Jump to content

Recommended Posts

Heja. Mam kilka pytań do stałych forumowiczów i ekspertów w tej dziedzinie.
Trochę offtopu:
Odkąd sięgam pamięcią korzystam ze słuchawek gamingowych i zazwyczaj nie zwracałem uwagi na jakość dźwięku jaka się z nich wydobywa ani na sposób ich podłączenia. Podłączałem je do USB lub bezpośrednio do wejścia na audio i mikrofon i wszystko śmigało.
Od pewnego czasu bardzo dużo czasu spędzam z muzyką w pracy a jako że moje słuchawki są bardzo niewygodne i kabel już nie do końca sprawnie działa, przerywając i trzeszcząc postanowiłem zakupić nowe słuchawki. 
Być może zabrzmi to głupio, ale od zawsze miałem wrażenie że im lepsze brzmienie tym lepiej i mam delikatne poczucie audiofilskie. 🙄
Na początek nie chciałem szaleć i postanowiłem kupić słuchawki ISK HD9999 (czekam aż kurier je dostarczy) by sprawdzić czy poczuję różnicę między wysłużonymi gamingowymi słuchawkami znanej zielonej marki.
Tutaj pojawia się część główna mojego tematu po wstępie.
Jeżeli poczuje znaczną różnicę w jakości słuchawek to będę starał się sukcesywnie polepszać swój asortyment idąc w słuchawki z coraz wyższej półki. (np. sprzęt ze stajni Beyerdynamic)
Jestem raczej zielony w kwestii DAC czy kart dźwiękowych - chciałbym zakupić jeden z takich sprzętów by móc wykrzesać ze swoich słuchawek jak najwięcej. Nie będę nigdy korzystał z głośników, zawsze słuchawki + oddzielny mikrofon na statywie.
1. Czym różni się DAC od dedykowanej karty dźwiękowej?
2. Co jest lepsze? DAC czy dedykowana karta dźwiękowa?
3. Czy w miarę polepszania słuchawek muszę również polepszać DAC/kartę dźwiękową? Czy mogę zakupić jakiś sprzęt, który da mi jakiś "budżet technologiczny" na przyszłosć?
4. Czy karty dźwiękowe wewnętrzne na PCI-E są lepsze niż te zewnętrzne na USB? Pytam, ponieważ USB ma w zwyczaju czasem się przyciąć lub w niespodziewanym momencie wyłączyć i włączyć samoistnie.

Jeżeli ktoś byłby skłonny odpowiedzieć mi na te pytanie to będę bardzo wdzięczny. :)

Edited by Mytthew
  1. Karta dźwiękowa ma również na pokładzie DAC. DAC to konwerter cyfrowo analogowy. Określenie to opisuje często też całe urządzenia tego typu. Karta dźwiękowa ma jeszcze w sobie dodatkowo DSP, mikser i może przetwarzać również dźwięk wejściowo, np. z mikrofonu. Wymaga do pracy jednak z reguły sterowników. DAC może zaś pracować tylko na bazie sterowników systemowych do modułu USB który znajduje się na pokładzie (choć i to nie jest wymagane, bo interfejs może mieć różne gniazda cyfrowe)
  2. Różnie, zależy o jakim sprzęcie mowa, za ile. Do pewnego momentu karta dźwiękowa ma co pokazać. Od pewnego jednak momentu zaczynają się pełnowymiarowe DACi ciężkiego kalibru.
  3. Opcjonalnie. Jeśli słuchawki są wyższej klasy, mogą wyraźnie zyskać z lepszego sprzętu, zwłaszcza jeśli chodzi o stopień wyjściowy. Jeśli karta jest wysokiej klasy, z reguły dobry wzmacniacz wystarczy jako sensowny upgrade.
  4. Moim zdaniem są lepsze, mimo że w komputerze są wystawione na ogromne zaszumienie elektroniczne. 

10 minut temu, EvilKillaruna napisał:

Jeśli karta jest wysokiej klasy, z reguły dobry wzmacniacz wystarczy jako sensowny upgrade.

