Jump to content

Fanklub ZMF

MichalZZZZ
 Share

Recommended Posts

Ty zapewne mówisz o LCD3 bez fazorka, czyli tej cieplejszej wersji. Ja mam LCD3 z fazorkiem - są teoretycznie jaśniejsze od poprzedniej wersji, choć nadal ciepłe i zarazem ciemne. Być może nawet cieplejsze od Verite. Mam takie wrażenie przez dużo większą czystość przekazu na VC. Moje trójki czasami potrafią podostrzyć i zasyczeć, choć nie jest to jakoś bardzo dla mnie uciążliwe, pomimo, że jestem uczulony na ostre, jasne, przenikliwie i metaliczne dzwięki. Po prostu nie lubie czegoś takiego w muzyce. Dlatego strojenie idące w jasną strone nie jest dla mnie. Verite natomiast są idealne, góra jest obecna, sopran jest obecny, ale to wszystko jest gładkie, kremowe i wyważone. Nic mi nie przeszkadza. Jeżeli miałbym okreslić barwe Verite, to napisałbym, że są lekko ocieplone. Bardzo lekko. Miej też na uwadze, że ja ich słucham na kablu ze srebra - moim zdaniem grają na nim lepiej niż na stoku. Ogólna holografia, czystość, przejrzystość uległa poprawie.

Edited by MichalZZZZ

Teraz, EvilKillaruna napisał:

Ad notam, ciepłość:

LCD-3 pre-2014 > LCD-3F 2014-2015 > LCD-3F 2016+

A do tego i tak każda odmiennie grająca, nawet para z tego samego roku :D 

No ale nie sposób nie lubić brzmienia Audeze.

Edited by MichalZZZZ

2 godziny temu, MichalZZZZ napisał:

Moje trójki czasami potrafią podostrzyć i zasyczeć, choć nie jest to jakoś bardzo dla mnie uciążliwe, pomimo, że jestem uczulony na ostre, jasne, przenikliwie i metaliczne dzwięki. Po prostu nie lubie czegoś takiego w muzyce

No moje tez tak mialy. Audeze jednak nie w odpowiednia strone idzie...

1 godzinę temu, MichalZZZZ napisał:

Ja innych nie sluchalem, ale tyle sie naczytalem o odmiennie brzmiących tych samych modelach Audeze, nawet z tego samego wypustu, że czasami ciężko porównywać te słuchawki :)

No niestety..

2 godziny temu, MichalZZZZ napisał:

Moje trójki czasami potrafią podostrzyć i zasyczeć, choć nie jest to jakoś bardzo dla mnie uciążliwe

Na tą okoliczność powstał AC4 PRO. AC3 był projektowany pod ich starsze konstrukcje o cieplejszym brzmieniu. Trochę zależy też od sprzętu, ale przede wszystkim od gustu. Moim zdaniem dobrym kierunkiem wtedy są 4z, ale to tylko moje zdanie. Moje XC są chyba jednymi z najjaśniejszych Audeze z całej ich plejady LCD. 

4 minuty temu, EvilKillaruna napisał:

Moim zdaniem dobrym kierunkiem wtedy są 4z, ale to tylko moje zdanie.

To 4z sa ciemniejsze niz lcd3f? Chyba jeszcze ciemniejsze sa mx4? Ciekawe, bo lcd3f maja byc bardziej relaksacyjne od czworek, a okazuje sie odwrotnie?

Edited by bpiotrow13

Po kabelek Panie Jakubie sie na pewno zglosze. Coś z Fanatum będę brał. Z tego co pamietam, to nawet jest opcja z dodatkami drzewa Sapele, mam racje? Moje Verite są wlasnie z tego drzewa. Pasowalby mi taki kabelek. Tylko nie jestem pewien, czy Emmoni, czy ten drugi Eisodos bedzie lepszym pomyslem. 

