę zaliczyć wokale. Są cieplejsze, chyba trochę bliższe, stwarzają fajną muzycznie intymną atmosferę, brzmi to dla mnie świetnie. Basów przybyło, do czego mógłbym się jeszcze przyzwyczaić, ale niestety straciły trochę na dynamice, zrobiło się lekko mułowato. No i góra. Tutaj jest najgorzej. Złagodnieć może trochę złagodniała, ale wydaje mi się, że jest okropnie piaszczysta. 

Gdybym mógł odzyskać tamte basy, zostawić aktualny środek i mieć znowu starą górę, ale troszkę złagodzoną, to byłbym kupiony. 

Na modyfikację aima w postaci stolika na bufor RCA chętnie bym się skusił, no ale właśnie pytanie jest komu ogarniętemu to zlecić. Zakładając, że udałoby się coś takiego zrobić, to czy  Bursona SS V5 na buforze RCA byłby równie dobrym pomysłem jak w przypadku toru słuchawkowego? Nowy Essence STX trochę już kosztuje, używanego nie wiem czy bym chciał, ale nawet jeśli, to niewiele ich na aukcjach. 

Odpowiadając na pytanie w sprawie słuchawek są to AKG M220 z welurowymi padami.

Zapomniałem jeszcze zapytać, czy opampy mogą ulegać efektowi wygrzania? 

Nie ma problemu. Nie dziwię się decyzji, ponieważ aktualnie na jakąkolwiek odpowiedź trzeba niestety ode mnie długo czekać z racji rzadszego wchodzenia na forum. Od grudnia mam tak mocne obłożenie projektami zawodowymi (przesunięcie się deadline'ów i ostateczne zazębienie wszystkiego w jednym punkcie czasowym), że czasami nawet i na pełny zdrowy sen doby nie starcza. No a i do tego jeszcze recenzje :)...

8820 właśnie wokale lubią nieco oddalać. MUSES są kościami specyficznymi trochę, opisywałem je przy okazji testów OPA na Essence STX w jednym z artykułów na blogu. Pytanie skąd Pan je kupował i za ile? Niestety krąży po rynku sporo podróbek i bardzo łatwo jest "wdepnąć". Swoje brałem od znajomego, który sprowadzał je swego czasu bezpośrednio z Japonii, ale płaciłem wtedy chyba po 65 zł za kość jeśli dobrze pamiętam.

Tak jak opisuje Pan swoje odczucia i oczekiwania, może SS V5i by się sprawdziły? Kości te mają co prawda mało ilościowo basu, ale naciskają przede wszystkim właśnie na średnicę, podnosząc wokalizę. Sopran nie jest w nich podkreślony ani siarczysty, więc to też jakby bardzo dobry kierunek dla M220 na welurach. 

Efektowi wygrzania z tego co zdążyłem we wszystkich swoich zabawach z OPA zarejestrować, podlegały do tej pory najwyżej tylko układy dyskretne. W plastikowych pakietach DIP/DIL8 nie miałem ani razu wrażenia, że dźwięk zmienił się podczas użytkowania na przestrzeni nawet pierwszych chwil czy pierwszej godziny.

Oczywiście wcale się Panu nie dziwię. A mojej niecierpliwości nic nie usprawiedliwia. Ile to ja już razy dokonałem nieprzemyślanych zakupów. 

W osłuchiwaniu przyzwoitego sprzętu mam jeszcze niewielkie doświadczenie, może wyraźną zmianę na wokalach zinterpretowałem jako ich przybliżenie. A może jednak podróbki. Kupiłem tutaj:

http://allegro.pl/elmag-muses8820-hi-end-wzm-op-firmy-jrc-i6159143834.html

Czy na podstawie zdjęcia z tej aukcji (kostki które do mnie dotarły właśnie tak wyglądają) i jej opisu jest Pan stwierdzić czy to są podróbki czy nie? Góra jest dla mnie mocno nieprzyjemna, po prostu wydaje się brudna. Na słuchawkach też to niefajnie brzmi.

Pisząc o SS V5i miał Pan na myśli zainstalowanie ich na miejscach kanałowych? Mniejsza ilość basu jest dla mnie do zaakceptowania.

Edited by zaworotko

O wszystkich trzech gniazdach. SS V5i zagrały mi subiektywnie najlepiej w tercecie. Ale miło jest czytać że na buforze jednak kości sprawdziły się lepiej niż w sekcji I/V. Ze zdjęć nie jestem niestety wydedukować oryginalności, nawet nie wiadomo czy podane na aukcji jest faktycznie oryginalnym i dot. tego konkretnego układu (to już musiałby Pan ocenić samodzielnie w oparciu o posiadane egzemplarze), jednakże nie kojarzę aby Elmag sprzedawał podróbki. Osobiście gdybym był na kupnie, pewnie zdecydowałbym się na ofertę od Auden. 

12 hours ago, Magnikus said:

Ja tak tylko przelotem:

Z opisu do którego link podałeś wynika, że kości które kupiłem faktycznie mogą być podrobione. Z drugiej jednak strony wyglądają one łudząco podobnie do oryginalnych opamów karty aim 808 , które też są firmy JRC. Oprócz tego zgadzają się z tym zdjęciem:

http://www.njr.com/MUSES/series/MUSES8820.html

Z oficjalnej strony MUSES. Jedyna różnica jest taka, że na moich jest F07 zamiast E01.

