Jump to content
Lemur80

Budżetowe głośniki aktywne do słuchania ciężkiej muzyki.

Recommended Posts

Posted (edited)

Od razu chcę uprzedzić ewentualne pytania. Tak, przejrzałem całe forum, używając słowa kluczowego "metal" :-)

Na 15 stron znalazłem dwa takie tematy. Wkleję je poniżej, żeby całość tekstu była bardziej czytelna. W każdym razie jestem zdania, że nie wyczerpują one interesującego mnie zagadnienia, dlatego zakładam nowy.

Wersja skrócona:

Charakterystyka głośników, pomieszczenia i innych elementów:

- głośniki aktywne 2.0 (tylko i wyłącznie),

- budżet: 700-800 zł,

- charakterystyka brzmienia: metal,

- powierzchnia pomieszczenia 10-12 m2,

- w przyszłości będę chciał podłączyć je do gramofonu,

- poziom głośności, którego będą używał do odsłuchów: cicho, lub głośność średnia,

- biorę pod uwagę: Microlaby Solo26, Edifiery: R1600TIII, R1700BT, lub R2600,

Wersja dla cierpliwych:

Mam nadzieję, że ktoś przeczyta moje wynurzenia, bo zamierzam się rozpisać:-) To ciekawe, że celuję w 700-800 zł, a wyjeżdżam z "elaboratem":-)

Zacznę od informacji mających na celu uproszczenie procesu związanego z ewentualnymi sugestiami. Szukam głośników aktywnych, bo nie specjalnie interesuje mnie bawienie się rozbudowę toru (przynajmniej jeszcze nie teraz), chcę, żeby było jak najprościej. Kolumny będą podłączone do komputera wyposażonego w AIMa SC808 (kłaniam się Panie Jakubie:-).

Jaka ma być charakterystyka brzmieniowa tych głośników? To proste, mają pasować do metalu! \m/. Tutaj link, do jakiej muzyki słucham na co dzień:

https://www.last.fm/pl/user/Lemur80

Właściwie to kwestia brzmienia wcale nie jest prosta, bo nie słucham tylko ciężkich gitarowych rzeczy. Dość często moje uszy goszczą szeroko pojętą elektronikę (ambient, psychill, industrial etc.), albo na przykład folk, lub dub. Środki, jakimi w tym momencie dysponuję, nie pozwalają, by nowe głośniki sprostały tym wszystkim gatunkom, więc ograniczyłem się do tego najważniejszego.

Czego oczekuję od brzmienia? Chciałbym, żeby dźwięk wydobywający się z głośników był dość czytelny. W żadnym wypadku nie celuję jednak w analityczne monitory. Każdy, kto słucha metalu, wie, że to jest dość trudna muzyka do właściwej prezentacji. Małe, najtańsze głośniczki mają tendencję do zbijania dźwięku w nieczytelną masę i maksymalnego ściskania sceny. Nie służy to żadnej muzyce, a tym bardziej nie służy ciężkim brzmieniom. Dlatego chciałbym, żeby nowy sprzęt charakteryzował się przynajmniej przyzwoitą separacją instrumentów. Byłoby fajnie, gdybym mógł wychwycić przykładowo hi-haty spod kanonady podwójnej stopy i zabójczych riffów. Same gitary powinny być rzecz jasna mięsiste, dociążone, a wokal odpowiednio wyeksponowany. Jeżeli chodzi o bas, to powinien być on obecny i mocno podkreślony. Chciałbym, by było go dużo, ale żeby był właściwie kontrolowany, najlepiej, żeby był krótki i sprężysty, ale miał zejście. Oczywiście rozumiem, że budżet jest tutaj poważnym ograniczeniem, a odbiór muzyki będzie zależeć także od jej realizacji i akustyki pomieszczenia.

Tutaj pojawia się kwestia rozmiarów głośników. Na razie będą one umiejscowione w małym pokoju, który ma może 10-12 m2. Pojawia się więc pytanie czy kupno dużych (jak na te warunki) Microlabów 29 ma w ogóle sens, czy będzie to overkill? Z jednej strony mam wrażenie, że zbyt małe membrany spowodują, że ciężkiej gitarowej łupaniny będzie się słuchać po prostu kiepsko, z drugiej strony duże głośniki mogą spowodować problem dotyczący ich rozstawienia i akustyki. Miejsca jest mało i w grę wchodzą chyba tylko głośniki z bas-refleksami umiejscowionymi z przodu.

