Jump to content

HD600 + DAC/wzmacniacz do 1200zł

Eridanus
 Share

Recommended Posts

Cześć!

Przymierzam się do zakupu HD600 i podczas rutynowego przeglądu ofert na Ceneo natrafiłem na czarną wersję kolorystyczną (np. w X-Komie). Lekko mnie to zaskoczyło, bo zarówno HD600 mojego znajomego, jak i model w recenzjach które czytałem, wygląda inaczej. Zastanawia mnie, czy miała miejsce rewizja modelu. Jeżeli tak, czy zmianie poddano wyłącznie plastik, czy także samo brzmienie? Czy ktoś zna tajemnice tej zmiany szat?

Dodatkowo, a właściwie do rzeczy, poszukuję także DAC-a. Jestem w tym temacie absolutnie zielony. Dotychczas korzystałem ze starusieńkiej karty dźwiękowej Creative Titanium SB X-Fi HD, ale nie pamiętam co zaważyło o jej zakupie, gdyż dostałem ją będąc jeszcze nastolatkiem. Moje preferencje muzyczne skupiają się głównie wokół odmian metalu i rocka, choć nierzadko sięgam także po elektronikę, muzykę filmową oraz klasyczną. Choć myślę, że będę zmierzać w kierunku jak najwierniejszej reprodukcji dźwięku, to na ten moment zakochałem się w tym, jak brzmią HD600.

Budżet na sam DAC, to ok. 1200 złotych, z możliwością rozszerzenia do 1500. Będę niezmiernie wdzięczny za propozycję i rady.

3 godziny temu, Eridanus napisał:

Zastanawia mnie, czy miała miejsce rewizja modelu. Jeżeli tak, czy zmianie poddano wyłącznie plastik, czy także samo brzmienie? Czy ktoś zna tajemnice tej zmiany szat?

HD600 miały kilka rewizji driverów. Nowe HD600 jednak powinny mieć głównie zmianę plastików względem ostatnich modeli marmurkowych.

Jeśli HD600 mają zagrać do bólu liniowo, to w tej cenie szukałbym używanych Aune S16 lub S6. Z tym modelem jednak świetnie powinien wypaść iFi Zen DAC. Do tego nie kosztuje dużo. Zaoszczędzone środki można zainwestować w lepsze okablowanie, niekoniecznie mojej własnej produkcji nawet.

• Upvote 1

1 godzinę temu, Tommy66 napisał:

Chwalą.

Wszystko chwalą.

SPL Phonitor X też chwalony, a audiosciencereview pokazał, że aż tak kolorowo nie jest z tym wzmacniaczem.

A wszędzie indziej chwalony jako najlepszy wzmacniacz bez wad na świecie.

Dlatego j.w  , tylko że ci słuchali.

Kiedys czytałem jednego nad😄 redaktora jak polecał czytelnikowi Denon Da- 300 USB TROCHĘ się zdziwiłem.

Póżniej ten sam NAD napisał rec. wzmacniacza słuchawkowego którego zapewne nie słuchał, było o tym tutaj.

Już go nie czytam bo to strata czasu.

Było tez na naszym forum jak ktoś pluł na doradzających mu zakup bodaj słuchawek .

Dobrze że nie trza robić zwrotów za ,,złe'' rady.

3 godziny temu, Tommy66 napisał:

Czytałem dzisiaj o - https://allegro.pl/oferta/earmen-tr-amp-mqa-dac-amp-10148340331

Chwalą. Kupując na odl. Masz możliwość zwrotu.

Nie polecam zakupów w tym sklepie. 

https://www.audiofanatyk.pl/nie-polecam-media-centrum-wykorzystanie-zdjec-bez-pozwolenia/

1 godzinę temu, Nehero napisał:

audiosciencereview pokazał

...że pomiary są u niego najważniejsze zawsze. Odsłuch na drugim miejscu, może dalej.

1 godzinę temu, EvilKillaruna napisał:

...że pomiary są u niego najważniejsze zawsze. Odsłuch na drugim miejscu, może dalej.

