Jump to content

Aplikacja do odtwarzania najwyższej jakości na Macbook Pro ?

Recommended Posts

Witam, 

mam pytanie do użytkowników maca. 

Posiadam MacbookaPro 2017 i Chorda Mojo. Muzyki słucham z Tidal w wersji Master. Natomiast, z uwagi na to, że mojo nie wspiera MQA maksymalna jakość plików przechodzących przez Mojo z Tidala to 96khz. 

Jeśli uda mi się zakupić i pobrać muzykę w najwyższej rozdzielczośći (w tym DSD w okolicach 512 itd) to przez jaki odtwarzacz mogę to puszczać, żeby wykorzystać Mojo jako wzmacniacz i DACA, żeby wyciągnąć całą jakoś utworów? 

Wiem, że na windowsie króluje foobar a co na maca?

Być może ROON, ale najlepszą jakość osiągnie się po prostu przez jakiś streamer lub serwer muzyczny mogący pracować z sygnałem bit-perfect jako transport cyfrowy pod Mojo. Ideał gdyby był oparty o np. ROON Core, ale to już koszty konkretne. 

10 godzin temu, Mikus1987 napisał:

Wiem, że na windowsie króluje foobar a co na maca?

foobar jest też na Maca. ;) Nie mam jednak pojęcia, jak to wygląda od strony bit-perfect i natywnego DSD. Na Windowsie trzeba się trochę nagimnastykować przy f2k.

Tak, jak @EvilKillaruna wspomniał, Roon pewnie byłby najlepszym rozwiązaniem, choć kosztownym.

Mac jest *niksem, więc może dałoby się coś wykombinować w oparciu o MPD (serwer-aplikacja kliencka), ale to już tylko moje gdybanie.

I to jest właśnie kolejny z powodów dla którego sens ma budowanie osobnej maszyny pod bit-perfect. Pod Windows mam poradnik na temat ustawiania odtwarzacza w pracę z DSD/BP, ale niestety nie posiadam Maca, więc tu nie pomogę. Ale nawet jeśli, to i tak mimo wszystko praca w Windows z DSD nie jest zawsze bezproblemowa i wygodna. 

@Mikus1987

Jest jeszcze  JRiver, którego używam w Windowsie, i spisuje się bardzo dobrze, ustawienie jest dość proste, gra również DSD 512, oraz skaluje z pcm do dsd .

Wysoka jakość dzwięku i  jest stabilny. Koszt to ułamek ceny Roona.  Nie wspiera Serwisów muzycznych, przynajmniej moja wersja, bo wyszła już nowsza, ale zgrywa muzykę i konwertuje co jest dość proste do wykonania.

Polski inerfejs, i wiele mozliwości.Najważniejszy jest dzwięk, a na prawdę jest dobry, można pobrac wersję demo do testów.

Jest wersja na Maca

JRiver Media Center 27.0.62 . MacOS 64-bitowy.

https://translate.google.com/translate?hl=pl&sl=en&tl=pl&u=https%3A%2F%2Fjriver.com%2F&prev=search

Edited by pablo650
3 godziny temu, decees napisał:

A dodatkowo mówi się tu i ówdzie, że Roon może zrezygnować z opcji lifetime, bo im się to przestaje opłacać...

Jeśli tak, to na szczęście jest Volumio, za darmo. 🙂

Tak, wiem, to coś innego, niestety.

15 godzin temu, EvilKillaruna napisał:

Pod Windows mam poradnik na temat ustawiania odtwarzacza w pracę z DSD/BP,

Czy to ten sam poradnik co konfigurowanie foobara, czy to jeszcze inny poradnik odnośnie bit-perfect?

Ten sam. Innych nie mam, chyba że interesuje Cię stawianie tego serwera na Volu, ale to na razie się smaży i czeka na powrót sprzętu oraz budy. Jest jeszcze troszkę co prawda opisane w poradniku o ustawianiu Xonarów Essence ST/STX, ale to już bardziej teoria, a nie porady wprost. Sam tylko powiem, że tak jak BP mam skonfigurowany na STX cały czas w gotowości do pracy i był to mój główny sposób słuchania muzyki, tak teraz jest to tylko opcja i w 95% słucham jej już tylko z serwerka (tego zapasowego, jako transportu USB dla Pathosów). 

