Jump to content

Czym się różnią od siebie DAC, wzmacniacz słuchawkowy i karta dźwiękowa ?


Recommended Posts

Cytat

Przetwornik C/A – inaczej DAC (digital-to-analog converter) – układ przetwarzający sygnał z cyfrowego na analogowy, stąd nazwa skrótowa „C/A”. Każda karta dźwiękowa lub inne urządzenie operujące na sygnałach cyfrowych przetwarzanych na analogowe jest wyposażona w taki układ. Nazwa ta używana jest też bardzo często w określeniu do zewnętrznych „kart dźwiękowych”, w których DAC pełni rolę kluczową. Najczęściej wykorzystywanym interfejsem podłączeniowym jest gniazdo USB, chociaż wiele urządzeń operuje na sygnałach cyfrowych pochodzących również z gniazd koaksjalnych lub optycznych. Nierzadko droższe urządzenia mają kilka takich wejść, a także dodatkowe interfejsy, jak AES/EBU oraz I2S.

 

Cytat

Wzmacniacz (amplifier) – urządzenie będące elementem toru audio, mające za zadanie, jak sama nazwa zresztą wskazuje, wzmocnić sygnał pierwotny tak, aby słuchawki lub kolumny o określonym oporze i ciśnieniu akustycznym otrzymały go z odpowiednią mocą, najczęściej wyrażoną w mW. Wzmacniacz słuchawkowy ma za zadanie napędzić przede wszystkim słuchawki, z kolei wzmacniacz głośnikowy może występować w roli tylko i wyłącznie końcówki mocy lub też pod postacią wzmacniacza zintegrowanego, mającego w sobie również przedwzmacniacz. Dla formalności należy pamiętać, że sam wzmacniacz nie jest źródłem, ma on jedynie wysterować i napędzić podłączany do niego sprzęt.

 

https://www.audiofanatyk.pl/slownik-popularnych-pojec-audio/

 

  • Thanks 1
Link to post
Share on other sites

Ok. Już wiem, że DAC i wzmacniacz słuchawkowy to nie to samo. To dobry początek, choć laikom ww. definicje zapewne niewiele mówią :P

...............................................................................................................................................................................................................................................................................................

Czy DAC lub wzmacniacz słuchawkowy może tak "przetworzyć" dźwięk, że poprawić jego jakość generowaną z urządzenia źródłowego i materiału źródłowego np. pliku lub stream'u ?

Przykłady:

oglądam teledysk na YouTube w jakości 240p, podłączam DAC lub wzmacniacz słuchawkowy, i otrzymuję nagle dźwięk z YouTube w jakości przypisanej do 1080p, choć nadal oglądam teledysk w 240p

albo słucham starej płyty CD, podłączam DAC lub wzmacniacz słuchawkowy, i otrzymuję nagle dźwięk odpowiadający jakości dźwięku płyty winylowej lub z Tidal Master.

Czy to jest możliwe ?

Edited by rott
.
Link to post
Share on other sites

DAC zmienia sygnał cyfrowy na analogowy. Im lepszy tym wierniej go przetworzy.

Wzmacniacz słuchawkowy wzmacnia moc sygnału analogowego.

To tak w największym możliwym skrócie.

 

Nie. 240p to kaszana. DAC jak najwierniej przetworzy sygnał ze zniekształceniami włącznie. Wzmacniacz jeszcze je dodatkowo wzmocni.

Płyta CD zawiera dane zapisane cyfrowo, więc im lepszy sprzęt ją odtworzy, tym lepszy sygnał uzyskasz na wyjściu.

  • Thanks 1
Link to post
Share on other sites

Ok. Już wiem, że jeżeli chcę słuchać dobrej jakości dźwięku, to muszę mieć dobre urządzenie źródłowe i dobry materiał źródłowy np. plik, stream itd. a DAC i wzmacniacz słuchawkowy nie wpłyną na poprawę jakości dźwięku.

............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Czy w ogóle istnieje takie urządzenie lub program, który tak "przetworzy" dźwięk, że poprawi jego jakość generowaną z urządzenia źródłowego i materiału źródłowego np. pliku lub stream'u ?

Edited by rott
Link to post
Share on other sites
  • rott changed the title to Czym się różnią od siebie DAC, wzmacniacz słuchawkowy i karta dźwiękowa ?
3 godziny temu, rott napisał:

Ok. Już wiem, że jeżeli chcę słuchać dobrej jakości dźwięku, to muszę mieć dobre urządzenie źródłowe i dobry materiał źródłowy np. plik, stream itd. a DAC i wzmacniacz słuchawkowy nie wpłyną na poprawę jakości dźwięku.

No to w sumie nic nie wiesz, ponieważ każdy element jest tak samo ważny. Musisz mieć zarówno dobry transport, pliki, DAC, wzmacniacz, słuchawki i tak dalej, wtedy całość zagra dobrze. Jak weźmiesz dobry transport CD, a dac byle jaki za 100zł, to wcale Ci to nic nie da, bo dalej będzie grało jak kupa.

Wszystko wpływa na poprawę jakości. DAC i wzmacniacz tym bardziej, transport również, kable również, słuchawki również.

3 godziny temu, rott napisał:

Czy w ogóle istnieje takie urządzenie lub program, który tak "przetworzy" dźwięk, że poprawi jego jakość generowaną z urządzenia źródłowego i materiału źródłowego np. pliku lub stream'u ?

Jeśli plik jest skopany na samym początku jego istnienia, to nic mu nie pomoże.

15 godzin temu, jacmiszcz92 napisał:

Nie. 240p to kaszana.

Akurat to się odnosi do obrazu, dźwięk i tak jest kompresowany, bo on zwykle zajmuje najwięcej miejsca, dlatego do dźwięku się to nie odnosi i jeśli dobrze pamiętam jest tam maks 256 bitratu i wszystko się rozchodzi wtedy o jakość samego pliku źródłowego. Jak sam plik będzie dobrej jakości, to nawet mimo kompresji uzyskasz dalej dobrej jakości dźwięk.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

×
×
  • Create New...