Jump to content

Recommended Posts

Mam głośniki edifier r2730db i zamierzam kupić kartę dźwiękową aim sc 808. Z tego powodu mam pytanie, jakie opampy zakupić? Głośniki te grają jasno, detaliczne i na pewno nie "funowo" czego potrzebuje najbardziej. Aktualnie mam je podpięte pod xonara dx i ku mojemu zdziwieniu basu było o wiele za dużo, musiałem ustawić pokrętło od niskich tonów na -4. We wszystkich testach podobno te głośniki miały mieć mało basu a na pewno mniej niż w r2600. Jakie opampy będą najlepiej współgrać z tymi głośnikami? Najbardziej zależy mi na głębokim, nisko schodzącym basie i muzykalności, oraz cieplejszym brzmieniu. W recenzji tej karty na tej stronie najlepiej został oceniany zestaw 2x LME49720 który jest najbardziej uniwersalny. Ta ponoć spektakularna scena kusi, ale nie wiem, czy to nie będzie zbyt jasne źródło dla edifierów. Ale bass pod xonarem, który też jest jasnym źródłem mam przykręcony na -4. Głośniki oczywiście stoją na wysokości moich uszu oddalone ode mnie o jakieś 1,7 metra a rozstawione od siebie o około 2 metry.

Edited by Arktez

Czytając Pański temat przypomniała mi się anegdotka o facecie, który chciał kupić Mercedesa. Jeszcze nie kupił, a już się zamartwiał co to będzie jak papierosem tapicerkę przypali :). Myślę, że może Pan spokojnie najpierw kartę zakupić i zobaczyć jak sprawdzi się w stanie fabrycznym. Gdy wszystko stanie się jasne i sprzęt będzie chciał Pan sobie zostawić, wtedy dopiero będzie można się zastanawiać. JRC4580D są stosunkowo basowymi kostkami, więc może nawet żadne roszady z OPAMPami nie będą potrzebne.

Dziękuję za odpowiedź. Napisałem w sumie z czystej ciekawości, po za tym chciałem wiedzieć, ponieważ zamawiając kartę zamówiłbym do tego opampy od razu. Myślałem, że wymiana opampów na LME49720, które Pan Jakub Łopatko bardzo dobrze oceniał, ogólnie podniesie jakość dźwięku. Znając mnie, nawet gdybym był usatysfakcjonowany dźwiękiem po podłączeniu tej karty prosto z pudełka, nie mógłbym żyć z myślą "a może z tymi opamp'ami (lub innymi) by to grało jeszcze lepiej? " Także postanowiłem od razu zapytać, jakie byłyby najlepsze :) Oczywiście zdaje sobie z tego sprawę, że nie jest to do końca możliwe, tak po prostu napisać jakie kupić. Liczę na jakąkolwiek pomoc :)

Proszę uprzejmie. Owszem, oceniałem je pozytywnie i w sumie nadal oceniam :), także jeśli obawia się Pan problemu natury psychologicznej, może się spokojnie na nie zdecydować. Ogólnie najlepszymi jakie można zamontować na SC808 są Burson SS V5, które w ramach buforu można wedle potrzeb uzupełnić o drogiego Sonic Imagery Labs 994Enh. Dopłata będzie jednak znacząca i przekraczająca wartość samej karty (paradoksalnie nie skreślając sensowności takiego zakupu). 

• Upvote 1

Jeszcze mam kilka pytań i już Pana nie męczę :) Czy zamontowanie LME49720 nie pogorszy, lub nie zmniejszy w jakiś sposób niskich tonów? Czy potrzebuje do opamp'ów dokupić stoliki DIP8, czy mogę od razu po wyjęciu fabrycznych opamp'ów zamontować nowe w miejsce starych? Ciężko wyrwać fabryczne opampy? Potrzebuję do tego jakichś specjalnych narzędzi? Na Audeos jest takie narzędzie. 

