Jump to content

Chciałbym wszystko, nie mam nic, od czego zacząć?

Recommended Posts

Cześć,

Moje zapytanie na forum to efekt lenistwa i delikatnego braku czasu na uważną lekturę wszystkich artykułów.

Jestem muzykiem, gram na instrumencie smyczkowym i uważam się za osobę obdarzona bardzo uważnym słuchem. W perspektywie kilku lat, chciałbym zbudować sytem umożliwiający mi słuchanie poprzez słuchawki, nagrań z płyt CD znanych wytwórni muzyki klasycznej, ot taka pasja i przyjemność fizycznego ich posiadania. Zdaję sobie jednak sprawę, że takie rozwiązanie generuje dość wysokie koszty - dlatego chciałbym zacząc w inny sposób:

Poszukuję słuchawek, które w jak najbardziej neutralny sposób przekażą mi to co posiadana w sobie, wyprodukowane nagranie muzyki klasycznej, a okazjonalnie też innych gatunków. Korzystam z streamingu TIDAL, w planie subskrypcyjnym HI-FI (być może zbędnie?). Muzykę odtwarzam z komputera Macbook Pro (2018), poprzez wbudowane w niego wyjście 3.5 mm. Chciałbym zacząć od wydania około 400-500 pln. Wyobrażam sobie, że za taką kwotę można zakupić jakiegoś rodzaju słuchawki - służące głównie do słuchania w domu, bez wielkiej mobilności, może przydałaby się delikatna izolacja od dzwięków ulicy.

Za wszelkie propozycje i pomysły będę bardzo wdzięczny - jeśli czegoś nie wiem, proszę bez zawachania krzyczeć i tłumaczyć. Może najpierw powinienem wyposażyć się w jakieś akcesorium, żeby ominąć (kiepskie?) wyjście audio z komputera?

Z góry dziękuje i pozdrawiam!

13 minut temu, pabloj napisał:

Beyerdynamic DT880 mogłyby być dobre :)
(...)

A nie  nazwałbyś tych słuchawek lekko przebassowanymi ? Moim zdaniem neutralności one raczej nie mają.
Konstrukcja półotwarta ale w rzeczywistości czuć ją jak w całkowicie zamkniętych słuchawkach.

Edited by Dejvi
coś jeszcze...

Dziękuję za powyższe odpowiedzi - naiwnie chciałbym chyba celować w sprzęt nowy, a używany zostawić na bardziej doświadczone czasy.

Czy ktoś mółgby się poproszę odnieść do kwestii samego źródła dźwięku? Czy słuchanie w tidal'owej jakości master, nawet na najlepszym sprzęcie, ale przez złącze komputera ma jakiś sens?

44 minuty temu, Dejvi napisał:

A nie  nazwałbyś tych słuchawek lekko przebassowanymi ? Moim zdaniem neutralności one raczej nie mają.
Konstrukcja półotwarta ale w rzeczywistości czuć ją jak w całkowicie zamkniętych słuchawkach.

Raczej również kojarze je jako "bezbasie". DT990 nie miałem okazji słuchać.

Godzinę temu, cello_toujours napisał:

Czy ktoś mółgby się poproszę odnieść do kwestii samego źródła dźwięku? Czy słuchanie w tidal'owej jakości master, nawet na najlepszym sprzęcie, ale przez złącze komputera ma jakiś sens?

Oczywiście. Sam napędzam AKG K702 przez MacBooka Pro i grają one naprawdę bez kompleksów, a są uznawane za całkiem wymagające słuchawki.
Jeśli zdecydujesz się na jakikolwiek z wymienionych wyżej sprzętów, to polecam się z nim osłuchać, a dopiero potem myśleć nad źródłem innym niż laptop :) Wizyta i testy źródła w dobrym salonie muzycznym będą świetnym pomysłem przed wydaniem dodatkowych pieniędzy.

Wasze odpowiedzi brzmią bardzo interesująco, jednak nie wszystko rozumiem. Mogę jeszcze poczekać na inne odpowiedzi, ale upraszczając - zasadniczo moim marzeniem na tę chwile byłoby usłyszeć/przeczytać:

1. Jakie słuchawki max do 500 pln wybrać w tym momencie, żeby dały radę z wyjściem z Macbooka

2. offtopowo (?) - czy sam Macbook daje sobie radę z MQA, prościej - czy usłyszę różnicę bez dodatkowych akcesoriów (dac/amp).

Z góry dziękuję!

Ad.1 Pytanie co znaczy dla CIebie "dały radę". Ponieważ przywołujemy tu 880tki to dla testu podpiąłem swoje T90 które również mają 250ohm pod dziurkę w MBP (2017) i to co mi się podoba to brak szumów i przebić. Natomiast dźwiękowo... powiem tak, da się z tym żyć, ale co to za życie ;) ale zakup takich 880tek to na pewno dobry wybór, żeby potem móc sobie budować lepszy tor.

Ad.2 Usłyszysz różnicę z zewnętrznym dac/amp'em nie tyle w kwestii MQA, co w ogólnej kwestii SQ

@decees NIe jestem tez pewien czy z słuchawkami w klasie Beyerdynamicow dt880, lub innych w podobnej cenie, w ogóle usłyszy się różnice w utworach MQA vs 'zwykłe' mp3. Ja na Aeonach sam nie wiem czy ją słysze, z SMSL M400 jako DAC. Wmawiam sobie, że tak, ale czy bym przeszedł ślepy test to nie wiem. Jednak autor tematu jest muzykiem to może słyszy lepiej ;)

Akurat najpopularniejszy przedział "max do 500 pln " bardzo mocno zawęża wybór, gdyż nieco wyżej jest kilka dobrych propozycji. Ja proponuję:

1.  https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-sluchawek-1more-h1707-triple-driver/  - cena 560zł; zasilane wprost z komputera powinny zagrać równo. Po dodatkowym zasileniu wyeksponują mocniej bas.

lub

2. https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-sluchawek-audio-technica-ath-sr50bt/ - cena 629zł. Świetnie grają i są bardzo uniwersalne.

Oba modele posiadam i sprawdzają się doskonale; pierwszy w domu, drugi w pracy.

Edited by Hardened
  • Approved 1
17 godzin temu, pabloj napisał:

słuchawkami w klasie Beyerdynamicow dt880

Prawdopodobnie łatwiej będzie na DT990. Mają większą czułość i potencjał niż DT880 ze względu na odblokowane kapsuły i słyszalną wyższą dynamikę. 

@EvilKillaruna tylko DT990 niebardzo pasują mi do tego założenia autora tematu: "Poszukuję słuchawek, które w jak najbardziej neutralny sposób przekażą mi to co posiadana w sobie, wyprodukowane nagranie muzyki klasycznej, a okazjonalnie też innych gatunków. "

Nie wypowiadałem się w kontekście założeń tematu. Wypowiadałem się w kontekście klasy słuchawek i ich czułości jako na przykładzie, że dwa modele z identycznej klasy mogą reagować różnie, a różnić się tylko dławikami na kapsułach.