Jump to content

[WĄTEK ZBIORCZY] AIM SC808 i opampy na RCA

Recommended Posts

Witam,

ponieważ to mój pierwszy post chciałbym się przywitać. Pytanie może nie do końca pasuje do tematu forum (bo nie pytam o słuchawki) ale myślę, że są tu doświadczeni użytkownicy, którzy coś podpowiedzą.  A więc do rzeczy. Używam SC808 jako DAC głównie po wyjściach RCA. Od jakiegoś czasu bawię się opampami (w buforze RCA mam wlutowaną podstawkę). Myślę o jakiś opamkach z górnej półki (burson V5, SIL 994, czy podobnych). Jednak bardzo mało jest opinii o brzmieniu po wyjściach RCA (wiadomo, dużo zależy od reszty toru a nawet używanego playera - przynajmniej tak jest w moim wypadku). Szukam czegoś co zagra neutralnie, bez wyróżniania czegokolwiek, dynamicznie (ale nie chodzi mi o sztuczną dynamikę np. kosztem wybrzmień instrumentów czy grając ostro). Obecnie siedzą u mnie na buforze RCA AD8397 i na kanałach muses8820 (np. chwalony przez wielu LME49990 wypadał bardzo słabo - i to bez względu na miejsce zainstalowania). Oczywiście nie oczekuję podpowiedzi wprost ale gdyby ktoś opisał brzmienie wyższej klasy opampów po RCA byłbym wdzięczny. 

Witam,

W przypadku moich recenzji może Pan uznać opisy układów dyskretnych za tożsame z RCA. W ich testach wykorzystywałem dwie różne karty dźwiękowe, które choć oparte na różnych DACach, miały ogromne analogie i mocne przełożenie na brzmienie wyjściowe takie, jakie prezentuje stosowany na ich pokładzie konkretny układ dyskretny.

W przypadku SC808 posiadanie wersji z wymiennym buforem upraszcza Panu sytuację, ponieważ odpada przeszkadzający od pewnego pułapu jakościowego LM4562. Najbardziej neutralnymi układami jakie spotkałem z dyskretnych jednostek były SPARCO Labs SS3602 oraz Burson SS V4. Bardzo optymalne na stosunku ceny do możliwości są zaś ich V5i. Dosyć neutralne, ale nie pozbawione naturalności, podkreślające głównie średnicę. Przy aż czterech kościach na wymianę mają prawdopodobnie najwięcej sensu.

Dziękuje za odpowiedź. Myślałem o tym aby w buforze dać SIL994 a na kanałach Burson V5 - takie rozwiązanie jest na blogu opisywane i w sumie pewnie bym się ku niemu skłaniał - nie chciałbym aby źródło stanowiło wąskie gardło całego systemu

• 2 weeks later...

Zakupiłem Bursony grają na kanałach wraz z muse 8820 na buforze. Muszę przyznać, że bas jest świetny szybki, dynamiczny, energiczny ale gdzie trzeba potrafi przycisnąć. Ogólnie posiadają doskonała dynamikę. Troszkę gorzej wypadają niskie kobiece wokale maja mniej detali i ogólnie mam wrażenie pewnej techniczności dźwięku. Najgorzej wypada góra, jest schowana bez wybrzmień i tu na pewno trzeba coś zakombinować. Duży plus że grają z moja lampa już od początku dobrze i brak wygrzania lampy tak nie boli co nie oznacza że do osiągnięcia pełni szczęścia trzeba trochę pograć. Zastanawiam się w która stronę popchnął by dźwięk SIL994? 

Możliwe, że za część tych zmian odpowiada MUSES. Jeśli chce Pan wyciągnąć górę i uczynić dźwięk bardziej liniowym, SIL 994Enh to w zasadzie wszystko czego Panu trzeba. Alternatywą mógłby być tani AudioFEEL OPA301b lub SPARKO SS3602, ale w tym ostatnim przypadku choć zyska Pan możliwość spokojnej aplikacji bez użycia ekstendera (SIL go wymaga), to jednak jakość dźwięku będzie subiektywnie gorsza, głównie scena. Cena SS3602 też jest wyższa od SILa, więc tym bardziej.

Na pewno chciałbym podkreślić górę, powinno to też wpłynąć na poszerzenie sceny (tego też mi teraz trochę brakuje). Jeśli chodzi o liniowość to na pewno oczekiwałbym takiej w sposobie prezentacji wszystkich zakresów pasma ale już nie w sposobie prezentacji samego dźwięku. Bursony już graja bardzo równo co czyni dźwięk trochę mniej emocjonalnym - brakuje mi trochę ruchu dźwięku do i od słuchacza. Plus tego jest taki, że dźwięki które były wcześniej niuansami teraz są pełnoprawną częścią utworu - coś za coś. Nie chciałbym zatracić muzykalności (ideałem pod tym względem moim zdaniem są musesy z doskonałymi wybrzmieniami ale brakuje im trochę dynamiki i takiej kontroli basu jaką mają właśnie bursony v5) no i rewelacyjnego basu (wiele opa przesuwa całość dźwięku albo w dół albo w górę - takiego efektu nie oczekuję).

