Jump to content

Recommended Posts

ss-opamp-v5-s3i5sbx.jpg

Supreme Sound op-amp V5

Witam!
Pierwsza wzmianka o nowym OPA BURSON'a jest z dnia 16 września 2015 roku z facebook'a.
Postanowiłem zakupić i sprawdzić czy nowy wzmacniacz operacyjny dorówna swoim starszym braciom.
Dlatego też za własne pieniądze zakupiłem 2 sztuki Supreme Sound op-amp V5 bezpośrednio ze sklepu BURSON.
Dlaczego aż z Australii?, ponieważ dopiero w grudniu będzie do nabycia w sklepie w Polsce, o czym na końcu tekstu.

OPA przybyły do mnie w tekturowej kopercie.
Przesyłkę nadano 2015-11-17 14:33 w MELBOURNE.
Doręczenie 2015-11-25 15:45.
Zapewne jest to pierwszy w Polsce Supreme Sound Op-Amp Gen 5 (25 listopada 2016).

316jmcebsyv.jpg

Małe gabaryty tekturowej koperty pozwoliły aby listonosz wrzucił ją bezpośrednio do skrzynki.
Po otworzeniu opakowania zobaczyłem małe, przezroczyste, plastikowe pudełko, w którym widać było dwa OPA wsunięte w wyciętą czarną gąbkę.
Zabezpieczenie przed uszkodzeniem, to duży plus dla BURSON.

Pierwsze ogledziny OPA pokazują, że jest to nowa jakośc we wzmacniaczach operacyjnych dyskretnych:
+ małe wymiary
+ specjalna, plastikowa obudowa samego OPA
+ standardowo złocone piny
+ dobre oznakowanie kierunku aplikacji
+ dobre oznakowanie wersji (dual czy single)

1qsjoohuu6v.jpg

Dane techniczne:

Czytając dokumentację fabryczną na stronie internetowej BURSON'a można dowiedzieć się:
+ W porównaniu do starego SS op-amp V4, nowy SS op-amp V5 wymaga mniejszego napięcia i natężenia prądu.
+ Oznacza to, że szczytową wydajność można osiągnąć za pomocą mniejszej energii.
+ Nadaje się na stopień wyjściowy.

SS op-amp V5 jest wynikiem ponad 10 lat badań i pięciu pokoleń op-amp.
Jego charakterystyka muzyczna jest bardziej wyrafinowana niż kiedykolwiek.
Jest wykonany z najlepszych komponentów, które przeszły drobiazgową selekcję i dobór.

Oryginalny datasheet ze strony firmy BURSON
plik pdf

4_01kzkm3lkupg.jpg

Każdy SSS op-amp V5 jest objęty dożywotnią gwarancją, żaden inny producent op-amp nie odważył się tak zrobić.
Aby otrzymać taką gwarancję trzeba zarejestrować się za pośrednictwem tego linka
 (http://www.bursonaudio.com/warranty-diy/~~HEAD=pobj).

ss-opamp-v5-s11pus25.jpg

Oznaczenia na OPA są oczywiste nawet dla laika:

V5-OPA-D
- to jest podwójna wersja op-amp’ów - nadaje się do wymiany wersji op-amp’ów dual,
SS op-amp, the Gen 5 dual zastępuje poniższe OPA dual:
AD823, AD823AN, AD8066, AD8620, AD712, AD827, C4570, JRC4580, JRC5532, JRC5532D, JRC5534, LF353, LM4562,
 LME49860, LM833N, MUSES8920, NE5532, NEC4520, NEC4570, NJM2068D, NJM2114, NJM2214D,
 NJM4558, NJM4558D, NJM4560, NJM5532, NJM4558P, OP275, OPA1612, OPA2277PA, OPA2132,
 OPA2134, OPA2604, JRC4558, RC4558D, RC4558P, TL052, TL072, MUSES01, MUSES02, MUSES8820,
 MUSES8920, MUSES8832, BA15532

