Jump to content

Odtwarzacz DAP w roli transmitera plików muzycznych.


Recommended Posts

Witam.

Na pewno wielu z Was posiada różne cyfrowe playery, dla tego poproszę o udzielenie informacji na moje pytanie.

Mój system to wzmacniacz Aurium i DAC Converto MK2 od Pathosa. Lubię minimalizm w połączeniu z wysoką jakością, dlatego chciałbym ten trend kontynuować.

Obecnie do Conwerto podłączam laptop lub smartfona przez USB A-B. Wiem, że nie jest to doskonałe rozwiązanie dla tego systemu. Dlatego chciałem zapytać jak by się spisywał jako transport plików zamiast komputera i smartfona taki odtwarzacz DAP (dowolny model, ale raczej z tych wyższych) od FIIO lub firmy Astell & Kern.

Link to post
Share on other sites

Raczej szkoda kasy na to, bo zapłacisz pełną cenę, a wykorzystasz ułamek funkcjonalności, ale jak się uprzesz to czemu nie. Taki DAP może robić za transport.

Jeśli słuchasz tylko z plików bez streamingu to masz ciekawy transport i-o data soundgenic hdl-ra4tb, nie jest drogi, a podobno całkiem ciekawy. Tyle, że przyjmuje jedynie własne pliki, możesz przesyłać bezprzewodowo,  podpinać NAS, zewnętrzne dyski, czy korzystać z wbudowanego dysku, czego dusza zapragnie, ale tylko własne pliki bez Tidala itp. Firma podchodzi do tematu tak, że przy dźwięku cyfrowym( ale pomijając CD) pliki przewyższają jakością streaming i dlatego to pliki mają być tym end-game, więc zrezygnowali z tego na rzecz plików.( oczywiście wybierając pomiędzy plikami, a streamingiem).

5 godzin temu, Nico napisał:

Obecnie do Conwerto podłączam laptop lub smartfona przez USB A-B. Wiem, że nie jest to doskonałe rozwiązanie dla tego systemu.

A co w nim niedoskonałego?

5 godzin temu, Nico napisał:

Dlatego chciałem zapytać jak by się spisywał jako transport plików zamiast komputera i smartfona taki odtwarzacz DAP

No tylko pamietaj, że jesteś skazany na korzystanie jedynie z wyj/wej : optycznych lub coax. DAP-y chyba nie wypuszczają dźwięku przez USB, choć tu pewien nie jestem. Na pewno można je wykorzystać jako DAC/AMP podpinając pod PC,  ale chyba nie wypuszczają dźwięku przez USB.  

 

Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, Nico napisał:

Mój system to wzmacniacz Aurium i DAC Converto MK2 od Pathosa.

Pod taki dokładnie system buduję sobie własnoręcznie serwer muzyczny, pełniący dokładnie opisaną tu funkcję, we współpracy z Lucarto Audio (obudowa, zasilanie).

GrFcWc1.jpg

(^ wizualizacja)

Użycie DAPa w takiej roli, o ile jest możliwe, o tyle będzie na dłuższą metę niepraktyczne ze względu na jego zasilanie bateryjne. Plus dobije taką baterię przy ciągłym użytkowaniu. Jakość dźwięku - zależnie od tego jakie wyjścia posiada dany model playera, jaki DAC jest na pokładzie itd. Żaden jednak nie będzie w stanie jak zakładam wyrzucić z siebie sygnału USB bit-perfect dla Converto. Taki serwer możliwość ku temu ma, a w przypadku Converto jakość dźwięku jest wtedy bardzo wysoka i nieco inna niż po złączach cyfrowych S/PDIF.

Taki serwer to de facto zminiaturyzowany PC z dedykowanym systemem operacyjnym nie wymagającym żadnych operacji po włączeniu i od razu gotowym do pracy, naturalnie po etapie wstępnej konfiguracji. Obsługiwany jest sieciowo przez przeglądarkę jak zwykły DAP via inny PC, tablet lub telefon, zachowując przy tym cechy streamera i transportu cyfrowego. Ze wszystkich rodzajów urządzeń jakie mógłbym wykorzystać, takowe wyszło mi jako najlepsze i jednocześnie najbardziej optymalne.