12 godzin temu, EvilKillaruna napisał:

Sam tylko powiem, że tak jak BP mam skonfigurowany na STX cały czas w gotowości do pracy i był to mój główny sposób słuchania muzyki, tak teraz jest to tylko opcja i w 95% słucham jej już tylko z serwerka (tego zapasowego, jako transportu USB dla Pathosów). 

Ide w podobnym kierunku i konsultuje się [email protected] Sam już od wczoraj testuję I-O Data Soundgenic HDL - RA4TB z funkcja serwera i zaczynam doceniać, takie rozwiązanie. W tym momencie jeszcze jako player, ale docelowo jeżeli spełni moje wszystkie oczekiwania, bedzię działał jako serwer. Musze przyznać że jakosć dzwięku  jest bardzo wysoka, ale żeby nie było że nie spróbuję, bo poddam go podrasowaniu i podłączę dwa zasilacze linowe, i zobaczymy jak zareaguje Soundgenic na takie lepsze żródła prądu.

Edited by pablo650

U mnie będzie praktycznie to samo co oferuje I-O Data, ale wraz z DACiem i wzmacniaczem jako all-in-one w jednym urządzeniu. Mniej kabli, ZNACZNIE mniejszy koszt, znacznie większa wszechstronność i upgrade'owalność. Nie wiem jak to urządzenie, ale testy serwera z lepszym kablem zasilającym dały różnicę.

54 minuty temu, EvilKillaruna napisał:

U mnie będzie praktycznie to samo co oferuje I-O Data, ale wraz z DACiem i wzmacniaczem jako all-in-one w jednym urządzeniu

Tego mi trzeba! Kiedy będzie na sklepie? ;)

@euter Bardzo mi przykro, ale niestety nie będzie on dostępny na sklepie i nigdy nie było w ogóle takiej intencji z mojej strony, aby go sprzedawać w formie seryjnej. Jest to mój całkowicie prywatny projekt DIY, który powstaje z chęci i własnych potrzeb jako transport cyfrowy bit-perfect dla Pathosów, dedykowana integra słuchawkowa dla HD800 oraz dodatkowy DAC do wzmacniacza kolumnowego. Wynika to z faktu, że chociażby części są już nieprodukowane, używane i często niedostępne. Całe urządzenie będzie opisane jednak na blogu gdy finalnie powstanie (kwiecień-maj) i będzie prawdopodobnie największym artykułem-recenzją, jaka powstała od początku istnienia bloga. 

Specyfikacja która jak na razie się skrystalizowała oraz zakres funkcjonalności będą wyglądały na tą chwilę następująco:

