Jump to content

Recenzja słuchawek Audeze LCD-i4

Recommended Posts

Wow.

Nie spodziewałem się takiej petardy przy końcu roku, bardzo sugestywna emocjonalnie recenzja.

A co do Ankera to tak jak już wspominałem na czacie można go swobodnie zamawiać z niemieckiego amazona

A podczas czytania recenzji wpadłem na szatański plan dotyczący moich LCD-i3 i owego adaptera właśnie - sprawienia sobie telefonu z USB-C na Androidzie, który służyłby jako player pod i3ki po zainstalowaniu jakiegoś softu do parametrycznego EQ. :)

Edited by decees
  • Like 3

Nic tylko pogratulować, nie tylko recenzji ale i wszystkich słuchawek, tych własnych jak i testowanych :) Naprawę świetna obszerna recenzja, pełna profeska. Miło się to czytało, aczkolwiek długo :D  Teraz to już tylko utwierdziłem się w przekonaniu, że kiedyś musze mięc i4, im szybciej tym lepiej!

• Like 2

10 godzin temu, pablo650 napisał:

A ciekawi mnie czy można je porównać z LCD MX4,  jak by się prezentowały na ich tle.

Móc można, ale żeby to zrobić, musiałbym po prostu przeczytać obie recenzje :). Tak, muszę przeczytać własną recenzję. Ale gdybym dziś miał się decydować na i4 vs MX4, raczej wolałbym i4 przez znacznie lepsze rozciągnięcie na niskim basie i lepszą scenę. Czyli podchodząc stricte technicznie do dźwięku. Za zbliżoną ilość złotówek z czego wycisnę więcej.

5 godzin temu, januszmuzy napisał:

im szybciej tym lepiej!

Wcześniej można zaliczyć etap z LCD-i3 po moich fanatykowych modach, tj. APO EQ robiącym z nich strojenie jak i4. Co prawda jest to opcja tylko dla PC, tylko dla Windows, tylko jeśli nie pracuje się z sygnałem bit-perfect lub czymkolwiek innym niż DS, ale całą tą kombinatorykę kupuje się za 1/3 ceny i4. U mnie - z racji spodziewanej migracji na serwer muzyczny - APO nie jest możliwe do użycia, więc pozostaje mieć takie strojenie "out of the box". Na razie jednak pozostaję przy i3. Za te pieniądze po APO naprawdę dają radę i choć i4 zgniotły je, dewaluując mocno ocenę z recenzji, to swoje noty nadal utrzymują właśnie dzięki możliwościom i siedzeniu bite dzień w dzień nad wykresami, pomiarami, porównaniami, główkowaniem jak to zrobić.

• Like 2

• 4 months later...
Posted (edited)

Panie Jakubie, tak z ciekawości, czy robił Pan pomiary LCD-I4 na kabelku Cipher? Bardzo jestem ciekaw zmian :)Czy używał Pan w Apo Reveal-a, czy jakieś inne, może lepsze ustawienia eq?  Jak narazie trudno mi przebić ten mały kabelek na mojo i Reveal:) 

Przyznam, że coraz częściej wydaje mi się, że to może być mój "endgame". Fantastyczne są te maluchy. 

Muszę jeszcze trochę pokombinować z wygodą, może też dogrzać i bardziej dopasować te haczyki (choć mam wersję wygiętą). Próbowałem nawet równocześnie Ear hooks i ear fins, ale nie do końca się tak da. Nie chcą się tak w 100% pewnie trzymać. :)

Pozdrawiam! 

Edited by MIR05LAV
  • Like 1

@MIR05LAV Sprawdzał Pan czy nie ma pomiarów w recenzji i4? Powinny być tam razem z całym opisem jak korzystałem w i4. Z Reveala korzystałem tylko w trybie analogowym. Na Cipherach nie było potrzeby. 

Mój jest, przynajmniej w temacie IEMów i alternatyw dla dużych słuchawek. Choć na tą chwilę trzymam się jeszcze ciężko equalizowanych i3, do testów i opracowywania kabli w zupełności starczają. i4 są zaś na mojej liście zakupowej jako TOP1 jeśli "coś kiedyś". ?