Edited by zaworotko

12 minutes ago, zaworotko said:

17 hours ago, EvilKillaruna said:

O wszystkich trzech gniazdach. SS V5i zagrały mi subiektywnie najlepiej w tercecie. Ale miło jest czytać że na buforze jednak kości sprawdziły się lepiej niż w sekcji I/V. Ze zdjęć nie jestem niestety wydedukować oryginalności, nawet nie wiadomo czy podane na aukcji jest faktycznie oryginalnym i dot. tego konkretnego układu (to już musiałby Pan ocenić samodzielnie w oparciu o posiadane egzemplarze), jednakże nie kojarzę aby Elmag sprzedawał podróbki. Osobiście gdybym był na kupnie, pewnie zdecydowałbym się na ofertę od Auden. 

Dziękuję. Być może za jakieś czas pomyślę o DACu specjalnie pod kolumny, a aim pozostanie jako źródło do słuchawek, pod tor RCA jest jednak zbyt problematyczna. 

Edited by zaworotko

• 11 months later...
Dnia 10.01.2017 o 18:16, zaworotko napisał:

W osłuchiwaniu przyzwoitego sprzętu mam jeszcze niewielkie doświadczenie, może wyraźną zmianę na wokalach zinterpretowałem jako ich przybliżenie. A może jednak podróbki. Kupiłem tutaj:

http://allegro.pl/elmag-muses8820-hi-end-wzm-op-firmy-jrc-i6159143834.html

Czy na podstawie zdjęcia z tej aukcji (kostki które do mnie dotarły właśnie tak wyglądają) i jej opisu jest Pan stwierdzić czy to są podróbki czy nie? Góra jest dla mnie mocno nieprzyjemna, po prostu wydaje się brudna. Na słuchawkach też to niefajnie brzmi.

Kupiłem w Elmagu muses02d i szczerze powiem, że różnica w porównaniu do LME49720NA jest naprawdę pomijalna. Może to podróbka, ciężko mi stwierdzić, ale najgorsze jest to, jak mnie potraktowano w Elmagu przy próbie dokonania zwrotu, dlatego serdecznie odradzam tego sprzedawcę. Szkoda czasu i nerwów, lepiej tę samą kasę wydać w porządnym sklepie.

Ocieplenie można uzyskać np. przez OPA2604, ale kości te są dosyć matowe i średnio sceniczne. Może to dać dobre efekty w koniunkcji z np. wymianą okablowania na czystą miedź, choć jak zawsze przy takich sytuacjach - nie naprawi jasno grających słuchawek. Jednocześnie przykro słyszeć o Elmagu, trzeba będzie chyba omijać. Coś więcej na ten temat można wiedzieć?

11 minut temu, EvilKillaruna napisał:

Ocieplenie można uzyskać np. przez OPA2604, ale kości te są dosyć matowe i średnio sceniczne. Może to dać dobre efekty w koniunkcji z np. wymianą okablowania na czystą miedź, choć jak zawsze przy takich sytuacjach - nie naprawi jasno grających słuchawek. Jednocześnie przykro słyszeć o Elmagu, trzeba będzie chyba omijać. Coś więcej na ten temat można wiedzieć?

Inwektywy i chamskie opieprzanie klienta za próbę odzyskania kasy. 

• 9 months later...

Odświeżam wątek. Przejechałem się na zakupach w Elmag, zostałem potraktowany jak śmieć, bo MUSES02d okazał się brzmieniowo nijaki, nie wnoszący nic w porównaniu do LME49720NA... Nic tylko dojść do wniosku, że pewnie mam słuch upośledzony - a to by mnie mocno przybiło :) Cóż...

Jednak jakiś czas temu postanowiłem, że zaryzykuję ponownie, tym razem w Auden i za mniejsze pieniądze - zamówiłem MUSES8820. No i? Niespodzianka. W porównaniu do LME49720NA w zasadzie same plusy. Nieco szersza scena, mniej nieco krzykliwej (jak w LME49720NA) średnicy, lepszy, konkretniejszy bas. Myślałem, że niemal 15letnie HD280 po prostu grają tak, jak grają, bo są już dość stare, gąbki się trochę utleniły, etc. i tyle w temacie. Krótko: jest dobrze i lepiej niż z LME49720NA, za 35pln z przesyłką warto było. Dochodzę w sumie do wniosku, że w Elmagu mogłem kupić przeszlifowany LME49720NA z wypalonym nadrukiem MUSES02d. Takie podobieństwo w brzmieniu nie powinno być przypadkowe. I tym bardziej polecam Auden, bo przynajmniej nie wciska gniotów.

• Like 1

• 1 year later...

Witam,

panowie posiadam taki zestaw jak w temacie z opampami: 2x LME49720 + 1xLM4562NA od 5 lat, więc przyszedł czas na zmiany. Nie jestem do końca zadowolony z brzmienia jakie uzyskiwałem w takim połączeniu(zbyt jasne, suche?), ale słuchawek używałem głównie do gier, więc nic nie zmieniałem. Aktualnie będe wysyłał kartę na naprawę(niewykrywanie po restarcie), więc przy okazji pomyślałem o wymianie OPAmpów. Myślałem o zestawach: 2x Burson V6 Classic + 1x muses02 lub 3x Burson V6 Classic lub 2x Burson V6 Cassic + 1x Burson V6 Vivid/SIL994 Enh.

Sytuacja taka, że AKG również musze wysłać w celu naprawy(już 3 raz) i szczerze mówiąc nie wiem, czy wogóle to robić czy zakupić nowe słuchawki jakieś bardziej ciepłe. Średnio mi się to uśmiecha, ale jeśli to jedyna opcja to jestem w stanie kupić nowe. Tylko wtedy już coś zdecydowanie lepiej wykonanego.

Zależy mi na tym, aby zestaw jak najlepiej sprawdzał się w filmach(przestrzenność, scena?, z tym że odrobine w strone ciepła). Muzyka jakiej słucham to: rap, blues, pop, jazz czasem.

Edited by Jakub Łopatko
Jest już podobny temat, łączę.