Edited by MichalZZZZ

Zach mowi, ze drewno nie ma wplywu na dzwiek, a jezeli ma, to znikomy. Na forach ludzie pisza, ze im gestsze drzewo, tym nieco inny dzwiek. Co jest prawdą, tego nie wiem. Dawaj znac jak graja :) Bardzo jestem ciekaw czy Ci podpasuja i czy bedzie sie to pokrywalo z tym co ja pisalem. 

Edited by MichalZZZZ

35 minut temu, bpiotrow13 napisał:

To 4z sa ciemniejsze niz lcd3f? Chyba jeszcze ciemniejsze sa mx4? Ciekawe, bo lcd3f maja byc bardziej relaksacyjne od czworek, a okazuje sie odwrotnie?

Jaśniejsze niż starsze 3F, ale powinny być ciemniejsze od nowych 3F. O ILE NIC NIE ZMIENILI ZNOWU :). Wykres MX4 vs 4z dawałem wcześniej:

https://forum.audiofanatyk.pl/topic/5616-fanklub-meze-audio/page/4/?tab=comments#comment-64192

36 minut temu, MichalZZZZ napisał:

Po kabelek Panie Jakubie sie na pewno zglosze. Coś z Fanatum będę brał. Z tego co pamietam, to nawet jest opcja z dodatkami drzewa Sapele, mam racje? Moje Verite są wlasnie z tego drzewa. Pasowalby mi taki kabelek. Tylko nie jestem pewien, czy Emmoni, czy ten drugi Eisodos bedzie lepszym pomyslem. 

Tak, są opcje z Sapele bez problemu. Eisodos jest pod IEMy, a pod słuchawki pełnowymiarowe jest wyraźnie grubsza Skevoria. Jeśli ma to być kabel ciepły, to właśnie Skevoria powinna być rozpatrywana na pierwszym miejscu. Jest też nieco tańsza przy większym metrażu. Została przemianowana właśnie ze względu na wspomniany wariant IEMowy, któremu dla czytelności nie chciałem duplikować nazwy. 

24 minuty temu, EvilKillaruna napisał:

Jaśniejsze niż starsze 3F, ale powinny być ciemniejsze od nowych 3F. O ILE NIC NIE ZMIENILI ZNOWU :). Wykres MX4 vs 4z dawałem wcześniej:

Dzieki, wykres widzialem oczywiscie. No i znowu wracamy do powtarzalnosci i rewizji Audeze. Powinni cos z tym zrobic. To swietne sluchawki, bardzo traca na tej loterii.

Prosze wybaczyc Panie Jakubie, ale ja juz sie pogubilem w tych kabelkach, ktory to ktory :) Chciałbym pewnie cos co podkreśli muzykalną średnice i dołoży do pieca przy dolnych rejestrach ;) Ale też zależy mi oczywiscie na jakości basu. Przy czym nie chce też, żeby bas wchodził na srednice. W każdym razie wrócimy do tematu jak zamówie nowy wzmacniacz i sie oswoje z jego dzwiekiem. Wtedy bede madrzejszy. 

31 minut temu, bpiotrow13 napisał:

A jaki zamawiasz?

Waham sie miedzy Violectric HPA V550 Pro, a Niimbusem US5. Ale chyba ten pierwszy, bo raz, że jest strojony ciut cieplej, co preferuje (choc dalej jest to strojenie neutralne), a dwa, rozmiarowo mi idealnie na półke wchodzi. Niimbus jest ciut za szeroki i musialbym dla niego robic przemeblowanie, co pewnie by sie wiazalo z zakupem nowego mebelka. A po trzecie Vio jest tanszy :)

Edited by MichalZZZZ

Pierwsze wrazenie po wlozeniu Verite closed jest takie, ze dzwiek w porownaniu do Meze Empyrean jest bardziej esencjonalny, to znaczy bardziej taki wykrojony, solidny jakby. Meze przez to, ze cieplejsze, to bardziej takie rozmyte. To w basie sie szczegolnie objawia, bo bardziej zdefiniowany jest. Za to wysokie ZMF bardziej obecne. ZMF ewidentnie bardziej do dynamicznych kawalkow. Za to jak slucham harfy Aliny Bzhezhinskiej to te niuanse Meze jednak znacznie lepiej oddaja. Znacznie lepiej tez holograficznie meze tu wypadaja.

