Jump to content

Instalacja Daphile

pablo650
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich i mam pytanie do osób, które mają doświadczenie z programem Daphile .

A konkretnie z instalacją na nowych komputerach .

Poprosiłem znajomego o zainstalowanie tego programu na moim komputerze, program ma się odpalać z Pendriva.

Teoretycznie instalacja się powiodła, ale po odpaleniu programu okazało się że coś się nie udało. 

Czy ktoś wie jaka jest przyczyna.

Po przeczytaniu instrukcji instalacji, nie jestem w stanie znależć  problemu .

Gościu który to instalował zgłaszał mi że coś ta instalacja przebiega problematycznie

Facet jest informatykiem, który pracuje cały czas w branży i wiem, że ma wiedzę i zna się na swoim fachu.

Postanowiłem zapytać, może to coś wniesie.

Z tego co już wiem, instalacja programu, na komputerach starszej generacji jest prosta i bezproblemowa.

Być może lepszym rozwiązaniem będzie instalacja na dysku .

Liczę na pomocne informacje.

Poniżej zdjęcia programu, po odpaleniu z pendriva.   To nie jest to co ma być.

20201120_110601 (Copy).jpg

20201120_110749 (Copy).jpg

20201120_110720 (Copy).jpg

Edited by pablo650

Sorki, że dopiero teraz, ale już podsyłam co i jak:

• Pobieramy obraz ISO Daphile - https://daphile.com/#download
  • Pobieramy program Rufus, służący do tworzenia nośników bootowalnych - https://rufus.ie/
  • Podłączamy pustego pendrive'a (nie jest to wymóg, ale warto mieć na uwadze, że proces instalacji usunie wszystkie dane, które znajdują się na pendrive)
  • Uruchamiamy rufusa; upewniamy się, że w polu Urządzenie jest wybrany prawidłowy nośnikimage.png.ce2eb520df039a74993f27da5c3e751e.png:

• Klikamy na WYBIERZ i wskazujemy pobrane wcześniej ISO, nie zmieniając żadnych ustawień, klikamy START:image.png.d6cc54af1d2654c6ad48cd70713cc0cf.png
  • Zapisujemy w trybie ISO, zatwierdzamy formatowanie
  • Gotowe. Daphile zainstalowany na pendrive. :)
    image.png.2e58ecc75b34978cbee72b180c2ab9f4.png

Jeśli chodzi o wstępną konfigurację i instalację lokalną, tutaj jest to dość obszernie rozpisane, ale w razie jakichkolwiek wątpliwości postaram się pomóc.

https://daphile.com/download/DaphileInstallation.pdf

Osobiście polecam jednak korzystanie z instalacji na pendrive, lokalne potrafią być problematyczne, przynajmniej u mnie tak było.

• Like 1

@davioxDzięki za opisy . U mnie problemy pojawiły się już po  wykonaniu pliku iso na pendrive i wykonanej instalacji, co dziwne instalacja wykonała się poprawnie, ale program nie otwiera się oknem głównym, wiec gdzieś jest pies pogrzebany.

Postanowiłem aby program zainstalować na innym komputerze, zobaczymy czy wszystko sie uda .

Co prawda nie byłem autorem instalacji, ale byłem obok i widziałem cały proces, a pliki iso na Rufusie sam tez robiłem kilka razy, również tak samo jak na twoich obrazach. Wszystkie wychodziły bez problemów.

Jak będzie wszystko dzałać to dam znać.?

Edited by pablo650

• 2 weeks later...

@daviox

Dostałem już jakiś czas temu swojego laptopa z wgranym Daphile. System odpala się z Oracle , ale nie jestem zadowolony, ponieważ nie mogę pobrać żadnych plików, napęd DVD, też nie jest widziany przez Daphile.

Ogólnie coś nie kuka z tym wszystkim. Popróbowałem co i jak wygląda, popatrzyłem na funkcje oraz na  architekturę menu, i mówiąc krótko wkó.......iłem się i zamknąłem lapka  na inne czasy.