Pracuję cały czas na wygiętych pod moje uszy haczykach z czystego czarnego plastiku, bez nagumowania.

• Thanks 1

3 godziny temu, EvilKillaruna napisał:

@MIR05LAV Sprawdzał Pan czy nie ma pomiarów w recenzji i4?

Pomiary w recenzji oczywiście są, ciekaw byłem tylko jakie zmiany w wykresie częstotliwości w stosunku do trybu analogowego wprowadza Cipher USB :). Ja podłączam go zarówno do telefonu z androidem jak i do komputera stacjonarnego przez przedłużkę USB i adapter Anker. Cały czas wydaje mi się, że kabelek gra lepiej niż mojo + reveal ;)

Dziękuję za opis, będę musiał też się pobawić w gięcie :)

• Like 1

Rzuciłem okiem i ze zdumieniem odkryłem, że nie mam pomiarów i4 z Cipherem. Ale poniekąd bardzo bliską odpowiedź dałoby zasymulowanie na i3 strojenia jak i4, następnie zastosowanie Ciphera i zebranie pomiaru. Różnice będą dokładnie tymi, jakie wprowadzać będzie Cipher na i4. 

isine-compare-frequency-response-graph-1

Proszę zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, nawet jeśli to tylko moje i3:

• tzw. "midbass hump" w całym zakresie basowym z naciskiem na 30 Hz, ale kosztem zejścia w najniższy subbass.
  • całościowe wybicie sopranu od 1 kHz do ~16-17 kHz.
  • sopran z bardzo mocnym wzrostem kulminacyjnym w ok. 3 kHz.

Cipher gra Panu lepiej, bo ma w sobie DSP opracowane dokładnie pod i4. A po analogu ogranicza Pana stockowy kabel, który jest moim zdaniem pomyłką do tego modelu i degraduje mocno dźwięk. Nie wiem przyznam po co Audeze go stworzyło. Gdyby dali ten swój płaski stock i obniżyli cenę, byłoby przynajmniej z korzyścią dla użytkowników, bo i tak byśmy wymieniali go na coś innego. Najgorsze jest to, że znam te przewody i widzę je co rusz w kolejnych to "cudownych" kablach plecionych za grosze (odwinięte z już uplecionej szpuli 4-core sprzedawanej na metry) lub na Aliexpress. Do tego zaczyna się liczyć klasa toru. 

Jeśli chodzi o Reveal'a, to ciekawe spostrzeżenia miałem w recenzji CBT na i20:

CBT-frequency-response-graph-1900-120-40

Jeśli dobrze pamiętam, na i4 lubiłem 40-50%, mieszając nieco ich fabryczne granie ze zmodulowanym. 

Jeśli natomiast chciałby Pan uzyskać specjalne EQ pod APO lub MathEQ, które dałoby Panu coś w stylu Ciphera USB bez Ciphera USB, to musiałbym obawiam się słuchawki mieć ponownie na warsztacie. 

• Like 1

Posted (edited)

Bardzo dziękuję za szczegółową odpowiedź :)

Myślę, że daje to wystarczającą odpowiedź odnośnie zmian jakie wprowadza kabel (zdaje się, że dla I3 i I4 jest to dokładnie ta sama zmiana?).

Faktycznie, większa ilość basu jest najbardziej zauważalna. Co ciekawe, wydawało mi się, że bez Ciphera jest odrobinę więcej górnych rejestrów :)

7 godzin temu, EvilKillaruna napisał:

Jeśli natomiast chciałby Pan uzyskać specjalne EQ pod APO lub MathEQ, które dałoby Panu coś w stylu Ciphera USB bez Ciphera USB, to musiałbym obawiam się słuchawki mieć ponownie na warsztacie. 