Z kolei Leosia Tomasza Stanki tez taka bardziej bezposrednia. Meze ja ujmuja bardziej wyrafinowanie.

Potwierdza sie z recenzji. Verite mniej cieple i wiecej sopranow, choc te soprany niemeczace. Do dynamicznej muzyki ZMF daja wiecej tego, co nazywaja amerykanie "punch". Meze bardziej nostalgiczne, co moze sie podobac. Bardziej tez holograficzne.

Slucham na padach zamszowych Meze i universe ZMF. No i oczywiscie sa to pierwsze wrazenia. Nie jest to brzmienie dalekie od siebie w sumie.

EDIT: w sumie ciekawa sprawa. Meze tonacje maja lekko wyzsza niz verite closed i stad ten dzwiek ZMF wydaje sie bardziej nasycony. Nie zawsze jest to zaleta zmf, bo meze potrafia z wieksza finezja zagrac. Za to czasami paradoksalnie potrafia bardziej pokaza sopranowy pazur. To co pisza (ja tez napisalem) o wiekszej obecnoaci sopranow zmf, to chyba prawda, ale ciekawe, ze ten sopran u zmf jest taki zloty, a u meze z posypka, nawet czasami ostrzejszy, choc to wszystko lagodne i tak. 

Meze graja jakby bardziej z oddalenia. ZMF blizej. Stad dzwiek ZMF wiekszy. Pisal o tym w recenzji gdzies o Meze Ryka, ze dzwiek meze to jakby tak chwile przed szarza. ZMF to juz szarza uderza.

Slucham teraz obu na kablu FAW noir hybrid, zeby bylo porownywalnie. Trzeba wziac pod uwage, ze Ayon ha3 dosc dobrze kontroluje bas i nie boi sie pociagnac sopranow, choc robi to w taki lampowo nieagresywny sposob. 

To wszystko bardzo wstepne wrazenia.

Edited by bpiotrow13

@bpiotrow13 dziękuję za podzielenie sie wrażeniami. Też mam Faw Noir Hybrid, ale jest to najmniej "podkręcający" dzwięk z moich kabelków kupowanych od ludzi, którzy sie tym zajmują. Gdybym mial określić, które kabelki najbardziej lubie, to ułożyłbym to w tej kolejnosci :

1. Argentum Extreme (srebro, strojenie idące w jasną strone) 

2. AF AC3B (miedź, strojenie idące mimo wszystko w jasną strone) 

3 FAW Noir Hybrid HPC (hybryda, strojenie nieco ocieplajace) 

Wynika z tego, że zrezygnuje, z kabelków słuchawkowych tzw. hybrydowych z domieszką miedzi i srebra i skupie sie albo na wysokiej jakości czystej miedzi albo na srebrze. 

Wszystkie moje sluchawki są strojone w nieco ciepłą strone i zauważ, że chce aby wszystkie mialy wtyki mini xlr 4 pin :) Takie wtyki mają Audeze, ZMF, Meze, Erzetich. Zamawiając kolejny kabelek będzie on pasował do każdej z moich puszek. Jedynie Abyss 1266 i Sony MDR Z1R mają inne wtyki. A nimi też sie interesuje. Choć strojenie tych sluchawek jest nieco odbiegające od tego, które lubie. Np. Abyss są bardzo detaliczne, przejrzyste, strojene w bardziej jasną strone. Ich najwiekszą zaletą na pewno nie jest średnica, którą tak bardzo uwielbiam. Do tego góra potrafi zaiskrzyć. Podobnie Sony Z1R - też ponoć mają ten niezbyt przyjemny metaliczny dzwięk na górze. Niemniej jednak bardzo bym chciał gdzieś wypróbować przez wielu uważane za najlepsze sluchawki ever (mówie o Abyss). Pomijam Susvary. Nie jestem fanem Hifimana. 