Może za jakiś czas spróbuję ponownie.

System się odpala i ładuje bez problemów poprzez przeglądarkę, ale jak wyżej kuleje.

Nie stawiałem tego  sam, poprosiłem o instalację i tylko odebrałem sprzęt  i byłem pewien że wszystko gra, ale niestety nie gra.

Teraz słucham sobie muzy na tym co mam z małym mikołajowym upominkiem.  Taki kabelek od Chorda.

A Daphile wcześniej czy póżniej zagra.

W dniu 8.12.2020 o 15:22, daviox napisał:

@pablo650 I jak? Udało się coś zdziałać? :)

A mi się udało :D.

Na razie wstępny prototyp projektu DaLegacy (ekstremalne rozwinięcie projektu LLPC) aby zobaczyć czy to jakkolwiek zadziała. I zadziałało po dużych perypetiach. Na super-starych podzespołach które miały iść na śmietnik albo za grosze do ludzi:

• A64 X2 5200+ ze wstępnym UV z 1,35V na 1,275V oraz składanym na szybko chłodzeniem na bazie oryginalnego radiatora AM2+ i położonego na tym Scythe 120 mm 
  • MA78LM-S2 z dołożonymi radiatorkami na sekcji oraz niektórych układach
  • 2x1 GB DDR2 800
  • HD3000 IGPU (-256 MB, ale i tak z ~1700 MB mam wolne na ogół 1400-1500 MB, więc równie dobrze jedna kość by wystarczyła)
  • 300W PSU (sprawny, bardzo cichy, w zupełności wystarczający)
  • rolę dysków pełnią na razie dwa pendrivy 2+128 GB (system + storage)

Co z tego wyszło:

1. Działa na kompletnym stocku, żadnych urządzeń dodatkowych, po LANie, przez zintegrowanego ALC. Nie działają moje stare karty WiFi na USB, ale klasyczny LAN (1 Gbit) jest w porządku na tą chwilę.
  2. Działa za to Essence STX: wyjścia cyfrowe widzę że się świecą oraz wyjścia RCA. Nie działa na razie wzmacniacz słuchawkowy, ale do tego raczej wymagane byłoby coś więcej niż tylko generyczny sterownik. Jest za to bit-perfect, więc szansa na pracę "jak po ASIO" jest ogromna.
  3. Działa także Converto MK2 via USB: choć nie wykrywa mi natywnego wsparcia dla DSD i oferuje co najwyżej DoP, jest kapitalnie działający bit-perfect. Jakość i tonalność z pamięci bardzo podobne jak na normalnym PC, ale tutaj wydaje mi się że sterowniki odgrywają jeszcze rolę i jednak PC będzie miał przewagę nad Daphile w postaci nie tylko prawidłowo raportowanego DSD (chyba że sterownik kłamie), ale też w ogóle możliwości pracy na ręcznie sztukowanych sterownikach. 
  4. Całość jest ekstremalnie cicha i pobiera bardzo mało prądu, średnio ok. 50 W podczas odtwarzania normalnego i skokowo ok. 70W przy DSD (DoP).

Będę sobie pewnie badał z czasem:

• czy druga podobna platforma na Intelu będzie miała lepsze osiągi/właściwości, ale już widzę że chyba zostanę z tym co jest,
  • czy Essence ST zadziała (na 99% tak),
  • czy Converto po COAX z ST/STX zadziała (na 90% jestem pewien że tak),
  • czy zadziała stary Leadtek WinFast 2000XP z pilotem (jestem niemal pewien że nie, choć kiedyś na innych distro (Fedora, Knoppix) działało),
  • czy jest szansa na sparowanie tu klawiatury BT i nadajnika jako takiego.

Jeśli będzie to wszystko sprawnie szło i efekty mnie zadowolą, dojdzie być może: 

• customowa obudowa z elementami drewnianymi,
  • jakiś dysk SSD, aby mieć ekstra-transfer przy skakaniu po plikach,
  • lepsze chłodzenie półpasywne lub własnoręcznie zmodyfikowane.

