Jump to content

[ROZWIĄZANE] Karta dźwiękowa do 500zł do AKG M220 i wzmaczniacza


Recommended Posts

Witam serdecznie,

Tak więc mam do 500zł do przeznaczenia na kartę dźwiękową do komputera. Zdecydowanie wewnętrzna, na PCIe.
Sprzęt do słuchania to AKG M220, a w przyszłości również będę planował podłączyć wzmacniacz i dwie kolumny (jeszcze brak szczegółów, może przy okazji podpowiecie sprzęt do 4-5k).
Muzyka ogólny raczej miks - od Eminema, przez Stinga, Mike'a Oldfielda, trance i muzykę klubową, po muzykę filmową czy Two Steps from Hell. Do tego gry różnego rodzaju, raczej z grupy MMORPG czy dynamicznych FPS. No i filmy + seriale.

Z tego, co widzę w internetach, to mam w sumie 5 możliwości: z ASUSów Xonar DX i Phoebus Solo, z Creative Sound Blaster Z i ZX oraz AIM SC808.

Zasadniczo po przeczytaniu tego forum w ciemno bym kupował AIM SC808, jednakże jest parę rzeczy mnie niepokojących:
* znajomy ostatnio kupił sztukę, która po restarcie komputera znikała z listy urządzeń. Wymiana pomogła na tydzień, w końcu oddał i już do niej nie wrócił. Niestety żadne sterowniki, ustawienia komputera, BIOS płyty głównej czy inne cuda nie pomagały. Z tego co czytam to wcale nie jest odosobniony przypadek, parę głosów w internetach na ten temat się już pojawiło;
* różne niefajne rzeczy przeczytałem o jakości oprogramowania i jego stabilności oraz działaniu na Win10;
* martwi mnie trochę informacja o słabej jakości karcie-córce, jak również sposobie jej podłączania;
* chciałbym dokonać jednorazowej inwestycji do tych 500zł, bez wprowadzania późniejszych modyfikacji, a wszędzie czytam, że tutaj wymiany elementów są wręcz polecane.

Tak więc nie chce mi się ryzykować i bawić z AIM. W związku z tym zostają dwa ASUSy i dwa Creativy. Niestety nie znalazłem w fanatykowym poradniku informacji o 3 z 4 z tych kart.
Jesteście może w stanie mnie naprowadzić na ich słabe i mocne strony, które zastosowane elementy są dobre, a które mogą być problematyczne, współpracę oprogramowania z Win10?
Prawdopodobnie będę musiał tłumaczyć sobie większość Waszych wypowiedzi na język zrozumiały, bo jeszcze 2 miesiące temu uważałem, że sprzęt muzyczny po prostu gra cicho lub głośno i to jest jedyny jego wyznacznik, ale dam radę :) 

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi,
Bartek

Link to comment
Share on other sites

Witam Panie Bartku,

Zapomniał Pan również o używanym Essence STX.

W zakresie wątpliwości:
- problem dot. przedostatniej partii kart. Z tego co słyszałem partie dostarczone w tym miesiącu wspomniany defekt mają już wyeliminowany. Na dzień dzisiejszy jest przynajmniej jeden sklep, który oferuje naprawę (nie poprzez wymianę) SC808 i pełną eliminację jakichkolwiek problemów ze znikaniem. Opisałem całość sprawy tutaj: http://www.audiofanatyk.pl/rozwiazywanie-problemow-z-aim-sc808/
- tak jak w tej chwili z Panem rozmawiam, mam podpiętego SC808 pod Windows 10 Home x64 z Anniversary Update. Również w w/w artykule na temat rozwiązywania problemów kart SC808 opisałem swoje własne przygody z panelem sterownika i sposobem jego obejścia (instalacja gołego sterownika bez panelu i zarządzanie kartą z poziomu Windows). 
- tego akurat nie obejdziemy, ale karta-córka potrzebna jest do dźwięku wielokanałowego i mikrofonu. W przypadku sprzętu stereo wystarczy Panu karta-matka. Jakość karty-córki to generalnie poziom porównywalny do starszych Audigy 2, gdyby się uprzeć. Fakt faktem kontrast między nią a kartą-matką jest słyszalny.
- fabrycznie też jest dobrze. Po prostu karta daje takie możliwości i ludzie z nich korzystają, czasami odgórnie. 

Proszę pamiętać, że w razie czego ma Pan 14 dni na zwrot sprzętu, więc nie ma stresu. Posiadałem kiedyś Xonara D1 (DX w wersji PCI) ale jakoś zabrakło mi chęci na jego opisywanie. Tak naprawdę jedyną alternatywą jest tu wspomniany STX, ale to karta bardziej nastawiona na jakość sygnału po RCA. Wzmacniacz słuchawkowy to z kolei TPA6120A2, który jest dosyć suchy i grający neutralnie, poprawnie, co ze skórkowymi M220 przyniesie owszem dobre efekty synergiczne, choć znów nie na aż takim poziomie jakościowym co SC808. To dlatego AIM jest tak szeroko polecany w tej cenie. 

