Jump to content

Recommended Posts

Czy mógłbym poprosić o sugestie, co do wymiany wzmacniaczy w STX II. W grę wchodzą 2 konfiguracje: 1x Burson V6 vivid / 2x classic lub 1x Burson V6 classic / 2x vivid. Obecnie używam 3x v5i i gdyby udało się nieco poszerzyć scenę, przybliżyć wokale i rozjaśnić minimalnie całość, to prawdopodobnie byłbym skłonny zrezygnować z AIMa SC808. Na korzyść xonara przemawia też możliwość rejestracji nagrań lektorskich w świetnej jakość przez zewnętrzny mikser na wejściu liniowym. Teraz STX II brzmi nieźle. Fajnie byłoby dodać mu nieco przestrzeni. Używam Sennheiserów HD 660S.  Z góry dziękuję

Edited by QuadDac
14 godzin temu, EvilKillaruna napisał:

Osobiście trzymałbym się V5i.

Co do ustawień samej karty:

Dziękuję. Zapoznałem się już wcześniej z tymi artykułami. Na razie Uni xonar nie chce zagościć na mojej maszynie (instalacja safe mode też nie przyniosła efektów). Co do obaw związanych z V6, to jestem skłonny zaryzykować. Na anglojęzycznych forach znalazłem sporo dobrego nt. V6 vivid na pokładzie STX II i STX. Co do V5i, coraz bardziej je doceniam, wyraźnie nabierają mocy. Czytałem, że V6 vivid to odpowiedni kierunek dla zwolenników v5i i v5. Jestem teraz tak naładowany chęcią nowych doświadczeń, że raczej się nie powstrzymam przed modyfikacją do V6. Celem jest pokonanie AIMa SC808 na v5i, choć muszę przyznać, że już nawet teraz trafił do pudełka na dłużej. Nigdy nie byłem nadmiernym basofilem, ale STX II zasługuje tu na duży szacunek. Ponoć V6tki vivid są nadzwyczaj trójwymiarowe, rozwijają pełną dynamikę brzmienia i to mnie bardzo nęci. Na razie kompletuję zestaw. Opiszę wrażenia niebawem.

• 2 weeks later...
W dniu 2.11.2020 o 21:18, QuadDac napisał:

Czytałem, że V6 vivid to odpowiedni kierunek dla zwolenników v5i i v5.

Na poniższej stronie znajdziesz wykresy słupkowe, które dobrze oddają charakterystykę brzmienia opampów Bursona.

https://www.bursonaudio.com/products/supreme-sound-opamp-v6/

Jeśli chcesz bliższego, bardziej wciągającego grania, to wybierz Classic, jednak będzie wtedy cieplej i mniej szczegółowo. Vivid to taki "oczyszczony" V5, bardziej przejrzysty. Takie eksperymenty to spory wydatek, a z tą trójwymiarowością Vivid to bym nie przesadzał. Pewnie to kwestia tego gdzie będą zaaplikowane, czy środowisko im odpowiada. Jak już chcesz wydać kasę, to spróbuj tych opampów:

https://muzgaudio.com/produkt/dyskretny-wzmacniacz-operacyjny-jfet/

Chyba można wziąć na testy. 

Edited by slawsim
  • Approved 1
  • 2 months later...

