Jump to content

Następca Sennheisserów HD 201 pod filmy/gry i trochę muzyki... :-)

adas.woz
 Share

Recommended Posts

Hej, pomożecie?

Póki co posiadam umierające Sennheiser HD 201. Nie posiadam karty dźwiękowej. Od roku planuję zakup karty do ok. 200 zł, ale póki co - inne wydatki... Model płyty głównej: MSI Z97-G43.

Słuchawki do wszystkiego, niestety... ;-) I gry, i filmy/seriale, i FLAC. Częściej obecnie siedzę w Internecie i pochłaniam kolejne odcinki seriali, aniżeli gram czy hobbystycznie słucham muzyki. Nie poszukuję słuchawek stricte pod muzykę, ale skoro już je kupuję, to nie chciałbym, żeby były ograniczone w tym zakresie... Gatunki, których słucham: Rock, POP, klasyczna/orkiestrowa (np. Two Steps From Hell).

Gry: głównie RPG - Wiedźmin, Mass Effect w coopie, poza tym gry akcji - Assassin's Creed/Batmany, czy sportowe - Fifa. Nie gram w typowe gry multi - shootery/moba!

Ok. 250 zł, chyba że dopłata będzie uzasadniona, ale tylko w obrębie jednej półki cenowej wyżej.

Raczej dźwięk stawiam na pierwszym miejscu. Jak zrobi się niewygodnie, to je zdejmę i zrobię sobie przerwę. Najlepiej jakby były półotwarte, tak, żebym słyszał co dzieje się za drzwiami pokoju, nie muszę być też strasznie wytłumiony od otoczenia. Z drugiej strojny - zdam się tu na Was.

Nie wiem, czy wolę słyszeć wszystko bliżej mnie czy dalej ("scena"...?) :-( Chcę, żebym miał wrażenie bycia "w środku" akcji.

Nie podróżuję ze słuchawkami. Zostają w jednym, dosyć bezpiecznym, miejscu.

Dodatkowe uwagi: wytrzymały kabel... Obecne Sennheisery skończyły się własnie ze względu na przetarte kable. Mam mikrofon Zalmanowski (ZM-MIC1?), ale problematyczne jest jego podpinanie do obecnych słuchawek. Jeśli się da, to przytuliłbym jakieś "nauszniki" z wbudowanym mikrofonem, ALE na pewno nie kosztem jakości dźwięku/sprzętu!

Obecnie celuję chyba w https://www.morele.net/sluchawki-hyperx-cloud-black-khx-h3cl-wr-636654/ - mają aktualnie niezłą cenę...

Niestety sprzętu na rynku jest za dużo, i wiem, że na cokolwiek się zdecyduję, to i tak będzie "źle", bo czegoś braknie. No ale lepiej nie pakować się w coś niesprawdzonego.

Pozdrówki!

Edited by adas.woz

Dzięki.

Z drugiej strony - nie ma szans na to, że Audiofanatyk przetestował wszystkie (większość?) dostępnych na rynku słuchawek (zwłaszcza że raz po raz wychodzą nowe), więc ta lista nie jest miarodajnym wyznacznikiem - jest tylko orientacyjna i szybko się deaktualizuje.

Może ktoś miał na uszach coś, czego nie testował Autor, a ma porównanie i wie, że będzie lepsze w danym przedziale cenowym, hmm? :)

Cyt. za wstępem do Polecanych:

(...) Staram się, aby trafiały tu modele przesłuchane przeze mnie kiedykolwiek osobiście, nawet jeśli nie zdążyłem zrobić im pełnej recenzji na blogu. Często też są to modele nagrodzone przeze mnie znaczkiem Rekomendacja. 

Także być może rozczaruję względem sformułowanej tu tezy, ale o ile faktycznie nie testowałem absolutnie wszystkich pozycji dostępnych na rynku, tak pod każdym modelem wylistowanym pod podanym linkiem mogę bez problemu podpisać się imieniem i nazwiskiem. A co zresztą czynię, również bardzo często pełną recenzją, na bazie której sprzęt do zestawienia w ogóle trafia. Istotą Polecanych nie jest tworzenie listy, która "neguje" wszystko co się w niej nie znalazło, ale która wskazuje takie produkty, które miałem szansę sprawdzić samodzielnie i potwierdzić (niestety często fabrykowane) opinie trzecie. Słuchawki nie są poza tym nie są sprzętem komputerowym, który wychodzi co kwartał w nowej technologii, także również argument ten jest troszkę chybiony i dotyczy najwyżej dużego obszaru bardzo tanich modeli dokanałowych z Chin - tam faktycznie jest ostra rotacja i wylewność marek sezonowych, które nie wytrzymują roku egzystencji.

Ostatecznie jednak to czy będzie polegał Pan na moich rekomendacjach oraz sugestiach, czy też nie, naturalnie zależy tylko i wyłącznie od Pańskiej woli i decyzji. 

• 2 weeks later...

Dziękuję za feedback! Nie próbuję być mądrzejszy od Pana Boga, a jeśli tak to zabrzmiało - proszę o wybaczenie. :-)

Jak każdy mający wątpliwości przed zakupem - nie chcę wtopić; chcę kupić sprzęt o jak najwyższym współczynniku opłacalności (stosunek możliwości-wydajności do ceny; płacenie za znaczek to najgorsze co może mi się zdarzyć i chcę tego uniknąć). 