Każdy ma swój sposób testowania.

Ale skoro jeden producent potrafi zrobić wzmacniacz zarówno dobry dźwiękowo jak i pomiarowo, a drugi producent robi urządzenie dobre dźwiękowo ale kiepskie pomiarowo i to za wyższą kwotę niż producent 1, to coś nie halo. 

Pomiary najważniejsze nie są, ale pominąć ich też raczej nie można.

Poza tym to stwierdził, że SPL się nie nadaje to słuchawek niskoohmowych co zarówno wykazał w pomiarach jak i potem słyszał( a przynajmniej tak twierdzi).

Skoro za tą samą cenę(albo nawet i ciut niższą) można kupić lepszy wzmacniacz, to po co kupować gorszy. Zresztą wydając mimo wszystko chyba można to już nazwać sporą kwotę powiedzmy 10k na jeden klocek - wzmacniacz, mamy prawo oczekiwać już bardzo wysokiego poziomu.

Oczywiście nie biorę tego gościa jako wyroczni, ale tak jak weźmiesz np. Rykę, to on pisze bajki, audiosciencereview, to laboratorium, Ty jesteś mniej więcej w połowie. Bajek nie piszesz, ale też nie robisz z recenzji laboratorium, więc coś pomiędzy. Każdy ma swój styl i swoje priorytety oraz swoje upodobania. 

Nie chce żebyś myślał, że biorę pomiary ponad dźwięk, ale tak jak pisałem, skoro np. pomijając już Benchmarka, to Violectric potrafi zrobić wzmacniacz zarówno dobry dźwiękowo(przynajmniej tak internet mówi) oraz dobry pomiarowo i to wcale nie drożej niż SPL, to chyba coś się tutaj nie klei według mnie. I skoro jeden producent potrafi, to dlaczego drugi nie potrafi?

23 godziny temu, Eridanus napisał:

Budżet na sam DAC, to ok. 1200 złotych, z możliwością rozszerzenia do 1500. Będę niezmiernie wdzięczny za propozycję i rady.

Na pewno omijaj niesprawdzone pozycje, bo wdepniesz w krowi placek i będzie problem. Więc na pewno nie kombinuj szukając czegoś po jakiś aliexpresach itp, bo to będzie totalny strzał w ciemno( tak ciemny jak czarna dziura)

Lepiej postawić na coś sprawdzonego i przetestowanego, wtedy jedynym Twoim problemem będzie dopasowanie lub nie do słuchawek.

Posted (edited)

@Nehero ,,...SPL się nie nadaje to słuchawek niskoohmowych ...'' 

Naprawdę Masz takie wymogi do sprzętu stacjonarnego? 

Według mnie to raczej ciekawostka, coś jak w rec F.O.L na A.F

Z drugiej strony nie spotkałem się z zarzutami w żadnej rec. pod adresem ,,tych'' przenośnych grajków że nie dają rady wysokoomowym słuchawkom [fakt że mało o tym czytam].

Czy z tego wynika że takie powiedzmy 250 -300,600 Ohm grają o.k?

Dobra niech będzie 100 Ohm bo szukam czegoś na spacery do swoich słuchawek😅.

Edited by Tommy66

47 minut temu, Tommy66 napisał:

Naprawdę Masz takie wymogi do sprzętu stacjonarnego? 

Jeśli ktoś płaci 10k za sam wzmacniacz to chyba ma prawo wymagać. Nawet jakby płacił 3k to ma prawo wymagać oczywiście proporcjonalnie do do wydanej kwoty.

51 minut temu, Tommy66 napisał:

Z drugiej strony nie spotkałem się z zarzutami w żadnej rec. pod adresem ,,tych'' przenośnych grajków że nie dają rady wysokoomowym słuchawkom [fakt że mało o tym czytam].

Czy z tego wynika że takie powiedzmy 250 -300,600 Ohm grają o.k?

Dobra niech będzie 100 Ohm bo szukam czegoś na spacery do swoich słuchawek😅.

Nie rozumiem co autor miał na myśli.

