Jump to content

Wzmacniacz lampowy do AKG K702, Beyerdynamic dt990 250Ohm

Recommended Posts

Witam, 

tym razem potrzebuję pomocy w wyborze wzmaciacza lampowego w cenie do 2000zł (nowy). 

Słuchawki jakie użytkuję to Beyerdynamic dt990 Edition 250Ohm i AKG k702. Nie wykluczam, że w przyszłości poszerzę swój zbiór.

Wzmacniacz jaki obecnie posiadam to SMSL SAP-8. Od nowego oczekuję oczywiście znacznej poprawy jakości dźwięku. 

Jakieś typy swoje mam ale najpierw chciałbym zobaczyć Wasze propozycje. Czy w tej kwocie jest coś wartego uwagi?

Tu masz polską firmę https://www.wbamp.com/pl/wzmacniacze-sluchawkowe/ Ktoś tu pamiętam, brał od nich wzmacniacze kolumnowe i chwalił sobie. Więc można spróbować. Choć to nie jedyna firma, ale ta akurat utkwiła mi w pamięci.
Oczywiście, czy to akurat Ci podpasuje, czy również zgra soę z Twoimi słuchawkami, to nie wiem, bo nie miałem przyjemności słuchać. Jedynie kojarzę z opowieści któregoś forumowicza , że istnieje taka firma, więc wklejam link. Ale są recenzje w internecie, więc coś na na pewno znajdziesz, No i podejrzewam, że nie powinno być problemu z wypożyczeniem testowej sztuki. Powinni jakaś mieć, tak mi się wydaje. Zreszta Polska firma, więc nie będzie problemu, by się dogadać.

I raczej trzeba się skupić na lokalnych konstruktorach przy takim budżecie. Plus taki, że jak coś, to łatwo można albo coś naprawić, albo zmienić koncepcje itp. Jak firma sama pisze, jest otwarta na propozycje.

No i z faktu, że to lokalna produkcja, to wychodzi taniej, bez pośrednictwa dystrybutora, bez cel, kosztów transportu przy sprowadzaniu itp.

Zagraniczne lampiaki są już niestety droższe. A jak pochodzą z USA, to już w ogóle.

Posted (edited)

Super to wygląda na pierwszy rzut oka.

Dzięki za info, bo ciężko coś takiego znaleźć w wyszukiwarkach. 

Jeśli jest więcej tego typu producentów w Polsce to proszę dajcie znac. 

Edited by pirlo81

Do obu napisałem mejla z zapytaniem. Czekam na odpowiedzi. Niestety strona wbamb leży od wczoraj. 

Przeglądam ofertę http://www.sinusaudio.pl/#oferta 

Powiedzcie mi proszę czy różnica między wzmacniaczem OTL 6N13S i ECC82 (12AU7), a

OTL 6N6P i ECC82 (12AU7) wynika wyłącznie z zastosowanych lamp? 

Czy jednak różnią się "bebechami"?

W dniu 5.01.2021 o 19:27, pirlo81 napisał:

Witam, 

tym razem potrzebuję pomocy w wyborze wzmaciacza lampowego w cenie do 2000zł (nowy). 

Słuchawki jakie użytkuję to Beyerdynamic dt990 Edition 250Ohm i AKG k702. Nie wykluczam, że w przyszłości poszerzę swój zbiór.

Wzmacniacz jaki obecnie posiadam to SMSL SAP-8. Od nowego oczekuję oczywiście znacznej poprawy jakości dźwięku. 

Jakieś typy swoje mam ale najpierw chciałbym zobaczyć Wasze propozycje. Czy w tej kwocie jest coś wartego uwagi?

A musi być koniecznie lampowy??

Mi dobrze grały te słuchawki z tranzystorami. Tylko dt990 mialem wersje pro a nie edition  -> do nich np aune x7s.

Akg k702 -> lehmann linear napędzal je wybornie. Przekracza budżet ale może jakiś  tańszy klon lemana? 

Szczerze mówiąc lampy to taka moja fanaberia. Wieczorami chcę posiedzieć w słuchawkach, ze szklaneczką w ręku i patrzeć w żarzące się lampy.