Jak fundusze pozwolą to będę musiał pomyśleć o zrobieniu toru stacjonarnego pod nie, chciałbym uzyskać trochę większą scenę. Wtedy zgłoszę się po kabelek i może podesłałbym swoją parę do Pana na warsztat :)

Swoją drogą ciekawe rzeczy odnośnie testowania IEM-ów wyczytałem ostatnio na ASR. Zdaje się, że jest zupełnie inny wykres "Harmana" dla tego typu słuchawek, omija zmiany, które powstają przez odbicia małżowiny :)

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/panasonic-rp-tcm125-review-budget-iem.22797/

Edited by MIR05LAV
  • Like 3

1 godzinę temu, MIR05LAV napisał:

(zdaje się, że dla I3 i I4 jest to dokładnie ta sama zmiana?).

Tak jak opisałem w recenzji i3 oraz i4 :). Audeze poszło na łatwiznę, jakby wręcz celowo. Mam tu kilka hipotez własnych, zaś samo Audeze nigdy się nie ustosunkowało do tego co opracowywałem via APO. 

1 godzinę temu, MIR05LAV napisał:

Jak fundusze pozwolą to będę musiał pomyśleć o zrobieniu toru stacjonarnego pod nie, chciałbym uzyskać trochę większą scenę. Wtedy zgłoszę się po kabelek i może podesłałbym swoją parę do Pana na warsztat :)

Tor stacjonarny pod nie to z tego co najczęściej widziałem Hugo2, ale można poczytać też na sieci z czym ludzie lubią je parować, jeśli oczywiście ma to jakąkolwiek wartość. Wiem jednak że to z Hugo2 była łapana "złota synergia".

Nie ma problemu. Jak przyjdzie ta chwila i będzie można z nimi popracować, zapraszam do kontaktu.

• Approved 1

Posted (edited)
10 godzin temu, MIR05LAV napisał:

Jak fundusze pozwolą to będę musiał pomyśleć o zrobieniu toru stacjonarnego pod nie

Ja widziałem napędzane LCD I4 z Benchmarka HPA 4 po balansie i użytkownik chyba był mocno zachwycony. ? ( Choć skoro się zachwycał, to zapewne i tak był opłacony jak każdy ??)

Edited by Nehero
  • Haha 1

Myśle, ze kupując iPhona, iPada, iPoda i podłączając go pod Cypher zbuduje im się zestaw najlepszy z możliwych. Szkoda kasy na cokolwiek innego i czasu. Ja na takie zabawy straciłem jedno i drugie próbując swoich sił z i10/20

• Like 2
  • Approved 1

53 minuty temu, Nehero napisał:

( Choć skoro się zachwycał, to zapewne i tak był opłacony jak każdy ??)

Oczywiście. Toć to standard w światku audio w tym kraju:

• jeśli sprzęt pochwalasz, jesteś na pewno sprzedany, kupiony, wynajęty, sponsorowany, opłacony ?
  • jeśli sprzęt krytykujesz, jesteś głupi, głuchy, niekompetentny, masz słaby tor, kiepski gust, złą muzykę i krzywe uszy ?

Nie dogodzisz.

PS. Dokładnie taki sam komentarz został mi usunięty na jednym z konkurencyjnych forów, także chyba trafiło tam w czuły punkt. ?

35 minut temu, Palpatine napisał:

Ja na takie zabawy straciłem jedno i drugie próbując swoich sił z i10/20

Mogę zapewnić, że przy całej sympatii jaką darzę wszystkie modele iSine/LCD-ix, jedynie LCD-i4 są słuchawkami mogącymi grać wprost z dziurki bez Reveala czy jakiegokolwiek innego upiększacza/korektora i nadal zachwycać. Wszystkie inne grają dobrze, póki nie zostaną zestawione z i4. ?

• Approved 1

8 minut temu, EvilKillaruna napisał:

Mogę zapewnić, że przy całej sympatii jaką darzę wszystkie modele iSine/LCD-ix, jedynie LCD-i4 są słuchawkami mogącymi grać wprost z dziurki bez Reveala czy jakiegokolwiek innego upiększacza/korektora i nadal zachwycać.

