Jump to content

Pisk z głośników na wejściu RCA

Recommended Posts

Hej,

Z moich głośników Edifier S350DB wydobywa się cichy, lecz irytujący dźwięk w postaci pisku. Obecnie głośniki są podpięte kablem RCA QED Profile do Aune S6. Wcześniej były podpięte optykiem do PC i problem również występował, z tym że pisk był cichszy i słyszalny tylko w momencie gdy z nich korzystałem.

Poniżej zamieszczam swoje spostrzeżenia:
- ustawiona głośność nie ma wpływu na pisk
- po odpięciu kabla RCA od głośników pisk nadal występuje
- na pilocie od głośników mam 4 przyciski które są odpowiedzialne za wejście: OPT, COX, PC, AUX (PC oraz AUX mają wejścia RCA). Jeżeli zmienię wejście na OPT lub COX w momencie kiedy nie są wpięte w nie żadne kable, to pisk ustaje. W przypadku przełączenia na PC albo AUX pisk powraca.
- podpięcie głośników oraz karty dźwiękowej pod zasilacz UPS nie rozwiązuje problemu
- po odpięciu głośników od prądu i ponowny podpięciu pisk nie występuje i powraca dopiero po kilku minutach
- dawniej jak głośniki były wpięte po wejście optycznym do pc, raz na dłuższy czas piszczały tak głośno jak syrena i wyłączenie ich, a następie ponowne włączenie rozwiązywało problem. Po jakimś czasie problem ten całkowicie ustał.
- wydaje mi się, że problem może powodować inna elektronika która jest w pobliżu. Obok głośników Stoi UPS, a na biurku głośniki, komputer, switch oraz karta dźwiękowa.

Z tego co się orientuje głośniki podpięte po kablu optycznym będą działały na wbudowanym DACu (upraszczając) i nie będą działały po wpięciu do Aune S6. Zgadza się? - Jeżeli tak, to czy taka sama zasada tyczy się kabla Coaxial?

Jeżeli ktoś wie co może być przyczyną tego pisku, to byłbym bardzo wdzięczny za pomoc :) 

3 godziny temu, Blantche napisał:

Z tego co się orientuje głośniki podpięte po kablu optycznym będą działały na wbudowanym DACu (upraszczając) i nie będą działały po wpięciu do Aune S6. Zgadza się? - Jeżeli tak, to czy taka sama zasada tyczy się kabla Coaxial?

Tak.

Ale nic to nie da. Jeśli pisk występuje także bez źródła dźwięku, to jest to w 100% wina elektroniki głośników. To samo obserwowałem niedawno w Genesis Helium 200. 

Posted (edited)

Jest coś co można zrobić (oprócz wymiany głośników) czy raczej muszę się pogodzić z piskiem?

Pisk wydobywa się bez wpiętego kabla tylko na wejściu RCA, więc miałem jakąś małą nadzieje, że w przypadku Coaxiala będzie inaczej. Może warto sprawdzić?

Dziwi mnie fakt, że coś takiego występuje w głośnikach za 1300zł.

Edited by Blantche

Ingerencja w elektronikę samodzielnie, ale tu już trzeba mieć wiedzę i doświadczenie. Ewentualnie serwis, jeśli to produkt na gwarancji. Zwrot jeśli młodszy niż 14 dni. 

Jeśli głośniki piszczą same z siebie, to COAX nic nie zrobi.

9 minut temu, Blantche napisał:

Dziwi mnie fakt, że coś takiego występuje w głośnikach za 1300zł.

Made in China.

Pominąłem jeszcze jedną kwestię. Głośniki nie piszczą zawsze. Wygląda to tak jakby się "wygrzewały" i dopiero po czasie aktywowały pisk. Jeżeli to coś zmienia to byłbym wdzięczny za odpowiedź.

Postaram się je oddać na gwarancje - o ile będzie to możliwe, ponieważ są oklejona czarną folią w celu zmiany koloru :)

Dzięki za pomoc!