Jump to content

Słuchawki, pomocy...

Sebastian
 Share

Recommended Posts

Dzień dobry,

standardowa prośba o pomoc, im więcej czytam, tym mniej wiem. Przeczytałem polecane tutaj na stronie i w kolejnych tematach, ale spowodowało to jeszcze większy mętlik w głowie. Od jakiegoś czasu przymierzam się do zakupu słuchawek. Cenowo do 550 zł. Półotwarte lub otwarte. Najlepiej wokółuszne. Do odsłuchu domowego. Muzyka we wszelkich odmianach, dużo gitar, dużo elektroniki, czasem jazz. Sprzęt raczej słaby, wzmacniacz Onkyo tx-ds595, odtwarzacz cd Marantz cd5004.

Podobała mi się recenzja AKG M220, ale widzę, że nie są dostępne u nas. Rozważam Sennheisery hd380 pro i AKG K240 MK II albo AKG k271. Może coś innego jeszcze. Nie jest to prosta sprawa:)

Pozdrawiam 

Witam Panie Sebastianie,

Sprawa nigdy nie będzie prosta, jeśli nie opisze Pan dokładnie wymagań co do dźwięku. Elektroniki jest odmian multum, a nie każde słuchawki sprawdzające się w tym gatunku mogą przypaść komuś do gustu. M220 PRO są dostępne w serwisie Massdrop i wymagają sprowadzenia do Polski lub nabycia jako używane na forach audio / Allegro. Skreśliłbym HD380 (na forum pisałem bodajże już czemu słuchawki niespecjalnie mi się podobają pod względem jakościowym), a w ramach pozostałych modeli nadal jednak odsyłałbym do ich recenzji oraz wybrania spośród nich modelu, który sprawdzi się w Pana mniemaniu najlepiej. 

Plus pisze Pan o słuchawkach otwartych / półotwartych, a listuje dwa modele zamknięte. Czyli dopuszcza Pan ich wybór? Czy może jednak nie? Konsternacja.

Pozdrawiam.

Myślałem o jednym, a napisałem co innego. Chodzi o półotwarte/zamknięte oczywiście, stad wymienione przeze mnie modele. Elektroniki, jak w każdym gatunku jest odmian multum, to prawda. U mnie gra ambient typu Biosphere, Tim Hecker, Jacaszek. Z bitem rzeczy typu Boards of Canada, Ben Frost, Burial, Massive Attack itp. jeśli to cokolwiek Panu mówi. Z drugiej strony dużo gitar: metal/hardcore (bardziej intensywne brzmienie), post-rock (dużo przestrzeni w brzmieniu), indie rock. 

Wzmianki o HD 380 nie znalazłem, ale za radą odpuszczam. Wybiorę w takim razie któryś z dostępnych AKG, liczę że będzie dobrze grało. Dawno temu miałem Phillipsy, z których byłem zadowolony, ale czas sie do nich dobrał, a niestety nawet nie pamiętam jaki to był model. 

Dzięki i pozdrawiam

Mówi, ponieważ listuje Pan wielu wykonawców których sam osobiście także słucham (ambientowych rzecz jasna). Większość z kolekcji moich kilkunastu modeli słuchawek to właśnie z tego tytułu modele półotwarte / otwarte, od bardzo starych AKG K240 Monitor, przez kwadrofoniczne K280, po studyjne K1000 pracujące w kompletnie wolnym polu akustycznym i z w pełni konfigurowalną sceną dźwiękową. Także z tej perspektywy mogę się spokojnie w ramach Pana dylematu wypowiedzieć. 

Jestem pewien że gdzieś tu już pisałem o nich, ale ma Pan w nich bardzo słabej jakości nausznice ze zwykłej taniej ceratki oraz "dziwnie" brzmiącą górę. Także naprawdę nie jest to sprzęt, który znalazłby się w moim osobistym gronie typów gotowych spełnić Pana oczekiwania.

Szkoda że nie pamięta Pan modelu, bo mogłoby to pomóc. Tak czy inaczej moim zdaniem najwięcej możliwości dadzą Panu M220 PRO. W standardowej konfiguracji grają nieco ciepławo i pogłosowo, ale też w rytm strojenia właśnie starych budżetowych Philipsów, które również miały takie swego rodzaju ciepłe brzmienie z basikiem. Sprawdza się to świetnie na słabych metalowych realizacjach, gdzie sopran aż syczy. Na welurach słuchawki z kolei otwierają się i przyjmują strojenie perfekcyjne pod elektronikę, bardzo przestrzenne i w dobrej jakości ogólnej. Jeśli mimo wszystko nie chce się Pan na nie kosztować, również w zakresie modelu używanego, pozostają albo ich bardziej doświetleni w 10 kHz bracia w postaci K240 MKII. W metalu jest to troszkę ryzykowny model, uzależniony często od realizacji. W ostateczności K271 MKII, których recenzja wraz z porównaniami praktycznie rozwiązuje problem wyboru.

Pozdrawiam.

Znalazłem M220 PRO dwie aukcje na allegro. I po recenzji czułem, że to będzie najlepszy model w tym przedziale cenowym. Cena na allegro rozsądna (450 i 550 zł). Trochę niepokoi fakt, że są to aukcje prywatne, a nie zarejestrowany sklep, ale chyba zaryzykuję. Dzięki jeszcze raz za odpowiedź.

Pozdrawiam

S.

Witam,

Pozwolę sobie zauważyć, że przy obecnym kursie dolara te "rozsądne" ceny to ponad +200/300 zł w stosunku do ceny w Massdrop (sam kupowałem M220 w zeszłym miesiącu i zapłaciłem za nie dokładnie 244,90 zł). Więc jeśli nie musi Pan kupować ich "już, teraz, natychmiast", radzę jednak wstrzymać się do najbliższego "dropa" (M220 są dostępne średnio dwa razy w miesiącu) i zakupić bezpośrednio w sklepie. Nawet z potencjalnymi opłatami celnymi powinno wyjść taniej niż na w/w aukcjach.

Pozdrawiam.

Przyznam, że 250 brzmi więcej niż zachęcająco. Niewykluczone, że jeśli się pojawi na massdropie (sprawdzałem, teraz nie ma) i tak wezmę. Teraz zdecydowałem się ostatecznie na K240 MK2. Jutro mam odbiór. Myślę, że będzie ok, jak na pierwsze słuchawki po dłuższym czasie. Tak czy inaczej dziękuję za wszelkie pytania i odpowiedzi. Bez wątpienia były pomocne.

Pozdrawiam