V5-OPA-S
- to pojedyncza wersja op-amp’ów - nadaje się do zastąpienia wersji op-amp’ów single
SS op-amp, the Gen 5 single zastępuje poniższe OPA single:
NE5534, LT1122, TL071, OPA134, OPA627, AD811, AD844, OPA604, AD8610, AD711, AD797, LME49990, LME49710

opamp-install6bs2x.jpg

Producent zapewnia, że dzięki naszym SS op-amp V5 można usłyszeć, dokładnie to, co jest na nagraniu ze wszystkimi niuansami, które artysta chciał przekazać słuchaczowi.
A po przesłuchaniu nowego OPA nigdy nie wrócimy do innych wzmacniaczy operacyjnych.
Czy aby na pewno? sprawdźmy to.
Zawsze podchodzę do testów sceptycznie, żeby stopień ekscytacji nie wpływał na ocenę.
Zakładałem, że cała ta otoczka reklamowa, to tylko marketing.
Tymczasem... byłem w błędzie!

Brzmienie, zarys ogólny:
SS op-amp V5 gra bardzo równo wszystkimi pasmami, do tego stopnia, że kiedy wstawiłem go za 2xNE5534 myślałem, że Burson coś ma nie tak.
Tak na prawdę to NE5534 grał nie tak :-) z Burson'em było wszystko w porządku, dopiero on pokazał jak poprawnie powinien wzmak przekazać muzę na słuchawki.
Pierwsze lekkie oszołomienie po tanich opampach mija.
Człowiek siedzi i ze zdziwieniem podziwiam separację kanałów, lekkość oddania pogłosu, echa, precyzyjności umiejscowienia pochodzenia dźwięku.
Głos ludzki SS op-amp V5 podaje z elementem intymności, szeptu... bardzo pięknie.
ŻADEN dźwięk nie rozpada się, nie krzyczy, nie szaleje, wszystko jak u matematyka w szafie, poukładane aż do bólu.
Utwory pokazują jak na dłoni dźwięki zatopione w tle, które inne OPA zamazywały,
np: pluski, klaśnięcia bardzo odległe, oddalające się pogłosy, a to wszystko w sterylnej separacji.
Przy dość głośnym słuchaniu, OPA nie pozwala na rozmywaniu się spójności utworu. Jak to maleństwo robi? nie wiem, ale potrafi.

Bas:
+ szybki,
+ mocny,
+ bardzo precyzyjny,
+ nic się nie rozłazi, nawet w kiepskich utworach
+ nic nie chowa się do drugiego szeregu,
+ zakres ten jest na równi z innymi
+ bardzo łatwo odciąć bas od średnicy, ten scalak robi to wzorcowo

Środek:
+ zwarty,
+ kompletny,
+ uporządkowany,
+ na równi z górą w jednym szeregu
+ łatwo można odseparować kolejne elementy składowe w utworze

Góra:
+ łagodna,
+ lekko zaokrąglona, przypomina mi tę w DAC80
+ lekko ciepła (będzie się to podobać dla amatorów słuchawek DT990 pro i tym podobnych)
+ jest szybka,
+ precyzyjna,
+ krystaliczna
Oczywiście wszystko zależy od jakości nagrania, tym niemniej nie straciła zadziorności
Z początku wydaje się, że sporanów nie ma, ale to pozory, ponieważ słabe OPA zawsze krzyczą górą,
 Burson pokazuje, jak wzorcowo powinien zagrać OPA w tym aspekcie.

Scena:
+ nie są to mega odległości typu lotnisko na Okęciu, szerokość jest wystarczająca
+ nie ma sztuczności w budowaniu sceny (OPA nie podbija jej sztucznie pogłosem, itd)
+ bardzo precyzyjnia, łatwo usłyszeć pozycjonowanie dźwięków w przestrzeni:
-) przód- tył
-) prawo-lewo
-) jako jeden z niewielu scalaków potrafi wskazać elementy grające góra- dół

ss-opamp-v5-s2ctsig.jpg

Podsumowanie

Zalety:
+ kompaktowe wymiary, na stojąco mieści się w moim klonie
+ działając kilka godzi non stop OPA trochę się ocieplił, nie parzy, można go dotknąć bez problemów
+ można go położyć na elektronice, plastikowa obudowa chroni przed zwarciem
+ wzorcowa melodyjność, separację kanałów, pozycjonowanie dźwięków w przestrzeni

Wady:
- technicznie jeszcze nie stwierdzono
- cena, gdyby kosztował 150 zł byłby mega hitem
(na razie kosztuje 70$ plus do tego koszt wysyłki)

Subiektywna konkluzja:
SS op-amp V5 jest wart kupienia.
Niestety słono płacimy za HI-END, ale tak już niestety jest.