•    Procesor: Intel E6750, 2-rdzeniowy, UV, chłodzony pasywnie
•    Pamięć RAM: 2 GB (1 GB system + 1 GB RAMplay)
•    Dysk: 1 TB SSD (system + dane)
•    Sieć: 1 Gbit Ethernet LAN (wbudowane) + opcjonalne 2.4 GHz WiFi (Netgear WG111v2)
•    DAC: PCM1792A
•    DSP: CMI8788
•    OPA I/V: 2x Burr Brown OPA2111AP (wymienne)
•    OPA bufor: 1x Burson SS V5i-D (wymienny)
•    Wzmacniacz słuchawkowy: TPA6120A2 (16-600 Ohm)
•    Impedancja wyjściowa (6,3 mm): 10 Ohm
•    Poziomy wzmocnienia: 3-stopniowa regulacja programowo
•    Sterowanie głośnością: regulowana cyfrowo, zapamiętywana niezależnie dla każdego podłączonego urządzenia audio
•    Wyjścia USB: 4x USB 2.0, kompatybilne z UAC2
•    Wyjścia S/PDIF: 1x COAX/OPT combo
•    Wyjścia analogowe tył: 2x RCA, 1x jack 6,3 mm
•    Wyjścia analogowe przód: 1x XLR 4-pin (SE) + 2x XLR 3-pin (SE)
•    Wejścia: analogowe jack 6,3 mm LO/MIC tył
•    Obsługa częstotliwości próbkowania: PCM: do 32-bit / 384 kHz (bit-perfect) włącznie / DSD: do DSD256 włącznie / DoP: do DoP256 włącznie
•    Możliwość upsamplingu maks. do trybu 32-bit / 384 kHz
•    Obsługa typów plików: FLAC, WAV, MP3, AAC, ALAC, OGG, PLS etc.
•    Praca jednocześnie po wyjściach analogowych i S/PDIF w czasie rzeczywistym
•    Obsługa radia internetowego
•    Obsługa strumieniowania audio z platform: Spotify, Tidal*, Qobuz*
•    Obsługa Bluetooth Audio*
•    Obsługa dodatkowych wtyczek rozszerzających zakres funkcjonalności urządzenia
•    Obsługa strumieniowania muzyki z aplikacji ROON bezpośrednio do serwera (wymaga zainstalowania dodatkowej wtyczki)
•    Funkcja backupowania ustawień systemowych i list odtwarzania (wymaga zainstalowania dodatkowej wtyczki)
•    Wsparcie dla AirPlay, uPNP i DLNA
•    Praca jako WiFi Hotspot
•    Automatyczne montowanie i wykrywanie muzyki z dysków zewnętrznych USB
•    Sterowanie: zdalne sterowanie przez WebGUI z dowolnego urządzenia mającego przeglądarkę internetową (tablety, telefony, laptopy, netbooki, PC) + bezpośrednie po podłączeniu klawiatury, myszki i monitora
•    Zasilanie: zintegrowane 160W + zasilacz zewnętrzny 90W

* gdy wykupi się abonament 30 EUR/rok.

Na tą chwilę koszt samych komponentów, wraz z rzeczami które kupiłem niepotrzebnie lub na zapas, zamyka mi się w ok. 5000 zł. Mocno kosztować będą modyfikacje karty dźwiękowej oraz obudowa custom.

• Like 2
4 godziny temu, pablo650 napisał:

I-O Data Soundgenic HDL - RA4TB

Też już zamawiałem, jednak @pablo650 sprawdził, że IO nie działa poprzez konwerter, więc albo konwerter albo IO w trybie USB DAC :(. Mnie to nie pasuje, bo konwerter daje mi super dźwięk, a poza tym nie kupowałem go po to, by zaraz miał iść w kąt. Więc obejście zupełne PC nie będzie takie proste.

Jako NAS lub do zgrywania CD byłby super, ale dla mnie to za wcześnie.

Teraz, Nehero napisał:

Więc obejście zupełne PC nie będzie takie proste.

I teraz wiesz mój drogi Adamie czemu tak walę usilnie w ten all-in-one. Bo to jest nic innego jak dedykowany PC, który właśnie nie zachowuje się jak PC i jest uwolniony od bardzo wielu kwestii, zagwozdek i problemów. Włączasz, czekasz minutę, łączysz się przez telefon z web-apką do obsługi i tyle.

Tr8PlOS.jpg

Tak samo działać będzie np. Melco N100, tylko że on kosztuje 9900 i nie ma kompletnie żadnego DACa na pokładzie :).

I bez żadnego pajacowania aby bit-perfect/DSD działało od strzała jak trzeba. 

@EvilKillaruna Tyle, że ja właśnie nie chce all in one, daców itp. Nie chcę powielać czegoś co już mam, bo to będzie, albo jedno, albo drugie. Chciałbym zwyczajny streamer/transport plików, który podłączę przez USB normalnie do konwertera, a potem konwerterem do DAC-a bez pajacowania. Soundgenic idealny, poza tym, że podłączy się go tylko pod DAC-a, a pod konwerter już nie. Gdybym nie miał konwertera, to wtedy byłaby inna rozmowa, ale mam konwerter z którego jestem zadowolony.

