Jump to content

Jak zrozumieć audiofila

ajal
 Share

Recommended Posts

Dzień dobry

Piszę tu pierwszy raz, więc będzie mi miło móc zwrócić się do specjalistów, a jeszcze milej otrzymać odpowiedzi i opinie :)

Moje pytanie jest nieco nietypowe i trudno definiowalne, jednak ogólnie chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób definiować konkretne parametry odsłuchowe sprzętu audio. Oczywiście słyszę że słuchawki szumią, lub nie szumią, lub że mają bas silniejszy czy czystszy od innych, jednak gdy czytam recenzje lub testy sprzętu na blogu Audiofanatyk (z których bardzo chętnie korzystam, bo jak kupować to to, co polecają specjaliści, nawet jeśli nie usłyszałbym sam różnicy) jestem w nie małym szoku z powodu sposobów określania dźwięku jako "ciepły", "o ciemniejszej karnacji", "dobry w niższych warstwach". Chciałbym więc spytać się, w jaki sposób dostrzec i zrozumieć (a może przedewszystkim zdefiniować i nazwać?) inne elementy dźwięku niż "ładnie brzmi", tak aby na przykład móc stwierdzić czy przedmiot w sklepiem nada się do słuchania metalu, czy nie.

W domu mam Unitra Elizabeth w dobrym stanie z podłączonymi głośnikami Unitra Tonsil zg25c, słuchawki superlux hd681 EVO, oraz głośniki Genius SP-HF1800A. Wiem, że to sprzęt nie najwyższej klasy (mówie o tym nowym, bo chyba nie można tak ocenić 40 latniej ślicznej Elizabetki) jednak może ktoś mógłbym waskazać różnicę między nimi za pomocą właśnie określeń które chciałbym pojąć?

Oczywiście jeśli człowiek się z tym rodzi, lub nie rodzi i nie można tego pojąć jeśli się nie pojeło od razu, to też się nie obrażę.

Pozdrawiam serdecznie :)

Witam,

Przyznam że za audiofila się osobiście nie uważam, być może dlatego, że staram się podchodzić do sprzętu jeszcze jako tako zdroworozsądkowo :). Być może bardzo pomocny w zrozumieniu wielu wyrażeń, którymi się posługuję w swoich recenzjach, będzie ten konkretny artykuł: http://www.audiofanatyk.pl/slownik-popularnych-pojec-audio/

"Ciepły" i "O cieplejszej karnacji" to generalnie te same wyrażenia, oznaczające po prostu "ciepły" dźwięk - jego definicja zawiera się w wyżej linkowanym słowniku. "Dobry w niższych warstwach" zaś tyczy się basu. Myślę że raz spotkane definicje takich pojęć pozwolą na znacznie łatwiejsze przyswojenie treści.

Również pozdrawiam.

7 hours ago, ajal said:

Chciałbym więc spytać się, w jaki sposób dostrzec i zrozumieć (a może przedewszystkim zdefiniować i nazwać?) inne elementy dźwięku niż "ładnie brzmi", tak aby na przykład móc stwierdzić czy przedmiot w sklepiem nada się do słuchania metalu, czy nie.

Nomenklatura jaką się posługujemy ma ułatwić nam opis wrażeń z tego co słyszymy. Nie jest to łatwe  dla laików. Nawet dla ludzi obytych ze sprzętem zdarzają się sytuacje, że pod tymi samymi pojęciami rozumieją coś innego. O ile w kwestiach łatwo słyszalnych można dojść do porozumienia, o tyle w subtelnych różnicach  dźwięku już nie jest to takie proste.  Z czysto prozaicznych powodów -wrażliwość organu słuchu jest różna u ludzi, i czasami słuchają wprawdzie tych samych słuchawek , ale na innym sprzęcie, co już zazwyczaj wprowadza zmiany w odbiorze.

Szczerze mówiąc , nawet jak się wykuje na pamięć te definicje audio pojęć, i przeczyta wszystkie recenzje na  blogu , to bez praktycznego odsłuchu danego sprzętu/ słuchawek, nie będzie się miało zielonego pojęcia o to co  autor słyszał, a jedynie mgliste pojęcie. A przynajmniej ja tak miałem. Dopóki nie zacząłem słuchać danych słuchawek , sprzętu, w warunkach przynajmniej zbliżonych do tych co autor w recenzji, to dopiero wtedy miałem prawie pełne pojęcie o tym co starał się przekazać w recenzji. I kolejne już były łatwiejsze w odbiorze. 

Najlepsze jest to,  że o ile "rozszyfrowałem" kod muzyczny pana Jakuba , to niekoniecznie będę mógł się porozumieć w niuansach opisów dźwięku z osobą, która nie miała styczności z tym blogiem . Ale przynajmniej z grubsza. 

Trochę to tak,  jak w filmach detektywistycznych, gdzie kilku świadków w różny sposób opisało podejrzanego. A przecież to co widzimy z reguły jest łatwiejsze do opisania:)

• 3 months later...

Żeby zrozumieć audiofila trzeba się nim stać potem stanie się wszystko jasne. Sądze że zwykłe albo nawet nie zwykłe hobby jakim jest słuchanie muzyki, kupowanie sprzętu audio i cała zabawa z nim przeradza sie w styl życia tylko żę w jak najlepszej jakości dźwieku bez względu na cene. Można to porównać chociażby do osób, które wydają dziesiatki tysięcy zł,euro, dolarów na komputery tylko po to żęby móc cieszyć się rozrywką w jakości 4K i w jak najwyższej jakości. Teraz pytanie po co. Jedni czerpią przyjemność z czytania książek inni z chodzenia na spacer a jeszcze inni z sportu. A są osoby które czerpią przyjemność z obcowania z dźwiękiem czy to jeśli chodzi o muzyke czy o sprzęt na którym ta muzyka jest odtwarzana. Tutaj tak naprawde nie ma co rozumieć, poprostu kochają to, dlaczego? Tylko oni znaja odpowiedź na to pytanie. 