Czas na krótkie podsumowanie. Minęły ponad dwa miesiące, więc można uznać, że stx II z vividami v6 i classicami v6 miał wystarczająco dużo czasu na "wygrzanie się" (czytałem gdzieś, że im dłużej, tym lepiej i coś w tym na pewno jest). Kalibracja samego aparatu słuchowego w takim czasie zapewne również przebiegła odpowiednio. Na początku vividy V6 w połączeniu z stx II mogły się wydawać ciekawszym odsłuchem od aima sc808 z vividami, ze względu na soczystszy dół. Na korzyść aima przemawia w moim odczuciu szersza scena i lepsza separacja. Pomijając bardzo dobrą jakość zapisu na wejściu liniowym stx II, można odnieść ogólne wrażenie, że xonar + 2x vivid V6 stanowi ciekawszy odsłuch od aima, przewyższając go znacząco na poziomie ogólnej dynamiki brzmienia. Czas na zwrot akcji. Aim w konfiguracji 2x classicV6 + v5i zagrał zaskakująco dobrze. W brzmieniu o lekko ocieplonej barwie w niczym nie ustępuje stx II i mam przeświadczenie, że aim oferuje w tej konfiguracji więcej niż stx II. Są szczegóły, jest szeroko, jest fun i satysfakcja. Jest przy tym przyjemny dół. To zaskakujące tym bardziej, że takie wnioski nasunęły mi się zaledwie po kilkugodzinnym odsłuchu, a aima kilka tygodni wcześniej, uznałem za ostatecznie pokonanego przez stx II w konfiguracji z vividami V6. Jedzie do mnie extender, dzięki któremu v5i na aimie zastąpi vivid V6. Wydaje się, że może być tylko lepiej. W ogólnym rozrachunku, wydaje się, że aim + 2xclassic v6 + vivid v6 będzie ciekawszą propozycją od stx II, czy to z vividami, czy classicami, które z stx II mogą wydawać się nieco za ciepłe i można odnieść wrażenie, że nieco brakuje tu szczegółów. Nie chcę się rozpisywać w detalach na temat brzmień w różnych konfiguracjach, bo dublowałbym niepotrzebnie i zapewne nieumiejętnie recenzje znakomitych poprzedników. Koncentruję się głównie na wyjściu słuchawkowym, ponieważ to główne źródło, którego używam. Konkluzja, którą chciałbym się podzielić, to przekonanie, że AIM SC808 + classic V6 + v5i (lub vivid V6) jest ciekawszym rozwiązaniem od stx II z bursonami na pokładzie. Nie chodzi tylko o stosunek ceny i walory brzmieniowe. W stx II tzw. ”pisk śmierci” jako przyczyna frustracji, zażenowania, irytacji, dezaprobaty i rozczarowania użytkownika końcowego, eliminuje wg mnie tę konstrukcję z dalszej dyskusji. Nieodwołalnie.

1 godzinę temu, QuadDac napisał:

Jedzie do mnie extender, dzięki któremu v5i na aimie zastąpi vivid V6

Może się to wzbudzać na extenderach. 

1 godzinę temu, QuadDac napisał:

W stx II tzw. ”pisk śmierci” jako przyczyna frustracji, zażenowania, irytacji, dezaprobaty i rozczarowania użytkownika końcowego, eliminuje wg mnie tę konstrukcję z dalszej dyskusji. Nieodwołalnie.

Ale to ST/STX I mają takie problemy. Natomiast o problemie rozpisywałem się bardzo obszernie w artykule na blogu. Jest to problem sterowników oraz podatności na latencję i stabilność BLCLK. W moim przypadku problem rozwiązał się w następujący sposób, że STX pracuje głównie po ASIO w PC (Win10), zaś ST pracuje w serwerze muzycznym (Linux). Od tamtej pory żadnych problemów. 

Dodam tylko, że praca w trybie bit-perfect wyciąga z tych kart absolutne maksimum i SC808 nie może się z tego co pamiętam pochwalić natywnymi sterownikami ASIO, tudzież ogólnie jakimikolwiek od wielu lat. 

Mogę tylko jeszcze raz potwierdzić. Mój stx II często potrafi "zawyć", np. w momencie, gdy otrzymuję dźwiękowe powiadomienie o nadchodzącej wiadomości na viberze, ale też w innych okolicznościach, np. podczas odtwarzania pliku audio/video na fb. Zdarzyło mi się to także, po podpięciu zewnętrznego miksera do wejścia line. Bez względu na to czy sterowniki są fabryczne, czy modowane. Może jest jakieś wyjście z tej sytuacji, jednak nie ukrywam, że szkoda mi na to czasu. Tej klasy sprzęt nie powinien być obciążony takimi defektami (chyba, że mam jakiś wadliwy egzemplarz). Ostatecznie chcę zapolować na bursona playmate. Mając komplet opampów jestem ciekaw tej konfrontacji. Na razie dam aimowi z classicami i vividem ze 100 godzin. Myślę, że efekty mogą być naprawdę obiecujące. Dziękuję za sugestie, nie skorzystam nie ze względu na lenistwo, po prostu jestem zniechęcony. Za jakiś czas napiszę kilka zdań, co może zaoferować aim na bursonach. Tylko muszę to osłuchać. Zdrowia!

