Jump to content

Recommended Posts

Hejka.

Chciałbym ulepszyć sprzęt dźwiękowy stricte pod kompa. Obecnie posiadam 2 letnie głośniki, jak w tytule, na masywnych statywach skierowane na mnie (V). Bassreflex jest z przodu lecz myślę, że w razie co to miejsca z tyłu by wystarczyło. Okablowanie mam swoje, OFC, specyfikacja karty dźwiękowej poniżej. Pod biurkiem jest teraz więcej miejsca i myślę, że gdyby było to tego warte, przejść na system 2.1. Budżet to 1200 zł. Do 1400 jeżeli warto względem 1200. Czy znajdzie się za te pieniądze produkt, który znacząco poprawi jakość dźwięku? Myślę o zakupie na co najmniej kilka lat. Miło gdyby był Bluetooth. Zaczęło brakować mi troszkę przestrzenności, słyszę pustsze basy, wokale mogły by być wyraźniejsze. Może nie w zakresie całej głośności ale im głośniej tym bardziej to jest dla mnie wyraźne.

Cytat

- Supports up to 32-Bit/192kHz playback *3

- SupremeFX8 canal codec for HD-sound

- Sonic Radar III

- Sonic Studio III + Sonic Studio Link

- Dual OP Amplifiers

- High quality120dBSNR stereo playback outputand113dBSNR recording input

- SupremeFX Shielding Technology

- Optical S/PDIF

- Impedance sense for front and rear headphone outputs

Edited by bl00keRs

Sam stoję przed wyborem lepszych głośników stereo i prawdę mówiąc nie ma nic ciekawego.

Dla mnie wybory rozsądnych głośników kończą się na tych:

Microlab Solo26

Edifier 2.0 R2600 

Te poniższe też są całkiem polecane, ale wydaje mi się, że jak na dzisiejsze czasy są troszkę za drogie :)

Edifier R2750DB - sam bym przymierzył się do zakupu tych głośników, ale jak zejdą z ceny (w co wątpię).

Yamaha HS 8

Ostatecznie sam wertuje jakiś czas rynek i chyba trzeba pożyć na tym co się ma :)

Z nowych to myślę, że niewiele ciekawego poza Edifierami jest.

Alternatywą jest zakup aktywnych monitorów typu Presonus Eris E5 i potem dobranie suba. Monitory na pewno zagrają jakościowo lepiej, równiej niż typowe multimedialne Edifiery, ale nie licz na mocny dół, więc przyszłościowo dobranie suba wchodziłoby w grę.

Z takich informacji, mogę dodać, że jakieś głośniki Edifiera mają znowu być dostępne w drugiej połowie kwietnia - pisałem do nich. Są problemy z dostawami przez Pandemie.

Dziękuję za zainteresowanie, panowie. Klikam z Skandynawii i tu mieszkam, a zatem ograniczam się bardziej do tego co mam do dostania tutaj, pod ręką albo wysyłkowo. Nie napisałem tego wcześniej, ale stricte pod komputer, a takie będą one miały przeznaczenie, interesują mnie tylko głośniki z czarną obudową/w czarnych odcieniach.

Microlab nie ma u mnie wcale do kupienia, a nawet jeśli by były to nie wiadomo jak dobrze mogły by grać i być najbardziej opłacalnym produktem i tak bym ich nie kupił. Bynajmniej nie do tego przeznaczenia.

Edifier R2750DB są w jednym sklepie ale na zdjęciu, fizycznie ani jednej sztuki. Zamiast tego notka aby skontaktować się odnośnie dostawy, co też uczyniłem.

Yamaha HS 8 - sprawdzałem. Po pierwsze to zdecydowanie za duże są, do tego z bass reflexem z tyłu. Nie zmieszczą się i w ścianę będą dmuchać, a tam raptem kilka cm odstępu będzie dla nich, pi razy oko. Po drugie to one na sztuki są sprzedawane i w kwocie na to przeznaczonej tj. 1200-1400PLN to co najwyżej 1 głośnik kupię.

Spoglądałem również na model HS 5 i wymiarowo ok, cenowo za dwie sztuki podobnie do R2750DB ale jakoś tak bardziej ku R2750DB się skłaniam. Może zamówię je z alledrogo, po 999 chodzą. 200zł na wysyłkę pójdzie i będzie cacy. Orientuje się ktoś w jaki sposób działa 2 letnia gwarancja door-to-door od Edifier? Tylko na Polskę czy może EU?

Żeby było z deka jaśniej 🙂

- Im bardziej kompaktowo, tym lepiej, dlatego też system 2.0 odpowiada mi i moim obecnym warunkom mieszkalnym bardziej aniżeli 2.1. Miło jednak gdyby w razie W można było kiedyś suba dokupić i go podpiąć pod 2.0.

