Jump to content

AKG K612PRO + AIM SC808

Imek
 Share

Recommended Posts

Witam!

Dołączam się do pytania, również noszę się z zamiarem kupna powyższego zestawu. Słuchawki będę wykorzystywał głównie do gier (zależy mi na dosyć wiernie odwzorowanej scenie, bym bez problemu mógł lokalizować źródło dźwięku) i muzyki (głównie stara szkoła rapu, tj. cięte sample - czyli też rock, pop, elektronika). Szukam raczej słuchawek neutralnych, z ciepłym basem.

Pod uwagę biorę, oprócz K612 PRO: K550 (tylko nie wiem, czy v1, czy v2), Beyerdynamic DT150, Audio-Technica ATH-M50x.

Oczywiście, jeśli jakiś zestaw z inną kartą dźwiękową lub DAC będzie odpowiednieszy do moich wymagań, to chętnie rozważę. Budżet jak za zestaw z tematu, ok 1300 zł 

Jeśli szukasz słuchawek lekko ciepłych, w miarę równych w całym paśmie, o dobrej separacji instrumentów (sporo powietrza), przyzwoitej scenie, bardzo muzykalnych i niemęczących nawet po wielogodzinnych odsłuchach to jako użytkownik DT-150 mogę je polecić. ALE NALEŻY PAMIĘTAĆ, ŻE:

1.  Jest to konstrukcja zamknięta. Nie każdemu będzie to odpowiadać.

2. Niektórzy twierdzą, że są nazbyt basowe - ja tego nie doświadczyłem - dla mnie akurat basu jest tyle ile powinno być. Być może źle napędzane potrafią zalewać pasmo basem. (Patrz obrazek w załączniku przedstawiający ich pasmo).

3. Są bardzo wymagające co do źródła. Z byle czego nie zagrają. Nie polubią się z wzmacniaczami lampowymi - pogłębią tylko ich charakter i wyjdzie jedna wielka ciemna, basowa klucha. One kochają wzmacniacze tranzystorowe. Na fabrycznym SC808 grały mi dość dobrze... jednak

4. ...jednak są ogromnie podatne na każdą nawet najmniejszą zmianę w torze audio. Po zmianie wzmacniaczy operacyjnych na SC808 uzyskałem jeszcze lepsze efekty. Dla mnie to plus, bo kiedy będzie Ci mało, masz możliwość dalszego ulepszenia dźwięku w miarę rozsądnym kosztem jak na świat cen audio.

5. Do pozycjonowania w grach potrzebne Ci będą słuchawki z dużą sceną. DT-150 mają dość dużą scenę jak na konstrukcję zamkniętą. Podejrzewam jednak, że nie mają tutaj szans z konstrukcjami otwartymi lub półotwartymi od AKG takich jak np. Q701.

6. Przez pierwszy miesiąc intensywnego użytkowania były bardzo niewygodne. Uciskały głowę. Po ok 150h grania nausznice dostosowały się do głowy i teraz już są bardzo wygodne (nie czuć ich na głowie). Ale trzeba zaznaczyć, że na początku nie da się w nich długo wysiedzieć. I to dosłownie, godzinka, dwie to był dla mnie wyczyn. Ciężko było się zmusić, by ponownie założyć je na głowę. Teraz nie chcę się ich ściągać.

7. Wprost z pudełka grają koszmarnie. Nie mają w ogóle basu. Tony wysokie walą sybilantami. Męczą uszy. Sytuacja zmienia się o 180 stopni po ułożeniu się padów. Wystarczy docisnąć nausznice do głowy żeby "podejrzeć" jak będą grały za ok. miesiąc użytkowania. (Średni czas potrzebny do ugniecenia się padów - przynajmniej w moim przypadku).

8. Pasują do nich pady welurowe z modelu DT100. Podobno luzuje się trochę bas i łagodnieją tony wysokie, lecz zmniejsza się też scena. Pady te są też chudsze niż skórkowe, czego następstwem jest bliższa odległość ucha od przetwornika. Można spróbować jeśli nie chce się czekać miesiąca na ugniecenie się skóropodobnych nausznic.

9. DT-150 są trochę droższe eksploatacyjnie od innych słuchawek, gdyż oryginalne skórkopodobne pady lubią pękać po kilku miesiącach użytkowania. (Ja tego jeszcze nie uświadczyłem, ale jestem na to przygotowany). Trzeba być w pełni świadomym tego, że wymiana tych nausznic raz na 1 lub 2 lata to norma a ich koszt wynosi około 100zł z przesyłką. Rozwiązaniem może się tutaj okazać wymiana na wspomniane wcześniej pady welurowe od modelu DT-100 lub oddanie popękanych oryginalnych skóropodobnych nausznic do tapicera i obszycie ich prawdziwą skórą. Ja nie próbowałem jeszcze zmieniać w nich padów, choć pady welurowe z modelu DT-100 również posiadam. 

10. Ja przez pierwsze tygodnie słuchania byłem bardzo zawiedziony. Miałem ochotę zwrócić te słuchawki. Teraz za nic bym ich już nie zwrócił. Po miesiącu są to całkiem inne słuchawki. Po czym poznasz, że nausznice już "dojrzały"? Ano, wystarczy docisnąć je do uszu i jeśli dźwięk już nie będzie się zmieniał w bardzo znaczący sposób, to znaczy, że DT-150 z oryginalnymi padami są gotowe do pokazania swej prawdziwej klasy.