Jeśli w grę wchodzi tylko wyrzucenie z siebie sygnału cyfrowego, koszt urządzenia leci do tego dramatycznie w dół. W moim przypadku uparłem się na dodatkową funkcję DACa z wymiennymi OPAMPami, aby służył mi też za testbench pod blog i pod niektóre słuchawki. Dla najbardziej zuchwałych są możliwości władowania tam napędu optycznego czy sprzętowego, programowalnego modułu DSP. Wszystko zależy od gabarytów obudowy, która jest praktycznie najdroższym elementem takiego systemu, jeśli leci się w pełen custom.

Koszt zbudowania takiej maszyny może się wahać od kilkuset zł do kilku tysięcy, w zależności od konfiguracji i potrzeb. Wychodzi to w podobnym koszcie finalnie co dobrej klasy DAP. W przypadku chęci maksymalnej miniaturyzacji, wystarczy coś na ITX i zewn. zasilacz. Da się to złożyć również za kilkaset złotych, a gabarytowo nie powinno się mocno różnić od Converto/Aurium. Pobór mocy jest zależny od użytych komponentów, ale nawet na pełnowymiarowych udało mi się uzyskać w zależności od konfiguracji 33-55W. Czyli tyle co laptop.

Samego laptopa również można użyć do takiej roli, jakiś używany, cichutki, podłączony pod prąd, pozwoli na wyrzucenie sygnału USB dokładnie w ten sam sposób. 

Same urządzenia także można podrasować co do jakości dźwięku:

  • lepsze zasilacze liniowe
  • lepsze lampy
  • dobrej klasy kable XLR

i sumarycznie wykończyć cały tor krok po kroku na wyższą klasę niż w której normalnie pracuje via zwykły PC, nawet z użyciem sterowników ASIO od M2Tech. 

Alternatywa to zakupienie osobnego konwertera USB lub S/PDIF z potwierdzonymi sterownikami Native ASIO, aby móc wyrzucić z PC sygnał bit-perfect poza warstwą DirectSound i miksera systemowego. Najtańszym urządzeniem mogącym pracować w takiej roli i z pełnowymiarowym gniazdem COAX jest Xonar Essence ST/STX. Ale nie jest to oderwanie się od używania PC.

Opcji jak widać jest multum i każda będzie tańsza/wygodniejsza od DAPa. 

Link to post
Share on other sites

@Nehero

Ten transport i-o data soundgenic hdl-ra4tb, jest bardzo ciekawą propozycją, niewielkie gabaryty, pasywne chłodzenie i funkcja serwera, daje już spore możliwości.   Ale z tego co wiem, to @Nico korzysta z serwisu muzycznego Tidal, i  jego celem jest podniesienie samego SQ, oraz prosta obsługa i jak już wspomniał minimalizm.

Z drugiej strony streamer ma też swoje plusy, a jak ma wyświetlacz, to już nie musimy nic więcej odpalać. W pracy korzystam z odtwarzacza CD ARCAM CDS50 z funkcją strumieniowca, i powiem że gra to raczej bez większych problemów i obsługa jest prosta, a dzwięk na dobrym poziomie - ale w tym przypadku trzeba korzystać z aplikacji do sterowania.

Edited by pablo650
Link to post
Share on other sites

Bardzo dziękuję za pierwsze odpowiedzi/objaśnienia dzięki którym już wiem, że zastąpienie laptopa, czy smartfona DAP-em nie ma sensu.

Korzystanie ze smartfona muszę jak najszybciej ograniczyć, choć jego użycie jest dla mnie bardzo wygodne, bo rzeczywiście bateria nieźle dostaje i muszę go codziennie ładować.

@Nehero z racji tego, że jest na początku swojej audiofilskiej pasji nie mam dużego doświadczenia w osłuchaniu innych sprzętów. Obecna jakość muzyczna nie wzbudza u mnie zastrzeżeń lecz rola laptopa jest uniwersalna dlatego myślę, że urządzenie typowo muzyczne stworzone do tego celu podniesie jeszcze bardziej jakość odsłuchów. I nie wspomniałem o tym otwierając swój pierwszy debiutancki wątek, ale urządzenie które bym potrzebował musiałoby oferować również możliwość korzystania z serwisów muzycznych.