To jest coś jak słuchanie muzyki przed kominkiem ;)

Teraz, pirlo81 napisał:

Szczerze mówiąc lampy to taka moja fanaberia. Wieczorami chcę posiedzieć w słuchawkach, ze szklaneczką w ręku i patrzeć w żarzące się lampy.

To jest coś jak słuchanie muzyki przed kominkiem ;)

Oj słuchanie ze szklaneczka w ręku to zrozumiała i jasna sprawa ;)

Myślałem, że dla walorów dźwiękowych mają być lampy ;) bo jest dużo miłośników lampowego brzmienia. Dla mnie osobiscie lampy trochę "brudza" sygnał, i o ile wysokoomowcow jeszcze da się słuchać to przy niskoomowych sluchawkach większość tańszych wzmacniaczy lampowych bedzie generować dość spore zniekształcenia.

Tak więc jeśli tylko dla walorów wizualnych to imo nie warto;) Natomiast jeśli sprawdzales i odpowiada Ci lampowy charakter no to inna sprawa.

Bardzo stereotypowe podejście. To tylko tak się utarło, że lampa = brudne granie, a tranzystor = suchota i sterylność. Taki Conductor V2+ albo Soloist SL MK2 były dyskretnymi tranzystorami, a chyba nikt nie zarzuciłby im braku muzykalności z jednoczesnym zachowaniem dobrego poziomu techniczności. Taki Songolo HPA300 był w całości lampowy, a daleko mu było od brudu w dźwięku. Miałem OPA2604 na Essence STX, które nawet w połączeniu z faktycznie suchym i sterylnym TPA6120A2 dawały brudny dźwięk. 

Niemniej fakt faktem najwięcej i najszybciej można osiągnąć szczęścia z nakreślonymi wymaganiami w lampach. Niestety z wyborem niespecjalnie będę w stanie pomóc. W tej kwocie, jeśli nie nic z tu zasugerowanych urządzeń, jedynie używanego Feliksa Espressivo albo może coś od DarkVoice mam na myśli.

2 godziny temu, EvilKillaruna napisał:

Bardzo stereotypowe podejście. To tylko tak się utarło, że lampa = brudne granie, a tranzystor = suchota i sterylność. Taki Conductor V2+ albo Soloist SL MK2 były dyskretnymi tranzystorami, a chyba nikt nie zarzuciłby im braku muzykalności z jednoczesnym zachowaniem dobrego poziomu techniczności. Taki Songolo HPA300 był w całości lampowy, a daleko mu było od brudu w dźwięku. Miałem OPA2604 na Essence STX, które nawet w połączeniu z faktycznie suchym i sterylnym TPA6120A2 dawały brudny dźwięk. 

Niemniej fakt faktem najwięcej i najszybciej można osiągnąć szczęścia z nakreślonymi wymaganiami w lampach. Niestety z wyborem niespecjalnie będę w stanie pomóc. W tej kwocie, jeśli nie nic z tu zasugerowanych urządzeń, jedynie używanego Feliksa Espressivo albo może coś od DarkVoice mam na myśli.

Lampa= brud - niestety w wielu przypadkach jest to prawda. Uszy uszami, ale jak brud podczas słuchania nie przeszkadza to wychodzi tak czy siak w pomiarach. Jest wiele przykładów takich pomiarów w sieci dostepnych. Dla przykladu podeślę link do ciekawych dyskusji w tym temacie. Przewija się tam też wątek  wspomnianego SinusAudio, gdzie ktoś cytuje twórcę owych wzmacniaczy, który sam przyznaje że nie nadają się one do niskoomowych sluchawek ze wzgledu na poziom zniekształceń harmonicznych jakie ten wzmacniacz generuje.

