Jump to content

Jakie polecacie najlepsze lampy do wzmacniacza Aurium Pathos?

Recommended Posts

Posted (edited)

Planuje zmianę oryginalnych lamp w Aurium. Zależy mi na podwyższeniu jakości dźwięku od lamp oryginalnych tak, aby na wszystkim uzyskać lepszy efekt. Na chwile obecną byłbym zdecydowany dobrze dobranymi do siebie, w idealnym stanie lampami Philips E 88CC SQ,  

Czy ktoś na forum ma takie lampki do sprzedania, lub mógłby podpowiedzieć w jakim sprawdzonym źródle mógłbym je bezpiecznie zakupić?

Jak najbardziej jestem otwarty również na inne propozycje lamp, które mieliście okazje testować z Aurium i dawały rewelacyjny, przewyższający znacznie potencjał oryginalnych lamp.

Edited by Nico

Posted (edited)

Pytanie jest źle postawione, Nie ma najlepszych lamp. Są lepsze w określonym aspekcie. Pytaie czego szukasz. Jesli ciepła z zaokrągoną górą i miękkim basem to mullard. Jeśli szybciej, to Siemens, albo Telefunken, opcji jest sporo.

Bezpiecznie kupowanie NOSów to temat rzeka. Najlepsze (w sensie najbardziej dostępne) ich źródło to ebay, ale trzeba patrzeć od kogo się kupuje. Są też polskie sklepy, gdzie można kupić dobre NOSy,, ale tam niestety może być drogo.

Edited by bpiotrow13

Dzięki za wyjaśnienie. Wchodzę w nowy temat i dlatego zabrakło mi precyzyjnego określenia.

Już wiem, że gdy zacznę zabawę z lampami, to dobrze jest mieć kilka różnych par. Na początek chciałbym zakupić Philips Miniwatt SQ E88CC a później mógłbym pomyśleć o SIEMENS E88CC ECC88 6DJ8 GOLD.

6 godzin temu, MichalZZZZ napisał:

Nie wiem czy widziales, ale tutaj jest fajnie opisane co i jak :

Dzięki Michał za link. Można powiedzieć, że zacząłem od tej recenzji swoje zainteresowania lampami. Wtajemniczam się i już mam trzy pary na oku.  :)

• Like 1

Na lampach można nieźle popłynąć i nie ma sensu kupować na początku dużo. Lepiej też kupić 2 - 3 dobre pary niż więcej par kiepskich. Dobra para mullardów z dobrego źródła to pewnie 1000 zł. Lepiej kup dwie różne pary średnio drogich lamp i zobacz jak dzwięk Ci podchodzi, potem można iśc dalej. Nie wiem tylko jak bardzo pathos jest czuły na zmianę lamp. Róźnie wzmacniacze reagują.

Lampy to bardzo rzecz gustu. Niektóre lampy maja wręcz swoich wyznawców. Ja na przykład coraz bardziej wsiąkam w mullardy:)

Do dwóch tygodni będę testował trzy różne pary i jestem nastawiony na Philipsy, ale będę jeszcze słuchał SIEMENSY i jeszcze jedne b. drogie ale rewelacyjne perełki, które są niedostępne na polskim rynku. 

3 minuty temu, bpiotrow13 napisał:

Na lampach można nieźle popłynąć i nie ma sensu kupować na początku dużo. Lepiej też kupić 2 - 3 dobre pary niż więcej par kiepskich. Dobra para mullardów z dobrego źródła to pewnie 1000 zł. Lepiej kup dwie różne pary średnio drogich lamp i zobacz jak dzwięk Ci podchodzi, potem można iśc dalej. Nie wiem tylko jak bardzo pathos jest czuły na zmianę lamp. Róźnie wzmacniacze reagują.

Lampy to bardzo rzecz gustu. Niektóre lampy maja wręcz swoich wyznawców. Ja na przykład coraz bardziej wsiąkam w mullardy:)

Tak też będę starał się uczynić. Najpierw zainwestuje w 1 lub 2 pary dobrych lamp po wcześniejszych przesłuchaniach. Jak będę widział zdecydowaną różnicę wraz ze wzrostem ceny, to może na prezent urodzinowy sprawie sobie te perełki za 150 funtów od sztuki. Zapomniałem nazwę, ale wiem, że nie są do kupienia w PL. Jak dużej różnicy nie zauważę w stosunku do Philipsami, to na nich przystanę. 

Jakub w swojej recenzji pisał, że Aurium jest dość czuły na zmianę lamp.

Tak, wezmę to pod uwagę, ale w tej pierwszej testowej selekcji przesłuchanie po kilkanaście utworów na każdej parze też powinno mnie ukierunkować.

13 godzin temu, bpiotrow13 napisał:

No to właśnie będę miał okazje sprawdzić lampy Mullardy NOS CV2492  :)

14 godzin temu, Nico napisał:

Tak, wezmę to pod uwagę, ale w tej pierwszej testowej selekcji przesłuchanie po kilkanaście utworów na każdej parze też powinno mnie ukierunkować.

No to właśnie będę miał okazje sprawdzić lampy Mullardy NOS CV2492  :)

To wojskowa wersja z lat 70/80 powinna być dobra. Mullardy z lat 50/60 podobno brzmią jeszcze lepiej, ale to już kosmos cenowy. Za to wojskowe wersje są podobno trwalsze.

• 3 months later...

Hej @Nico kupiles jakies lampy ?

