Jump to content

Nowa seria artykułów "Nie polecam" - naruszenia zdjęć i treści

Recommended Posts

Na blogu ukazał się pierwszy artykuł z nowej serii "Nie polecam". Choć jest to odwracanie mojej uwagi i konsumowanie czasu jaki normalnie poświęcałbym na recenzje, niestety takich sytuacji jak w tytule, a więc naruszeń zdjęć itd., jest coraz więcej, toteż najwyższa myślę pora, aby zacząć takie przypadki opisywać i parające się w taki proceder sklepy po prostu omijać.

allegro-pl-oferta-aune-x7s-black-zbalans

Nigdy nie wiadomo bowiem, czy kupowanie sprzętu X ze zdjęciami z różnych serwisów skończy się otrzymaniem go w stanie odpowiadającym czemukolwiek, tylko nie tymże zdjęciom, jak również czy nie będzie takiej samej kombinatoryki przy gwarancji i serwisie. 

Pierwszy artykuł z serii: https://www.audiofanatyk.pl/nie-polecam-media-centrum-wykorzystanie-zdjec-bez-pozwolenia/

Kolejne będę przygotowywał systematycznie, przynajmniej raz w miesiącu jeśli czas pozwoli. A jeśli pozwoli bardziej, to częściej. Wynika to z faktu, że na każdą sesję zdjęciową idzie masa czasu i troski. Potrafię siedzieć przed sprzętem i pędzelkiem usuwać każdy pyłek pojedynczo, aby tylko sprzęt wyszedł na zdjęciu nienagannie i schludnie. Jest mi więc tym bardziej przykro, że są potem sklepy wykorzystujące zasoby mojego bloga jak darmowy bank zdjęć. 

Każdą sytuację będę opisywał w podobny sposób, a więc w formie dokumentalnej i wraz z czynnościami jakie podjąłem oraz rozwojem sytuacji w formie późniejszych aktualizacji. Będzie więc widać wyraźnie który podmiot jak się zachował w kontekście swojej reputacji.

Artykuły są tagowane jako "Nie polecam" i "Aktualności", toteż w tym drugim dziale łatwo będzie można się ich doszukać. 

• Like 3

Dziękuję, ale odwagi winno się raczej gratulować tym, którzy decydują się na naruszanie praw autorskich i wykorzystanie cudzych materiałów bez wiedzy i zgody ich właścicieli, a nie poszkodowanym właścicielom, którzy sprawę po prostu opisują i mają do tego pełne prawo :). Przynajmniej będziesz miał jako konsument dzięki temu wiedzę, który podmiot jak się zachowuje. Może zaoszczędzisz sobie potem nieprzyjemności. 

• Like 2

8 minut temu, EvilKillaruna napisał:

Dziękuję, ale odwagi winno się raczej gratulować tym, którzy decydują się na naruszanie praw autorskich 

Im to głupoty :( 

Tym bardziej myślę, że nie będzie im więc przeszkadzało, gdy opiszemy ich zachowania ;).

To oni powinni się wstydzić, a nie na odwrót. Może właśnie każdy z nich liczy, że nikt nie zauważy, że się uda, że nie będzie z tego żadnych konsekwencji. Takie oczekiwanie ślizgania się całe życie na farcie. 

• Like 1
W dniu 12.03.2021 o 12:13, EvilKillaruna napisał:

To oni powinni się wstydzić, a nie na odwrót. Może właśnie każdy z nich liczy, że nikt nie zauważy, że się uda, że nie będzie z tego żadnych konsekwencji. 

Myślę, że może tak być, że jak ktoś używa zdjęć innych osób bez pytania to nie będzie się przejmował artykułami, a być może nawet ucieszy się z darmowej reklamy (bo to imo nie jest jednoznacznie negatywna reklama, bo sporo ludzi sobie pomyśli, że skoro sprzedają nowy sprzęt to nie ma znaczenia skąd biorą zdjęcia, bo jego jako konsumenta bezpośrednio nie okradają ). 

W biznesie dużo osób nie ma jakichkolwiek zasad, nie mówiąc o łamaniu prawa. Przykładowo ktoś z mojej rodziny prowadził sklep z odzieżą, pewnego razu była wizyta z konkurencyjnego sklepu, z żądaniem, że ma zlikwidować dany asortyment, bo jak nie to pobiją itp. 

W sumie skoro nie stostują się do pism, jakie wysyłasz to może sens wystąpić na drogę sądową. Bo jak za pomocą Twoich zdjęć, które są lepsze niż mogliby pozyskać, sprzedają więcej sprzętu, który Ty również oferujesz to tracisz na tym sporo. 

Oczywiście może tak być, ale to już indywidualna sprawa każdego z tych podmiotów. Nie mamy wpływu na to czy ktoś się przejmie reputacją swojego biznesu czy nie. Na pewno jednak nie jest to wymarzona reklama, gdy opisuje się takie fakty i w spokojny sposób wszystko dokumentuje. Zwłaszcza przy tak dużym zasięgu jaki ma mój skromny blog.

Podany przykład to już bandyterka w czystej postaci. To już sprawa bezpośrednio dla policji. 

Nie oferuję sprzętu elektronicznego, ani też żadnego który znajdował się na zdjęciach. Strata natomiast jest z wtedy, gdy zdjęcia używane są tak jak tu do celów zarobkowych, a więc aby wypromować i sprzedać dany produkt, z całkowitym pominięciem twórcy zdjęcia. Dobre zdjęcie, zwłaszcza na listach na aukcjach przy n różnych ofertach tego samego produktu, jest także reklamą i promocją. Naturalnie przy każdej takiej sprawie mam różne opcje. Na ten moment interesowało mnie przede wszystkim opisanie sytuacji czytelnikom.  

• Like 1