Sądząc po opisie, Pana karta sypie problemami jeszcze mocniej niż kiedykolwiek którykolwiek z moich starych Xonarów. Czy próbował Pan ustawień i rad które zawarłem w artykule o dostrajaniu i konfigurowaniu kart Xonar na blogu? Może coś by z tego pomogło. Zniechęcenie przejdzie. Ja również miałem je parę razy, ale jak do tematu przysiadłem, to sam Pan widzi, że nawet zewnętrzny serwer da się bez problemu na tych kartach zbudować. Oczywiście stosowny artykuł na blogu się pojawi gdy wszystko będzie skonstruowane i skonfigurowane do końca, znajdując się w finalnej obudowie. 

Sterowniki fabryczne i modowane dają zbliżone efekty, bo modowane są oparte o ten sam kod co fabryczne. Z STX II mocno zwracano uwagę na BLCLK właśnie. Jeśli ma Pan możliwość konfiguracji częstotliwości, jest możliwe, że problem uda się rozwiązać. 

Owszem, sprzęt nie powinien się tak zachowywać, ale też SC808 także miał problemy różnej maści. Playmate też nie jest w 100% bezawaryjny patrząc po opisach tu czy tam, choć chyba mniej niż Play. https://forum.mp3store.pl/topic/143405-fanklub-burson-audio/page/17/?tab=comments#comment-1577394

W przypadku pisków można też zastosować filtry zabezpieczające, które opracowałem na własne potrzeby, ale jeśli AIM lepiej się Panu sprawdza, to przy nim bym pozostał. Minus wejście, które jest gorsze niż w STX/STXII. 

Dziękuję za słowa zachęty. Na razie pozostanę przy aimie. STX to fajna karciocha i sięgnąłem po nią z oczekiwaniami, które w dużej mierze mogę uznać za spełnione. Jednocześnie nie mogę pozwolić sobie na czasochłonne wariacje, dlatego powygrzewam jeszcze aima w konfiguracji jw. Co do wejścia mogę się podratować wejściem liniowym na karcie zintegrowanej. Zgranie lektoratu przez sennheisera 965 i mikser podłączony do linii również daje całkiem niezłe efekty. Na razie aim + 2x classic +v5i daje sporo frajdy, a przede wszystkim chyba  o to tu chodzi. Możliwość wymiany v5i na vivid też dodaje smaczku. Stxa z braku czasu (i przez utrwalone poniekąd uprzedzenie) po prostu muszę odłożyć na półkę.

10 minut temu, QuadDac napisał:

Co do wejścia mogę się podratować wejściem liniowym na karcie zintegrowanej.

Będzie miał Pan podobną jakość raczej. U mnie były mocne przebicia z dwóch AIMów na dwóch komputerach. Bardzo słabo to wypadało. Wszystkiemu winne są taśmy dla karty-córki. Aczkolwiek...

Godzinę temu, QuadDac napisał:

daje sporo frajdy, a przede wszystkim chyba  o to tu chodzi.

Dokładnie tak.

Nie byłem dostatecznie precyzyjny. Miałem na myśli wejście liniowe na karcie dźwiękowej zintegrowanej z płyta główną (AORUS PRO Z390 ). Daje radę, choć do linii xonara nieco brakuje. Kartę córkę aima użyłem kiedyś z ciekawości i szybko wylądowała na stałe w pudełku.

Edited by QuadDac
  • 2 weeks later...

Czas na ciąg dalszy. Sprawy dojrzały i V5i na buforze w AIMie SC808 został zastąpiony vividem v6. Zestaw 2x classic V6 + vivid V6, zyskał wyraźną przewagę nad STX II, w każdej możliwej bursonowej konfiguracji, w połączeniu z Sennheiser 660s. Uzyskane brzmienie cechuje AIMa odpowiednią ilością szczegółów, we wszystkich zakresach. To zestaw, do którego chce się wracać.

Najlepsze zostawiam na koniec.

