Jump to content

Słuchawki AKG K550 MKII vs AKG K702

Krisus
 Share

Recommended Posts

Witam,

Od kilku dni jestem szczęśliwym (jak mi sie wydaje) posiadaczem słuchawek AKG 550 MKII. Ponieważ kupiłem je w cenie ponad 700,00 zł to zastanawiam się czy przypadkiem lepszym wyborem nie były by słuchawki AKG K702 - podobna cena a niby wyższa półka - niestety w pobliżu miejsca zamieszkania nie mam możliwości zobaczenia/przetestowania ich na żywo.

Wydaje mi się, że 550-ki zaspokajają moje preferencje:

- słucham muzyki w 80% z komputera, 20 % amlituner ONKYO - rodzaj muzyki - praktycznie każdy, który wpada w ucho ;) Czasami brakuje mi trochę na komputerze basu, ale nie na wszystkich utworach - myślę, że ma tu znaczenie jakość źródła i może przydałby się jakiś wzmacniacz (DAK), może lepsza karta dźwiękowa? - na razie mam zwykłą integrę 5.1.

- trochę gry na komputerze,

- duża wygoda - mam dużą głowę, estetyka klasyczna bardzo mi odpowiada.

W związku z powyższym proszę o opinie/rady, czy pozostać przy obecnym zakupie, czy może jednak 702-ki mogą okazać się lepsze. W wyborze pomogła mi recenzja na tutejszym blogu, jako słuchawki mało kapryśne i wszechstronne - co prawda dotyczyła wcześniejszych 550-tek, ale MKII zostały podane jako alternatywne (tu ukłon uznania dla autora za aktualizacje recenzji).

Edited by Krisus

Witam,

K550 i K702 to dwie zupełnie różne konstrukcje i trochę inne podejście do dźwięku. Jeśli K702 miałyby przy uwagach o ubytkach basowych w K550 się Panu spodobać, to najprawdopodobniej tylko po modyfikacjach. Pod zwykłą integrę z płyty głównej zakup K702 to trochę samobójstwo. Optymalnym źródłem do tych słuchawek w zakresie stosunku ceny do możliwości są np. Aune T1 SE lub używany NuForce Icon HDP. Są to jednak kwoty rzędu 1000-1100 zł. Dlatego też o ile K702 to pod wieloma względami wartościowy produkt, bez inwestycji w porządny i synergiczny wobec nich sprzęt ryzyko może być bardzo duże.

• Upvote 2

Dziękuję Panie Jakubie za szybką i rzeczową odpowiedź. Wynika z niej, że aby K702 (choć w identycznej cenie jak obecnie K550 MKII) dobrze zagrały musiałbym zainwestować w źródło więcej niż w same słuchawki, do tego wymienione DAC-i są coraz bardziej trudno dostępne. Przyznam, że im dłużej słucham K550-tek (wracając z pracy już myślę kiedy je założę) na różnych utworach (pop, Jarre, Oldfield, nawet gra), to tym bardziej się w nich rozkoszuję, wydają się też mi pasować ergonomicznie. Muzyka z komputera zaczyna mi przypadać do gustu coraz bardziej w odniesieniu do tej słuchanej z głośników z amplitunera ONKYO (właśnie  słucham OMD - Souvenir - bas jest łagodny, ale całkiem przyjemny i ta wspaniała przestrzeń...) - tym bardziej, że rzadko ze sprzętu stacjonarnego można w pełni korzystać przy normalnym wspólnym bytowaniu :) Poczytałem też tutejsze fora związane z 550-tkami i Pana opinie. Suma, sumarum dochodzę do wniosku, że optymalnym wyborem jakościowo-ekonomicznym będzie pozostanie przy K550. Sugerując się również jedną z Pana wypowiedzi, iż dobrym źródlem dla MKII może być Audiotrak Prodigy Cube Black Edition, ale też oglądając możliwości nabycia wzmacniaczy w cenie do powiedzmy max. 600,00 zł. zamówiłem sobie tego DAC-a, mam też dostać do przetestowania jakiegoś z  dźwiękiem 5.1, chociaż nie wierzę raczej w ten bajer. Zobaczę co się zmieni, coraz bardziej wierzę, że muzyka płynąca z komputera (jednak przy nim spędzam dużo czasu chociażby realizując swoje hobby fotograficzne) może być równie przyjemna, jak ta ze sprzętu stacjonarnego.