Posted (edited)

@Nehero Na przykład -  

1- https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-odtwarzacza-audiomagic-player/

2- https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-odtwarzacza-the-bit-opus-3/

3- https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-odtwarzacza-shanling-m2s/ 

sprawdziłem pobieżnie.

No i jest wyjątek [w sensie że gra toto] - https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-odtwarzacza-astellkern-sa700/

Ale jak policzyłem te 90 punktów to jest godz,13.00 [ a Evil nie słucha głośno]  u mnie to dyskwalifikacja, lubię zapas mocy. Innych ten wynik może satysfakcjonować.

Mam trzy wzmaki stacjonarne i słucham [głośno] na godz.8.15 - 10 max.

Takie wyniki uzyskuję dzięki funkcji by-pass w 2 klockach [bez by-pass 11-12max] , trzeci na wyjściu Xlr. 

Tak jak nie wymagałbym od toru stacjonarnego napędzęnia niskoomowych [powiedzmy do 20 Ohm] słuchawek, tak nie wymagałbym od grajków przenośnych napędzenia wysokoomowych wokółusznych , ale to ja.

Fakt każdy za swoje dutki może wymagać czego się chce.

edit; 

pofatygowałem się i przeczytałem cyt. Przez Ciebie rec,

,,Doszedłem;; do wniosku że ten wzm. jest dedykowany do słuchawek wysokoomowych.

Osoby szukające czegoś od 50 Ohm w dół muszą szukać dalej🙂.

Te 50 Ohm nie jest dla mnie wadą, po prostu ma taką specyfikację.

Zakładam iż wzmacniacz powinno kupować się pod ulubione słuchawki, a nie odwrotnie.

Edited by Tommy66

Posted (edited)

Dziękuję wszystkim za polecone propozycje i poświęcony czas, choć przyznaję że części rozważań nie rozumiem, ale pewnie to wina braku wiedzy, obycia i rozeznania w sprzęcie.

Po przeczytaniu recenzji zarówno DragonFly Cobalt, jak i iFi Zen DAC, myślę że zdecyduję się na Zen DAC. Przystępny cenowo, oferuje różne możliwości podłączenia, a z opisu brzmienia wydaje się odpowiednim sprzętem dla HD600. Myślę, że to będzie dobry zestaw na początek.

Na koniec, czy są jakieś sklepy, które polecacie ze względu na dotychczasowe doświadczenia?

Edited by Eridanus
  • Approved 1

Jeśli Zen DAC, to Audiomagic.

9 godzin temu, Tommy66 napisał:

Ale jak policzyłem te 90 punktów to jest godz,13.00 [ a Evil nie słucha głośno]  u mnie to dyskwalifikacja, lubię zapas mocy.

W większości urządzeń stosowany jest przyrost logarytmiczny. 

13 godzin temu, Tommy66 napisał:

@EvilKillaruna to był przykład pierwszy z brzegu. Jak ładnie się nazywają 😄 ,  łatwo zapamiętać i jak Piszesz to warto pamiętać.

Tak, paradoks :). Tego jest więcej, także będą jeszcze publikacje na ten temat.

• Like 1

Posted (edited)

@EvilKillaruna Rozumuiem że chodzi o - ,,W tej skali wzrost logarytmiczny nie jest coraz szybszy, lecz coraz wolniejszy...'' ?

Jeśli tak to strzelam że do uzyskania satysfakcjonującej mnie głośności musiałbym kręcić od godz. 15.

Edited by Tommy66

17 godzin temu, Nehero napisał:

Wszystko chwalą.

SPL Phonitor X też chwalony, a audiosciencereview pokazał, że aż tak kolorowo nie jest z tym wzmacniaczem.

A wszędzie indziej chwalony jako najlepszy wzmacniacz bez wad na świecie.

Zena chwalę, a na ASR pomiary słabo wypadają.
Technikalia są ważne, ale też warto samemu posłuchać.

Z HD600 Zen powinien fajnie się zgrać, a jak się Zen CAN do zestawu dorzuci to będzie tylko lepiej.