Termicznie na razie w formie "na pająka" coś tam daje radę:

4CpAOKZ.jpg

4Iynb8H.jpg

Najśmieszniejsze - na razie zbieram totalne śmieci jakie mi tylko wpadają w ręce i nie wydałem jeszcze na dobrą sprawę ani złotówki. Widziałem za to sprzęty na Raspberry tego typu za konkretne kwoty, które miały DSD, ale nie miały np. DACa czy wymiennych OPA, czyli atutów jakie dają mi ST/STX. Brak działającego wzmacniacza w ST/STX (nie mam sterowania relay'ami) mnie niespecjalnie rusza, bo ten sprzęt miał być od początku dedykowany jako źródło cyfrowe SPDIF/USB, tudzież w ostateczności RCA pod system kolumnowy. Brak natywnego DSD po USB też niespecjalnie mi przeszkadza, bo poza testami nie mam styczności z takimi albumami. 

@EvilKillaruna

Gratuluję Jakubie udanego projektu i co ważne udanej instalacji samego Daphile.

W moim przypadku instalacja kuleje, w kilku obszarach:

Brak możliwości pobrania plików

Nie widzi napędu wewnętrznego,

System jest jakby częściowo ślepy, dotyczy to też urządzeń takich jak dac.

Nie jestem autorem instalacji, ale trochę poszukałem i wydawała się raczej dość prosta.

Problem zaczął się kiedy przekazałem swój główny komputer do zainstalowania Daphile. Pojawiały się trudności z instalacją i w końcu zrezygnowałem z tej opcji .

Postanowiłem jednak nie rezygnować i  poprosiłem o instalację na laptopie.

O dziwo instalacja się udała ale w teorii, w praktyce są problemy, które opisalem wyżej.

System się odpala z wirtualnego napędu Oracle i niby wszystko jest na miejscu, ale coś nie kuka do końca.

Wcześniej czy póżniej, będzie chodził.

W tym obszarze na razie przegrywam, ale w dopracowaniu zestawu Aurium i Matrix dochodzę do granicy możliwości sprzętu, co daje dużo frajdy z muzyki.

Edited by pablo650
  • Like 1

Dziękuję, choć dopiero zrobiłem przymiarkę, czy to w ogóle do siebie będzie pasowało. Sam widzisz że jest to na razie "na pająka" i z BHP mało ma wspólnego :).

32 minuty temu, pablo650 napisał:

Brak możliwości pobrania plików

Nie sprawdzałem jeszcze tej funkcji, zakładam że mowa o wysyłaniu (upload)? 

Nie widzi napędu wewnętrznego,

Też nie sprawdzałem, bo interesuje mnie stricte funkcja odtwarzacza plików z wewn. dysku SSD + transportu cyfrowego. Ale napęd gdzieś tam mam, więc w ramach testów można sprawdzić. Na pewno nie sprawdzę dizerów, tajdali i innych - wyłączyłem to w cholerę, miesza mi tylko na widoku playlist.

System jest jakby częściowo ślepy, dotyczy to też urządzeń takich jak dac.

U mnie wykrywa Pathosa po USB od razu bez problemu, z zastrzeżeniem co do DSD. Pathos jest oparty na M2Tech i XMOSie. 

Nie jestem autorem instalacji, ale trochę poszukałem i wydawała się raczej dość prosta.

Z naciskiem na raczej :). Teoretycznie jest, ale w praktyce poszło sporo czasu, aby móc to przetestować w takim wstępnym działaniu. 

Problem zaczął się kiedy przekazałem swój główny komputer do zainstalowania Daphile. Pojawiały się trudności z instalacją i w końcu zrezygnowałem z tej opcji .