Ostatnio czytałem recenzje obu Microlabów i zaciekawiły mnie Solo26. Nie wiem jednak, czy ich konstrukcja nie jest dyskwalifikująca. Głośniki będą stały na biurku (jeżeli wybiorę wystarczająco małe), lub na podstawkach jakieś 10-20 cm od ściany. Ewentualnie mógłbym umieścić je pod oknami, na wysokości parapetu, ale odległość od ściany (czy też okna) będzie z grubsza taka sama. Prawdopodobnie rozstawienie głośników z bas-refleksami z tyłu może być w moim przypadku uciążliwe i nie ma gwarancji sukcesu.

Naturalnie pojawia się więc pomysł dotycząca kupna któregoś z Edifierów. Pan Jakub w polecanych umieścił R1600TIII, a na innej stronie czytałem recenzję tego modelu, która również była bardzo pochlebna. Nie wiem jednak, jak te głośniki radzą sobie z takim gatunkiem jak metal. Z jeszcze innej recenzji wynika, że model R1700BT byłby świetnym wyborem w moim przypadku, ale cyfrowy charakter ich brzmienia właściwie je dla mnie skreśla. Będę chciał podłączyć w przyszłości nowe głośniki pod gramofon, więc takie połączenie zdaje się kompletnie nie mieć sensu. Ostatnim modelem Edifierów z "mojej" półki cenowej jest R2600. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zagrałaby one co najmniej zadowalająco, ale obawiam się, że będą one po prostu za duże.

Uff, to chyba wszystko. Oczywiście biorą pod uwagę jakieś Tannoye, czy Fendy (o ile mieszczą się w budżecie), ale ograniczyłem się w opisie do sprzętu najbardziej oczywistego i najpopularniejszego.

Co o tym myślicie? Jakie są Wasze sugestie?

Edited by Lemur80

Jeśli problemem jest miejsce i BR muszą być z przodu, to Solo bym odpuścił. R2600 mogą być zaś za duże. Wychodząc od R1700BT, warto rzucić okiem na R1850DB. Droższe, ale bardziej naturalne na przełomie średnicy i góry, co w metalu może się przydać. 

Nawet z tym jako tako będzie problem, ponieważ sound dema są obarczone ogromnymi problemami, o których pisałem wielokrotnie. Zwłaszcza że niektóre zestawy sprawdzają się lepiej w bliskim polu, a niektóre w dalekim. 

Posted (edited)
18 godzin temu, EvilKillaruna napisał:

Jeśli problemem jest miejsce i BR muszą być z przodu, to Solo bym odpuścił. R2600 mogą być zaś za duże. Wychodząc od R1700BT, warto rzucić okiem na R1850DB. Droższe, ale bardziej naturalne na przełomie średnicy i góry, co w metalu może się przydać. 

Próbowałem znaleźć jakąś sensowną recenzję R1850DB, ale szczerze mówiąc, na Youtubie nie widziałem ani jednej, w której autor poświeciłby trochę więcej czasu na omówienie ich charakterystyki brzmieniowej. Prawie zawsze są to jakieś nic nie mówiące, wyświechtane frazesy. Wyniki Google pokazują sporo recenzji/testów na różnych stronach, ale one również zajmują się bardziej wyglądem, wyposażeniem i funkcjonalnością tych głośników, natomiast kwestie brzmienia są traktowane po macoszemu. Dotrwałem tylko do pierwszej strony google'owych wyników i właściwie jedyne czego się dowiedziałem, to to, że nie są one jakimś "basowym demonem". Co prawda basy nie są tu absolutnym priorytetem, ale wydaje się, że port służący do podłączenia subwoofera może się w tym przypadku przydać.

Fajna w tych głośnikach jest właśnie ta funkcjonalność (BT, porty itd.), to cieszy, ale pod względem brzmieniowym pozostają one dla mnie nadal sporą niewiadomą. Oczywiście odpalałem te "sound checki" (dzięki za linki, @damian_em), ale na ich podstawie nie jestem w stanie wyrobić sobie zdania na temat kierunku, w jakim podąża ich brzmienie. Zresztą w pełni zgadzam się z tym, że zmiennych jest tyle, że te dźwiękowe dema to nic innego jak jedynie ciekawostka.