Pozwoliłem sobie na małe porównanie do OPA301.
OPA 301:
+ jest muzycznie troszkę wolniejszy, bardziej masywny
+ gra bardziej dociążonym dołem, co powoduje u niego wypchnięcie basu lekko do przodu.
+ może mieć czasami problem z dużą głośnością (może wpadać w krzykliwość przy bardzo mocnym rozkręceniu potka)

SS op-amp V5:
+ jest muzycznie zgrabniejszy, bardziej zwinny,
+ gra detaliczniej,
+ lepiej radzi sobie z nawałnicą głośnych dźwięków
+ NICZEGO nie gubi
+ wszystkie pasma grają w jednej linii i może w tym tkwi różnica

Poziom wzmocnienia Burson'a jest duże, w zasadzie nie różni się od OPA301
Oba opampy graja bardzo podobnie, to klasy same w sobie, są po prostu świetne.
Powyższe różnice nie dyskwalifikują ich między sobą ani w porównaniu z innymi OPA.
Gdybym zastosować test w ciemno, miałbym problem wskazać, który jest lepszy, zapewne po długich odsłuchach wskazałbym jednak BURSON.
Ale pamiętajmy, że SS op-amp V5 jest 2xdroższy od OPA301.
Warto go mieć.

Linki:
Burson Audio Sales
Supreme Sound Audio Op-amp Gen 5

Możliwość zakupienia:
+ jest duże prawdopodobieństwo, że już w grudniu, u polskiego dystrybutora AUDEOS.PL

Edited by Blondie
  • Upvote 1

Ponieważ w przepastnym internecie pojawiają się pytania dotyczące tego OPA postanowiłem dodać odpowiedzi jakie na nie udzieliła forma BURSON:

1) podobno SSV5 pobiera dużo prądu?
Denis: nie, nowy V5 pobiera 7mA mocy, wielkość ta jest prawie taka sama jak w typowym IC op-amp (które pobierają około 5-7ma).

2) podobno jest duży offset?
Denis: nasz opamp jest bardzo stabilny i został dobrze skonstruowany, stąd przesunięcie napięcia jest tylko 0.12mv co jest wynikiem bardzo dobrym jak na dyskretnego opamp'a.

3) podobno SSWV5 nadaje się tylko do DAC?
Denis: Nasz opamp jest stosowany w wielu aplikacji w tym:
+ car audio,
+ karty dźwiękowej,
+ DAC i inne

Edited by Blondie

• 4 weeks later...

Ponieważ OPA jest obudowany osłoną i ewentualne odczytanie symboli na elementach jest utrudnione,
wysłałem do firmy Burson zapytanie czy to jest konstrukcja bipolarna czy j-feto'owa?
Otrzymałem następująca odpowiedź

Our V5 is has a FET input stage.

• 1 month later...
Guest Mayster

Opampy Supreme Sound V5 zgodnie z informacją w pierwszym poście są już dostępne w Audeosie:

SS V5 dual (1 szt.): https://www.audeos.pl/pl/p/Opamp-Burson-Audio-Supreme-Sound-V5-Dual-1-szt./582
SS V5 dual (para): https://www.audeos.pl/pl/p/Opamp-Burson-Audio-Supreme-Sound-V5-Dual-para/574
SS V5 single (para): https://www.audeos.pl/pl/p/Opamp-Burson-Audio-Supreme-Sound-V5-Single-para/575

Dla użytkowników tego forum powinno się udać zorganizować jakiś fajny rabat B|