Dopytam może jeszcze: co by było w sytuacji, gdybym chciał przeskoczyć na jakąś zewnętrzną kartę muzyczną (myślałem o jakimś wpinanym w PCIe Asusie, ale to ograniczenie się do stacjonarnego PCta, kiedy to zewnętrzny moduł USB mogę wpiąć do każdego komputera stacjonarnego jak i laptopa, gdyby wymagała tego sytuacja).

Myślałem nad S.M.S.L M2 albo FiiO E10K Olympus 2 (bo ich cena za bardzo nie zabija) - tylko jakie słuchawki będą najlepiej do nich dopasowane? Czy ten HyperXy będą dobrze współgrały?

Jakie masz przemyślenia w tym względzie? Mimo wszystko nie chciałbym bardzo wyskoczyć poza budżet z pierwszego posta, nie licząc oczywiście kwoty za kartę dźwiękową. Może przy zdecydowaniu się na którąś będzie można nawet zejść półką cenową za słuchawki?

Dostałem propozycję kupna jednej z chińskich marek: ISK HD9999.

Uniżenie proszę o opinię! ;-)

Edited by adas.woz

Rozumiem że z Panem Bogiem to luźne stwierdzenie :). Zapewniam że nigdy nie śmiałem nawet mieć takich aspiracji.

I właśnie dlatego tak prowadzę swój blog (w końcu sam również jestem konsumentem, tak jak Pan kupuję sprzęt, w większości trafnie, czasami zdarzało się mniej, ale to też jakieś korzystne doświadczenie) oraz zestawienia polecanego sprzętu, aby można było w razie czego mieć listę tzw. "pewniaków". Nie sztuką jest polecić coś drogiego, ale takiego, gdzie ma się uczucie, że gra przysłowiowa każda złotówka. Oczywiście to co Pan napisał wciąż jest prawdą - nie ma tam absolutnie wszystek sprzętu wartego uwagi, ale też czasami decyduje o tym bardzo duża specyfika gustu nabywcy. Mówiąc po ludzku, im bardziej "karykaturalne" słuchawki Pan lubi, np. takie z bardzo mocnym basem lub wręcz samym basem, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że taki produkt znajdzie się w zestawieniu (płacenie za sam bas przeczy mojemu pojęciu wartościowania sprzętu na dużą opłacalność).

Gdyby chciał Pan nabyć sprzęt tego typu, na dzień dzisiejszy radziłbym AudioQuesta DragonFly Black v1.5. Aktualnie mam go na testach (a dokładniej leży pół metra ode mnie) i zrobił na mnie jak do tej pory bardzo dobre wrażenie. Zarówno on, jak i M2 powinny ładnie Panu zagrać z HyperX'ami. Jedyna wada - tak jak wszystkie urządzenia, które Pan wymienił, ma ograniczone connectivity, a więc ilość wejść/wyjść sygnału. W żadne z nich nie podepnie Pan np. mikrofonu, toteż mimo posiadania takiego układu, wciąż trzeba będzie podłączać się mikrofonem pod układ zintegrowany. Plus za DFB trzeba będzie zapłacić 400 zł.

Radziłbym maksymalizować najpierw słuchawki, potem inwestować w źródło. Obszerne uzasadnienie znajdzie Pan w akapicie nr 6 tego poradnika: http://www.audiofanatyk.pl/jak-samodzielnie-wybrac-sluchawki/ i sam oceni, czy zgodzi się z przedstawionym przeze mnie tokiem myślenia.

Nie testowałem tego konkretnego modelu ISK, ale z tego co do tej pory słyszałem jest to bardzo ciekawy model o dobrych możliwościach akustycznych. Jeśli tylko oczywiście propozycja jest w atrakcyjnej cenie i z pewnego źródła.

Ponownie dziękuję.

Rozumiem dwutorowość (a nawet wielotorowość) upgrade'u w celu odczucia skoku jakościowego, bo podobnie mam w mojej ukochanej fotografii, gdzie korpus aparatu to jedno, a dobre szkło - obiektyw - to drugie. Nie licząc masy innych gadżetów wpływających na finalny obrazek. :)

Byłem święcie przekonany, że przede wszystkim trzeba zadbać o źródło, bo do tej pory wykorzystywałem tylko i wyłącznie moduły dźwięku wlutowane w kawałek płyty głównej stacjonarnego PCta... ;)

Tym lepiej, że zapytałem, bo żyłbym w niewiedzy dalej. W niewiedzy, lub z zachwianymi proporcjami ważności poszczególnych elementów... :P

Czyli w przypadku gdybym chciał "olać" mobilność rozwiązania wpinanego pod USB i zdecydował się na moduł wpinany w puszkę - powinienem kierować spojrzenie w stronę polecanego ASUSa? On chyba nie powinien mieć problemów z ilością gniazd... Głupio by mi było teraz nie wykorzystać portu jack mikrofonu, nawet przy wpinaniu do niego tak podstawowego "mikrofoniku" jakim jest Zalman. :D