Wzmacniacz = DAC?

5. Czy DAC łączy się z kartą dźwiękową czy jest to wybór jedno albo drugie?
6. Jeżeli będę często korzystał z mikrofonu to dla mnie lepsza będzie karta dźwiękowa niż DAC?

15 minut temu, EvilKillaruna napisał:

Różnie, zależy o jakim sprzęcie mowa, za ile. Do pewnego momentu karta dźwiękowa ma co pokazać. Od pewnego jednak momentu zaczynają się pełnowymiarowe DACi ciężkiego kalibru.

7. (trochę nawiązanie do pytania nr 2) Czy gdyby moim kolejnym krokiem był zakup np. AKG K702 lub Beyerdynamic DT990 PRO to co byś mi polecił do zakupu, żeby je rozpędzić? Możesz śmiało podlinkować.

@Mytthew
W dużym skrócie żeby odpalic muzykę z kompa, telefonu itd.to potrzebujesz 2 rzeczy:

1. Konwertera sygnałi cyfrowego na analogowy - Digital-to-Analog Converter = DAC
  2. Wzmacniacza, który wzmocni sygnał prądowy i wyśle go na słuchawki/kolumny (amplifier = AMP)

Pod pojęciem karty dźwiękowej najczęściej masz system, który łaczy jedno z drugim - i przetwarza sygnał i go wzmacnia (możesz spotkać się z określeniem integra albo DAC/AMP). Często posiada jeszcze gniazdo dla mikrofonu, czego takie dedykowane zestawy DAC/AMP dla słucahwek czy kolumn nie mają.
Resztę Evil dobrze w punktach opisał. W sumie póki nie chcesz jakoś profesjonalnie wykorzystywać mikrofonu, a jedynie gry/streaming/rozmowy, to mikrofon na USB + jakiś przyzwoity DAC/AMP do słuchawek zrobi Ci robotę.

Jeśli chodzi o pytania dot. konkretnych słuchawek, to przejrzyj forum, bo akurat te modele są co najmniej popularne i niejedno pytanie o nie padło, niejedna recenzja została napisana ze wspomnieniem co do nich dobrze dobierać :)

Dzięki za odpowiedzi. @bachankas oraz @EvilKillaruna

Niby trochę mi rozjaśniłeś bo 

37 minut temu, bachankas napisał:

Pod pojęciem karty dźwiękowej najczęściej masz system, który łaczy jedno z drugim - i przetwarza sygnał i go wzmacnia (możesz spotkać się z określeniem integra albo DAC/AMP). Często posiada jeszcze gniazdo dla mikrofonu, czego takie dedykowane zestawy DAC/AMP dla słucahwek czy kolumn nie mają.

z tego wynika, że korzystniej byłoby kupić kartę dźwiękową jeżeli chciałbym jakieś bardziej profesjonalne rzeczy z mikrofonem wykonywać. Mi mikrofon służyć będzie głównie do rozmowy z współpracownikami oraz znajomymi. 
Dlatego mikrofon na USB według twojej odpowiedzi spokojnie wystarczy i to mnie cieszy. 

39 minut temu, bachankas napisał:

jakiś przyzwoity DAC/AMP do słuchawek zrobi Ci robotę.

Mógłbyś mi podrzucić jakimiś nazwami lub linkami które spokojnie pociągnąć te ISK HD9999 ale również coś z wyższej półki jak np. wspomniane Beyerdynamic DT990 PRO czy AKG K702?

Byłbym bardzo wdzięczny :)

15 minut temu, bachankas napisał:

Polecam przeczytać dział Polecane na blogu Audiofanatyk, takie dobre kompendium bez zbytniego napakowania informacjami dla mniej obeznanych. 