Z kolei u mnie komputerem na jakim instaluję Daphile jest zlepek losowego sprzętu jaki został mi się czy to po sprzedażach, czy upgrade'ach. RAM kupowałem jeszcze chyba w 2007 roku, płyta to rok może 2011. Procesor dostałem od znajomego bo nie miał co z nim zrobić. Zasilacz pozostał się po troubleshootingu LLPC, który teraz pełni rolę kompaktowego PC stacjonarnego gdy jestem na wyjeździe (wygrała Zosma). Prawdopodobnie ograbię go jeszcze po Świętach z Essence ST dla pełnego wykorzystania potencjału tej karty tutaj. Jeśli przejdę na SSD, to nie będę musiał z kolei demontować kontrolera USB z głównego PC. Problemy z instalacją sam miałem następujące:

• niemożność zabootowania z określonych pendrivów i karty pamięci - albo długie oczekiwanie na ekranie POST, albo medium nie posiada poprawnego systemu operacyjnego
  • brak możliwości ustanowienia połączenia wifi - ustawianie się automatycznie jako wifi hotspot
  • brak możliwości zalogowania się via web browser
  • brak możliwości instalacji na nośniku docelowym - wyszarzona opcja
  • niemożność odtwarzania muzyki - media server crashed
  • brak dostępu do opcji zaawansowanych - wywala białe okno z komunikatem o zbyt dużej liczbie przekierowań

Po kolei udało się wszystko wyeliminować. Na tą chwilę więc:

• brak obsługi wszystkich kart WiFi USB jakie posiadam - konieczność pracy na skrętce w zamian za wysokie transfery (1 Gbit),
  • brak montażu chłodzenia w sposób jakkolwiek trwały - konieczność wymyślenia customowego bracketu na 120 mm lub zmiany chłodzenia na coś normalnego,
  • brak możliwości sterowania relay'ami na testowo podłączonym Essence STX - karta działa tylko jako źródło RCA lub OPT/COAX, ale to wystarczy.

Teoretycznie mogę zrobić customowe wyprowadzenie tablicowe wprost z płyty na COAX, ale w praktyce musi to być ich firmowy śledź specjalnie pod te płyty. 

System się odpala z wirtualnego napędu Oracle i niby wszystko jest na miejscu, ale coś nie kuka do końca.

Możliwe że dlatego. Jak widzisz u mnie jest możliwość zbudowania maszyny fizycznej, dedykowanej. Jeśli u Ciebie jest jakakolwiek emulacja lub warstwa pośrednia abstrakcji sprzętowej, to problemy są murowane. W sumie to mam jeszcze troszkę komponentów, a nawet rozłożonego w częściach HP'ka 6820s, ale to jeśli naprawdę ma miejsce determinacja i chęć do stworzenia sobie takiego sprzętu od zera. 

• Like 1

Elegancko! @EvilKillaruna jak chcesz isć w dół ze zużyciem energii to SSD ciut pomoże, a jakby się dalej bawić to warto rozważyć jakiś fest radiator i pozbycie się wentylatora - wtedy dodatkowo się absolutna cisza zrobi.
Jak undervoltage zastosowałeś to raczej temepraturowo nie będzie źle.

Aczkolwiek jeśli chodzi o takie muzyczne dystrybucje, to polecę Volumio - jakoś łatwiej mi szła konfiguracja i większa szansa, ze zadziała to, co nie zadziała na Daphile.
Sam niedługo chcę spróbować wrócić z Kodi na Volumio - tak z pudła nie wykrywał mi wyjścia optycznego w NUCu, ale poza tym jednym aspektem sztos jest.

No i interfejs webowy przyjemniejszy niż Daphile.

Edited by Guest

Przy dwóch pendrive'ach nie wiem czy uda mi się coś ugrać. Zwłaszcza że SSD zastąpiłby po prostu jeden z nich (chcę mieć też fizyczną możliwość przełożenia dysku do innego PC i reorganizacji biblioteki via Windows + możliwość robienia backupu automatycznego via SyncBack).