Sam się zastanawiam dlaczego ludzie tak lubią słuchać muzyki, sam nieraz zauważyłem że róźne piosenki czy muzyka róźnie wpływa na moje emocje w zaleźności od mojego humoru czy samopoczucia. Jeśli zagłębić sie dalej to można powiedzieć że to nie dźwięk a fale o odpowiedniej długości i częstotliwości wpływają tak a nie inaczej na mój umysł. 

I co jeśli ułozyłbym nową definicje audiofila brzmiącą , Audiofil to osoba dla której muzyka zmienia świat i sprawia że ten świat nabiera unikatowych barw, bo jedynie muzyka potrafi takie barwy nadać, jest więc skłonna wydawać giantyczne ilości pieniędzy by cieszyć się muzyką w najlepszym wydaniu. Bo nie sądze że audiofile wydają tyle pieniędzy by komuś zaimponowac, musi to na nich wpływać jak narkotyk, oczywiście tutaj w pozytywnym sensie, bo muzyka w odniesieniu takim codziennym jak i w sensie fizycznym jest piękna, harmoniczna.

• 1 month later...

Ale Audiofil przez duże A to jeszcze....

- słyszy kable...wszystkie : IC,USB,zasilające a nawet LANowe

- słyszy podstawki pod kolumny, docenia woreczki z piaskiem obciążające kolumny

- słyszy realizacje płyt, miksy i mastering. Poza tym słucha płyt niekoniecznie tych, które lubi ale tych, które oddają detaliczność i muzykalność dźwięku, skrzypienie krzeseł na sali koncertowej, krople spadającego na ziemię potu kontrabasisty...

• Thanks 1
  • Upvote 3

• 4 weeks later...

Metoda jest prosta.

Mam cztery blogi z recenzjami na które zaglądam celem przeczytania jak sprzęt gra. Potem staram się odsłuchać i przenieść moje wrażenia na wrażenia autora. Stąd wiem z grubsza już z góry czy sprzęt opisywany przez tych czterech panów (a w zasadzie trzech panów i grupę zapaleńców na czwartym blogu). Odłsuchałem większość z zakładki polecane na audiofanatyku i wiem już jak odnieść wrażenia Jakuba do mojego gustu. Wtedy już idąc na odsłuch, mniej więcej wiem jakie będą wrażenia. Ba! Nawet jestem w stanie dosyć trafnie ocenić, który sprzęt oceniony prze niego słabo, mnie akurat się spodoba :) Także trzeba słuchać i czytać (i chyba lepiej w tej kolejności, żeby się nie sugerować).

Dokładnie, trzeba dużo słuchać i sporo czytać, ale słuchanie muzyki jest najważniejsze, a w temacie, audiofila poznasz po tym, taka jest moja ocena tej osobliwej postawy, że słucha sprzętu, nie muzyki, ja w pewnym momencie się zatraciłem i zacząłem snuć iście diabelskie plany... Na szczęście nie wyszło. To co mam sprawia mi niewypowiedzianą przyjemność ze słuchania muzyki, to ona jest w tym wszystkim najważniejsza, gonienie za potem kontrabasisty czy szurającymi krzesłami pozostawiam z radością innym :) "dla każdego jego raj" :) A Evilowi dziękuję za sprowadzenie mnie na ścieżkę AKG :) już niedługo, z czystej ciekawości, rozpocznę zapoznawanie się z vintydżami :) 

On 13.01.2017 at 10:50 PM, Nehero said:

Audiofil to osoba dla której muzyka zmienia świat i sprawia że ten świat nabiera unikatowych barw, bo jedynie muzyka potrafi takie barwy nadać, jest więc skłonna wydawać giantyczne ilości pieniędzy by cieszyć się muzyką w najlepszym wydaniu. Bo nie sądze że audiofile wydają tyle pieniędzy by komuś zaimponowac, musi to na nich wpływać jak narkotyk, oczywiście tutaj w pozytywnym sensie, bo muzyka w odniesieniu takim codziennym jak i w sensie fizycznym jest piękna, harmoniczna.

A tu Kolega melomana opisał, do momentu "wydawania gigantycznych sum" i znów melomana po "w pozytywnym sensie" ;)

Edited by brunnerius

• 2 months later...
On 3/21/2017 at 10:49 PM, brunnerius said:

A tu Kolega melomana opisał, do momentu "wydawania gigantycznych sum" i znów melomana po "w pozytywnym sensie" ;)

W sumie teraz tak patrząc to masz racje, chociaż nikt nie powiedział że ktoś nie może być melomanem i audiofilem naraz. Może czuć się spełniony słuchając najlepszych dla niego utworów ale może być równocześnie spełniony robiąc to na sprzęcie za kolosalną kwotę z kilkoma zerami nawet dochodzącymi do 6 zer. Czyli z melomana i audiofila wyszło by na jakiegoś melofila albo audiomana.

Rację kto ma nieważnym jest ;) jak ktoś chce wydać pierdyliony niech wydaje, jak mu to dobrze robi to kim my jesteśmy aby to negować, z kolei jak kto nirwanę osiąga na czopkach od smartfona to czy to źle, emocje są najważniejsze, reszta pikusiem jest ;) 

• Upvote 1

• 5 months later...

Pół żartem - pół serio: rozumiemy kogoś wtedy, kiedy przestajemy rozumieć innych. W sensie: na początku wytykamy innym słyszenie kabli cyfrowych... a potem nie rozumiemy jak można nie słyszeć różnicy w miedzi i molibdenie.