Jump to content

Słuchawki dokanałowe do 400 zł, muzykalne.

eds
 Share

Recommended Posts

Witam,

poszukuję słuchawek dokanałowych do kwoty 400 zł (to takie spokojne maksimum, jakie jestem w stanie wydać). Przede wszystkim - ich przeznaczenie to użytkowanie przenośne, w drodze do pracy, także dobra izolacja od otoczenia przydałaby się. Jeśli chodzi o wykonanie i wytrzymałość przewodu, to nie mam wygórowanych oczekiwań, gdyż o słuchawki zawsze dbam i nie pozwoliłbym sobie na ich szybkie zniszczenie. Używałbym ich głównie z urządzeniami mobilnymi, a mianowicie OnePlus Two oraz Nexus'em 7. Żadnego przenośnego DAC'a nie posiadam i szczerze mówiąc, nie zamierzam kupować, gdyż jego użytkowanie nie byłoby w moim odczuciu wygodne. Chciałbym, aby słuchawki były jak najbardziej minimalistyczne wizualnie i aby nie rzucały się w oczy (chociaż oczywiście jestem w stanie przeboleć taki widok, gdy słuchawki są tego warte). Jeśli zaś chodzi o owe preferencje dźwiękowe. Posiadam słuchawki Superlux HD669 oraz Shure SRH240A (podpięte pod FiiO E10K - ale to chyba mniej ważne). Oba modele grają dosyć surowo i zwyczajnie, zresztą takie jest ich przeznaczenie - są to słuchawki studyjne. W dokanałowych szukałbym czegoś innego, czegoś rozrywkowego, jakiegoś przeciwieństwa obecnych. Słucham głównie muzyki elektronicznej (vocaloidy wszelkiej maści), metalu (japońskiego i zwykłego - np. Babymetal, supercell, czy Rob Zombie) oraz popu (Eir Aoi, LiSA, Kalafina). Z tego, co zauważyłem to zawsze najbardziej zwracam uwagę i zachwycam się średnicą, i tutaj oczekiwałbym aby była muzykalna i nasycona. Nie przepadam też, gdy góra jest wyraźnie wysunięta względem innych pasm (czy to przypadkiem nie nazywa się sybilacją?), gdyż odciąga to lekko moją uwagę od głównej warstwy utworu (choć lubię gdy jest detaliczna), czyli średnicy i dołu, które muszą być żywiołowe. Po względnym przeszukaniu internetu znalazłem kilka modeli, według użytkowników, godnych uwagi.

Shure SE215, NuForce NE-700X, Sennheiser Momentum In-Ear G, Phonak Audeo PFE012 oraz HiFiMAN RE-400.

Shure - podobno są to bardzo dobre słuchawki, jedne z najlepszych w tej cenie, jednak grają podobnie do Superluxów, które posiadam. Są to monitory studyjne, czyli raczej nie to, co szukam.

NuForce - tutaj opis by bardzo pasował do moich preferencji, jednak z tego, co wyczytałem jakościowo (brzmieniowo) są na innym, gorszym poziomie od pozostałych. (jednak czy byłoby to tak widoczne na zwykłym telefonie bez zewnętrznego źródła?)

Phonak - wizualnie są troszkę brzydkie, ale jeszcze znośne. Tutaj zaciekawił mnie opis średnicy, która pasowałaby, jednak mam wątpliwości co do góry oraz przestrzenności - wolę raczej, gdy słuchawki mają mniejszą scenę. Nie jestem też pewien jak wygląda w nich bas.

Dodatkowo jest jeszcze lekko wykraczające ponad budżet HiFiMAN RE-400, których opis brzmienia bardzo by pasował do moich preferencji. "Średnica nosi w sobie pewną dozę ostrożności i czaruje muzykalnością, szczerością przekazu", ale też "Mimo podkreślenia i bezpośredniości żaden fragment średnicy nie wybija się przed szereg" - co już troszkę niepokoi. Jednak mimo wszystko, opisowo prezentują się bardzo dobrze i to w ich stronę prawdopodobnie bym zmierzał. O ile są warte dopłaty.

Są jeszcze polecane na stronie JVC FXC50 i Brainwavz M3, ale na starcie odpadają przez wzgląd na nieodpowiadający mi wygląd.

Edited by eds

Witam,

Z podanych chyba najbardziej sensowne będą podle Pana opisu RE-400. Zwłaszcza na lepszej klasie źródle powinny się Panu spodobać. Moim zdaniem są warte dopłaty, zwłaszcza że ponoć po wymianie filtrów akustycznych potrafią zagrać jak droższe RE-600. Naturalnie mając je jedynie wypożyczone nie mogłem wykonać takowej modyfikacji osobiście.