Pozdrawiam.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Panie Jakubie,

Dziękuję za sprostowanie. Odnośnie karty-córki, to prawdę mówiąc Audigy 2 nie jest złym poziomem, nadal chyba lepszym niż zintegrowany na płycie Realtek ALC889.
Trochę się boję tych cudów ze sterownikami i znikającą kartą, ale tak jak Pan mówi - jeśli to jest faktycznie najlepsze rozwiązanie do tych słuchawek, to warto zaryzykować i ewentualnie zwrócić.

Proszę jeszcze taką jedną rzecz powiedzieć - czy są jakieś słuchawki, przy których by Pan wręcz odradzał SC808? Pytam przyszłościowo, jakbym za jakiś czas miał słuchawki wymienić na inne ewentualnie (na razie się zupełnie nie zanosi, ale wiadomo, jak jest).

Pozdrawiam,

Link to comment
Share on other sites

Proszę uprzejmie.

Tak, jest to lepszy poziom niż układ zintegrowany w sensie stricte. Generalnie M220 PRO bardzo lubiłem np. z Aune X1S, ale to pułap 2x tyle ile kosztuje SC808. Także z perspektywy stosunku PLN do jakości dźwięku, jest to jak na razie najwyższy odnotowany współczynnik.

Nie ma sensu bać się na próżno. Zresztą ma Pan zawsze możliwość zwrotu w 14 dni, jeśli coś będzie nie tak. Ze sterownikami może Pan zrobić tak jak opisałem, czyli:
- karta instaluje się w systemie na sterownikach Windowsowych
- pobieramy i depakujemy sterowniki ze strony producenta
- [win] + [R] -> wpisujemy devmgmt.msc 
- nawigujemy do Kontrolery dźwięku video i gier -> klikamy PPM na karcie dźwiękowej -> Aktualizuj sterownik -> wskazujemy zdepakowaną paczkę sterownika
- system sam zainstaluje nowszy sterownik i będzie można w pełni kontrolować kartę z poziomu zasobnika systemu z pominięciem jakichkolwiek problemów z panelem karty, które równie dobrze nie muszą wystąpić.

XQDPeK5.jpg

 

Wszelkie rekomendacje i odradzanie jest częściowo związane z użytymi wzmacniaczami operacyjnymi. Na SC808 generalnie powinno unikać się słuchawek o niskiej oporności (poniżej ok. 120 Ohm), ale o ile efekt tłumienia jest przez osobę niedoświadczoną z dźwiękiem w pełni akceptowalny i wręcz niemożliwy do usłyszenia bez testów A-B na sprzęcie o niskiej impedancji wyjściowej, tak przy fabrycznych wzmacniaczach JRC4580D przestrzegałbym jedynie przed doborem faktycznie jasnych słuchawek. Akurat M220 PRO na nausznicach skórkowych do nich nie należą, więc nie ma obaw.

Również pozdrawiam.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Zakupiona, używana, jest magia.

Są aktualnie dwa problemy, których nie udało mi się jeszcze obejść. Są dość specyficzne (głównie używanymi aplikacjami), stąd może nie być na nie ogólnego rozwiązania, ale może ktoś się z tym spotkał. Obie poniższe sytuacje zdarzyły się ledwie parę razy (2-3 razy w ciągu ostatnich 3 tygodni):

Słuchawki podpięte pod matkę, mikrofon Media-Tech MT391 podpięty pod córkę.

1) Po pewnym czasie użytkowania komputera i próbie włączenia TeamSpeak 3, dostaję informację, że nie mam podłączonego mikrofonu pod wybrane wejście. Problem w tym, że jest podłączone, a 2-3 godziny wcześniej potrafiłem nawet tego TS3 używać na dokładnie takim samym ustawieniu. W tym czasie komputer widzi podłączony mikrofon, Skype działa bezproblemowo. Żadne zmiany z poziomu TS3 nie pomagają, odpinanie i podpinanie mikrofonu - trzeba komputer zrestartować.

2) Podczas włączania gry The Division (i tylko przy tej grze), jeśli w tym samym czasie miałem włączoną i grającą dowolną inną aplikację wykorzystującą dźwięk (np. Winamp, TS3), ta aplikacja się zawiesi. W przypadku TS3 wystarczy ją wyłączyć i włączyć ponownie w przypadku Winampa niestety trzeba restartować komputer.

Bezpośrednia instalacja sterowników niestety nie pomogła. Jakby ktoś cos takiego widział i miał pomysł na obejście problemu, będę wdzięczny za pomoc :)

/Edytka - pierwsza opcja dzieje się tylko wtedy, kiedy Division jest odpalone - 100% reprodukcji. Czyli gra coś słabo współpracuje...

/Edytka2 - wyrzucenie wszystkich sterowników (tych z płyty głównej + AIM), ręczne dodanie sterowników AIM do systemu w oparciu o powyższą instrukcję = nie ma żadnych problemów. Aktualnie dźwięk to jakaś bajka normalnie :D

Edited by pabi
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

×
×
  • Create New...