Edited by Arktez
53 minutes ago, Arktez said:

Czy zamontowanie LME49720 nie pogorszy, lub nie zmniejszy w jakiś sposób niskich tonów?

Względem standardowych JRC4580D miałem wrażenie, że basu jest mniej, za to lepszej jakości.

54 minutes ago, Arktez said:

Czy potrzebuje do opamp'ów dokupić stoliki DIP8, czy mogę od razu po wyjęciu fabrycznych opamp'ów zamontować nowe w miejsce starych?

Można montować je bezpośrednio, ale stoliki DIP8 są znacznie praktyczniejsze w użyciu i zabezpieczające nóżki kości przed zużyciem / złamaniem / zablokowaniem w gnieździe karty.

Ciężko wyrwać fabryczne opampy?

Jeśli jest to wersja z 4580D i pochodzi z nowszych partii - tak.

Potrzebuję do tego jakichś specjalnych narzędzi? Na Audeos jest takie narzędzie. 

Warto mieć takowe w razie czego.

Kupiłem kartę, bez wymiany opampów grała zupełnie tak samo jak xonar dx, po wymianie opampów nie mogłem od razu wyczuć różnicy, ale teraz jestem przekonany, że był to dobry zakup, bass wcześniej taki chaotyczny, dudniący teraz jest taki głęboki i schodzi nawet niżej! Scena rzeczywiście niewiarygodna i super wysokie tony. Jeszcze muszę wymienić kabel 2RCA bo mam ten z zestawu od głośników i jest strasznie tandetny, przypomina stary kabel, którym się pegazusa podłączało do TV... Myśli Pan, że kabel Prolink Exclusive za prawie 50zł za 3 metry będzie odpowiedni? http://allegro.pl/kabel-przewod-2-rca-cinch-prolink-exclusive-3m-i5815818807.html Nie mam znowu audio za kilka tysięcy, więc nie chcę przepłacać.

Prolink to bardzo tani kabel, jak na swoją cenę ujdzie, ale ingeruje też w brzmienie. Także wymieniając wzmacniacze operacyjne dodał Pan sobie jakości, ale znowuż oszczędzając na interkonekcie - odejmie jej Pan. Jeśli szuka Pan czegoś nieco lepszego, niech zastanowi się nad Prolinkiem, ale z serii Futura. http://allegro.pl/listing/listing.php?order=pd&string=futura&search_scope=category-67381&bmatch=base-relevance-floki-5-ele-1-5-1018

Sam osobiście popytałbym w sklepie konfekcjonującym od razu na miejscu okablowanie za najtańszym kablem RCA-RCA na bazie np. Canare StarQuad z jakimiś podstawowymi wtykami RCA Neutrika. Wyjdzie drożej, ale absolutnie optymalnie jakościowo. Swoje kable zamawiam m.in. na audeos.pl.

Niestety, zanim przeczytałem Pańską odpowiedź, to zamówiłem już Prolinka, o którym wspominałem i głośniki grają tak samo. Może jest on tak kiepski, jak kabel grubości sznurówki, który był w zestawie z głośnikami :) W każdym razie jestem zadowolony z brzmienia, nie ma co porównywać do poprzedniej karty, a już nie wspominając o starych głośnikach Logitech x530. Myślę, że ten kabel, który kupiłem i tak jest lepszy niż ten co był. Nie wiem też, czy to co piszą o kablach na aukcjach Allegro, to nie jest tylko marketingowy bełkot. Mogą sobie napisać co chcą, a ten droższy Prolink Futura, to może być to samo, co ten tańszy. Do póki nie udostępnią zdjęcia ukazującego przekrój kabla, to nie wiadomo czego się spodziewać. Na aukcji z Kablem Melodika takim fioletowym za ponad 100zł jest podane zdjęcie przekroju. Najlepiej, jak by mógł mi ktoś wysłać na próbę jakiś lepszy kabel, żeby sprawdzić, czy jest różnica i dopiero wtedy ładować kasę :) Dziękuję za pomoc