Jump to content

Słuchawki wokółuszne bluetooth/przewodowe do odsłuchu domowego - alternatywa dla AKG M220 Pro. / update 08.01.21

Recommended Posts

Cześć wszystkim.

Zwracam się z prośbą o pomoc w doborze słuchawek. Nie będzie krótko i nie będzie łatwo. Zapraszam do lektury: 

Długo biłem się z myślami n.t. słuszności posiadania słuchawek bezprzewodowych, jednak w ostatnim czasie stwierdziłem że trochę bardziej ułatwiłyby mi życie. 3-metrowy przewód wiszący z M220 Pro podczas zmywania to nie jest rzecz najprzyjemniejsza, z którą dane mi było obcować. 

Obecnie mam trzy pary słuchawek na kablu z których korzystam na (prawie)codzień:

• Sony MH750 (pchełki) - rozwiązanie typowo na outdoor,
  • AKG M220 Pro (na welurowych padach od Beyerdynamic) - główny zestaw słuchawkowy,
  • Sony MDR-XB700 (pierwsza generacja). 

Przeznaczenie? Słuchanie (Chromebook, PC z kartą dźwiękową zintegrowaną, telefon) i tworzenie muzyki (różnej maści syntezatory sprzętowe puszczone przez rejestrator dźwięku Tascam DR-05X). Gram także w gry po przewodzie (PC) i oglądam filmy/seriale (również PC).

Jeśli chodzi o gatunki muzyczne, to lubię szerokie płaszczyznowo ambienty, alternatywę, pojawia się także muzyka z gatunku hip-hop, filmowa. Ciężko jest mi się zamknąć w wymienionych wcześniej ramach, bo lubię też drum and bass, niektóre gatunki lo-fi, czasem deep house. Jest tego naprawdę sporo i można założyć, że słucham wszystkiego.

Chciałbym znaleźć alternatywę, która pozwoli mi puścić dalej w świat obecnie posiadane modele słuchawek i zastąpić je czymś pojedynczym, uniwersalnym o fajnej muzykalności, jednak też odrobinie analityczności dźwięku. Ważne jest też dla mnie, by impedancja w odsłuchu analogowym nie generowała szumu statycznego - co spotyka zarówno obecne u mnie siedemsetki jak i pchełki podczas odsłuchu z telefonu, czy laptopa z uwagi na zbyt dużą moc na wyjściu. Nigdy nie słucham na maksymalnej głośności, więc mam spory zapas dla słuchawek wymagających większej mocy, jednak nie potrzebujących DACa. Ponadto mam spore uszy, więc modele nauszne odpadają.

Na potrzeby tego posta, jako model referencyjny ustalmy AKG M220 Pro z uwagi na fakt, że to z nimi spędzam najwięcej czasu i to one były dla mnie modelem przełomowym jeśli chodzi o przejrzystość dźwięku i ogólny odbiór audio. Szczególnie po zmianie padów. Ze słuchawek jestem więcej niż zadowolony, chociaż z tytułu zacięcia do tworzenia muzyki czasami brakuje mi dolnych partii.

Interesuje mnie charakterystyka zbliżona do wyżej wymienionych, jednak z trochę większą ilością basu. Nie zależy mi na sieczce z mózgu jak w przypadku XB700-ek ponieważ mimo że jest to fajne raz na jakiś czas, to jednak na dłuższą metę się nie sprawdza i trochę męczy.

Zarówno w zestawieniach słuchawkowych na stronie, jak i w sieci wyróżniały się następujące modele:

• Audio-Technica ATH-SR50BT
  • Audio-Technica ATH-M50xBT
  • Edifier W860
  • Philips Fidelio X2HR
  • Beyerdynamic DT150

To i tak dużo biorąc pod uwagę możliwości odsłuchowe, stąd pytanie do Was - czy macie wiedzę, które z tych słuchawek będą brzmieniowo zbliżone do M220-ek z szerszym zakresem w dolnym paśmie? Wykresy - wykresami, specyfikacja - specyfikacją. Jeżeli trochę ubarwią dźwięk, to jest to kompletnie do zaakceptowania. Jeżeli bas będzie nienachalnie podbity, również jest to w porządku. ANC nie jest dla mnie wymogiem, ponieważ 99% czasu słuchawki spędzą w domu, a 1% w podróży - zapakowane w torbie ;) Za wymienny przewód jest duży plus, ponieważ mogę zawsze założyć coś w okolicach 1,2m "do zmywania". Konstrukcja również nie ma znaczenia, choć spędzam wiele godzin ze słuchawkami na uszach - szczególnie gdy mam dzień wolny wartości te dobijają czasem i do 8 godzin, czasem też więcej.

Dobrym ficzerem byłyby dwa zestawy przewodów w komplecie: 3m oraz 1,2m.

Wybór jest o tyle trudny, że słuchawki staram się zmieniać bardzo rzadko i celuję w zakup na kolejne 3-4 lata, stąd też pomysł na słuchawki posiadające bluetooth. 

Z góry dzięki za wszelkie porady. Jestem też otwarty na inne modele.