To bardzo dobra wiadomość i świadczy o wysokiej klasie modelu i4. 
Ja jednak miałem na myśli fakt, ze szkoda czasu i finansów na zabawy ze stacjonarnym Torem za tysiące złotych, skoro można kupić używanego iPhona ze złączem lighting i dzięki kablowi Cypher z dac/amp/dsp zagra on lepiej niż 98% sprzętów na rynku. 

• Like 1

To jest też jeden z powodów, dla których mógłbym porzucić LCD-i3 na ich rzecz. Bo do kabli testowania i ogólnie testów jako takich wystarczają, ale pokazywanie klasowości i granie "tak jak trzeba" wprost z dziurki, a potem "jeszcze lepiej" jak się popracuje nad torem/Cipherami, to jednak masywny game changer. I Audeze o tym wie, dlatego taka a nie inna cena. 

Na pewno trafiasz w racjonalny i logiczny punkt, bo faktycznie taki iPhone/iPad/iPod albo nawet i ten mój Anker z telefonu i jesteśmy w domu oszczędzając tyle na torze, co wydajemy na same słuchawki. Niestety LCD-i3 tak nie mają, bo Audeze - celowo czy nie - zastosowało ten sam EQ/DSP do obu modeli ix, choć grają diametralnie różnie. Jeśli wypuszczą Ciphera USB specjalnie pod i3 zamiast wersji "uniwersalnej" pod 3/4, biorę od ręki. Inaczej pozostaje APO/MathEQ + Cipher dotychczasowy. A to z kolei są powody dla których na wyjazdy zabieram i3 z Cipherem/Ankerem i na PC słucham sobie bez żadnych kart dźwiękowych ani kombinatoryki.

LCD-i4 są jeszcze łatwiejsze w tym względzie. Choć za tą wygodę i jakość dźwięku płaci się 3x więcej.

Powiem tak - jeśli kiedykolwiek zobaczycie w komisie moje i3, to będzie wiadomo od razu co chcę po ich sprzedaży kupić ?.

• Haha 1

26 minut temu, EvilKillaruna napisał:

Powiem tak - jeśli kiedykolwiek zobaczycie w komisie moje i3, to będzie wiadomo od razu co chcę po ich sprzedaży kupić ?.

jak zobacze w komisie Twoje HD800, to będę pierwszy w kolejce po nie :P 

• Approved 1

@Nehero One teraz mają na rynku wtórnym takie ceny, że byłbym mocno do przodu na odsprzedaży, gdyby trzymać się tylko fabrycznych elementów, głównie kabla sygnałowego, który niestety mam uszkodzony. Byłem już o nie podpytywany wcześniej parę razy. Zwłaszcza, że są w pełni recablowane od początku do końca (szkoda że nie zrobiłem zdjęć drucików idących od driverów do konektorów, bo byś się przeraził tymi niteczkami). Ale niestety na tą chwilę nie mam takich planów, bo jest to moja podstawowa para do benchmarkingu, plus dopiero co złożyłem dla nich samodzielnie dedykowany tor:

st3200-20.jpg

Nawet dorobiłem stojak pod kolor drewna na kablu. ?

Swoją drogą i4 mogłyby zagrać z tego mega obłędnie, ale musiałby być użyty bardzo długi kabel (gniazda jack mam tam z tyłu).

21 godzin temu, EvilKillaruna napisał:

Ale niestety na tą chwilę nie mam takich planów, bo jest to moja podstawowa para do benchmarkingu, plus dopiero co złożyłem dla nich samodzielnie dedykowany tor:

Nie no zrozumiałe, przecież podobno jedne z grupy najlepszych słuchawek, tak przynamniej mówi wiele ludzi. 

22 godziny temu, EvilKillaruna napisał:

st3200-20.jpg

Nawet dorobiłem stojak pod kolor drewna na kablu. ?

Taki mały dodatek do splitera , a jednak cieszy. Cały zestaw prezentuje się elegancko, a streamer z tymi wlotami na górze przypomina mi wzmacniacz Nad Master M2.

• Thanks 1