Jump to content

Moje przygody z sybilantami i wiercącymi wysokimi...

Recommended Posts

Witam,

Jestem od dłuższego czasu użytkownikiem Aune X1S 10th i AKG 712 zestawu polecanego również tutaj. Na początku po przejściu z tańszych słuchawek zamkniętych byłem oczarowany rozpiętością i otwartością sceny. Tak jest do dzisiaj natomiast coraz bardziej czuję, że doskwierają mi sybilanty damskich wokali (Katy Perry, Gaga Rihanna etc.) i niektóre wysokie tony. Potencjometr mam ustawiony tak na 50%. Czy to jest normalne, że im więcej się czegoś słucha tym bardziej zaczyna coś przeszkadzać i spoglądamy na nowe sprzęty? Na początek przetestowałem inne integry: Chord Mojo, IFI Zen DAC, Creative G6. Żadne z nich nie wniosło poprawy w kwestii mojego problemu. W moim odczuciu są jakby o klasę niżej niż X1S w kwestii średnich i wysokich tonów oraz sceny ale wiadomo to czysto subiektywne odczucie. Skoro integry nie pomogły to myślę sobie że problemem są słuchawki. Udałem się zatem do salonu i zaproponowano mi kilka słuchawek:

SH 660S - generalnie ciut więcej basu niż AKG 712, podobny poziom sybilantów i zdecydowanie gorsza scena.

HE 400i - to było ciekawe doświadczenie, jakby ciut delikatniej na górze ale chyba trochę za mała różnica abym je wziął. Bardzo zbliżone do AKG 712...

Beyerndynamic DT 990 250ohm - baaardzo dużo basu, ostre wysokie i zero sceny...tak jakbym założył słuchawki mono.

Beyerndynamic Amiron Home - to chyba największa porażka. Wytrzymałem może z 30 sekund i sybilanty oraz cymbałki przewierciły moje uszy na wylot.

Z powyższego wynika, że Beyern to nie moja szkoła. Generalnie wciąż szukam słuchawek, które by delikatnie przytępiły górę ale scenę i dół miały jak 712. Zastanawiałem się trochę nad Hifiman Sundara ale powiedziano mi, że prawdopodobnie będą "ostrzejsze" niż HE 400i. Ma ktoś jakąś propozycję inną niż wizyta u laryngologa?

W kwestii źródła dźwięku to spotify i tidal masters ale...między 320kbit, hifi czy masters kompletnie nie słyszę różnicy. W ABX teście osiągnąłem genialne 55% :)

Budżet ze 2k.

Pozdrawiam,

Marcin

Edited by MarKar

Nie słyszałem aby ktoś narzekał na sybilanty w K712. Nie mówiąc o tym że Zen DAC jest ciepły i powinien z tymi słuchawkami pomóc, a klasowo X1S ustępować też specjalnie nie powinien, zwłaszcza po wyjściu BAL. DT990 mają bardzo dobrą scenę, powinna być porównywalna z K712 przy pomyślnych wiatrach. 

2 godziny temu, MarKar napisał:

Ma ktoś jakąś propozycję inną niż wizyta u laryngologa?

Tak, nauczenie się zakładania wątków w prawidłowych działach i poprawne obsługiwanie tagów.

Co do samej treści wątku, dobór słuchawek które nie trafiają w zrodzoną obecnie wysoką nadwrażliwość na konkretne częstotliwości ustawiłbym jako priorytet i główny powód zaistnienia dylematu.

U AKG ciekawym doświadczeniem mogą być stare K280 Parabolic. Bardzo muzykalne i kameralne. U Audeze bym czegoś poszukał. W cenie do 2k można znaleźć używane LCD-X oraz LCD-2C. Te pierwsze szczególnie bym polecał, choć te z kolei lubią konkretny, przestrzenny tor dobrej klasy, którym X1S nie jest. 

Jeśli nie duże słuchawki, to nieśmiertelne iSine 10 bardzo polecam.

A jesli wszystko zawiedzie, pozostaje modowanie K712 PRO. Można dać im wkładki o mocnym tłumieniu, choć będą one mocno spowalniały ich brzmienie.

1 godzinę temu, MarKar napisał:

Audioquest chyba zaprzestał produkcji słuchawek. Generalnie są już niedostępne z tego co widzę na ceneo.

Używane w dobrym stanie wciąż można kupić. Ja niedługo będę sprzedawał moje Nightowle ;) W bardzo dobrym stanie. Zostawiam sobie same Hawki.

Edited by pabloj

Idąc tropem Hifiman HE400i, które jak wspomniałem okazywały małą poprawę ostrych dźwięków względem 712, zdecydowałem się jeszcze wypróbować model wyższy czyli Sundary. Po różnych recenzjach w internetach wynikało, że mają bardzo spokojne średnie i wyższe rejestry. Muszę powiedzieć, że to jest to czego oczekiwałem. Jakość dźwięku względem 712 jest znacząco lepsza w moim odczuciu i to w każdym zakresie. Aż mnie zamurowało jak wielu rzeczy na 712 nie wychwytywałem. Wiem, że Sundary są o kilka stówek droższe ale zdecydowanie warto dopłacić. Gorąco polecam. No jedynie kabel jest do bani bo za krótki (1,5m) ale wiadomo, Hifiman uważa, że słuchawki otwarte świetnie się nadają jako mobilny zestaw na ulicę ;)

Czy do Sundarek można użyć kabla zbalansowanego bo może w przyszłości szarpnę się na Aune S6?

Edited by MarKar

Miałem HE400i kilka razy i z nimi jest ogromny kłopot. One potrzebują bardzo specyficznego wzmacniacza, który nie może mieć zbyt wielu ohm bo wtedy siada dynamika ani zbyt mało bo wtedy absolutnie nie ma basu. Już łatwiej jest z Hifiman 4XX. 

Jeśłi 712Pro są sykliwe to mamy tutaj spory problem, ale jest wyjście: Nighthawk Carbon i HD650. Osobiście zacząłbym od tych pierwszych, to jedne z najlepiej wycenionych słuchawek na rynku ever, jedne z najlepiej wykonanych i najwygodniejsze w mojej ocenie. Źródłem zajmiemy sie później ;)

3 godziny temu, MarKar napisał:

ale wiadomo, Hifiman uważa, że słuchawki otwarte świetnie się nadają jako mobilny zestaw na ulicę 

ale na łąkę pod gołym niebem się nadadzą już, ale do parku gdzieś gdzie jest cicho, albo do ogrodu itp. :D 

Raz jak czytałem jakąś recenzję, to recenzent pisał, że poszedł na ławkę gdzieś słuchać HD800. 

W dniu 2.09.2020 o 22:43, Nehero napisał:

Raz jak czytałem jakąś recenzję, to recenzent pisał, że poszedł na ławkę gdzieś słuchać HD800. 

W sumie mógł... Mi w ostatnie wakacje zdarzało się leżakować z LCD-1 :P IMO kwestia otoczenia.