Wentylator to Slip Stream 800RPM, najcichszy jaki mam, bezgłośny kompletnie. Oradiatorowanie jest już częściowo zaaplikowane, ale jakiś termoobieg będzie musiał być. Planuję dlatego obudowę w stylu 2U, z przepływem 2x 120 mm front i wyrzutem via zasilacz. Na tej kostce udającej radiator nawet z nawiewem potrafi skoczyć 50'C przy zabawie DoP :)

Dla mnie musi być konkretna rzecz: pełna obsługa Essence ST/STX. Daphile przyznam bawię się tylko dlatego, że trafiłem na ten wątek. Ale nie jest źle. 

Godzinę temu, pablo650 napisał:

W tym obszarze na razie przegrywam, ale w dopracowaniu zestawu Aurium i Matrix dochodzę do granicy możliwości sprzętu, co daje dużo frajdy z muzyki.

Mam wrażenie, że ze swoim sprzętem już doszedłem. Lepiej on nie zagra. Dopiero zmiana DACa na coś lepszego może rozwinąć temat. Tylko powstaje pytanie - po co? Z Converto jestem bardzo zadowolony i nie raz i nie dwa jego bogata ilość złącz oraz właściwości zbudowały całą recenzję jakiegoś sprzętu lepiej niż gdybym miał coś innego. 

@EvilKillarunaTEACa też nie ma w bazie Daphile, też tylko DoP, w Volumio to samo. Na forum Volumio nawet pisałem, żeby dopisali USB ID P90-tki, ale na razie żadnej odpowiedzi. Daphile musiałby mieć Kernel 4.19 LTS, tam zaimplementowano uniwersalne wykrywanie DACów bazujących na XMOS.

@pablo650 Ty tego Daphile masz postawionego w VirtualBox? Jeśli tak, to zakładam, że osoba, która to instalowała, pominęła ustawienie kilku rzeczy w ustawieniach samej VM.

9 godzin temu, EvilKillaruna napisał:

z BHP mało ma wspólnego :).

9 godzin temu, pablo650 napisał:

A co ma BHP do tego? Można stwierdzić, że zrobiłeś prowizoryczny bench table, one też w 100% nie spełniają wszystkich zasad BHP, bo chociażby wentylatory są bez osłony i zasilacz goły i wesoły. Już nie wspominając o płycie głównej, która nie jest niczym zabezpieczona gdzie jak gdzieś dotkniesz, to albo ciebie kopnie, albo płytę kopnie, itp. Poza tym nieosłonięty radiator, więc mógłbyś się poparzyć. Tak samo mógłbyś się poparzyć od sekcji zasilania. Gdyby patrzeć na to przez pryzmat BHP, to bench table nie spełnia norm BHP

@pablo650 Obudowa może mieć kilka konfiguracji, w zależności co będzie mi zrobić łatwiej i co będzie wymagało czego. 

1. Mogę zrobić coś w stylu 2U, co będzie generalnie najłatwiejsze i objętościowo najmniejsze, ale ekspansywne na wysokość.
  2. Położenie zasilacza oznaczać będzie za to obudowę szerszą, choć płytszą i zdatną do wsadzenia we wnękę mojej szafki RTV.
  3. W każdej z tych opcji mogę zrobić z tyłu niby-panel z gniazdami tablicowymi, ale to będzie już tylko dla wizuali, do tego podniesie koszt, czasochłonność i nie będzie widziane jako tako w ogóle. 

Można jeszcze pomyśleć nad Volumio jako alternatywą, ale na razie będę stawiał wszystko na Daphile.

EDIT: wykrajam i przerzucam treść aby nie spamować.

• Thanks 1

• 10 months later...

Pomoże ktoś? 

W jakim formacie trzeba dodać dysk z muzyką wpięty do innego komputera tak aby Daphile go widział. Dysk jest wpięty do mini pc z systemem volumio. Nie będę grał z volumio bo skończyła mi się subskrypcja. A może zainstalować na tym komputerku windows 7? Ale trochę słaby jest (2 GB RAM)