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że samymi opa nie ustawię brzmienia pod moje preferencje ale chciałbym mieć świadomość, że źródło nie jest ograniczeniem dlatego tak kusi mnie ten SIL 994.

• 7 months later...

Witam, 

otóż zamówiłem już 2xLME49990 (2 na płytce x2 ).

Karta Aim sc808 posiada : 

– wzmacniacze operacyjne dla kanałów L-R: 2x JRC4580D DIP-8 (wymienne)
– układ buforujący dla wzmacniacza słuchawkowego: 1x JRC4580D DIP-8 (wymienny)
– układ buforujący dla wyjść RCA: 1x LM4562NA (niewymienny)

(poza zakupie) Z tego co czytałem największa zmiana jest gdy sie zmienia 'układ buforujący dla wzmacniacza słuchawkowego' (dla słuchawek).

A więc, będę mógł dać jedno na kanał L-R (co to właściwie jest ? Kanał wspólny dla słuchawek i RCA ?)  oraz jedno rzecz jasna na wzmacniacz słuchawkowy ?

Już na  układ buforujący dla wzmacniacza słuchawkowego zamontowałem  LME49990 

Guest Mayster

Kości kanałowe są dwie - na lewy i na prawy, osobno. Musisz więc dokupić trzecią sztukę 2x49990 albo na kanałowych użyć czegoś innego (kości muszą być te same) i 1 szt. 2x49990 wrzucić na bufor.

Własnie aktualnie mam na kanałach te opki. I mam lekkie wrażenie że bas jest ładniejszy (szeroko mowiac) i sie bardziej w koncu słychac. Ale to tylko zauważyłem na słuchawkach.

Ale zauwazylem ze przy fortepianie (...) przy bardziej dynamicznej grze fortepianu górne częstotliwości sie psują, jakiś niepożądany dźwięk sie lekko wydziela ;/ Ale chyba przed tym tak mialem.

Przypominam ze mam somic v2 i mini wieże MC 200 (ale mysle co raz bardziej na zmiana głosniczkow, sporo juz latek mają).

Ino wlasnie, a moze oddac te opki i poszukac innych. Mniej surowe 

a. Usunąłem  (zakupilem  EDIFIER R2600)

B. Jak Pan osobiście ocenia  LME49990 ?

C. Tor dla coaxial i Opitcal przechodzą przez 'wzmacniacze operacyjne dla kanałów L-R' i 'układ buforujący dla wyjść RCA' ?

D. Zmiana dla układu buforujący słuchawkowego i RCA robi wieksza różnice niż zmiana  'wzmacniacze operacyjne dla kanałów L-R' ?

Pozdrawiam

Ad B. Bardzo dobre kości, tyle że są tylko w wersji single i konieczne jest ich lutowanie na stoliku parującym. Należy zalutować dwie, aby uzyskać wersję dual. Zależnie jakie użyje się stoliki, może przestać być możliwe zamontowanie na powrót osłonki EMI, jeśli kości będą w efekcie za wysokie.

Ad C. Nie. Wzmacniacze te nie mają żadnego związku z sygnałem cyfrowym. Równie dobrze może Pan wyjąć wszystkie trzy kości OPA z gniazd i karta nadal będzie puszczała sygnał cyfrowy (przestaną natomiast działać wyjścia analogowe).

Ad D. Tak. Gdybym miał ocenić proporcjonalnie wpływ na sygnał między I/V a buforem, w zależności od sprzętu byłby to stosunek 70:30 lub 60:40. Aczkolwiek bufor RCA jest w tych kartach niewymienny. Co prawda modyfikuje je się poprzez wylutowanie buforu RCA i wlutowanie stolika, ale narusza się wtedy gwarancję i czyni to ogólnie na własne ryzyko. W moim przypadku żadna z obu kart nie ma i nie będzie miała takiej modyfikacji.

Również pozdrawiam.

• Upvote 1

B. wlasnie mam po parze na kanał.

Ino właśnie chciałbym sie dowiedzieć jak bys je opisał ? Scharakteryzował itd

Oraz posiadam Edifier R2600 'winc' w sumie nie potrzebna mi <naszczescie> wymiana na buforze rca (przynajmniej poki co tak mysle )

• 6 months later...