@bachankas Zaglądałem tam właśnie i z tego co wnioskuję po obecnych cenach to wzmacniacz to wydatek około 200zł np. https://www.x-kom.pl/p/481921-wzmacniacz-sluchawkowy-fiio-e10k-olympus-2.html
Patrzę w kategorii kart dźwiękowych np. to https://www.x-kom.pl/p/159929-karta-dzwiekowa-creative-sound-blaster-audigy-fx-pci-e.html i jest tańszą opcją ale czy na tyle pociągnie wspomniane wcześniej AKG oraz Beyerdynamic?
Ewentualnie coś takiego: https://www.x-kom.pl/p/259703-karta-dzwiekowa-audiotrak-maya-u5-usb.html

Nic nie szkodzi. Wzmacniaczem to urządzenie nie jest. To jest DAC z wbudowanym wzmacniaczem. Jako samodzielny wzmacniacz pracować nie może. Dlatego podałem link do słownika:

Przetwornik C/A – inaczej DAC (digital-to-analog converter) – układ przetwarzający sygnał z cyfrowego na analogowy, stąd nazwa skrótowa „C/A”. Każda karta dźwiękowa lub inne urządzenie operujące na sygnałach cyfrowych przetwarzanych na analogowe jest wyposażona w taki układ. Nazwa ta używana jest też bardzo często w określeniu do zewnętrznych „kart dźwiękowych”, w których DAC pełni rolę kluczową. Najczęściej wykorzystywanym interfejsem podłączeniowym jest gniazdo USB, chociaż wiele urządzeń operuje na sygnałach cyfrowych pochodzących również z gniazd koaksjalnych lub optycznych. Nierzadko droższe urządzenia mają kilka takich wejść, a także dodatkowe interfejsy, jak AES/EBU oraz I2S.

oraz:

Wzmacniacz (amplifier) – urządzenie będące elementem toru audio, mające za zadanie, jak sama nazwa zresztą wskazuje, wzmocnić sygnał pierwotny tak, aby słuchawki lub kolumny o określonym oporze i ciśnieniu akustycznym otrzymały go z odpowiednią mocą, najczęściej wyrażoną w mW. Wzmacniacz słuchawkowy ma za zadanie napędzić przede wszystkim słuchawki, z kolei wzmacniacz głośnikowy może występować w roli tylko i wyłącznie końcówki mocy lub też pod postacią wzmacniacza zintegrowanego, mającego w sobie również przedwzmacniacz. Dla formalności należy pamiętać, że sam wzmacniacz nie jest źródłem, ma on jedynie wysterować i napędzić podłączany do niego sprzęt.

• Approved 1

Rozumiem teraz. 
Każda karta dźwiękowa posiada wbudowany DAC, więc zamiast kupować sam DAC mogę kupić po prostu kartę dźwiękową i korzystać z tego wbudowanego, zgadza się?
Jeżeli tak to czy np. to https://www.x-kom.pl/p/159929-karta-dzwiekowa-creative-sound-blaster-audigy-fx-pci-e.html wystarczy mi dla wspomnianych wcześniej AKG oraz Beyerdynamic? :)

Godzinę temu, Nehero napisał:

Obstawiam, że czy AKG czy Beyerdynamic będą potrzebowały lepszego sprzętu. Coś jak Aune T1 albo iFi Zen DAC

Dziękuję za konkretne modele urządzeń. W takim razie czeka mnie "lekkie" odkładanko kasy :)

Jeśli chce się zainwestować w lepsze słuchawki, to najczęściej trzeba również zainwestować w resztę sprzętu.

Nie mniej najpierw zobacz czy w ogóle isk Ci pasują, dopiero potem zobacz czy ci pasują akg czy Beyerdymamic, a potem dopiero myśl o DAC/AMP.

23 godziny temu, pabloj napisał:

@Mytthew Będzie prościej jak napiszesz ile możesz wydać ;)

@pabloj @Nehero @EvilKillaruna @bachankas

Mysle ze 200-250zł :) Mogę nawet kupić jakąś kartę na USB. Słuchawki mi przyszły (ISK HD9999) i czuje że dźwięk jest bardzo płytki. Jak podłączyłem do komputera z tyłu to dźwięk jest bardzo słaby... Jak podłączam z przodu to jest lepiej i wykrywa je jakoś inaczej w ustawieniach. Mam płytkę główną z Realtek ALC 892. Jak podłączam pod telefon to jest jeszcze lepiej ale na kompie jest tragedia. Błagam, podrzućcie jakieś ciekawe rozwiązanie :( Dodam, że mam jeszcze mikrofon z którego korzystam.