- Wymiar całkowity R2750DB to absolutne maksimum. Statywy jakie mam to Norstone Stylum S - kawałek solidnej stali (3,5kg/statyw) mierzącej 30cm w górę, regulowane. Chciałbym aby nowe głośniki na nich stały. Razem z obecnymi R1280DB, które są o około 15cm niższe od R2750DB, siedząc tak jak siedzę, szczyt głośników jest na czubku głowy.

- Bass reflex raczej z przodu. Z tyłu za większym głośnikiem nie będzie za wiele miejsca. Bluetooth fajnie jak będzie, nie będzie to trudno. Potencjometry raczej z boku. Kabel zasilania najlepiej odczepiany. Pilot. Wbudowany wzmacniacz. O braku plastiku wspominać chyba nie muszę.

Mam obecnie R1280DB już ze 2 latka, przegrane mają 5-8 tysięcy godzin i już się nimi nacieszyłem. Kupiłem je na spontana. Im więcej czasu mija, tym mniej rzeczy w nich wyłapuję. Nie dają mi już tyle przyjemności co jeszcze 3-12 miesięcy temu, coraz mniej, albo to ze mną jest coś nie tak i moje uszy albo i ja sam mamy jakiś okres przejściowy (32 lata). Może dlatego, że są zwyczajnie przeciętne, z lekkim naciskiem na ok sprzęt, bez fajerwerków. Swoje też przegrały za te $$. Im głośniej grają (powyżej 45-55% w Windows, głośniki gałką na 80-90%, karta dźw. ALC1220 jak w pierwszym poście) tym mniej wyraźnie i jakby niskie z wysokimi zaczęły się zlewać, szczególnie w rapie to słyszę. Sam bas jakby z deka ograniczony/płytszy. Co do średnich to jest w miarę ok tak jak jest, choć brakuje troszeczkę detali gdzieś w tle/z tyłu i czasami EQ pomaga to wydobyć, jak się pobawię... Nie to żeby zupełnie kiepsko grały te głośniki i były do bani, trzeszczały, pierdziały, nawet gdy są rozwydrzone na maksa tego nie robią. Grają ok do 45-55% i to na tyle.

Dla porównania, może niezbyt dobrego ale mam AKG K550 kupione w 2009 roku, które też już swoje godzinki przegrały, 2 razy komplet gąbek wymieniałem. Nadal jest błogo jak je zakładam, nie ważne od sprzętu (32 Ohm). Krystalicznie/ostro, wyraźnie, szeroko/daleko, trochę mało basu ale nie ma tragedii, podkręcam EQ. Nie jestem umc-umc.

Chciałbym kupić nowy sprzęt na minimum 3 lata. Nie przepadam za zmianami a jeśli już jakieś mają być to takie aby były tylko na lepsze i dość wyczuwalne, bez lipy. Raz a solidnie. Dlatego też zwlekam. 3 miesiące zabierałem się za napisanie tego tematu.

Przeglądałem oferty sklepowe dzisiejszego wieczoru/nocy i wydaje mi się, że najwięcej osób (u mnie) w klasie sprzętu +1000PLN idzie ku marce M-Audio. Widziałem również ceny... dlatego myślę sobie, że takie 1000-1400 to moje minimum do wydania, a maksimum niech będzie 1600-1800. Za taką kwotę 2 lata gwarancji na sprzęt to minimum. Wszystko rozbija się o to czy warto dopłacić do X produktu(ów), czy może takie R2750DB za 999 będą fajnie mi służyć przez lata i będzie kop z przeskokiem względem RB1280DB. Nie jestem żaden meloman czy audiofil i nie mam obszernej wiedzy o audio i sprzęcie. Coś tam jedynie słyszę z membran, potrafię rozróżnić i poniekąd znam swoje potrzeby/braki/życzenia.

Zapewne i tak poczekam z zakupem kilkanaście tygodni/kilka miesięcy... może w między czasie jakaś okazja nie do przejścia obok się trafi i kupię od ręki)? Chciałbym niedługo dowiedzieć się jakie sprzęty są warte uwagi, mam mieć na oku i o jakich poczytać, zanim dojdzie do zakupu.

PS. O ile to ważne, a raczej o sens jaki w tym jest. Pokój odsłuchu ma około 14m2. Muzyka jakiej słucham ogranicza się do rap, trance, vocal trance, progressive, psy trance, goa. Jak tylko mogę i mam dostęp to słucham w flaku, potem mp3 320kbit, poniżej 192 nie schodzę praktycznie nigdy. Rzadko z streamingu. Boję się o raka uszu.