• Approved 2

Posted (edited)

Jeszcze co do pomiarów z ASR. Fajna sprawa, niemniej jednak ja z tych pomiarów dużo nie rozumiem, ale jeżeli ludzię piszą, że są doskonałe i wynika z nich to i owo, to do mnie już dociera ;) W kazdym razie co chcialem napisać... Mianowicie sam jestem zainteresowany kupnem jeszcze jednego wzmaka i chodzi mi po głowie m.in. Benchmark HPA4, który pomiarowo wypadł tam absolutnie fantastycznie, ochów i achów końca nie było widać. Po czym zacząłem szukać informacji (poprzez prywatne wiadomosci) po użytkownikach z m.in. forum Head-Fi, ktorzy posiadają, bądź posiadali owy wzmacniacz i co się okazało, że część z nich byla zawiedziona tym co owy wzmacniacz zaprezentował po zakupie. Więc nie odkryje tutaj Ameryki i każdy już o tym dobrze wie, że pomiary to nie wszystko. Ja dalej jestem nim zainteresowany, bo jednak większość ludzi jest nim zachwycona, ale osobiscie uwazam, że może być dla mnie ciut za jasny. Chociaż jest przedstawiany jako wybitnie neutralny i nic niekoloryzujący. Bardzo lubię kupować w ciemno, na zasadzie zgromadzonych informacji, opinii, recenzji, wykresów itd. ale jego będę się troszkę bał tak kupić :) 

Edited by MichalZZZZ

Bo pomiary i odsłuch to dwie różne sprawy. Wzajemnie się uzupełniają, ale się też nie wykluczają (i nie powinny). Sprzęt może mierzyć się dobrze lub źle, a potem podobać się lub nie. Dlatego tak wiele osób lubi stare technologie, jak lampy, winyle, kaseciaki itd. W pomiarach wypada średnio, w odsłuchu urzeka muzykalnością i czarem. Dlatego tutaj pomiary są elementem uzupełniającym do recenzji, egzystując na równi. Nie nadpisując się jedno nad drugie. Niemniej preferuję wciąż, aby sprzęt mimo wszystko dobrze się mierzył od strony elektrycznej. Nie można być tu zbyt mocno pobłażliwym.

• Like 1

5 godzin temu, MichalZZZZ napisał:

bądź posiadali owy wzmacniacz i co się okazało, że część z nich byla zawiedziona tym co owy wzmacniacz zaprezentował po zakupie.

To akurat też czytałem w wątku na headfi że były osoby którym ten dźwięk nie podszedł, prawdopodobnie szukali czegoś co podkoloryzuje brzmienie.

Ale powiem tak dobrze nagrany album nie potrzebuje koloryzacji. On sam się potrafi obronić.

Na Aune S7 kiepsko nagrane albumy brzmią tak jałowo. Tu faktycznie brakuje dodania kolorków. Brzmią płasko i nie emocji.

A te dobrze i wybitnie nagrane są takie, że niczego im nie brakuje.  wszelkie mocniejsze podkoloryzowania praktycznie są zbędne.

Posted (edited)

No a ja się doszukuję teorii spiskowych co do produktów Bardzo chwalonego Ayon"a.

Czytałem jakiś enigmatyczny wpis o problemach z Ha-3 [nowsza wersja] , oraz [cytatat z pamięci] z Audiohobby  ,,żadnego więcej Ayon'a z własnej woli.''

Edit:

z Audiohobby lub audiostereo

Edited by Tommy66

18 minut temu, Nehero napisał:

To akurat też czytałem w wątku na headfi że były osoby którym ten dźwięk nie podszedł, prawdopodobnie szukali czegoś co podkoloryzuje brzmienie.

Zapewne przytaczasz wątek Violectrica HPA V550 Pro, gdzie padło porównanie do Benchmarka, a ja mówie o prywatnych wiadomościach zupełnie innych użytkowników. Niemniej jednak tam w tym wątku Violectrica ktoś też sie wypowiadał w podobnym tonie o Benchmarku. To prawda.