Szczerze mówiąc, chyba bardziej skłaniałbym się do zakupu dodatkowo standów, bo kupno subwoofera byłoby zapewne większym wydatkiem i to jeszcze obciążonym ryzykiem braku dźwiękowej synergii. Tak, zdaję sobie sprawę, że zakładam z góry opcję, która może być błędna, bo przecież okazać się może, że  R1850DB spodobają mi się w całości. Moja nieufność wynika po prostu z braku informacji.

Przewaga R2600 jest jednak taka, że przeczytane i obejrzane przeze mnie recenzję sugerują dźwięk (w dużym uproszczeniu) proporcjonalny do rozmiarów tych głośników.

---

Chciałbym zebrać jak najwięcej opinii, co jeszcze byście zaproponowali?

Edited by Lemur80

12 minut temu, Lemur80 napisał:

R1850DB spodobają mi się w całości. Moja nieufność wynika po prostu z braku informacji.

Informacja jaką przekazałem w tym wątku pochodzi z pierwszej ręki, tj. moich uszu - mam ten model właśnie na warsztacie w trakcie recenzowania. Na razie prócz kilku uwag użytkowych typu kolejność pokręteł zapowiada się sensownie i nie gorzej niż R1700BT. Dlatego pozwoliłem sobie napisać w wątku na ich temat. Jedyna wada jaką posiadają, to R1700BT, które są tańsze, a różnica, przynajmniej z pamięci, nie jest aż tak kolosalna. Niemniej grają lepiej, fakt faktem.

Posted (edited)
19 minut temu, EvilKillaruna napisał:

Informacja jaką przekazałem w tym wątku pochodzi z pierwszej ręki, tj. moich uszu - mam ten model właśnie na warsztacie w trakcie recenzowania. Na razie prócz kilku uwag użytkowych typu kolejność pokręteł zapowiada się sensownie i nie gorzej niż R1700BT. Dlatego pozwoliłem sobie napisać w wątku na ich temat. Jedyna wada jaką posiadają, to R1700BT, które są tańsze, a różnica, przynajmniej z pamięci, nie jest aż tak kolosalna. Niemniej grają lepiej, fakt faktem.

To trochę zmienia postać rzeczy:-)

Hm, to ja w takim razie wstrzymam się z zadawaniem Panu ewentualnych pytań na temat tych głośników do momentu opublikowania recenzji. Tak chyba będzie najlepiej.

Chciałbym się jednak zapytać, co sądzi Pan o R1700BT? Oczywiście czytałem ich opis w "Polecane głośniki komputerowe i stereo", ale czy ich charakterystyka brzmieniowa będzie odpowiadać muzyce, jakiej słucham? Grają V-ką, więc pewnie nie do końca, ale... Aha, co sądzi Pan o kwestii "cyfrowego brzmienia" tych głośników? Pytam, bo w pewnej recenzji spotkałem się z taką opinią.

Edited by Lemur80

@mty

No dzięki, coraz więcej pytań:-)

Poczekajmy, może ktoś się wypowie na temat tych ewentualnych strat.

Posted (edited)

Sam poszukuje głośników i mam bardzo podobne wymagania. Pewnie kupię 1850DB + coś co pozwali przekazać do nich cyfrowo dźwięk z laptopa (FiiO E10K?).

Ciekaw jestem co by można stworzyć w tym budżecie z takiego czegoś i głośników pasywnych o podobnych gabarytach.

Edited by mty

Posted (edited)
18 godzin temu, mty napisał:

Sam poszukuje głośników i mam bardzo podobne wymagania. Pewnie kupię 1850DB + coś co pozwali przekazać do nich cyfrowo dźwięk z laptopa (FiiO E10K?).

Ciekaw jestem co by można stworzyć w tym budżecie z takiego czegoś i głośników pasywnych o podobnych gabarytach.

Nie wiem, może niepotrzebnie uprzedziłem się do 1850DB, ale na razie to, co czytałem na temat tych głośników, mnie nie przekonuje.

18 godzin temu, mty napisał:

Niech się wypowie ktoś doświadczony, ale bazując na recenzji Pana Jakuba, prawdopodobnie nie ma ku temu przeciwwskazań. Gdyby na przykład Tannoye m2.5 były trochę tańsze i gdyby zostały wyposażone w bass-reflexy z przodu, to zastanowiłbym się nad wykorzystaniem ich i właśnie Mozos M01G. Są pewnie lepsze kombinacje...

Edited by Lemur80