Jump to content

[ROZWIĄZANE] ALC 1150 czy osobna karta pod AKG K240 Studio

Recommended Posts

Witam,

Jestem nowy na forum także na początku witam wszystkich ;)

Ostatnio, by umilić sobie radość płynącą z gier/filmów/muzyki, zacząłem szukać nieco lepszego dźwięku. W końcu wiadomo, życie jest za krótkie na to by się męczyć ze słabej jakości dźwiękiem ;)

Za sprawą blogu audiofanatyk kupiłem dosyć okazyjnie słuchawki AKG K240 Studio, które zastąpiły moje Superluxy HD681.

I teraz moje pytanie, posiadam płytę główną ASRock K4 z170 na której jest układ audio, według danych na stronie producenta:

• Realtek ALC1150 Audio Codec,
  • Supports Purity Sound™ 3 :
    • Nichicon Fine Gold Series Audio Caps
    • 115dB SNR DAC with differential amplifier
    • TI® NE5532 Premium Headset Amplifier (Supports up to 600 ohm headsets)
    • PCB isolate shielding
  • Supports DTS Connect

Słuchawek używam w sumie tylko i wyłącznie przy komputerze i zastanawiam się czy jest sens kupować pod nie dedykowaną kartę dźwiękową za około 300 zł, jeśli tak to jaką?
Jeśli chodzi o moje preferencje brzmieniowe to podoba mi się to co oferują k240 studio (po analizie wielu recenzji na audiofanatyk, myślę że się nie pomyliłem co do nich, za co serdecznie dziękuję p. Jakubowi) i po prostu chciałbym je w pełni wykorzystać.

W sprawach audio jestem dopiero raczkujący i nigdy nie miałem styczności z kartami dźwiękowymi, także będę wdzięczny za każdą okazaną pomoc ;)

pozdrawiam

Guest MichalW

Jeśli chcesz kartę do komputera na PCI-Express to mogę polecić Asus Xonar DX. A jeśli wolisz coś na USB to S.M.S.L M2 ładnie zgra się z tymi K240 Studio. Każda z tych kart będzie napewno dużo lepszym wyborem niż ten ALC 1150.

Ok, dziękuję bardzo za odpowiedź. W takim razie kupię kartę dźwiękową. Mam tylko pytanie jaka jest różnica pomiędzy tymi kartami, oprócz podłączenia naturalnie ;) I z racji tego, że wyżej wymienioną płytę główną będę oddawał (bardzo niestabilna po podkręceniu CPU i chyba dałem się trochę nabrać z tym "Purity Sound 3"), to mogę zwiększyć budżet do 350 zł, chociaż nie wiem czy coś to wnosi. 

DX jest układem pozbawionym wzmacniacza, do tego dosyć jasnym i przestrzennym, z kolei M2 ma w sobie małej mocy wzmacniacz, brzmienie zaś bardziej nastawione na przybliżenie średnicy kosztem głębi. Jeśli scena jest priorytetem i nie ma Pan obawy o przeostrzenie K240 na sopranie, jak również przeżyje gorszą kontrolę basu, to można jej popróbować. W każdym innym wypadku raczej skłaniałbym się ku M2. 

Czyli, po Pana wypowiedzi skłaniam się ku M2. Mam jeszcze pytanie jak odnośnie niego mają się (również z polecanych przez Pana kart dźwiękowych):

FiiO E10K Olympus 2 ~350 zł

Audiotrak Prodigy Cube Black Edition ? ~330zł

Patrząc na cenę te 2 urządzenia również mieszczą się w zakładanym przeze mnie budżecie, tylko nie wiem jak by się zgrały ze słuchawkami i czy warto do nich dopłacać.

Porównanie do E10K uczyniłem już w treści recenzji M2, także tam bym Pana odsyłał. Cube jest zaś w standardzie bardziej neutralny, choć dający większe możliwości (MIC PRE, RCA, wymienny wzmacniacz operacyjny). Opis każdego urządzenia można znaleźć w Polecanych, więc naprawdę nie powinno to sprawić żadnego problemu, aby dobrać dowolny sprzęt do siebie.

Czyli rozumiejąc Pana odpowiedź, co nie weźmiesz i tak będzie dobrze i zagra lepiej niż integra, ale ja bym wziął M2 ;) Zastanawiam się pomiędzy : 

• Audiotrak Prodigy Cube Black Edition,
  • SMSL M2.

Wybór jest bardzo trudny, bo opierany tylko na opiniach innych osób, jednak mam nadzieję, że cokolwiek nie wybiorę z rezultatu i tak będę zadowolony i oba z tych układów zgrają się z moimi słuchawkami.

@Edit
Kupiłem Audiotrak Prodigy Cube BE ze względu na większą liczbę wyjść (przełączanie się pomiędzy słuchawkami a głośnikami - super sprawa) oraz czytałem również opinie na innych forach na temat M2, że często się psuje (nie wiem czy to dotyczyło wcześniejszych wersji, ale wole dmuchać na zimne). Również możliwość zmiany OPAMP'ów przemawiałą na korzyść CUBA, swoją drogą już się nawet zacząłem zapatrywać na MUSES 8820 ;)
Z tego względu pozwolę sobie na zapisanie mojej opinii, może się komuś przyda, przy czym zaznaczam, że są to moje subiektywne odczucia i z góry przepraszam, że nie jestem w stanie opisać tego profesjonalnie.

Różnica w dźwięku względem układu zintegrowanego a Cube jest słyszalna. Ba, nawet bardzo słyszalna ;) Jakbym ją miał opisać to dźwięk nie jest taki płaski. Zyskał sporo głębi. Na integrze niby też słychać poszczególne instrumenty, ale względem Cube są ono mocno ze sobą zlane i nachodzące na siebie. Na zewnętrznej karcie bardzo dobrze słychać separację pomiędzy instrumentami, ich położenie i można się wręcz doszukiwać poszczególnych drgnięć strun np. w gitarze ;). Ogólnie rzecz ujmując jest dużo lepiej i da się usłyszeć więcej rzeczy, które wcześniej mi umykały. Dla mnie - super.
Zrobiłem również test na osobie nie znającej się kompletnie w tym temacie. Puściłem ten sam utwór na integrze i Audiotraku, nie mówiąc przy tym, który teoretycznie powinien być lepszy. Jej opinia była podobna: na drugim odsłuchu dźwięk nie był taki płaski i zlany. Usłyszałem również pytanie: czym się to różni, przecież puszczałeś to na tych samych słuchawkach ;)

Na pytanie, czy warto kupić zewnętrzną kartę dźwiękową? Moja odpowiedź brzmi: warto! Nasunęło mi się takie porównanie: to jest tak jakbyś miał super kartę graficzną w komputerze i podłączony do tego monitor kineskopowy o rozdzielczości 1024x768 i się pytał czy warto go zmienić na fullHD. Niby na starym wszystko widać i da się grać, ale nawet nie wiesz ile szczegółów i jaka jakość Ci właśnie umyka przed oczami z tego powodu ;)

Ja jestem bardzo zadowolony z zakupu i dziękuję p. Jakubowi za całą pracę, którą włożył w prowadzenie bloga audiofanatyk.pl i tego forum jak i wszystkim jego użytkownikom za wyrażanie swoich opinii. Właśnie przybyła następna osoba ciesząca się lepszym dźwiękiem ;)

Edited by Dave0331
  • Upvote 1
  • 2 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

• Create New...