Jump to content

LME49990 - problem wyjścia słuchawek na XONAR STX


Recommended Posts

Witam. 
Chciałem się zapytać czy ktoś miał podobny problem z tymi bądź innymi wymienianymi opamp na karcie dźwiękowej (w moim przypadku xonar stx). Kupiłem 4 szt LME 49990 (so8) z tego linku https://archiwum.allegro.pl/oferta/-elmag-lme49990-lme49990ma-so-8-wzmacniacz-op-i5926083492.html.
Po wlutowaniu w stoliki dip 8 zakupionych w sklepie z elektroniką na wolumenie w warszawie z obydwu stron (wszystko zrobione prawidłowo zgodnie z instrukcjami oraz wiedzą osoby która zna się na montażu układów scalonych z wykształcenia i zamiłowania precyzyjnie pod lupą) karta działała naprawdę świetnie do pewnego momentu aż wzmacniacze nie zalał się jakąś brązową mazią łącząc ze sobą lutowane nóżki - z czasem dźwięk zaczynał szwankować, wszystkie tony grały tak samo głośno i wyraźnie aż przestały grać praktycznie wogóle, wtedy po oględzinach znalazłem zalane wzmacniacze. Kolejna sprawa - od samego początku pomimo ustawienia na wyjściu wzmacniacza karty do 64 ohm tylko na tych układach spaliło mi słuchawki (w tym Sennheiser 380 Pro oraz HD 579) po podpięciu i uruchomieniu wyjścia słuchawek szedł impuls (strzał) do przetworników i bach - przetworniki upalone, gdzie nawet nie musiałem włączać jakiego kolwiek źródła dźwięku.
Mam też wzmacniacz słuchawkowy który podpięty był do wyjścia RCA (muses 8820 jako bufor) i tam problemu nie było zarówno na słuchawkach (BD DT990 320 OHM których jako jedynych nie podłączyłem do tej konfiguracji po upaleniu dwóch poprzednich modeli) jak i sprzęcie stereo. Dźwięk był znakomity tak jak go tu opisano w artykule aż do momentu gdy wzmacniacze się nie upaliły.
Dodam też że inne opamp działają bez zarzutu (te oryginalne w postaci dip 8) na wyjściu słuchawkowym na każdej oporności. Sprzęt PC w tym płyta główna, zasilacz są renomowanych firm raczej wyższej półki z odpowiednią mocą i zabezpieczeniami przed skokami napięć. 
Czy ktoś kiedyś doświadczył takich sytuacji?
Ogólnie LME 49990 trafiły ******** w mój gust dźwiękowy i chciałbym je nabyć ponownie, natomiast boje się że popalą mi obecne słuchawki BD DT990 600Ohm które nabyłem po kilku latach marzeń o nich :P Po nich napewno bedę płakał jak uszkodzę je w jaki kolwiek sposób.
Co mogło być powodem spięć - wadliwe układy? błędy w lutowaniu, słabej jakości cyna bądź stolik dip 8? Może jest ktoś tutaj kto ma doświadczenie w tych sprawach i coś mi doradzi. Obecnie mam 3x muses 02 i ogólnie są spoko, ale jednak lme49990 były dla mnie mistrzostwem świata.
Jakie ewentualnie pewne źródło polecacie gdzie mogę kupić wzmacniacze (mogą być już zmontowane na dip 8 - widziałem kilka takich ofert na aukcjach) 
Z góry dzięki za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Witam,

Po pierwsze, na tym forum nie klniemy. Proszę dbać o język, zwłaszcza w przypadku tak pięknego hobby jakim jest audio.

Po drugie i dalej... 

43 minuty temu, LunioPL napisał:

do pewnego momentu aż wzmacniacze nie zalał się jakąś brązową mazią

Same z siebie się zalały? Co to za maź? Jaką miała konsystencję? Z której strony się pojawiła?

43 minuty temu, LunioPL napisał:

Kolejna sprawa - od samego początku pomimo ustawienia na wyjściu wzmacniacza karty do 64 ohm tylko na tych układach spaliło mi słuchawki (w tym Sennheiser 380 Pro oraz HD 579) po podpięciu i uruchomieniu wyjścia słuchawek szedł impuls (strzał) do przetworników i bach - przetworniki upalone, gdzie nawet nie musiałem włączać jakiego kolwiek źródła dźwięku.

To oznacza że prawdopodobnie wzmacniacze słuchawkowe były polutowane nieprawidłowo lub były wadliwe. Od 11 lat korzystam z STX i nie zdarzyły mi się takie historie, aczkolwiek w przypadku wyjścia słuchawkowego stopniem końcowym powinien być TPA6120A2. Nigdy jednak też nie testowałem 49990 - uznałem je za zbyt mocno odstające od specyfikacji układów docelowych.

43 minuty temu, LunioPL napisał:

Co mogło być powodem spięć - wadliwe układy? błędy w lutowaniu, słabej jakości cyna bądź stolik dip 8?

Teoretycznie wszystko z wymienionych. Pamiętam że w miarę bezpieczne były stoliki jednopoziomowe-jednostronne.

43 minuty temu, LunioPL napisał:

Obecnie mam 3x muses 02 i ogólnie są spoko, ale jednak lme49990 były dla mnie mistrzostwem świata.