Dziś dojechały do mnie słuchawki Monolith M1570. Obecnie można je kupić,  w oficjalnej europejskiej dystrybucji, nawet za połowę regularnej ceny ?, w przypadku rejestracji i zakupu przez firmę lub nieco drożej w przypadku zwykłego zakupu. Długo się nie zastanawiałem i są. To co usłyszałem, po prostu mnie zmiażdżyło. Pozamiatane. Pożegnałem sennheisery z należnym szacunkiem, ale bez sentymentów. Różnica kilku klas we wszystkich możliwych aspektach, biorąc pod uwagę jakość dźwięku. M1570 to słuchawki, których brzmienie nie może się nie podobać. Wyzwalają nieodpartą chęć słuchania wszystkiego. Długo. To opinie, które można znaleźć w sieci. Potwierdzam i jestem przekonany, że jakakolwiek polemika jest tu nie na miejscu. Zestaw, który opisałem nieustannie wzmaga mój muzyczny apetyt, chcę więcej i więcej. Tak to działa. Otwierają się tu także dodatkowe możliwości odsłuchowej żonglerki. Na pewno wrócę do STXa II i pewnie jeszcze kilka razy rozrzucę kości opampów.  Efekty postaram się opisać za jakiś czas. Zdrowia!

Edited by QuadDac
  • 2 weeks later...

I ostateczne(?) podsumowanie. AIM SC 808 i Monolith M1570 ............  są niejako dla siebie stworzone. STX II nie zaoferuje tu nic, co mogłoby doprowadzić do równorzędnej rywalizacji. Na wyjściu słuchawkowym STX II z M1570 i dwoma vividami V6 brzmi zaledwie poprawnie, a co tam, powiem to, nudno i przede wszystkim "sucho". O ile z Sennheiserami 660s i vividami szala mogłaby się przechylać na stronę STX II, ze względu na naprawdę całkiem przyjemną dynamiczną linię basową takiego zestawu, to przy zmianie na M1570, STX II zostaje bardzo daleko w tyle. Nie mam tu na myśli stosunku ceny do jakości obu kart.  Po prostu, w czystej muzycznej szermierce lepszym fechmistrzem jest AIM. Jak już wspominałem wcześniej, M1570 oceniam znaaaaaaaaaaaacznie wyżej od 660s w każdym aspekcie. Może poza ciężarem (670g), co w moim przekonaniu istotnym czynnikiem nie jest, bo raz, to są jednak przecież zupełnie inne konstrukcje, dwa, nie odczuwam dyskomfortu. To górna granica normy i wystarczy przywołać LCD 4, które ważą 735g, czy inne modele LCD, które oscylują wokół wagi M1570, żeby nie drążyć już tej kwestii. Kończąc, to AIM SC808 pozwala odkryć wszystkie walory Monolith`ów. Zastanawiałem się, czy znacząco poprawiłbym coś przy przesiadce na Burson Playmate lub Aune S6Pro, ale poczytawszy nieco doszedłem do wniosku, że nie aż tak, żeby z tym nie poczekać w spokojnym przeświadczeniu, że AIM SC 808 (+ V6tki) to zawodnik z podstawowego składu, a nie rezerwowy. Oczywiście - takie dylematy rozstrzyga się ostatecznie poprzez odsłuch, ale wiedza nabyta inną drogą, też nie pozostaje bez znaczenia. Ostatni aspekt. Czy 2x vivid + 1x classic, czy odwrotnie? Obie konfiguracje w połączeniu z AIM SC808 i M1570 są mega satysfakcjonujące i wybór powinien być tu podyktowany indywidualnymi preferencjami, a nie dokonany według tej, czy innej rekomendacji. Nie zdecydowałem jeszcze, który zestaw v6tek zostawiłbym, gdybym miał z jednego zrezygnować. Szczerze mówiąc nie wiem, czy w tym przypadku w ogóle zależy mi na jakimkolwiek rozstrzygnięciu. Zdrowia! 

Edited by QuadDac
2 godziny temu, QuadDac napisał:

Zastanawiałem się, czy znacząco poprawiłbym coś przy przesiadce na Burson Playmate lub Aune S6Pro

Odpowiednio: raczej nie / nie.

2 godziny temu, QuadDac napisał:

Ostatni aspekt. Czy 2x vivid + 1x classic, czy odwrotnie?

Tu już musi Pan sam zadecydować.

Natomiast u mnie, o ile AIM do słuchawek faktycznie jest lepszy, funkcjonalnie, praktycznie i pod moim systemem kolumnowym, rewelacyjnie sprawdził się ST z 1x V5i + 2x 2111AP. Będę jeszcze na ten temat pisał, ale już w osobnym artykule na temat budowania własnego serwera muzycznego wokół tego układu. 

• Thanks 1