Pozdrawiam.

Edited by bl00keRs
Cytat

Spoglądałem również na model HS 5 i wymiarowo ok, cenowo za dwie sztuki podobnie do R2750DB ale jakoś tak bardziej ku R2750DB się skłaniam. Może zamówię je z alledrogo, po 999 chodzą. 200zł na wysyłkę pójdzie i będzie cacy. Orientuje się ktoś w jaki sposób działa 2 letnia gwarancja door-to-door od Edifier? Tylko na Polskę czy może EU?

Pisałem do nich i otrzymałem odpowiedź, że w drugiej połowie kwietnia mają być dostawy - możliwe, że trochę zejdą z ceny.

Najlepiej jakbyś odnośnie gwarancji się ich spytał - nawet na facebooku jak masz. Odpisują nawet do godziny czasu.

Co do modernizacji sprzętu, to nie wiem czy warto wchodzić powyżej R2750DB. Na pokój 14m2, zapewne by się świetnie nadały Edifier S350DB, ale 2.1 nie chciałeś :)

Z ciekawych rzeczy do obserwowania możesz zaglądać tutaj: https://pl.creative.com/p/b-stock

Na B-Stocku można upolować taką Sound BlasterX G6 za 50% ceny.  Może potrzebujesz czegoś więcej niż ALC1220? Miałem 1200 i miałem okazję posłuchać Sound Blaster AE-9... to przepaść jest kolosalna. Teraz siedzę niestety na jakimś ALC 892 i rozglądam się na B-stocku za czymś pokroju AE-5 Plus (mam cichą nadzieję kiedyś upolować). Oraz oczywiście czekam na R2750DB.

Tu masz pewne porównania i oczywiście nigdy nie zostanie Ci to wiernie oddane przez mikrofon i denną kompresje youtuba... ale warto poczytać komentarze, czy popatrzeć na wykresy które są podczas filmu :)

Ze swojej strony dodam, że słuchałem już u znajomego R2730 i zdecydowanie deklasują moje Edifiery R1600Tiii.

Zobaczymy jak z ich dostępnością będzie. Nie ma żadnego pośpiechu jeżeli o mnie chodzi, aczkolwiek napisałem dzisiaj kilka wiadomości do sklepów u mnie w Szwecji, które mają kilka albo nawet kilkanaście innych głośników Edifier w ofercie ale nie R2750DB... czekam na odpowiedź.

O dziwo sprawdzałem edifier.com i akurat tego modelu nie mają w swoim asortymencie 🤔 o co biega? Jest natomiast model R2730DB. Facebooka, ani żadnych innych (moim zdaniem) "social" narzędzi do degeneracji nie mam.

S350DB odpada za kolor a 2.1 jak już wspomniałem, na chwilę obecną nie będzie gdzie postawić tej jedynki. Dużo się dzieje u mnie ostatnio, a nawet bardzo. Prawdopodobnie pod koniec roku niechciana przeprowadzka, inne warunki... w dodatku to nic pewnego jeszcze. Życie pokaże co i jak się potoczy. Summa summarum to 2.0 jakoś lepiej mi się widzi, a R2750DB z tego co widzę ma miejsce na podłączenie suba, także w przyszłości w razie W miałbym możliwość dokupienia go :) Na ile to będzie dobre czy rozsądne rozwiązanie w tym przypadku, tego nie wiem. Nie chcę kupować nic na zbyt duży wyrost ale nie chce też lipy i po roku czy dwóch znowu chcieć zmieniać. Imprez nie mam zamiaru robić. Głośniki mają zwyczajnie stać tam gdzie będą stały, grać i cieszyć ucho kiedy siedzę przy komputerze. Mają to robić zauważalnie lepiej od obecnych, inaczej zamiana nie ma jakiegokolwiek sensu. Rozumiem, że takie R2750DB to będzie aż nad to, względem R1280DB? Wstępnie w nie celuję...

Karta dźwiękowa, wzmacniacz, dac, etc. jak najbardziej wchodzą w grę, jedno urządzenie, o ile będzie ono zewnętrzne, a nie wewnętrzne montowane w komputerze. Nie myślałem wcześniej o niczym takim. Myślałem, że nie jest ona taka zła, że do tego sprzętu co mam teraz wystarczy karta taka, jaka jest na tej płycie głównej, ASUS X470-F Gaming.

Wideo nie oglądałem. Nie da mi to żadnego porównania do obecnie posiadanych. HS-8 jak już napisałem, z racji swoich wymiarów, w ogóle nie biorę ich pod uwagę. Jak już to HS-5.

Edited by bl00keRs