Edited by Mytthew
3 godziny temu, EvilKillaruna napisał:

Audioquest Dragonfly Black

Tempotec Sonata HD PRO

Tak na szybko.

Mikrofon nadal z integry.

Ciężko coś dostać w necie ten Dragonfly Black z tego co widzę a ten Sonata też średnio widoczny w sklepach do kupienia. Jak się Zapatrujesz na coś tańszego np.

- Creative G1

- Creative Omni Surround 5.1

Zglupiec mozna od tego :) Chciałbym coś tańszego ale dobrego

1 godzinę temu, Mytthew napisał:

- Creative G1

Jest recenzja na blogu.

- Creative Omni Surround 5.1

Opisywałem na forum.

Zglupiec mozna od tego :) Chciałbym coś tańszego ale dobrego

Nie zawsze można dostać to co się chce. 250 zł to boleśnie małe pieniądze. Takie niestety są fakty. Rezygnuje się wtedy z zakupów, dokłada, kupuje drożej ale raz a dobrze. 

Kiedyś był w promocji i za 199 zł nawet. Czy wart - w swojej cenie mi się podobał, a testowałem go swego czasu za 399 zł. Wg ceneo dostępny jest za 350 w RMS.

https://sklep.rms.pl/audioquest-dragonfly-black-przetwornik-cyfrowo-analogowy-dac-usb-ze-wzmacniaczem-sluchawkowym?pozostale&utm_source=ceneo&utm_medium=referral

• Upvote 1
12 godzin temu, EvilKillaruna napisał:

Kiedyś był w promocji i za 199 zł nawet. Czy wart - w swojej cenie mi się podobał, a testowałem go swego czasu za 399 zł. Wg ceneo dostępny jest za 350 w RMS.

https://sklep.rms.pl/audioquest-dragonfly-black-przetwornik-cyfrowo-analogowy-dac-usb-ze-wzmacniaczem-sluchawkowym?pozostale&utm_source=ceneo&utm_medium=referral

@EvilKillaruna

Kupiłem za 299 zł. Skoro cena się trzyma i skacze to znaczy, że towar chodliwy i pożądany jak konsole :) Czekam na dostawę i sprawdzę czy będzie różnica w brzmieniu. Temat uważam za zamknięty, ale dopytam jeszcze przy okazji czy ta karta starczy również na rozpedzenie nieco lepszych słuchawek np. wspomniane  Beyerdynamics lub AKG K702? Czy raczej wraz z update słuchawek będę musiał wymienić Audioquest Dragonfly Black na coś lepszego? :)

Edited by Mytthew

Na pewno da sobie radę lepiej niż jakikolwiek kodek zintegrowany na płycie. Zresztą, jak przyjdzie to powinien móc Pan usłyszeć różnicę :).

Zawsze da się lepiej, ale to że się da, nie znaczy że trzeba lecieć z portfelem na dalsze zakupy już teraz natychmiast. Najpierw niech sprzęt przyjdzie i się Pan z nim na spokojnie zapozna. 

• Approved 1
6 minut temu, EvilKillaruna napisał:

Na pewno da sobie radę lepiej niż jakikolwiek kodek zintegrowany na płycie. Zresztą, jak przyjdzie to powinien móc Pan usłyszeć różnicę :).

Zawsze da się lepiej, ale to że się da, nie znaczy że trzeba lecieć z portfelem na dalsze zakupy już teraz natychmiast. Najpierw niech sprzęt przyjdzie i się Pan z nim na spokojnie zapozna. 

Temat wyczerpany. Ostatnia kwestia, czytałem coś o możliwości uszkodzenia ISK HD9999 przez DFB. Czy istnieje taka możliwość? Mam czegoś unikać podczas korzystania z tego zestawu? Jakiś specjalnych, wysokich ustawień lub coś podobnego?