Jump to content

Słuchawki do Aune S16 za 600zł

papajazz
 Share

Recommended Posts

Witam

Niedawno stałem się posiadaczem Aune S16, początkowo miał służyć tylko jako DAC w systemie z kolumnami, ale powoli zaczął kiełkować pomysł o dokupieniu słuchawek, żeby spróbować zabawy z muzyką i dzwiękiem w inny sposób.
(jako, że to moje pierwsze "poważne" słuchawki liczę na wyrozumiałość w moim opisie czego szukam)
Wokółuszne, raczej półotwarte, w granicach 600zł, wykorzystywane będą tylko i wyłącznie w domu. Chciałbym, żeby podczas słuchania można było zlokalizować poszczególne instrumenty na scenie i wsłuchać się w jakiś wybrany (lubię się czasami podczas słuchania skupić na jakimś jednym konkretnym dzwięku lub motywie, który mnie zaintryguje).
Co do basu to nie chciałbym, żeby słuchawki dawały go więcej niż miał to w zamierzeniu wykonawca.
Słucham bardzo różnych gatunków muzycznych (może poza rapem, cieżkimi brzmieniami i techno), ale słuchawki pewnie w większości będą wykorzystywane do klasyki, akustyki, ciekawych wokali żenskich i mięskich, plus Coma, muzyka gitarowa, płyty nagrywane przy współudziale orkiestr symfonicznych. Krótko mówiąc przyda się uniwersalność.
Muzyka będzie słuchana z Tidala poprzez terminal z Daphile. Na ten moment jakość to 320kbps, ale w planach jest wypróbowanie wyższej jakości tego serwisu plus pliki FLAC z moich zbiorów.

Po przeczytaniu artykułu o polecanych słuchawkach plus recenzji na audiofanatyku najbardziej zainteresowały mnie:
AKG K240 MKII
AKG K612 PRO (opis brzmienia jako "muzykalno-przestrzenne zbudowane na bazie analityczności" wydaje się pasować do tego co opisywałem wyżej)
AKG K550 - mam świadomość, że to typ zamknięty, ale: "Oferują wierny, bardzo zrównoważony i kulturalny dźwięk wysokiej jakości o wyśmienitej jak na zamknięte konstrukcje przestrzenności i neutralności, który całościowo potrafi zdeklasować nawet droższe, otwarte modele konkurencji."

Zastanawiam się czy powinienem rozpatrzyć jeszcze jakiś inny model (niekoniecznie tego producenta), a jeśli nie to, który z powyższych powinien najbardziej pasować do tego co napisałem wcześniej.

Witam,

Z dużym powodzeniem sam osobiście sparowałem z Aune S16 AKG M220 PRO z nausznicami welurowymi Beyerdynamica (model EDT-T1V) spokojnie mieszczące się w budżecie oraz AKG K7XX, które jednak wykraczają poza budżet (ostatnio najtaniej sprzedana używana sztuka zamknęła się w kwocie 888 zł, nowe sam oferuję na łamach forum mp3store za 1200zł). Choć obie pozycje są trudno dostępne, są moim zdaniem jednymi z najlepszych, jakie można nabyć do S16 w rozsądnych pieniądzach. 

Z podanych słuchawek generalnie skupiłbym się w pierwszej kolejności na K612 PRO, potem zaś na K240 MKII i na samym końcu na K550, które w najmniejszym stopniu wykorzystają spory zapas mocy wyjściowej oferowany przez S16.

Dziękuję za odpowiedź, widzę, że M220 PRO były testowane, więc zaraz zabieram się za czytanie.

Zapytam jeszcze tylko jak w tym towarzystwie (M220 PRO i K612 PRO) wypadają Q701, bo  tego co widziałem pojawiły się używane, nieznacznie przekraczające budżet.

Proszę uprzejmie,

Zapewne mowa o tych za 700 zł z Allegro. S16 z Q701 na mój gust jest już troszkę za ostrym na sopranie połączeniem. Te słuchawki naciskają na punkty 2-4 i 6-8 kHz, co w przypadku K612 PRO występuje w słyszalnie mniejszym stopniu, zaś M220 PRO - najmniejszym, jako że to już zupełnie inna seria driverów. Jednocześnie z wszystkich trzech słuchawek Q701 mają największą rozmiarowo scenę i najgłębiej schodzący bas (proszę nie mylić z ilością). Q701 bardzo ładnie można modyfikować np. poprzez odblokowywanie portów bass reflex na tyłach koszy przetworników oraz wymieniając wkładki akustyczne na flizelinowe wielowarstwowe O-ringi. Całość modyfikacji wraz ze zdjęciami została opisana przeze mnie tutaj: http://www.audiofanatyk.pl/modyfikujemy-brzmienie-sluchawek-akg-q701/

Generalnie sprowadzając całe porównanie do prostych konkretów:

• Bas (jakość i głębia): Q701 > K612 = M220
  • Bas (ilościowo): M220 >  K612 > Q701
  • Średnica (bliskość): K612 >= Q701 > M220 (pomagają wydatnie nausznice welurowe)
  • Góra (ilość): Q701 > K612 > M220 (jeśli na welurach, można postawić znak równości, M220 są ogólnie najprzyjemniejsze ze wszystkich wymienionych)
  • Scena (wielkość): Q701 > M220 > K612

• 3 weeks later...