@EvilKillaruna dziękuję za przekazane cenne informacje. Dokładnie o to mi chodzi, aby sumarycznie wykończyć cały tor tak aby uzyskać wyższą klasę od możliwości laptopa. Czy dokupiony osobno konwerter USB mógłby być zamieszczony już w obudowie maszyny?

 

 

Link to post
Share on other sites

@pablo650Powiem Ci, że jak patrzę na te "transporty plików" to 90% to urządzenia all in one. Najciekawszy to Sonore opticalModule + OpticalRendu, kiedyś już o nim pisaliśmy. Po prostu transport strumieniowy oparty na światłowodzie i z wyjściem USB do DAC-a, bez zbędnych rzeczy( dla kogoś kto chce czysty transport sieciowy), a do  tego z mnóstwem różnych możliwości sterowania tym.

Bo te "dedykowane" serwery/odtwarzacze strumieniowe, to poza tą funkcjonalnością, to najczęściej jeszcze DAC/ wzmacniacz zintegrowany/ wzmacniacz słuchawkowy itp. A takich czystych sensownych i do tego z wyjściem USB audio do DAC-a( które to też nie wszystkie posiadają), to jak na lekarstwo.

No chyba, że ktoś idzie drogą DAC + odtwarzacz strumieniowy w jednym, to wtedy jest spory wybór i tych tańszych i tych droższych, a szczególnie tych droższych, a do tego również całe zestawy jakie ma Auralic z tej serii G2 czy dCS z serii Vivaldi, ale  to już kosmiczne pieniądze do kwadratu.

 

Albo też podobny SOTM SMS-200 ULTRA, też po prostu transport sieciowy, bez zbędnych funkcji(dla kogoś kto ich nie potrzebuje, oczywiście).

Oczywiście zarówno Sonore czy SOTM to rozwiązania typu Plug and Play, gotowce.

A można oczywiście samemu kombinować czy tak jak Jakub we współpracy z firmą, która posiada już taki streamer i modyfikować urządzenie pod własne widzi mi się. 

Kto co woli i komu jak wygodnie.

 

Link to post
Share on other sites
55 minut temu, Nehero napisał:

Sonore opticalModule + OpticalRendu, kiedyś już o nim pisaliśmy.

Zaciekawił mnie ten streamer sieciowy, właśnie czytam o nim.

Podeślesz link do wątku, w którym pisaliście o tym streamerze na forum? 

Link to post
Share on other sites
5 minut temu, Nico napisał:

Podeślesz link do wątku, w którym pisaliście o tym streamerze na forum? 

Pisaliśmy w wiadomości prywatnej, ale w sumie to raczej wzmianka i nic konkretnego.

 

 tu masz szerzej o tym

Edit: A masz jeszcze coś takiego w sumie: Bluesound Node 2i, tylko to nie wysyła dźwięku przez USB, a jak rozumiem po wypowiedzi Jakuba, to w przypadku Converto, to USB powinno być tym docelowym gniazdem

 

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Nehero napisał:

A można oczywiście samemu kombinować czy tak jak Jakub we współpracy z firmą, która posiada już taki streamer i modyfikować urządzenie pod własne widzi mi się. 

Dopowiem, że firma dostarcza mi na zamówienie tylko obudowę i drobne modyfikacje w zakresie karty oraz konwersji zasilacza ATX na wewnętrznie zorganizowaną jednostkę. Cała konfiguracja, wszystkie komponenty elektroniczne i finalny montaż wszystkiego w środku to już moja inicjatywa i mój własny sprzęt:

Em7SgiW.png

Ux6krko.png

Streamer Lucarto jest z kolei oparty o Raspberry Pi z dodatkowymi modułami, nastawiony na pracę wyłącznie po cyfrze. U mnie zaś będzie to platforma na Intelu x86, na zdjęciu powyżej, z funkcją integry słuchawkowej. Są to dwa zupełnie inne podejścia i urządzenia, które ze sobą w żaden sposób nie kolidują. Na blogu będzie obszerny artykuł ze specyfikacją, procesem decyzyjnym oraz opisem brzmienia. 

51 minut temu, Nehero napisał:

A masz jeszcze coś takiego w sumie: Bluesound Node 2i,

Miałem na testach, nie podobał mi się. Toporna obsługa, brzmienie jakoś też wolałem bardziej ze strony Yamahy WXC-50. 

