Jump to content

Karta dźwiękowa do 1000 zł

Recommended Posts

Witam

Posiadam słuchawki HD 380 PRO i DT 770 PRO, w przyszłości planuję zakup HD 800, ale nie chciałbym wydawać drugie tyle na Daca i wzmacniacz... Chciałbym zapytać czy Xonar STX II byłby najlepszym wyborem z kart dźwiękowych do komputera? Czy są jakieś duże różnice dla którego warto brać STX II, nie zwykłego STX ? Używany STX II z tego co widzę, jest droższy o 300 zł od poprzednika. Nie jestem audiofilem, posiadałem już Xonara D2 i Creative Titanium HD, o dziwo dźwiękowo bardziej podobał mi się D2, a kosztował 2 razy mniej. 

Witam,

Różnice między STX II a STX sprowadzają się m.in. do innych układów fabrycznie zamontowanych na pokładzie karty i lepszego zasilania. Nadal jednak będzie to ten sam TPA6120A2 w roli układu wzmacniającego, a który ma swoją manierę. STX sprawdzają się najlepiej w roli źródeł analogowych RCA i cyfrowych. Jeśli nie jest Pan audiofilem jak sam Pan twierdzi, jest to dobry wybór, zwłaszcza dla osoby nie chcącej specjalnie grzebać w samej karcie. Jeśli chce Pan faktycznie zaoszczędzić lub pójść w maksymalną jakość dźwięku stricte dla słuchawek, lepiej jest zdecydować się na AIM SC808 i ew. wymianę wzmacniaczy operacyjnych, np. na Bursony SS V5.

Więcej o takich układach i ich zachowaniu na kartach STX/SC808 przeczyta Pan w poniższych recenzjach:

http://www.audiofanatyk.pl/recenzja-wzmacniacza-dyskretnego-sonic-imagery-labs-994enh-ticha/

http://www.audiofanatyk.pl/recenzja-wzmacniacza-dyskretnego-burson-supreme-sound-v5/

http://www.audiofanatyk.pl/recenzja-wzmacniaczy-operacyjnych-burson-supreme-sound-v5i/

Tak na marginesie, HD800 świetnie potrafią zagrać z NuForce Icon HDP. Używany kosztuje ok. 800-1000 zł.

Może Pan powiedzieć jaka jest różnica między RCA a wejściem Jack ? Jeśli dobrze rozumiem to poprzez RCA w STX`ie jest możliwość ułożenia sobie dowolnego toru pod słuchawki, a jak to wygląda na karcie AIM SC808 ? Jeśli kupiłbym w przyszłości HD800 to nie będzie dobrym źródłem AIM SC808 po wymianie na tej najdroższe wzmacniacze operacyjne ? Jeśli kupiłbym NuForce Icon HDP to jedynie mógłbym podłączyć tą kartę poprzez RCA lub optyczne, a w tej karcie SC808 nie ma możliwości zmiany kostek, więc lepszym wyborem byłby wtedy STX ? Nie wiem czy dobrze to wszystko rozumiem

Zależy co rozumieć poprzez zwrot "dobrym". HD800 niektórzy użytkownicy potrafią parować z bardzo drogim sprzętem odsłuchowym, np. Leben CS300, Auralic Taurus czy Burson Conductor V2. Czasami jeszcze droższym. Dobrze skonfigurowany wzmacniaczami operacyjnymi SC808 to wraz z HDP moim zdaniem takie "rozsądne minimum", przy czym o ile wyższy klasowo będzie SC808 z np. SS V5, tak prostszy w obsłudze i przyjemniejszy w odbiorze mimo wszystko może okazać się Icon.

Różnice w torze sygnałowym SC808 i w kontekście STX opisywałem obszernie w recenzji tejże karty: http://www.audiofanatyk.pl/recenzja-karty-dzwiekowej-aim-sc808/
Opisałem tam również wszystkie możliwości przyłączeniowe, kombinacje wzmacniaczy operacyjnych, ich sensowność, opłacalność, efekty końcowe oraz porównanie konkretnych funkcjonalności w stosunku do STX. TPA6120A2 wbudowany na stałe w STXy obu generacji sprawdza się najlepiej ze sprzętem słuchawkowym ciepłym i nie wykraczającym poza półkę premium (ok. 1000-1200 zł).

Icon HDP ma złącze USB i pracuje bezproblemowo z komputerem w taki właśnie sposób, bez sterowników.

• 2 weeks later...

Dziękuje za pomoc w wyborze, zdecydowałem się na SC808, dźwięk naprawdę zajebisty. Niestety długo się nią nie nacieszyłem, kupiłem używaną, były straszne problemy z wykryciem karty przez komputer podczas pierwszej instalacji , dzisiaj już komputer w ogóle jej "nie widzi". 

Najprawdopodobniej sprzedawca wysłał Panu sztukę pochodzącą z serii dotkniętej tym problemem. Ma Pan do wyboru więc albo skontaktować się z użytkownikiem i wyjaśnić z nim powód sprzedaży karty dotkniętej defektem w celu zwrotu, albo skontaktować się ze sklepem audeos.pl i porozmawiać nt. naprawy. Koszt nie powinien być duży, a machnąć wszystko winni od ręki. Jeśli karta oryginalnie pochodzi właśnie z tego sklepu, możliwe że zrobią Panu przysługę z naprawą za darmo. Podobno od tego miesiąca SC808 są już pozbawione tego problemu w najnowszej serii, dlatego przyznam sam zastanawiam się czy nie dokonać zakupu drugiej sztuki do jednej już posiadanej jeszcze przed Świętami.

Facet od którego kupiłem miał ją rok, powiedział, że on po prostu nie instalował sterowników od producenta, wyłączył Realteka i działała, u mnie niestety jej w ogóle nie wykrywa. Karta pochodzi ze sklepu hardpc, ale niestety nie może się tam dodzwonić by mieć fakturę(paragon zgubił). Może Pan mi powiedzieć jak sprawdzić czy w ogóle ta karta dostaje zasilanie ? Zauważyłem, że wcześniej paliła się czerwona dioda z gniazda optycznego, czy ona się zawsze pali przy włączonym komputerze ? Chyba tak zrobię jak Pan mówi, wyślę kartę do audeos w celu naprawy , bo jestem niestety z Warszawy. To już jestem spokojniejszy, bo myślałem, że karta po prostu się zepsuła na amen. 

Czyli pracował na sterowniku generycznym (karta też ma taką możliwość, ale nie ma wtedy pewnej części funkcjonalności, np. sterowania wyjściem RCA/HP OUT). Dioda nadajnika optycznego powinna zawsze się palić przy włączonym komputerze, przynajmniej u mnie cały czas się pali. Jeśli karta ma tylko rok, to jest jeszcze na gwarancji-rękojmi. Co do innych porad, warto popróbować wszystkiego co udało mi się opisać w artykule.