Zakupiłem DAC-a  Audiotrak Prodigy Cube i testuję na różne sposoby z komputerem, czyli utwory mp3, wma, wav, flac, mp4 2.0 i 5.1, jednak nie w większej częstotliwości niż 48000 Hz bo takowych nie posiadam + 1 demo 192kHz, podpinam do różnych usb w komputerze z frontu, z tyłu bezpośrenio z płyty głównej (gdyby przypadkiem to miało znaczenie), przepinam słuchawki na przemian do Cuba, to do frontpanelu ....i co? .......i nic - nie słyszę żadnej różnicy. Chyba melomanem nie zostanę ;) 

Czytając wszystkie opisy, to jakąkolwiek różnicę w dźwięku chyba powinienem wyczuć. Skoro słyszę różnicę na tych samych słuchawkach pomiędzy amplitunerem a komputerem to mniemam, że coś ze słuchu mi jeszcze pozostało. Coś jest chyba jednak nie tak - albo mam taką dobrą, zbliżoną do Cube integrę - w co bardzo wątpię (jakiś Realtek 5.1 HD na płycie Gigabyte GA-Z68), albo Cube to atrapa, albo podpiąłem coś nie tak, co raczej nie jest możliwe, albo rzeczywiście mój wiekowy słuch zaczyna szwankować. 

Proszę uprzejmie o sugestie, rady....

Ps. Aaa jedynie co słyszę, to różnicę w głośności przy podpięciu słuchawek pod mini jacka, lub pełnowymiarowego jacka (głośniej na grubym jacku).

Jeszcze jedno - może to ma znaczenie: Windows 10, testowałem na odtwarzaczach windows media player 12 i MPC-HC 64-bit.

Edited by Krisus

Podzielę się swoim niewielkim doświadczeniem - miałem podobnie.

W świecie audio w mojej opinii większość zmian jest delikatna (nie licząc zmian bardzo drastycznych) i najczęściej zmiana nie jest od razu i mocno odczuwalna, nie występuje tzw. efekt WOW. Potrzebuje Pan czasu, ponowne odsłuchy "na spokojnie" nawet znanych utworków z dnia na dzień będą wywoływały coraz większy uśmiech na twarzy. Po kilkudniowym już bytowaniu z nowym sprzętem najlepszym sprawdzianem w poszukiwaniu zmian będzie powrót na chwilę do starego źródła.

W moim przypadku zaczęło się tak, posiadając bardzo basowe sony XB700 ze zintegrowanego ALC1150 przerzuciłem się na fabrycznego aima sc808, początkowo również byłem trochę rozczarowany. Po kilku dniach zmieniłem opampy na 2x LME 49720 i LM6172IN i tu zmiany były słyszalne od pierwszych chwil i naprawdę z tygodnia na tydzień odnosiłem wrażenie, że gra to coraz lepiej. Po dłuższym czasie postanowiłem, że kupię nowe słuchawki, AKG K702 (trochę odważnie, przejście z przebasowionych na takie, które z basem obchodzą się delikatnie) oraz doinwestuje SC808 w 2x SSv5 od Bursona i MUSESa8820 na bufor. Również zmiana OPA na w/w już posiadając K702 dała różnicę odczuwalną i podobnie jak wcześniej, przepaść między aimem którego posiadam a zintegrowanymi kartami z którymi muszę czasami się pomęczyć podczas wyjazdu jest bardzo duża, mimo, że efekt WOW już bardzo duży w żadnym wypadku nie był. Reasumując, proszę sobie dać czasu, mam wrażenie, że dla nas - osób które muzyką się delektują, słuch jest czymś co się rozwija i wrażliwość na drobne szczegóły przyjdzie bardzo szybko o ile tylko Pana nowy sprzęt odsłania ich nieco więcej niż poprzedni.