Pozdrawiam,

Maciek.

Update #1 - 16.12.2020

Udało mi się odsłuchać oba modele ze stajni Audio-Technica - brzmienie wydaje się mało przestrzenne względem AKG, brakuje im detaliczności i dźwięk sprawia wrażenie trochę przytłumionego. Czy może być to kwestia budowy słuchawki otwarta vs. zamknięta? Jeśli tak, w takiej sytuacji dla własnego dobra skazany jestem na słuchawki otwarte. Jeśli taka jest specyfika tych modeli, w takim razie może jest nadzieja na zamknięte.

Update #2 - 29.12.2020

Kupiłem AKG K712 Pro i jestem na etapie ich odkrywania. W najbliższych planach DAC jako obowiązkowa pozycja ;)

Update #3 - 08.01.2021

W pierwszym rzucie myślałem o kupnie E10K od FiiO, jednak sporo informacji w sieci potwierdzało za słabą moc do solidnego napędzenia K712. Padło na Zen Dac of iFi. Od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem i różnica w brzmieniu jest gigantyczna. Słuchawki w końcu wstały, akustyka kartonu zniknęła i grają dokładnie tak, jak chciałem by grał następca M220.

@EvilKillaruna raz jeszcze dziękuję za pomoc.

Edited by narsky_
update informacji #3
  • Approved 1

Na pewno jest to kwestia zamkniętości i kompaktowości. Choć są modele które grają u nich scenicznie, jak np. DSR9BT, ale też W1000Z czy ADX5000. Niestety to wysokie modele. 

Jeśli M220 PRO są na padach welurowych BD, to grają bardzo jasno i liniowo. Żadne z wymienionych słuchawek docelowych tego nie zaoferują. 

W całym poście brakuje mi ceny. Zakładam więc, że na ruszt powinno się wrzucić coś w stylu K702 lub Q701, choć są to typowo domowe słuchawki. Moooże DT880. Ze staroci AKG najprędzej coś w deseń K500 EP lub K270 Playback. Można też modować M220 np. wkładkami z flizeliny dla dociemnienia i dociążenia, ale też dając cieplejszy kabel (mój AC2 ma takie efekty) i wymieniając wewnętrzne okablowanie na grubszą miedź. 

Aukcje i oferty używek do obadania, znalezione na szybko:

Q701: https://allegro.pl/oferta/sluchawki-akg-q701-10004717815

K500: https://allegro.pl/oferta/sluchawki-akg-k-500-super-stan-9673393999

DT880: https://allegrolokalnie.pl/oferta/beyerdynamic-dt880-edition-600ohm

12 godzin temu, EvilKillaruna napisał:

W całym poście brakuje mi ceny.

Faktycznie, zapomniałem o całkiem istotnej rzeczy. Budżet to 600 zł + zapasowe 200 zł gdyby brakło z pierwszej puli. 

12 godzin temu, EvilKillaruna napisał:

Widzę, że te Beyery są niedaleko Szczecina, więc na pewno łatwiej będzie sprawdzić. O Q701 kiedyś czytałem - dawno, dawno temu kiedy interesowałem się muzyką trochę bardziej od strony artystycznej, niż odsłuchowej. I model znam za sprawą Quincy Jonesa ;) Wezmę go pod uwagę. O K702 totalnie zapomniałem, a kiedyś miałem je na uszach i bardzo mi się podobały. Kojarzę jednak jeszcze jeden model AKG o bardzo podobnym brzmieniu, jednak z wymiennym kablem. K701?

• 2 weeks later...

Update z dn. 29.12.2020 r.

Udało mi się dostać AKG K712 Pro w bardzo atrakcyjnej cenie (zapłaciłem 100 zł więcej, niż za swoje M220 Pro a 150 zł mniej niż za Q701 z linku wyżej).

Po pierwszym nałożeniu na uszy na pewno mogę stwierdzić, że grają... inaczej. Jak w przypadku M220 miałem wrażenie bycia w centrum utworu muzycznego, tak K712 umieszczają mnie w trochę większym pomieszczeniu. Basu jest więcej, tony wysokie czasem trochę za mocno dają o sobie znać, jednak nie zdarza się to na tyle intensywnie, by zepsuć ogólne wrażenie o słuchawkach. Czuję jednak, że jak M220 były mniej wybredne względem źródła dźwięku, tak K712 wymagają czegoś więcej niż zintegrowanej karty dźwiękowej w pececie, stąd kolejnym krokiem jest zakup DAC - prawdopodobnie uderzę w FiiO E10K.

Uprzejme dzięki za poświęcony czas i odpowiedź w temacie. Zarówno lista polecanych jak i zamieszczone propozycje sporo pomogły w obraniu kierunku zakupu słuchawek.

Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam,

Maciek

• Approved 1
W dniu 29.12.2020 o 23:39, narsky_ napisał:

Czuję jednak, że jak M220 były mniej wybredne względem źródła dźwięku, tak K712 wymagają czegoś więcej niż zintegrowanej karty dźwiękowej w pececie

Tak. M220 są bardziej uniwersalne, lepiej sprawdzają się jaki daily driver.