Ps. Verite C zostają, czy bedziesz zamawial otwarta wersje? :)

Edited by MichalZZZZ
  • Like 1

W dniu 9.09.2021 o 16:28, MichalZZZZ napisał:

Powyższa recenzja do ktorej wrzucilem linka (audiosolace) tez mowi, ze Meze są cieplejsze. Podejrzewam, że z Meze Empyrean tez bym sie polubił. Szkoda, ze nie mam mozliwosci ich posluchania. 

Tak, wersja drzewa. 

Edit : to są te same recenzje :D

Jeszcze jedna recenzja i porównania Closed vs. Open. Jest też nawiązanie do Focali Utopia, ktore mi sie bardzo wizualnie podobają, ale niestety duzo osob mowi, że są "bezbasowe" i mają skromną/intymną scene. Na ile to prawda, tego nie wiem, bo nie sluchalem. Np. kolega @Tytus1988 moglby sie odniesc do tych porównań, bo zdaje sie z tego co pamietam posiada Utopie. Mial tez okazje sluchac Verite. Moim zdaniem strojenia tych sluchawek są calkiem inne. Dla roznych odbiorcow o odmiennych gustach muzycznych. Mam racje Przemku?

Wspomniana recenzja wraz z wykresami :

https://audiophilestyle.com/ca/reviews/review-measurements-zmf-verite-verite-closed-r916/

Dziękuję Michale! Miałem okazję porównać ZMF Verite Closed (dalej VC) oraz Focale Utopie bezpośrednio i zgadzam się z większością spostrzeżenia Autora niniejszego tekstu. Względem Focali były odczuwalnie ciemniejszymi słuchawkami, z bardziej wycofaną górą pasma na ich tle. Dół pasma miał mniej równe zejście do subbasu, z podbiciami na midbasie, z potężniejszym impaktem, który na Utopiach jest bardziej skupiony, precyzyjniejszy. Wokaliza względem Utopii była na VC pogłębiona, bardziej organiczna, z mocniej odczuwanym dociążeniem, ale mniejszą nośnoscią. W przypadku instrumentów akustycznych, jak choćby wiolonczele, czy skrzypce, w większym stopniu zaznaczały się  wybrzmienia z pudeł rezonansowych, przez co brzmiały pełniej niż w focalach podkreślających struny, dodając im więcej blasku. VC nie separowały źródeł pozornych tak dobrze jak Utopie, na których były kreślone mocniejszą kreską oraz posiadały większą twardość, ale też lepszą plastyczność. VC miały dłuższy sustain dźwięku, co czasami się lepiej sprawiało niż na szybciej wygaszających je, z lepszym PRATem focalach. W przypadku sceny Focale oferowały ją szerszą, z bliższym pierwszym planem, a VC kładły wiekszy nacisk na budowanie głębi, budując ją w większym stopniu od środka, przed słuchaczem, jak czyniły to, m.in. zestawiane bezpośrednio Crosszone CZ-1 (jednak na VC była odczuwalnie szersza). Ponadto Focale wyraźniej potrafiły ukazywać oraz wyodrębniać źródła pozorne na dalszych planach o lepszej rozdzielczości.

