Jump to content

Pop filtr/popkiller - robić samemu czy kupować?


Recommended Posts

Cześć. W końcu dowiedziałem się, po co są te magiczne "siateczki" umieszczane przed mikrofonami, określane chyba jako pop filtry lub popkillery. Z tego co widzę, najtańsze rozwiązania tego typu kosztują około 60 złotych. W tym miejscu pojawia się pytanie - czy rozumowanie typu "eeee, toż to zwykły kawałek nylonu na metalowej obręczy, zrobię to sam za 5 złotych" jest poprawne, czy też te 60 zł nie bierze się z niczego i to nieco bardziej skomplikowana konstrukcja niż wydaje się takiemu żółtodziobowi jak ja? :)

Jeśli faktycznie warto zrobić coś takiego samemu, to na jakie kwestie należałoby zwrócić uwagę? Domyślam się, że głównie na rodzaj i grubość nylonu, ale czy na coś jeszcze?

Link to comment
Share on other sites

Witam,

Tylko na grubość nylonu i jego ewentualne naciągnięcie. Niestety sprzęt studyjny ma swoje narzuty i stąd też bierze się taka cena za to konkretne akcesorium. Nie ma jednak problemu aby wykonać takowy filtr samodzielnie, a przynajmniej przed podjęciem decyzji o zakupie. Wystarczy już nawet zwykła pończocha, ale najlepiej sprawdzić jest kilka materiałów, w tym te grubsze. Następnie nagrać kilka próbek z różnymi filtrami, zwłaszcza zawierającymi "syczące" głoski, w różnych pozycjach względem filtru i odległościach, najlepiej z góry ustalonych.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

×
×
  • Create New...