Odpowiadając na pierwsze pytanie, K702 to słuchawki dość wymagające ale przy przyzwoitym sprzęcie naprawdę w gatunkach takich jak lekka elektronika odwdzięczają się przepięknie choć zaznaczam, że aby osiągnąć pełne wrażenia przy słuchawkach tej klasy warto odłożyć wszystkie inne czynności na bok, usiąść wygodnie w fotelu i podążać,  analizować dźwięk również wyobraźnią :) Jeżeli wertował Pan również inne portale w poszukiwaniu opinii o K702 na pewno spotkał Pan się z taką, że brakuje im basu. Osobiście uważam, że nie, bas jest podany w lekkiej i szybkiej postaci i na dodatek jest bardzo wysokiej klasy (mówi to ex-basshead, posiadacz XB700tek). Eksperymentalnie zdjąłem na dwa-trzy dni osłony bass portów i wróciłem do wersji fabrycznej, nie warto pozbawiać K702-ek swoich głównych atutów, sceny i analizy, która wcale nie oznacza tego, że dźwięk nie jest przyjemny w odbiorze!!

Co do odtwarzacza, polecam po prostu foobara (+ wtyczka wasapi)

Pozdrawiam, zakończenie utworek:

Edited by JC
  • Upvote 2

Dziękuję @JC za podzielenie się własnymi doświadczeniami no i za piękny, wspaniały analityczny dedykowany utwór.

Trochę się pocieszyłem. Powyższy utwór chyba świetnie nadaje się do testu. Właściwie słuchając go zastanawiam się czy potrzeba mi coś więcej. Dzwięki są czyste, zrównoważone i przestrzenne, basy brzmią pięknie - sprężysto, delikatnie ale jednocześnie wystarczjąco mocno i nie męcząco, odsłuch poszczególnych instrumentów i płynących z nich dźwięków to po prostu bajka :) Wydaje mi się, że wyczuwam subtelną (na razie bardzo niewielką) różnicę pomiędzy integrą a DAC-iem - z CUBE-a dzwięki wydają się być głębsze - zwłaszcza bas, ale może to tylko sugestia i złudzenie.

Skoro mam się przekonać do DAC-a i podążać w rozwoju wrażliwości muzycznej, jak to pięknie Pan ujął - to może (po Pana opini i recenzjach) to właściwym wyjściem będzie wyposażenie się właśnie w kartę  AIM SC808 ? Dobra karta muzyczna i DAC w jednym, do tego możliwość ewentualej korekty dźwięku, co użycie CUBE-a praktycznie eliminuje.

Co do słuchawek to pomimo, że kuszą mnie niesamowicie te 702-ki, to chyba rozsądniejszym i bardziej uniwersalnym wyjściem dla mnie będą 550-tki - grają nawet całkiem przyjemnie na smartfonie (chociaż nie wiem czy wykorzystam, ale dobrze mieć świadomość takiej możliwości), co już 702-ki z tego co czytam mogą mieć problem.

• Upvote 1

Nie ma sprawy, również tutaj oczekiwałem pomocy, cierpliwości i rad i takowe otrzymałem.

AIM SC808 to czarny koń wśród kart dźwiękowych w tej cenie, polecałbym zdecydowanie jego zakup pod obecnie posiadane przez Pana słuchawki tym bardziej, że niewiele przewyższa cenowo Audiotrak Prodigy Cube a myślę, że oferuje sporo więcej. Polecałbym również może od razu zakupić jakiś zestaw polecanych OPA (koszt rzędu 60zł). SC808 jest raczej jasno grającym układem więc "eksploracja" na pewno powinna być bardziej owocna :)

Przepraszam za długą zwłokę z odpowiedzią, brak czasu...

• Upvote 1

Hmm, z tymi opampami to już zupełnie nie mam pojęcia (oczywiście czytalem recenzję) - nawet nie wiem gdzie za bardzo je kupić. Dzisiaj dostałem na test  Audiotrak Maya U5 USB - niestety też nie wyczułem specjalnej różnicy względem integry, czyli Cube nie był zepsuty :P Jutro prawdopodobnie dojdzie AIM SC 808, zatem sprawdzę czy coś nowego usłyszę.