Jump to content
marcelfilip

iFi Zen DAC Konfiguracja Win10/Foobar/Tidal MQA

Recommended Posts

Prosze o pomoc przy konfiguracji Win10 dla IFI Zen dac. Od wczoraj jestem posiadaczem ifi zen dac. Dac działa na PC win10 poprzez usb 3.0 na Foobar2k oraz Tidal HIFI. Dac gra ale niestety tylko na najniższym poziomie probkowania, czyli kolor zielony, zarówno w Foobar jak i Tidal. W foobar mam zainstalowana wtyczke WASAPI, jednak przy próbie zmiany ustawienia output na ,,wasapi(push)ifi dac,,  wyskakuje powiadomienie,  Unrecoverable playback error-unsupported stream error, oraz brak dzwieku. Jedyna opcja w foobar w której płynie dźwięk jest;

DS : IFI ZEN DAC(ifi(byAMR) HD USB AUDIO)

Tak samo w Tidal pomimo ustawień ,,Master/HIFI’’ output; IFI Zend Dac oraz Passthrough MQA nie udało się  wymusić na Dac zmiany formatu odtwarzania. 

Gdzies  czytalem ze jest to DAC push and play wiec mialem nadzieje ze konfiguracja przebiegnie automatycznie.Ściągnąłem ze strony producenta aktualny Firmwire ver.5.30 oraz 5.30C, niestety do ich zainstalowania wymagana jest aplikacja ,,IFI HD USB Audio'' której próżno szukać na moim PC, oraz nigdzie jej nie znalazlem do sciagniecia.

Co robie zle? 

Foobar1.JPG

Posted (edited)

Tez tak sadze, probowalem obu opcji, on oraz off, niestety bez efektu.

Mysle ze problem jest gdzies po stronie windows albo sterownika. Troche osob juz tego daca mialo, miedzyinnymi gospodarz tego forum, robili update firmware i nikt nie mial problemu. Martwi mnie ze zgodnie z instrukcja producenta na moim PC nie ma Aplikacji od IFI do instalowania sterownikow. Nie wiem jaki aktualnie firmware jest zainstalowany i nie mam jak tego sprawdzic. Jestem tutaj troche zielony, postepuje zgodnie z tym co podaje IFI na swojwj stronie i tutki z Youtube etc. i nic.

Edited by marcelfilip

Tak,Tak, czyli nie. Sterownik nie zainstalowany:). O to chodzilo, bylem tam, widzialem i zasugerowalem sie ikonami osx i linux wiec juz nie doczytalem. Dzieki Palpatine, bachankas, update zrobiony mama nadzieje ze zadziala.

11 godzin temu, Palpatine napisał:

Najniższa opcja wg mnie powinna być na off

Zgadza się. Górna ON, dolna OFF, środkowa w sumie bez znaczenia.

Wrzuć printscreena z ustawieniami dźwiękowymi przypisanymi dla iFi Zen Dac z zakładki advanced (ikona dźwięku -> open volume mixer > kliknięcie w ikonę urządzenia > zakładka advanced).

To moja pierwsza maszyna na windowsie od kilku lat, troche odwyklem od systemu ;). Wlasciwe sterowniki zainstalowane, versja 5.30C. Tidal smiga az milo,  nie spodziewalem takiego efektu. mam tylko wersje trial ale juz kombinuje jak by tu przedluzyc.

W foobarze dla odmiany podswietlenie zmienilo sie na stale na kolor zolty dla wszystkich formatow. 

Mixerem bawilem sie troche przed instalacja drivera, co zrozumale bez efektu. Po pracy pokombinuje znowu. Sugestie mile widziane.

zen5.JPG

Posted (edited)

@marcelfilip Środkowy suwak, po przełączeniu na on, daje nam to, że Tidal nie miesza nam głośnością dzwięku w mikserze systemu Windows , jeżeli będzie wyłączony, to sam zobaczysz jak będzie ściszał główny potencjometr, po przełączaniu z utworu na utwór . Sam używam tylko tego suwaka na on, oraz jeżeli słucham Mqa , to Exsclusive Mode.

Ustawienie formatu na 32 Bity, raczej nie ma sensu na twoim sprzęcie i nie sądzę aby, była zauważona jakaś różnica. Porównaj i oceń, czy mam rację.

Jeżeli jest panel kontrolny audio od Ifi , tam tez ustawiasz Format Output , i bufor.

Edited by pablo650

Zgadza sie, w Tidal wystarczy gorny suwak ,,Exsclusive Mode'' na ON. Co do mixera windows to 32bit 48000Hz  to ustawienia domyslne, wiec takie zostawilem, zmienie na 24bit 48000 i zobaczymy.

Chodzi ci o ten panel od IFI

zen6.JPG

jacmiszcz92  dzieki za link, czytalem juz jakis czas temu a potem juz nie moglem znalesc.

Swoja droga IFI control panel odczytuje zgodnie z Foobarem czestotliwosc problowania natomiast podswietlenie ciagle jest w kolorze zoltym czyli dla PCI 176kHz do 384kHz.

zen7.JPG

zendac1.jpg

9 godzin temu, marcelfilip napisał:

Tidal smiga az milo,  nie spodziewalem takiego efektu. mam tylko wersje trial ale juz kombinuje jak by tu przedluzyc.

