Jump to content
mty

Wejścia "analogowe" w głośnikach aktywnych

Recommended Posts

Posted (edited)

Ostatnio przeglądając opinie n/t głośników Edifier R1850DB na portalu Amazon natknąłem się na dosyć ciekawą informację od jednego z recenzentów:

Quote

These are very nicely designed D-class bi-amped computer speakers, sleek looking and great sound quality for the price.

D-class means its a digital amplifier inside. Unlike the AB-class which gives better sound quality, instead of using BJT transistor as current valves producing lots of heat - digital amps use higher frequency PWM signal to modulate an audio signal switching FET-transistor on and off . As a result this scheme at low power levels no heat at all, so it is very energy efficient. Also digital circuits are not prone to EMI noises produced by switching power supplies, etc inside your speakers as AB-class amps do. AB-class amplifies small analog signal directly - if any noise gets into your analog input you will hear it loud. These Edifiers using TAS5707 ICs that have digital input only, so I do recommend to use digital audio input (TOSLINK) to avoid SQ loss and eliminate the risk of picking up noises from EMI sources on the way from your mini-jack. Most modern motherboarads and TVs have optical or coaxial S/PDIF output. So, please DON'T use a mini-jack (Auxiliary inputs). You will add two unnecessary steps of signal conversion reducing your SQ: from digital-to-analog (DAC of the mini-jack output) and back from analog-into-digital (ADC) inside of the auxiliary input of these Edifiers. Let TAS5707 ICs play a role of your sound card, so it will be the only place where your digital audio stream converts into amplified analog output. You will get cleanest sound without any speaker hissing or other background noises. Supports up to 24-bit 48kHz optical audio digital stream what is enough for a gamer or regular youtube watcher, go for Edifier S2000Pro if you need more (24-bit 216kHz) - whole another level of technology used inside (TAS5754) so as twice higher price-tag.

Innymi słowy w głośnikach został zastosowany układ wzmacniający Texas Instruments TAS5707 (z funkcjami EQ i DRC), który operuje wyłącznie na sygnale w postaci cyfrowej. To powoduje że sygnał pochodzący z naszego analogowego toru do wejść RCA musi zostać dodatkowo (stratnie) przekonwertowany. Traci więc na znaczeniu fakt użycia takiej a nie innej karty dźwiękowej czy DACa, bo to nie one będą ostatecznie źródłem dźwięku napędzającym głośnik.

Czy taka konfiguracja sprzętowa jest czymś standardowym w Edifierach i ogólnie w budżetowych głośnikach aktywnych? W przypadku tego akurat modelu problem łatwo rozwiązać przy użyciu wejść cyfrowych (optyczne i koaksjalne), ale już w przypadku tańszych modeli np. R1700BT i R1600TIII nie ma takiej możliwości, a zgaduję że są wyposażane w taki sam lub analogiczny układ.

Powiem szczerze, że troszkę mnie takie podejście producenta zniechęca, bo trochę zalatuje tandetą. A może się mylę?

Edited by mty

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po pierwsze, a może przede wszystkim, musi Pan założyć że cytowane informacje są zgodne z prawdą. Jeśli dobrze rozumuję opinię, to jeśli skorzystam z wejść RCA w Edifierach to uzyskam gorszy dźwięk niż po np. optyku. Nie ma sprawy, zweryfikuję w trakcie testów...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na potwierdzenie tezy znalazłem jeszcze ten filmik. Autor wybebesza R1700BT i omawia jego schemat elektroniczny. Pada tam nazwa w/w układu TI.

2 hours ago, EvilKillaruna said:

Jeśli dobrze rozumuję opinię, to jeśli skorzystam z wejść RCA w Edifierach to uzyskam gorszy dźwięk niż po np. optyku.

Zgadza się. Dodatkowo strzelam, że charakterystyki i różnice w jakości źródeł mogą zostać trochę rozmyte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zacznijmy od tego, że jakiekolwiek przepuszczenie sygnału analogowego przez dodatkowe układy - w mniejszym lub większym stopniu - wpłynie na jego finalne brzmienie. Z tego powodu przy wszelkich ocenach brzmienia listuje się cały tor, a nie jego części.

Zaś co do pojęć lepiej/gorzej, to już kwestia czysto subiektywna.

Pomijam wpływ sposobu aplikacji układów przez producentów, to też sporo potrafi namieszać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mty  Tak naprawdę , jeżeli nie sprawdziłeś sam czy sygnał po RCA jest gorszy od, sygnału z gniazd cyfrowych  to nie wiesz, jak zagra . Ja bym sprawdził w odsłuchu i wszystko się wyjaśni. Ludzie czasami różne rzeczy mówią, wolę sam sobie sprawdzić i robię to, ale czasami, wnioski są inne, od przeczytanych.

Schemat jest ważny, ale dla mnie ważniejszy, jest dzwięk. W tej cenie, to i tak R1700BT gra dobrze.  Tak naprawdę rozmawiamy, o tanich monitorach .

  • Approved 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Testować empirycznie zawsze warto choć przy niewielkich różnicach trzeba uważać, bo łatwo paść ofiarą autosugestii :)

Warto też dociekać z czego te różnice wynikają, bo to pozwala pewne rzeczy przewidywać.

Swoją drogą w recenzji R1280DB wnioski z porównania złącz zdają się potwierdzać przypuszczenia zawarte w tym wątku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

×
×
  • Create New...