Focale uznałbym za bardziej uniwersalne z różnymi gatunkami muzycznymi, szczególnie przy połączeniu ich ze sprzętem lampowym, który nada przestrzenności dźwiękowi, większej delikatności, odpowiednio umiejscawiając w przekazie detale (w ostrzejszych konfiguracjach tranzystorowych mogą się wybijać na pierwszy plan) oraz całościowej naturalności. Natomiast VC łączyłbym z tranzystorem, jak choćby Burson Conductor 3X Performance/Reference, który nada dźwiękowi bardziej technicznego charakteru. Ze swojej strony zarówno jedne, jak i drugie uważam za świetne słuchawki, które mogą się dobrze dopełniać, nie tylko w zależności od dobranego repertuaru, sprzetu towarzyszącego, ale także samego naszego nastroju :)

Dziekuje Przemku za powyższe. Zaskoczyla mnie tylko jedna rzecz. Porównując do tego jakie porównania znalazłem w sieci. Mianowicie scena. Pomijam głębie, ale szerokość czytałem w kilku przypadkach, że też VC mają większą aniżeli Utopia. Oczywiście nie wiem, czy były to opinie ludzi, którzy słuchali obu słuchawek i bardziej wierze Tobie, bo wiem, że masz Utopie i słuchałeś u siebie VC. W każdym razie ja jestem zaskoczny jak szeroko grają moje VC. A mówimy tu o zamkniętej konstrukcji! Dla mnie fenomen. 

Ciekawi mnie bardzo jak Utopie sobie radzą z szybką i dynamiczną muzyką. 

Druga rzecz, nie można ich określać średnicowymi? 

Edited by MichalZZZZ

31 minut temu, MichalZZZZ napisał:

Dziekuje Przemku za powyższe. Zaskoczyla mnie tylko jedna rzecz. Porownując do tego jakie porównania znalazłem w sieci. Mianowicie scena. Pomijam głębie, ale szerokość czytałem w kilku przypadkach, że też VC mają większą aniżeli Utopia. Oczywiscie nie wiem, czy były to opinie ludzi, którzy słuchali obu słuchawek i bardziej wierze Tobie, bo wiem, że masz Utopie i słuchałeś u siebie VC. W każdym razie ja jestem zaskoczny jak szeroko grają moje VC. A mówimy tu o zamkniętej konstrukcji! Dla mnie fenomen. 

Ciekawi mnie bardzo jak Utopie sobie radzą z szybką i dynamiczną muzyką. 

Nie można ich określać średnicowymi? 

Utopie względem Verite można na pewno określić mianem bardziej średnicowych. W VC jest bardziej dominujące w przekazie dolne pasmo względem pozostałych. Ponadto odczuwalne było wycofanie na wyższej średnicy, które potęgowało wrażenie ich przestrzenności przez oddalenie źródeł pozornych. Przyznaję, że scena VC jest duża, chociaż u mnie w systemie odbierałem ją jako trochę węższą niż w Utopiach, co bywało czasami bardziej odczuwalne, np. w Utenlands Jeremy'ego Soula lub mniej w Gloria Patri Johna Ruttera. Nie zmienia to faktu, że VC są najbardziej scenicznymi słuchawkami zamkniętymi w obecnej produkcji, z którymi miałem do czynienia :) Poza tym źródła pozorne odbierałem jako większe niż w Utopiach.

edit: VC słuchałem tylko w moim systemie.

Z dynamiczną i szybką muzyką Focale radzą sobie rewelacyjnie, bo nigdy nie dochodzi na nich do zlewania się dźwięku (dobra separacja, ze wzorowo czarnym tłem między źródłami) oraz szybko oddają nawet krótkotrwałe zmiany tempa danych instrumentów/ich grup, które często nie są uchwytne na innych słuchawkach. Na mnie robi wrażenie to, że potrafią grać tak od niechcenia, bez trudu i swobodnie. 

11 godzin temu, melofil napisał:

Tak a propos kabelków, o których rozmawiacie. Właśnie na żółtym forum pojawił się taki oto wpis na temat kabli Pana Jakuba.  

@EvilKillaruna jakiś komentarz? 

Miałem wypożyczone kabelki od Jakuba i zrobiły na mnie pozytywne wrażenie swoim wyważonym charakterem, jaki nadawały połączonym elementom toru. Dziękuję za wzmiankę i zajrzę pod wskazany link. 

Edited by Tytus1988
  • Thanks 1