Jump to content

Podłączenie sprzętu z komputera a SQ [wątek zbiorczy] - Uważajcie na wejścia USB!

Recommended Posts

Chciałbym zacząć wątek, który może posłużyć za sposoby jak najlepszego podłączenia toru z komputerem. 

Ostatnio przeniosłem się z salonu, który był moim centrum dowodzenia, na piętro do pokoju/gabinetu. Przeniosłem cały sprzęt, podłączyłem i coś mi kurna nie grało tak jak powinno. Czegoś mi brakowało w dźwięku co miałem wcześniej a teraz znikło, był taki lekko przytłumiony, na granicy słyszalności tej różnicy ale jednak wkurzało mnie coś. Do tego MQA na Dacu nie załączło się gdy włączałem utwory z Tidala w tym formacie. Przeinstalowywałem sterowniki, z oficjalnej strony SMSL M400, nic to nie dało.

Kabel usb podłączony miałem do USB 2.0, ze względu na to, że ten standard wymusze zawsze stabilne napięcie, w przeciwieństwie do USB 1.0.

Co się okazało. Mam dwa wejścia USB.2 w moim laptopie, przełączyłem na drugie i wszystko wróciło, dźwięk znowu potężny i obszerny, MQA się załącza, wszystko gra jak przedtem :)

Co jest tego powodem nie mam pojęcia, ale radze wam poeksperymentować z wejściami USB jakie macie u siebie jeśli jest wrażenie, że dźwięk jest lekko przygaszony.

Nigdy nie posiadałem zewnętrznego interfejsu/konwertera USB typu Matrix Audio, ale zaczynam się teraz po tej akcji nad takim zastanawiać, tyle, że nie chciałbym wydawać aż dwóch kloców... 
W każdym razie i tak jestem zadowolony z obecnej prezentacji muzyki płynącej z słuchawek.

Jeśli macie swoje przygody podobnego typu zachęcam do opisania.

Edited by pabloj
  • pabloj changed the title to Podłączenie sprzętu z komputera a SQ [wątek zbiorczy] - Uważajcie na wejścia USB!

Pisałem już kiedyś o problemach na linii USB, ale to najlepszy przykład na to, że jednak cyfrowe audio to nie tylko zera i jedynki, ale coś więcej. (przykład głupot https://forum.pclab.pl/topic/1335132-jakość-dżwięku-po-spdif/ )

W przypadku USB - nie tyle sterowniki, co zachowanie się kontrolera USB jest prawdopodobnie winowajcą. Prawdopodobnie sprzęt został podpięty pod inny kontroler innego producenta, który został zaimplementowany w laptopie, albo gniazdo jest lepszej jakości i jest w stanie zachować stabilność sygnału. 

U mnie na jednej parze gniazd z 6 jakie posiadam potrafił się resetować DAC przy włączeniu np. wentylatora albo zamrażarki. Bo tak. Natomiast specjalnie pod USB dla swojego DACa robię customowy serwer muzyczny. Właśnie po to, aby obejść m.in. tego typu atrakcje. Również rozważałem zastosowanie konwertera, ale ostatecznie wygrała koncepcja w ogóle wyniesienia się z dźwiękiem z Windows. 

Wątek przenoszę do konwerterów. 

W moim przypadku polega na użyciu 10-letnich, nieużywanych części PC, starej karty dźwiękowej i złożeniu wszystkiego pod specjalnym systemem operacyjnym w formie serwera strumieniowego + 1 TB SSD + integry słuchawkowej + nadajnika cyfrowego od razu z obsługą bit-perfect PCM 384 / DSD256 / DoP256, zarządzanym przez sieć nawet za pośrednictwem telefonu. 

Projekt będę finalizował jak wszystko dobrze pójdzie w tym miesiącu. W formę kompletnie finalną prawdopodobnie osiągnie w maju. 

• Like 1

Postawienie serwera na innym systemie jak Windows i dopracowanie go pod muzykę jest jednym z rozwiązań,   ale również dobre efekty daje izolowanie sygnału kontrolerem usb i kilka zabiegów, które pozwolą osiągnąć bardzo wysoką jakość dzwięku z komputera opartego na Windowsie. Użycie dysków M2, oczywiście jeżeli platforma pozwala na taką wymianę, wyższej jakości zasilacz, oddzielenie systemu od biblioteki muzycznej i połączenie kablem sieciowym. SQ  idzie do góry i co ciekawe sama instalacja kontrolera usb daje już sporą poprawę jakości dzwięku, a dodatkowe połączenie kablem sieciowym dokłada swoje. Który z kierunków jest lepszy, chyba jeden i drugi, bo każda modyfikacja, która prowadzi do podniesienia SQ, jest dobra.