Kluczowe pytania:

1. Czy ten Twój Tidal trial jest na pewno w pełni fukncjonalnym Hi-Fi, odpalanym jako aplikacja z desktopu (a nie z przeglądarki, gdzie jakość odtwarzanych plików jest limitowana)?

2. Czy odpalasz w nim albumy/utwory oznaczone jako "Master"?

3. Czy uzyskałeś wreszcie kolor podświetlenia magenty?

Hardened dzieki ale z Tidalem problem juz rozwiazany, sorry ze bylem nieprecyzyjny. Zen z aplikacji Tidal dziala prawidlowo, odczytuje wlasciwie format zarowno w trybie Master- madzenta, jak HIFI- zolty. No i jakosc dzwieku diametralnie sie poprawila, zreszta tak samo jak w Foobarze.

Problem niewlasciwego podswietlenia wystepuje tylko przy odtwazaniu muzyki w Foobar. Niestety posiadam utwory tylko w jakosci 16-24bit oraz od  44100Hz do 192000Hz wiec w gre wchodza dwa kolory podswietlenia, zielony  i zolty.  Dac dla kazdej z tych czestotliwosci dac podswietla diode na kolor zolty. Nie jest to jakis wielki problem. Dla mnie, dla tej klasy sprzetu i moich oczekiwan jakosc dzwieku jest rewelacyjna. Natomiast chcialbym sie upewnic ze dac dziala prawidlowo, zgodnie ze specyfikacja producenta oraz dla zaspokojenia wlsnej ciekawosci.  Pewnie wszystko dziala dobrze, jest to tylko kwestja ustawien i wina mojej niewiedzy, warto zapytac i sie czegos nauczyc.

Dzieki za zainteresowanie

Inaczej nie będzie. Chyba ze ręcznie będziesz przestawiał próbkowanie w opcjach dźwięku, co nie będzie i tak miało wpływu na dzwiek.

• Approved 1

No dobra, tylko IFI audio controler odczytuje wlasciwa wartosc Hz a mimo to indykator pokazuje cos innego. No to po co to zrobili, niech by dali zolty dla wszystkich czestotliwosci. Zobaczymy moze ktos inny z tym urzadzeniem porowna u siebie albo poczekam na recenzje. Tak jak piszesz Palpatinen, na jakos dzwieku to pewnie nie wplywa i dobrze. 

zen7.JPG

Posted (edited)

9 godzin temu, pablo650 napisał:

Ustawienie formatu na 32 Bity, raczej nie ma sensu na twoim sprzęcie i nie sądzę aby, była zauważona jakaś różnica. Porównaj i oceń, czy mam rację.

A kiedy ma oraz gdzie można znaleźć pliki 32 bits audio?

52 minuty temu, marcelfilip napisał:

Niestety posiadam utwory tylko w jakosci 16-24bit oraz od  44100Hz do 192000Hz

Odtwarzacz powinien sam dopasować częstotliwość zgodną z tą zawartą w odtwarzanym pliku.

Czy próbowałeś ustawić:

Foobar -> Plik -> Ustawienia -> Odtwarzanie -> Output -> ASIO?

Edited by jacmiszcz92

Posted (edited)

I odtwarzcz dopasowuje odpowiednia czestotliwosc, co wiecej DAC control panel rowniez odczytuje czestotliwosc zgodna z odtwarzanym plikiem. I tak dla ifi Zen dac czestotliwoci pomiedzy 44kHz - 96kHz powinny byc oznaczone kolorem zielonyn, a nie sa. Powyzej 176kHz az do 384kHz to kolor zolty. Posiadajac pliki tylko w tych dwuch formatach moge probowac zweryfikowac tylko te dwa ustawienia.

Edited by marcelfilip

@marcelfilip Jak sugeruje  jacmiszcz92, dobrze by było, ustawić Asio na wyjściu, wtedy zobaczysz jak będzie grało . Może wtedy kolory, będą właściwe dla danych próbkowań .

@jacmiszcz92  Nie pytaj gdzie są takie pliki, bo nie wiem, ale skoro jest taka możliwość ustawień, to i pliki istnieją . Ja bazuję na 24 bitach, i staram się z nich wyciągnąć ,to co najlepsze a i 44/16 - nie wstydzę się odtwarzać.  Jeśli chodzi o Asio i Wasapi , to sam sprawdzałem na Audirvanie, że są różne ustawienia i dobrze pograć na jednym i drugim.

Dziękuje za uwagi w wątku. Też udało mi się "zamagencić" ifi  dac w Tidal :) Tylko musiałem przez Was kupić Tidal HiFi ;)

P.S. Jak w Tidal można znaleźć utwory MQA? Niby coś tam wpisywałem w polu wyszukiwania, parę utworów jest, ale mało tego.

• Haha 1

Szukaj albumów z oznaczeniem M czyli Master (MQA). Powinna być też cała zakładka z tym typem kodeka.

No jest tego trochę. Nie zawsze trafi się na MQA, ale można coś wybrać - bardzo dziękuję!

• Like 1