Link to post
Share on other sites
13 godzin temu, EvilKillaruna napisał:

Miałem na testach, nie podobał mi się. Toporna obsługa, brzmienie jakoś też wolałem bardziej ze strony Yamahy WXC-50. 

To ciekawe, mi Node 2 wydaje się genialny w obsłudze, do tego można bezpośrednio streamować z Tidala, bez apki bluesound. Za to Yamaha z musiccast (co prawda nie miałem wxc50, ale tu zakładam ten sam system jest) ma interfejs jak za króla świeczka.

A brzmienie to mówisz o brzmieniu przez DAC w tych urządzeniach, czy używanych jako streamery?

Link to post
Share on other sites

I wszystko jasne.

Co do obsługi to obsługa spoko jak mogłem przy okazji sprawdzania słuchawek w Top Hifi, ale DAC to porażka. choć w sumie czego oczekiwać w takiej cenie, kiedy to głównie streamer ma być.

Powinni byli zrobć opcję tańszą bez dac i droższą z dac-iem, bo nie każdy potrzebuje dodatkowych funkcji.

Link to post
Share on other sites

Ale ja płacę za całe urządzenie. Nauczmy się patrzeć z szacunkiem na swoje pieniądze. W temacie streamingu aplikacja i obsługa była dla mnie zbyt toporna, często się przywieszała i lagowała. Praca wireless też szwankowała. Było to sporo czasu temu, ale sumarycznie za 2500 zł oczekiwałem jednak więcej. Dlatego odesłałem bez recenzji. I dlatego też buduję teraz to co wyżej, z dużym powodzeniem i jeszcze większą satysfakcją. 

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, EvilKillaruna napisał:

Jako DAC. 

Wszystko jasne. Mi sie nic nie wiesza. Musiccast jest moim zdaniem nieporownywalny (na korzysc noda). Moim zdaniem nod ma najlepsza apke na rynku, stad bylem zaskoczony akurat opinia o tej aplikacji. Z dac pelna zgoda. On ma nawet wyjscie sluchawkowe:))

Zastanawialem sie kiedys nad upgradem noda, ale nie mam pomyslu czym mialbym go zastapic jako streamera i nie wiem, czy cokolwiek by mi to mialo dac w sensie jakosci dzwieku.

No i nie kupilbym tego noda nowego w takiej cenie;)

Link to post
Share on other sites

@Nehero

Taki Sonore Micro Rendu, jest dość kosztowny, a do tego moduły Fsp z kablem i zasilacz oraz moduł Optyczny tworzą sporą sumę do wydania.  Wymiary i transfer po fsp, to dla mnie największe atuty takiej konstrukcji . Z drugiej strony mając taki budżet można już pomyśleć o wyspecjalizowanym komputerze i w obudowie o rozsądnej wielkości, ale zaopatrzonym w lepsze zasilanie oraz kontroler usb i dyski M2,  zachowując sporo z tej sumy w kieszeni.

Pamiętam jak jakiś czas temu posiadałem jako transport mikro komputer Giada FD 105, który miał pasywne chłodzenie i Dysk SSD - jako transport spisywał się bardzo dobrze ale po złożeniu sprzętu specjalnie do grania, został pożarty w całości pod każdym względem.

Obawiam się że to samo może  stać się również z takim Sonoru.

 

 

Edited by pablo650
Link to post
Share on other sites

Dyskusja się rozwija. Super. Ale chciałbym podsumować wszystkie dotychczasowe informacje.

Co Waszym zdaniem lepiej uzupełni mój system i bardziej podniesie jakość dźwięku Sonore opticalModule + OpticalRendu czy skonstruowanie maszyny jaką buduje teraz @EvilKillaruna ?

Przypomnę, że głównie słucham z TIDAL, ale przymierzam się również do wykupienia albumów z takich stron jak NativeDSD Music lub HighResAudio.

 

Link to post
Share on other sites

@Nico

Trzeba by wiedzieć jak gra Sonore i do tego jak gra zestaw Jakuba, który będzie kosztował ułamek - ceny Sonore. Jak dla mnie raczej będzie ciężko zrobić porównanie . Sam kiedyś myślałem o tym rozwiązaniu, ale nie zależało mi na miniaturyzacji, więc postawiłem na komputer.