Ktoś to fajnie podsumował, cytuję: "Asymetria napięcia świadczy o tym, że wzmacniacz generuje głownie zniekształcenia harmoniczne niskiego rzędu (podobnie jak testowany przeze mnie wzmacniacz słuchawkowy od SinusAudio), nawet gubiąc te wyższego rzędu z sygnału sterującego, czyli mimo przesterowania jego zniekształcenia mogą być bardziej "ciepłe" i "miękko" brzmiące. Takie cechy sygnału mogą wielu osobom odpowiadać, choć wzmacniacz nie zapewnia wiernego przenoszenia sygnału podawanego na wejście (niektórzy audiofile twierdzą, że wzmacniacz lampowy gubi irytującą i męczącą przy dłuższym słuchaniu "szorstkość" wielu źle zrealizowanych nagrań muzycznych)... "

Podobnie uważam, że lampy generują zniekształcenia, a trzymając się przyjętej nomenklatury-zabrudzenia, które mogą się ludziom podobać  ;) w końcu mają wielu sympatyków. 

Oczywiście nie twierdzę że jakiś wzmacniacz lampowy nie mógł wypaść w testach pozytywnie - pewnie że mógł! To ile tych zniekształceń powstanie zależy głównie od konstrukcji, rodzaju i doboru lamp, tego co do niego będzie podpiete etc. I pewnie dobre, drogie wzmacniacze lampowe sobie jakoś z tym radzą i brud dodawany od nich jest niewielki. Natomiast w wielu dostępnych budżetowych konstrukcjach zniekształceń może być więcej. 

link o którym wspomniałem:

http://www.forum-trioda.pl/viewtopic.php?t=35799&start=30

Posted (edited)
Godzinę temu, taylor napisał:

Natomiast w wielu dostępnych budżetowych konstrukcjach zniekształceń może być więcej. 

Na jakiej kwocie kończą się budżetowe wzmacniacze lampowe (mowa wyłącznie o sluchawkowych)?

Pytam bez złośliwości. 

Edited by pirlo81
3 godziny temu, pirlo81 napisał:

Na jakiej kwocie kończą się budżetowe wzmacniacze lampowe (mowa wyłącznie o sluchawkowych)?

Pytanie co rozumieć przez budżetowość. 

11 godzin temu, pirlo81 napisał:

Dlatego więc zapytałem o kwotę :)

Nie ma czegoś takiego jak granica w cenie powyżej której zaczyna się dźwięk klasy premium a poniżej nie. Nawet jeśli by taka granica istniała to każdy z nas miałby ją w innym miejscu. Termin "budżetowe konstrukcje" nie odnosił się bezpośrednio do ceny, gdyż jak doskonale każdy sobie zdaje sprawę nie zawsze idzie to ze sobą w parze. Budżetową konstrukcję można zamknąć w eleganckiej obudowie, dorobić marketing i sprzedawać za grube pieniądze. Takie przypadki się zdarzają i to niemal w każdej branży, nie tylko audio.

Padło w tym wątku kilka propozycji wzmacniaczy, które warto samemu przetestować. O produktach feliks audio słyszałem dużo dobrych słów. Sam niestety nie miałem przyjemności ich posłuchać więc się nie wypowiem. Tak samo jak i darkvoice. Co do wzmacniacza sinusaudio, to miałem kiedyś okazję słuchać na nim (wersja dual mono) słuchawek focal clear (to imo wciąż  niskoomowiec). Dźwięk był taki jak często opisywany przez miłośników lamp t.j. ciepły, lekko przyciemniony, ale z mocno wynaturzonym basem. Serio, miałem wrażenie, że niskie tony niemalże powodowały wstrząsy podłogi. Nawet utwory fortepianowe grzmialy nienaturalnie wielkim basem gdy grane były dolne oktawy. Ale jestem sobie w stanie wyobrazić, że tego typu granie może się komuś podobać albo być wręcz porządane, być może w innych gatunkach muzycznych. Nie pamiętam natomiast czy były to stockowe lampy czy były zmienione na coś konkretnie "basowego". BTW dla mnie osobiscie cleary grają lepiej z tranzystora, choć słyszałem dużo odmiennych opinii na ten temat. Nawet w kilku sklepach wciskano mi na siłę do nich jakieś wzmacniacze lampowe.