11. Te słuchawki są wręcz brutalne dla słabej jakości nagrań. Potrafią wyłapywać wszystko to, co kolokwialnie mówiąc zostało spartaczone w studiu i na dodatek lubią to eksponować. Tak jakby chciały pokazać, co należy jeszcze poprawić. Być może dlatego tak chętnie są używane w studiach nagraniowych?

To nie są słuchawki dla każdego. Nie będę ich więc polecać w ślepo. Opisałem jedynie swoje subiektywne doświadczenia z nimi, by móc dać szansę wprowadzić przyszłych potencjalnych użytkowników w wiedzę, której ja nie miałem. Mimo wszystko uważam, że słuchawki te są wybitne. Zwlaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę stosunek ceny do otrzymanej jakości dźwięku. Na Head - Fi jest im poświęcony niemal 130 stronicowy wątek. Niektórzy zrezygnowali dla tych słuchawek z sprzętu sporo droższego.

http://www.head-fi.org/t/265251/beyerdynamic-dt-150-bloody-brilliant

Z pozdrowieniami,

Zadowolony użytkownik DT-150 :)

Beyerdynamic_DT 150  250 ohm_fr_impedance.png

IMAG1318.jpg

IMAG1427.jpg

Edited by Roberto

Bardzo dziękuję za opinię, szczegółowo zapoznałem się również z wątkiem, w którym Pan poszukiwał porady odnośnie słuchawek i głośników.

Nie ukrywam, że DT-150 są poważnym kandydatem, wolałbym jednak konstrukcję półotwartą (Q701 niestety poza budżetem), dlatego skłaniam się ku K612. Tutaj na forum spotkałem się z opinią, że może być za jasno na powyższym zestawie (nie lubię łupiących basów, ale fajnie, gdyby jakieś były), ale przeglądając Internet spotykam się z różnymi opiniami, między innymi taką, że dla zestawu K612 + SC808 trzeba dać czas, początkowo brzmienie może być nieznośne, ale po pewnym czasie normalizuje się i zestaw gra wzorowo.

Gdyby ktoś z forumowiczów używał AIM-a z K612, chętnie wysłuchałbym również jego opinii.

PS. No i ta Audio-Technica ATH-M50x - używa ktoś? Opinie ma bardzo pozytywne, ale czy może konkurować z produktami AKG/Beyerdynamic w tym zakresie cenowym?

Nie ma sprawy :) niech Pan pamięta, że to tylko moje subiektywne odczucia.

Ja sam zastanawiam się jeszcze nad przyszłą, drugą parą słuchawek o całkiem innym wektorze brzmieniowym i konstrukcyjnym w stosunku do DT-150. By posiadać coś na "zasadzie kontrastu". Chciałbym coś otwartego / półotwartego o dużej przestrzeni i bardzo dobrym pozycjonowaniu z zastosowaniem do lekkiej elektroniki, akustyki itd. Kręci mnie by spróbować K701/K702 albo jak uda się "wyhaczyć" K7XX/Q701 z modyfikacją odblokowującą bass porty. Ale póki co jest to pieśń przyszłości bo wydatki duże. Ach ten świat audio.. :) 

Byłem dzisiaj na odsłuchach, pojawił się nowy faworyt: Beyerdynamic DT990 PRO 250Ohm, bardzo podeszło mi ich brzmienie na planie "fałki" z pięknie brzmiącym, głębokim basem. K550 MkII wydawały mi się zbyt płaskie, chociaż też przypadły mi do gustu i najdłużej zastanawaiłem się właśnie pomiędzy DT990 i K550. Audio-Technica ATH-M50x odpadła ze względu na małe nausznice, bardzo pozytywnie zaskoczyły mnie Shure SRH-840, i muszę przyznać, z tymi słuchawkami mam największy problem - wszystkiego jest w nich dużo: basów, średnicy, wysokich tonów. Wszystko jest pięknie słyszalne (brzmiały całkiem inaczej od wszystkiego, co dzisiaj przesłuchałem), ale... właśnie: dźwiękowo wydają się idealne, jak je założyłem, to było takie "wow" - przez chwilę. Po tym pierwszym zachłyśnięciu się ich brzmieniem, chyba zaczęło mi w nich brakować czegoś wyróżniającego je, stały się nudne po prostu. Ale nie ukrywam, że są czarnym koniem (i grały najgłośniej ;p). 

Bardzo natomiast żałuję, że nie miałem możliwości odsłuchu AKG K612 PRO i którychś z serii 7, bo już nawet nad K712 Pro się zastanawiam. Ale jeśli w K550 brakowało mi niskich tonów, a serie 6 i 7 są jeszcze jaśniejsze, to czy któreś z nich będą w stanie przypaść mi do gustu, zwłaszcza z jasnym AIM SC808, czy nie kombinować i brać Beyerdynamic DT990 PRO 250Ohm?

Odsłuchy przeprowadzałem na telefonie podłączonym do wzmacniacza słuchawkowego SMSL VA2.

Edit. Pojawiła się opcja kupienia nowych AKG K7xx z Niemiec za niecałe 1000zł, korzystać?

Edit2. Skorzystałem. W ciemno, bez odsłuchów wziąłem K7xx, jeśli będzie za jasno, to będę kombinował z bass modem w słuchawkach albo wymianą OPAMPów na karcie.

Edited by aleks1k