Link to post
Share on other sites
41 minut temu, pablo650 napisał:

Sonore Micro Rendu

OpticalRendu* :DL

41 minut temu, pablo650 napisał:

Z drugiej strony mając taki budżet można już pomyśleć o wyspecjalizowanym komputerze i w obudowie o rozsądnej wielkości, ale zaopatrzonym w lepsze zasilanie oraz kontroler usb i dyski M2,  zachowując sporo z tej sumy w kieszeni.

Ale skąd weźmiesz zasilacz atx klasy audiofilskiej :D

Jest jedna firma chyba polska, która ma wprowadzić ( pisaliśmy kiedyś o niej, lecz zapomniałem co to za strona), lecz ich produkty są tak ekstremalnie drogie, że taki zasilacz atx pewnie u nich to by kosztował tyle co sonore lub ciut mniej.

Ja liczę że io data jednak zdecyduje sie faktycznie dodać funkcje strumieniowania tidala i wtedy będzie ciekawie.

 

 

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, Nehero napisał:

@EvilKillaruna
ale to i tak lipa z node 2i, bo nie ma wyjścia usb audio.

Płacisz za całe i to jest właśnie problem z takimi urządzeniami.

No dokładnie, dlatego projekt własny, który tu opisałem. 

5 godzin temu, bpiotrow13 napisał:

nie mam pomyslu czym mialbym go zastapic jako streamera i nie wiem, czy cokolwiek by mi to mialo dac w sensie jakosci dzwieku.

https://www.lucartoaudio.pl/produkty/Ferro-DSD-Stream-Player lub tak jak pisałem własne cudo DIY.

3 godziny temu, Nico napisał:

Co Waszym zdaniem lepiej uzupełni mój system i bardziej podniesie jakość dźwięku Sonore opticalModule + OpticalRendu czy skonstruowanie maszyny jaką buduje teraz @EvilKillaruna ?

Niestety aby odpowiedzieć na to pytanie, musiałbym znać ofertę od Sonore. Na pewno przy projekcie własnym jest mnóstwo frajdy i można zagospodarować sporo sprzętu. Choć jest to elektronika o kilka generacji do tyłu, efekty są jak pisałem lepsze niż przy specjalnie skonfigurowanym sygnale bit-perfect z normalnego PC. Do tego koszt nie jest duży i użytkownik nie uzależnia się w żaden sposób od sterowników czy w ogóle użytkowania PC jako takiego.

Wszystko tak naprawdę zależy od potrzeb. Można do środka dać zarówno sam goły PC i mieć wyłącznie USB, można wyciągnąć z płyty sygnał S/PDIF i mieć pełną cyfrę (jeśli jest taka możliwość). Można pójść o krok dalej i zrobić to co ja, a więc streamer + integrę słuchawkową typu multistream (jednoczesne nadawanie sygnału cyfrowego i analogowego) z wymiennymi OPA. Można w ogóle polecieć po bandzie i umieścić w środku coś pokroju miniDSP, czyli programowalny moduł po RCA z możliwością aplikowania ustawień APO Equalizera na poziomie sprzętowym. Opcji jest multum i co kto potrzebuje.

W przypadku Tidala jest tylko jedna wada urządzenia opartego na Volumio, czyli rozwiązania DIY - opcja streamingu wymaga kupienia licencji premium za 30 EUR/rok. Inaczej Volumio jest darmowe. Ponieważ odtwarzam głównie pliki cyfrowe, nie musiałem kosztować się na Volumio Premium. 

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Nico napisał:

Co Waszym zdaniem lepiej uzupełni mój system i bardziej podniesie jakość dźwięku Sonore opticalModule + OpticalRendu czy skonstruowanie maszyny jaką buduje teraz @EvilKillaruna ?

Najpierw odpowiedz sobie na pytanie czy wolisz kupić gotowca, czy się bawić w DIY.  Odpowiedź na to pytanie rozwieje dalsze wątpliwości.

gotowiec podłączasz i grasz, DIY, musisz posiedzieć, pogrzebać, albo zlecić to  firmie jak np. Lucarto. Ma gotowe streamery, no ale jeśłi miałbyś specjalne życzenia, to pewnie wszystko się da zrobić.