Więc jak ktoś szuka "brudu" lamp, to być może jest to jakiś kierunek i nie trzeba będzie długo szukać. Choć przyznaję, iż pomimo termin ten jest dość trafny, to brzmi raczej perioratywnie. Można to też nazwać na przykład  "magią lamp" , z takim określeniem też się spotkałem ;)

12 godzin temu, pirlo81 napisał:

Dlatego więc zapytałem o kwotę :)

Różne firmy mają różnych cenach najniższe modele, które można rozumieć jako budżetowe w ich ofercie.

Ale raczej w audio ciężko jednoznacznie powiedzieć co znaczy budżetowe.

w przypadku np. PC tam budżetowość określa się poprzez wydajność, ale żebyś ocenić wydajność potrzeba punku odniesienia. Czyli wybieramy jakiś zestaw jako referencję i określamy względem niego co jest lepsze, a co gorsze. Te najgorsze na końcu listy PC to najczęściej budżetowe konstrukcje, ale nie zawsze najtańsze.

Wiele firm audio buduje dość tanie konstrukcje. Lecz ciężko ocenić przez pryzmat ceny czy są one lepsze czy gorsze od tych droższych, a może po prostu odpowiednio wycenione, biorąc pod uwagę, ze ceny w audio nie znają granic. 
A również nie masz żadnego mierzalnego wskaźnika jakości słuchawek, by móc jednoznacznie ocenić, że sprzęt A jest lepszy od sprzętu B.

Polecany tu Feliksa Espressivo jest ponad budżet. 

Na tę chwilę rozważam Feliks Audio Echo oraz Sinusaudio 6n6p ECC82 

Niestety nie mam możliwość odsłuchać żadnego z nich i nie wiem jakim kluczem sugerować się przy ewentualnym wyborze

14 godzin temu, pirlo81 napisał:

Niestety nie mam możliwość odsłuchać żadnego z nich i nie wiem jakim kluczem sugerować się przy ewentualnym wyborze

No to niestety zabraknie najwazniejszego klucza, czyli własnego odsluchu i osądu. Kupując w ciemno (bez odsłuchu) zawsze się to będzie wiązać z ryzykiem, wiekszym lub mniejszym, które możesz jedynie starać się  zminimalizować.

Warto wziąć pod uwagę impedancje na wyjsciu jeśli producent się nią pochwali, pod kątem konkretnych słuchawek które bedziesz pod wzmacniacz podpinać - poczytaj sobie o tzw. damping factor. 

Dodatkowo pozostaje szukanie opinii /recenzji na temat konkretnych modeli. Ja niestety ich nie słuchałem więc nie podpowiem, może ktoś inny się wypowie. Pamiętaj jednak, że wrażenia z odsłuchu są mocno subiektywne, to jak ktoś opisuje dźwięk, dla innych może brzmieć zupełnie inaczej, tyczy się to zarówno opinii użytkowników jak i recenzentów, więc warto wziąć na to poprawkę. Każdy z nas ma przecież inny słuch, inne preferencje etc.

Feliks audio to zdaje się sprawdzona marka, która ma wielu sympatyków. SinusAudio też już nie należy do żółtodziobów i trochę w temacie siedzi.

Powodzenia.

• Thanks 1

Dzięki za cenne wskazówki. 

Różnica między Feliks Audio Echo, a Sinusaudio 6n6p ECC82 jest też taka, że Feliks może działać jako przedwzmacniacz.

Czy traktować to jako plus (większa funkcjonalność) czy minus (2w1 jest gorsze niż urządzenie stricte jako wzmacniacz słuchawkowy)? 

W dniu 10.01.2021 o 19:23, pirlo81 napisał:

Polecany tu Feliksa Espressivo jest ponad budżet. 

Na tę chwilę rozważam Feliks Audio Echo oraz Sinusaudio 6n6p ECC82 

Oba chyba można posłuchać, można poprosić o wysłanie za kaucją. Co do lamp 6n6p to nie masz dużego wyboru do rolowania. Sinus robi też na 6n13S (czyli 6as7g/6080/5998 itd). Z Sinusa polecam w dual mono (miałem na 6n13s), to bardzo fajnie technicznie grający wzmacniacz. Feliksa nie słuchałem.