Podepnę się pod temat, bo sam czegoś szukam. Do 2k zł. Coś co podkręci dzwięk, który już udało mi się osiągnąć. Podkreślona średnica + bas chcialbym, żeby schodzil jeszcze niżej, byle nie wchodzil na średnice. Scena może być jeszcze ciut szersza, ale też nie tak, żeby mi oddaliło wokale. Taki typowo lampowy klimat. Przy czym ważne też, abym nie zamulił dzwięku. Troche powietrza też być musi.

Na wstępie jestem zainteresowany lampami kolegi o nazwie 6N23P (E88CC) Holy Grail 1975 SWGP Silver Shields.

Co polecacie ?

@bpiotrow13 @EvilKillaruna @pablo650 i inni.

Z góry dziękuję.

Edited by MichalZZZZ

Swoje doświadczenia opisałem w artykule na blogu o lampach do Aurium, przy czym zakupiłem najlepsze dwie pary dla siebie. Ostatnio kolega Euter sprzedawał swojego Aurium z parą lamp, nie wiem czy podobną do jednej z moich, za które zapłacił 2900 zł. Chyba właśnie wymienił je Pan w poście. Niestety ceny dobrych lamp osiągają od dłuższego czasu kosmiczne ceny zakupowe i później sprzedażowe. 

Panowie, musze przyznać, że zacząłem wyszukiwac informacji o tych i o innych lampach i albo nie umiem tego robic, albo sie nie znam i tego nie ogarniam. Za duzo tego wszystkiego w sieci + malo informacji jak to gra. Albo źle szukam. Oczopląsu można dostac.

Aurium jest konstrukcją hybrydową, więc wpływ lamp też jest tam częściowo "korygowany" przez sam tranzystor. Jeśli dostaje Pan oczopląsu, to można spróbować jeszcze takiej taktyki, aby po prostu nabyć lampy od @euter skoro już jesteście Panowie po słowie. Jeśli się spodobają i będzie chęć na coś podobnego, mogę "odmontować" swój pakiet i zaoferować szkatułkę z dwiema parami, jako zapas + 6N1P, które mogą być szybsze i szersze, aczkolwiek nie wiem jak z basem. Mają jednak zaletę w dużej żywotności. Nie chciałbym jednak brzmieć jak osoba naganiająca na zakup. Po prostu swój zestaw Pathosów mogę równie dobrze sprzedać przyszłemu nabywcy tylko z lampami fabrycznymi.

Będzie co prawda drogo biorąc od nas obu, ale przynajmniej z pewnych źródeł. Wbrew pozorom moje lampy nie mają dużego przebiegu, ponieważ większość testów i tak wykonywałem na samym Converto oraz STX/ST.

W innym wypadku pozostaje polowanie na w/w starsze Mullardy, może jakieś Philipsy, Siemensy, ale może to spowodować konkretny drenaż w portfelu. Ja sam przyznam pozostałem tylko przy swoich dwóch parach i nie testowałem później już żadnych innych kombinacji ze względu na właśnie kosmiczne koszty i zerową dostępność. Z tego samego powodu zrezygnowałem z testów opampów dyskretnych i zostałem na kościach konwencjonalnych, na szczęście z dużym powodzeniem w tej materii.

• Like 1

• 3 weeks later...
W dniu 12.09.2021 o 20:35, MichalZZZZ napisał:

Hej @Nico kupiles jakies lampy ?

Tak już w czerwcu gdy Lucarto przywiózł strymer wybrałem do mojego Pathosa lampy Philipsa. W tym czasie przetestowałem też Mulardy i Siemensy i pomimo, że z tych rodzynków Philips był najtańsze to zagrały najlepiej. 

@bpiotrow13 @EvilKillaruna @pablo650 i inni.

Z góry dziękuję.

@Nico

Nie ma za co , mnie też Philipsy bardzo podeszły dzwiękowo  i nie ukrywam cena w momencie zakupu była dość atrakcyjna a do tego dostałem w gratisie parę Tesli E88CC

Kabel który ostatnio wymieniłeś w MX4, też sporo wniósł i dobrze zgrywa się z tym co wnoszą lampy Philipsa .

• 2 weeks later...
W dniu 8.10.2021 o 10:58, pablo650 napisał:

Kabel który ostatnio wymieniłeś w MX4, też sporo wniósł i dobrze zgrywa się z tym co wnoszą lampy Philipsa .

Jak będę miał okazję, to przetestuję jeszcze oryginalne Valvo i na spokojnie wychwycę różnice między Philopsami SQ.

Nowy kabelek + ustawienia w ROON pod MX-y dają niesamowity efekt.

W dniu 13.09.2021 o 01:32, EvilKillaruna napisał:

swój zestaw Pathosów mogę równie dobrze sprzedać przyszłemu nabywcy tylko z lampami fabrycznymi.

@EvilKillaruna czy przebiegają Ci już takie myśli odsprzedania zestawu Pathosów (Aurium i Converto MK2)? U mnie pojawiają się już myśli aby w przyszłym roku Pathosy zamienić na sprzęt z jeszcze wyższej ligi.

11 godzin temu, Nico napisał:

czy przebiegają Ci już takie myśli odsprzedania zestawu Pathosów

Nie muszą, gdyż moje Pathosy wraz z całym osprzętem i lampami mają już praktycznie nowego właściciela. Tak samo IA100PP, która jeśli nie zejdzie do Świąt, ma już zadeklarowaną chęć nabycia.

11 godzin temu, Nico napisał:

U mnie pojawiają się już myśli aby w przyszłym roku Pathosy zamienić na sprzęt z jeszcze wyższej ligi.

Trzeba więc będzie szykować się na wydatki aby zauważalnie przebić ten poziom.