Pamiętaj, że do Sonore na start musisz doliczyć zasilacz liniowy z dwoma wyjściami, bo Sonore jest domyślnie bez zasilaczy. Choć praktycznie do każdego takiego urządzenia zasilacz będzie trzeba doliczyć.

Jeśli IO Data Soundgenic faktycznie zaktualizuje oprogramowanie, a powinno się to w teorii stać koniec 1 kwartału, początek 2 kwartału, to za 3k zyskuje się ciekawy streamer. Obecnie tylko pliki, a ma dojść stremowanie Tidala itp.

Kwestia czy wolisz się pobawić czy wolisz rozwiązania plug and play. To jest chyba najważniejsze pytanie. Odpowiedź na to pytanie da Ci wskazówkę w którą iść stronę.

 

 

Link to post
Share on other sites
15 godzin temu, Nehero napisał:

Pamiętaj, że do Sonore na start musisz doliczyć zasilacz liniowy z dwoma wyjściami, bo Sonore jest domyślnie bez zasilaczy. Choć praktycznie do każdego takiego urządzenia zasilacz będzie trzeba doliczyć.

Kwestia czy wolisz się pobawić czy wolisz rozwiązania plug and play.

W moim przypadku plug "and play" byłoby najwygodniejsze. Rozmawiałem wczoraj ze sklepem i poprosiłem o podsumowanie kosztów. Mają obecnie jeden zestaw, ale jest u potencjalnego przyszłego klienta na testach. Chętnie bym też zrobił test, aby przekonać się czy jest to dla mnie idealny system jakiego szukam. Następnie na testy wziąłbym strymer od Lucarto, przy okazji przekonałbym się czy ten minimalizm sprzętowy jest aż tak niezbędny. Następnie mógłbym zagadać do Jakuba.

W sklepie na pewno zaoferują wszystkie niezbędniki ale jeśli można kupić coś dobrego i tańszego w zamian, to nie ma co przepłacać

Jeszcze nie znam cen, ale zasilacz liniowy bym wziął pod obecny zestaw z Kecesa, ale tym razem P3 z możliwością zasilania dwóch urządzeń. Nie wiem dlaczego, ale sprzedawca odradzał taką opcję mówiąc, że najlepiej urządzenia będą zasilone osobnymi zasilaczami liniowymi. Nie wiem czy jest tu coś na rzeczy, czy popostwu nie mają w swojej ofercie tych zasilaczy liniowych dual.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
W dniu 2.03.2021 o 00:09, EvilKillaruna napisał:

No dokładnie, dlatego projekt własny, który tu opisałem. 

https://www.lucartoaudio.pl/produkty/Ferro-DSD-Stream-Player lub tak jak pisałem własne cudo DIY.

Niestety aby odpowiedzieć na to pytanie, musiałbym znać ofertę od Sonore. Na pewno przy projekcie własnym jest mnóstwo frajdy i można zagospodarować sporo sprzętu. Choć jest to elektronika o kilka generacji do tyłu, efekty są jak pisałem lepsze niż przy specjalnie skonfigurowanym sygnale bit-perfect z normalnego PC. Do tego koszt nie jest duży i użytkownik nie uzależnia się w żaden sposób od sterowników czy w ogóle użytkowania PC jako takiego.

Wszystko tak naprawdę zależy od potrzeb. Można do środka dać zarówno sam goły PC i mieć wyłącznie USB, można wyciągnąć z płyty sygnał S/PDIF i mieć pełną cyfrę (jeśli jest taka możliwość). Można pójść o krok dalej i zrobić to co ja, a więc streamer + integrę słuchawkową typu multistream (jednoczesne nadawanie sygnału cyfrowego i analogowego) z wymiennymi OPA. Można w ogóle polecieć po bandzie i umieścić w środku coś pokroju miniDSP, czyli programowalny moduł po RCA z możliwością aplikowania ustawień APO Equalizera na poziomie sprzętowym. Opcji jest multum i co kto potrzebuje.

W przypadku Tidala jest tylko jedna wada urządzenia opartego na Volumio, czyli rozwiązania DIY - opcja streamingu wymaga kupienia licencji premium za 30 EUR/rok. Inaczej Volumio jest darmowe. Ponieważ odtwarzam głównie pliki cyfrowe, nie musiałem kosztować się na Volumio Premium. 