Warto spróbować Bursonów SS V5i-D które mogą połączyć przyjemne z pożytecznym między tymi dwoma układami, albo - niestety drogie - SIL 994Enh. Można próbować też mieszanek z 49720 albo bawić się w podwójne stoliki z 49710H. 

Link to post
Share on other sites

Przepraszam za określenie, ale ciężko znaleźć słowo które oddaje moją fascynację tego jak zaczarowała mnie kombinacja z lme49990.
1. To wyglądało tak jakby bateria wylała. Pojawiła się od strony górnej na wzmacniaczach - zwarła nóżki oraz sam układ w większości miejsc na stoliku. Dało się wyczyścić układ IPA 102 jednak wzmacniacze poległy. Nie widziałem po oczyszczeniu czarnych miejsc takich jak przy zwarciu - chociaż nie wiem czy w przypadku tej elektroniki powinny takie się pojawić
2. Tak jak piszesz - stx ma TPA na wyjściu - w przypadku RCA każdy wzmacniacz jaki włożyłem (a było ich naprawdę sporo) działał z podłączonym sprzętem bez zarzutu.
3. Jak wygląda montaż tych układów na takich stolikach ? Poszukam w internecie informacji, jednak jeżeli masz namiar na sprawdzone instrukcje to poproszę link :) Będę dźwięczny :P
4. Napewno ss v5i znajdą się w mojej kolekcji. Czytałem artykuły gdzie autor fascynował się tymi wzmacniaczami, jednak podkreślał też że lepiej wypada ich pełna wersja co już daje mi zagwostkę i jednocześnie kusi inwestycją w tamtą stronę. Boję się jednak że nie zagrają tak jak lubię. Bardzo lubię szeroką scenę. po zamknięciu oczu mając na głowie DT990 w muzyce doszukuje się ogromnej sceny, szczegółów wysokich tonów w różnych miejscach ale również precyzji i soczystości w niskich tonach. Czasami też grywam w gry, a tam ważna jest precyzyjna lokalizacja danego dźwięku. Świetna jakość dźwięku np. podczas wojny w bf5 to tylko przyjemny dodatek. W każdym razie był moment na początku po montażu LME 49990 że słyszałem wrogów skradających się za grubą ścianą w CS GO - gracze twierdzili że jestem cheaterem :P A tu poprostu sprzęt audio robił robotę. W muzyce natomiast słyszałem tyle nowych detali że każdy stary utwór był dla mnie nowym doznaniem. Dlatego biorąc pod uwagę cenę BB V5 czy V5i wolał bym mieć zamontowane coś mega sprawdzonego delektując się już dźwiękiem,a dopiero później testować droższe opcje. Muses 02 gra trochę zwięźle, jakość świetna, ale rozpiętości sceny jest dla mnie za mało.

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, LunioPL napisał:

1. To wyglądało tak jakby bateria wylała. Pojawiła się od strony górnej na wzmacniaczach - zwarła nóżki oraz sam układ w większości miejsc na stoliku. Dało się wyczyścić układ IPA 102 jednak wzmacniacze poległy. Nie widziałem po oczyszczeniu czarnych miejsc takich jak przy zwarciu - chociaż nie wiem czy w przypadku tej elektroniki powinny takie się pojawić

Więc coś było bardzo nie tak z układami. Albo przy lutowaniu użyto medium, którego nie powinno się w żadnym wypadku używać. Stawiałbym bardziej na ten pierwszy scenariusz. 

5 godzin temu, LunioPL napisał:

3. Jak wygląda montaż tych układów na takich stolikach ? Poszukam w internecie informacji, jednak jeżeli masz namiar na sprawdzone instrukcje to poproszę link :) Będę dźwięczny

 

5 godzin temu, LunioPL napisał:

Czytałem artykuły gdzie autor fascynował się tymi wzmacniaczami, jednak podkreślał też że lepiej wypada ich pełna wersja co już daje mi zagwostkę i jednocześnie kusi inwestycją w tamtą stronę.

Gdzie dokładnie?

5 godzin temu, LunioPL napisał:

Muses 02 gra trochę zwięźle, jakość świetna, ale rozpiętości sceny jest dla mnie za mało.

Więc może wyraźnie jaśniejsza wersja 01 wpadnie w ucho.

Link to post
Share on other sites
W dniu 29.08.2020 o 05:38, LunioPL napisał:

Dlatego biorąc pod uwagę cenę BB V5 czy V5i wolał bym mieć zamontowane coś mega sprawdzonego delektując się już dźwiękiem

Mam Bursony V5i, V5, V6 Vivid i Classic. Wszystkie słuchałem we wzmaku Burson Lycan, ale ostatnio po odsłuchach postawiłem na:

https://muzgaudio.com/produkt/dyskretny-wzmacniacz-operacyjny-jfet/

Tylko w kwestii basu nieco odstaje od SIL994, ale ten kosztuje 499.00 PLN. Chyba można wypożyczyć te opampy na odsłuch, to sam ocenisz. Bursony odstawiłem chyba, że wymyślą nowy i lepszy V7, czyli "wunderwaffe" :D

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

×
×
  • Create New...