Jeżeli weżniemy pod uwagę koszty, to oba rozwiązania na pewnych etapach będą je generować i w zależności od tego jak daleko się posuniemy, tyle wydamy.

Sam używam Matrix element H, który działa perfekcyjnie , a sygnał jest doskonałej jakości, żadnych szumów, trzasków - nic poza muzyką. Koszt na dzień dzisiejszy takiego kontrolera to ok 1400 zł,  Montaż na slocie pci, do komputera stacjonarnego.

Autor posiada laptopa, więc Element H jest dla niego niestety bezużyteczny. Niestety ale oparcie się o kontroler USB to wciąż operowanie na sterownikach i widmie kolejnych aktualizacji które mogą coś popsuć. Chociażby temat latencji od sterowników i procesów systemowych jest tu jaskrawo widoczny. Każde z tych rozwiązań niestety ma swoje wady i zalety. Rozważałem obie ścieżki i niestety ostatecznie kontroler odpadł. W obecnych kompilacjach Windows po prostu nie da się pracować na poważnie z dźwiękiem, nawet w trybach ASIO. 

Tu jest obszerny test na temat wpływu systemu operacyjnego na słyszenie, a w tym przypadku na brak zmian http://archimago.blogspot.com/2015/08/measurements-audiophile-sound-and.html testowany system to Win 8.1 i Win 10. wraz z dodatkiem Fidelizera oraz JPlay( tu się okazało, że Kernel Streaming ma problem z poprawnym odtwarzaniem 24/48, choć test jest z 2015 roku więc przez 6 lat mogło się coś zmienić.)

Edited by Nehero
Posted (edited)

Znalazłem coś cieawego:

https://wyred4sound.com/products/digital-converters/recovery
https://wyred4sound.com/sites/default/files/Recovery manual 1.0_1.pdf

https://www.head-fi.org/showcase/w4s-recovery-usb-reclocker.21550/reviews

I jeden ciekawy tweak, spróbujcie u siebie ;>
image.png.a7cf3053984d9a8aab964e49fbb304ab.png

edit.
Kurcze, to przestawienie na "Background services" działa 😮

Edited by pabloj
  • Like 2

@pabloj

Urządzenie małe i poręczne, i jak widać na zdjęciach w środku zegar Crystek 575 CCHD 25. Widzę bardzo bliskie pokrewieństwo do Matrix Element H,  taki sam zegar, jak w Wyred4, tylko taktowanie dwukrotnie wyższe, zasilanie z układami filtrującymi. Zasada działania jest taka sama, precyzyjniejsze taktowanie, usunięcie jittera i odfiltrowanie szumów z sygnału ii zasilania. Karta jest trzykrotnie droższa, ale też lepiej wykonana i bardzie rozbudowana, co najważniejsze działa doskonale. Myślę że Wyred wniesie poprawę z nieduże pieniądze i jest alternatywa dla laptopów.

U mnie w zegar Femto, wyposażony jest  swich na wejściu do mojej sieci, kontroler USB Element H , Konwerter Spdif i Przetwornik C/A. Co to daje poza wydanymi pieniędzmi - niesamowitą jakość dzwięku, przestrzeń, i dynamikę.

Poniżej zdjęcie płytki Element H                                                                                                                                                                                                                                                                                              

Crystek CCHD 575.png

A tu układ Wyred 4

bd4f11485900381.JPG

Dla porównania jakość wykonania karty Matrixa.

4.jpg

6.jpg

Edited by pablo650
  • Like 1

Zainstalowałem program Jriver. Dzięki funkcjonalności jaką ma czyli, WDM (virtual audio driver), i na Spotify słyszę różnicę, na Tidalu to już tak nie do końca jestem pewien, może ze względu na to, że Tidal mam ustawiony na najbardziej restrykcyjne ustawienia, które wymuszają całkowite przejęcie przez niego kanału audio w systemie.