Podepnę się jeszcze do tematu, bo to kontynuacja mojego poprzedniego pytania. Poszukuję streamera (bez DAC), który zastąpi mi Node 2i. Wyjście cyfrowe po coax najchętniej. Z Noda jestem dość zadowolony jeśli chodzi o aplikację, ale po upgradzie całego systemu jednak odstaje jako ostatni poza zasilaniem element systemu do upgradu. Szukam czegoś, czym będę sterował z telefonu Samsunga i co będzie obsługiwało i pliki i Tidala. No i musi być plug&play. Myślałem o Lumin u1 mini (ewentualnie moon mind neo), ale tu koszty spore i do tego to zasilanie jak rozumiem do zmiany.  Mam wrażenie, że stosunek jakości do ceny nie jest tu optymalny.

Zainteresowała mnie odpowiedź Jakuba powyżej o jak rozumiem malinie robionej przez Lucarto. Jak jakość takiej maliny miałaby się do Lumin u1 mini? Mam wrażenie, że za połowę ceny mam lepsze komponenty? No i najważniejsze: jak taką maliną się steruje? Mój obecny Node ma świetny interfejs, Lumin też jest chwalony. Tutaj rozumiem jest Volumio? Czy to jest płatne? Tutaj chyba jest Tidal connect, to rozwiązałoby sprawę sterowania Tidal świetnie. Ale czy po wpięciu pendriva do takiego streamera to czytałoby pliki?

Link to post
Share on other sites

@bpiotrow13 Wystarczy postawić sobie coś na gołym x86 (mATX, ITX) ze śledziem S/PDIF dobrej jakości. W grę wchodzi też zaadaptowanie Intel NUCa z wyjściem cyfrowym. Albo stworzyć coś w ramach projektu HiFiBerry, bo też ludzie sporo takich projektów sobie realizują. W każdym przypadku myślę, że wyniesie to ułamek kwoty Lumina. Czy zagra to lepiej - raczej stawiałbym że nawet na podobnym poziomie. 

Jeśli chodzi o mój własny projekt, lektura konstrukcji jest dostępna tutaj: https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-serwera-muzycznego-i-integry-sluchawkowej-st-3200a-diy-by-af/

Choć odpowiedziałem na wszystkie kwestie w niej, to w dużym skrócie:

  • Volumio jest darmowe.
  • Aby mieć Tidala trzeba wykupić abo 30 EUR/rok.
  • Po wpięciu pendrive'a czyta pliki bez problemu.
  • Sterowanie via PC/Telefon/Tablet bez problemu. 
Link to post
Share on other sites
34 minuty temu, EvilKillaruna napisał:

Wystarczy postawić sobie coś na gołym x86 (mATX, ITX) ze śledziem S/PDIF dobrej jakości, zaadaptowanie Intel NUCa z wyjściem cyfrowym albo stworzyć coś w ramach projektu HiFiBerry. Wyjdzie ułamek kwoty Lumina

Dzięki, ale ja technicznie dość ułomny jestem i szukam gotowego rozwiązania, stąd zainteresowanie tym Lucarto. Zaintrygowała mnie recenzja tego Lucarto:

"Wszystkim lubiącym wsłuchiwać się w niuanse przyda się świetna rozdzielczość tego urządzenia. Innym może brakować nieco masywności i nasycenia barw, oraz głębokości sceny. Ale za te pieniądze nie ma się do czego czepiać."

Ja akurat szukam masywności i głębokości brzmienia. Lumin podobno tak gra. Czy to możliwe, żeby streamer tak wpływał na dźwięk? Ja rozumiem poziom szumów, co wpływa na scenę itd, ale taki wpływ na właściwość dźwięku jak w tej recenzji, to raczej myślałem, że daje DAC i wzmacniacz. No i koniec recenzji sugeruje, że ten streamer taki dobry nie jest.

Pytanie czy warto dokładać do Lumina, czy taki Lucarto da wszystko co trzeba. Ja lubię dociążony ciemniejszy dźwięk, a według recenzji Lucarto dodaje góry. Nie wiem jak streamer może tak wpływać..

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

×
×
  • Create New...