Jump to content

Pytanie odnośnie żywotności

Skiba911
 Share

Recommended Posts

Witam,mam pytanie.Jestem dosyć młodym,bo 16 letnim chlopakiem i nie mam zbytnio obycia w temacie,jednak nadeszła idealna chwila,żeby się w nim zorientować.Wczoraj w moich Denonach AH-D 1100 padła prawa strona.Z poczatku stwierdzilem,ze to wina kabla (sluchawki juz recabling przezyly) wymienilem drugi raz i nic,z lutami wszystko ok,to chyba wszystko wskazuje na zgon przetwornika.I tutaj nasuwa mi sie pytanie.Czy 3-4 lata życia to dużo ? (biorąc pod uwagę,że słuchawki były codziennie używane minimum 5h,a czesto po parenascie) W ogóle jak długiej żywotności mogę się spodziewać po słuchawkach w zakresie 500zl? (Przepraszam,jesli popelnilem jakies bledy)

Witam,

Trudno jest odpowiedzieć na tak postawione pytanie, ponieważ cykl życia produktu to najczęściej sprawa kompletnie indywidualna dla każdego producenta i przetwornika oraz konstrukcji słuchawek i to jeszcze przy założeniu, że środowisko użytkowania nie jest przesadnie agresywne. Posiadam wiele słuchawek zabytkowych, których data produkcji potrafi niemal dziesięciokrotnie przekroczyć podany przez Pana okres 3-4 lat. Sprzęt jest ze mną od minimum paru miesięcy, służąc wiernie w odsłuchach dziennych i na potrzeby recenzji, a więc ponad 5h. Są też i współczesne słuchawki, które mają szansę na dożycie sędziwego wieku, ale nie jest to reguła - wystarczy wada ukryta, niestabilny elektrycznie wzmacniacz lub niefortunny upadek, aby doszło do uszkodzenia. Pół biedy jeśli jest to awaria łatwa do naprawy, typu uszkodzenie lutowania. Gorzej jeśli spalony został przetwornik. 

Są osoby, które używają swoich słuchawek w sposób niedbały, trzymając je w dużej wilgotności, skrajnych temperaturach, kurzu i brudzie. Rzucają nimi, stukają, kopią, naciągają kabel, przycinają go kółkami od fotela. Wszystko zależy od użytkownika. Najczęściej jednak jeśli już coś ulega awarii, to elementy konstrukcji pałąka, a więc te, na które działają największe siły. W zakresie 500 zł osobiście uważam np. produkty AKG z serii K2 za małoawaryjne - mają sporo części zamiennych, są całkiem łatwe w serwisowaniu zaś pałąk w nich nie ma szans ulec awarii sam z siebie (metalowe druty zamiast plastikowych części).

Jeśli chce Pan dowiedzieć się również nieco więcej o dobrych praktykach związanych z eksploatacją słuchawek, warto rzucić okiem na ten artykuł: http://www.audiofanatyk.pl/jak-przechowywac-i-konserwowac-sluchawki/

Naturalnie widziałem już ten artykuł i starałem się postępować podobnie jak w nim zostało to opisane,jednak nie byłem jedynym użytkownikiem słuchawek i na to też trzeba by zwrócić uwagę.No cóż,dziękuje za już nie pierwszą odpowiedź i pozdrawiam.