Auralic ma cały swój zestaw ze streamerem którego łączy się przez Auralicową wersję I2S do DAC-a i do tego jeszcze zegar zewnętrzny oraz DSP Processor, a Matrix śpi i zamiast robić streamer, to oni kręcą całą serię integr słuchawkowych( wraz ze steamerem w środku). Przy Matrixie aż się prosi o streamer z wyjściem I2S, albo poprzez USB do konwertera.

Teraz patrzyłem to np. Auralic ARIES – WIRELESS STREAMING  obsługuje zarówno DAC-i jak i konwertery USB/SPDIF. WIęc po prostu trzeba szukać i może się coś trafi.

Do PC pod Volumio ze spokojem można DAC po USB wpinać, problem tylko z kompatybilnością jest, jeśli chodzi o Native DSD, przynajmniej w wersji na malinę. Nie wiem, jak to wygląda z x86_64, ale kernel powinien mieć uniwersalne wsparcie sprzętów z kontrolerem opartym o XMOS 🤔

@Nehero No ja wiem że Ty nie chcesz. Ale ja chcę 🙂. U Ciebie przyznam że nie do końca rozumiem na czym polega problem. Od ręki coś rzucając to może próbuj sobie czegoś w stylu Ferro DSD? U mnie właśnie DAC Pathosa jest jednym z tych urządzeń, które podłączać będę pod swój serwer via USB. Podawałem wyżej specyfikację. 

38 minut temu, daviox napisał:

Nie wiem, jak to wygląda z x86_64, ale kernel powinien mieć uniwersalne wsparcie sprzętów z kontrolerem opartym o XMOS 🤔

Ma. Nie mam problemów z DSD na Converto. 

• Like 1
1 minutę temu, EvilKillaruna napisał:

Od ręki coś rzucając to może próbuj sobie czegoś w stylu Ferro DSD?

Tylko byle to działało z konwerterem, a niestety IO działa z DAC-ami, ale z konwerterami już nie współpracuje. I tu jest haczyk, bo nie wszystko działa z konwerterami.

Zapytać w sumie mogę zapytać, zobaczymy. Ale to w sumie temat bardziej na później, bo Ferro już ciut droższe. 

No to zrób sobie to samo co ja, tylko że bez DACa, bez wzmaka, bez S/PDIF, na samym USB i streamingu. Ponieważ części są u Lucarto na wymiarowaniu pod obudowę, mam aktualnie drugi serwer zapasowy dokładnie taki, tylko z samym USB pod Converto. Działa bez żadnego problemu i gdybym chciał właśnie taką maszynę mieć finalnie u siebie, jej koszt byłby znacznie niższy niż to co podałem, a także wyraźnie niższy od Ferro. Zjada tylko 28,4 W w idle. Jeśli ten Twój konwerter działa tylko z PC, to zadziała także tutaj. 

15 minut temu, EvilKillaruna napisał:

Jeśli ten Twój konwerter działa tylko z PC, to zadziała także tutaj. 

Nie musi działać tylko z PC, bo można podpiąć zarówno tableta czy telefon przez przejściówką USB OTG i też będzie śmigać.

Ale akurat z jakiegoś powodu OS w IO nie działa z konwerteremi tylko z DAC-ami.

Teraz napisałem do Sonore i tam potwierdzili, że ich produkty działają zarówno z DAC jak i DDC.

Na razie będę myślał, nie spieszy mi się. 

Sam w dalszym ciągu motam się z wyborem strymera. Po otrzymaniu wyceny od Sonore musiałem podziękować, bo zestawienie w konfiguracji maksymalnej przekroczyło 23K + okablowanie peryferyjne, gdzie pewną część już posiadam.

Ferro od Lucarto jest ciekawą propozycją, ale jak budżet pozwala, to za około 10K można się pokusić o zbudowanie strymera na Nuc i roonie. Podobno taki sprzęt gra bardzo wyrównanym pasmem, nic nie narzuca. Tak jak powinno to być.

Miał ktoś z Was na testach takie zestawienie??