Jump to content
Sign in to follow this  
szakal

Kolumny aktywne głównie do komputera o dobrej jakości dźwięku przy niekoniecznie dobrym rozstawieniu

Recommended Posts

Posted (edited)

Od razu uprzedzam, że temat Polecane głośniki komputerowe 2.0 / 2.1 / 5.1 znam i przewertowałem od góry do dołu kilkukrotnie, na jego podstawie mam jakieś typy. Niestety nie zawsze są to modele z artykułu ponieważ niektóre nie są już w sprzedaży i zastąpiły je nowsze modele (pytanie czy lepsze).

Początkowo chciałem kupić jakieś małe kolumny w okolicach 500zł, ale obecnie patrzę już w sumie na modele po prawie 900zł.

Szukam czegoś do pomieszczenia około 20m2, nie oczekuję świetnej jakości dźwięku, po prostu szukam czegoś na czym będę mógł posłuchać muzyki w lepszej jakości niż wbudowane głośniki laptopowe, a dodatkowo muzyki z PCta. Raczej szukam zestawu 2.0 po to by nie musieć stawiać dodatkowo subwoofera na ziemi. Generalnie szukam czegoś co niekoniecznie będę musiał bardzo dokładnie ustawiać by uzyskać względnie dobrą jakość dźwięku - po prostu chcę móc je szybko i bez problemu ustawić po jakiejś przeprowadzce. Jednak jeśli jest jakiś zestaw 2.1 którym warto się zainteresować na pewno nie pogardzę.

W dużej mierze szukam czegoś co będzie miało dobrą jakość dźwięku w warunkach gdzie nie zawsze można rozstawić je w odpowiedni sposób. Szukam głośników z przeznaczeniem do mieszkania/pokoju w mieszkaniu, które wynajmuję i mieszkam w nim rok, dwa. Dlatego nie chcę kupować wysokiej jakości systemu audio który aż się prosi o dobre rozmieszczenie na co nie zawsze mogę sobie pozwolić.

Lubię muzykę ciepłą z wyraźnymi niskimi tonami, ale wiem, że takie kolumny czegoś takiego nie wygenerują. Nie chcę jednak czegoś co kompletnie nie ma basu, ani czegoś co będzie robiło hałas, dudniało zamiast grać muzykę.

W obecnym mieszkaniu na 90% wylądują na grubych marmurowych parapetach 2 okien. Funkcja bluetooth nie jest mi potrzebna, ale pilot już jest spoko dodatkiem.

Modele nad którymi się zastanawiam:

• około 500zł:
    • Edifier R1280DB
      • minusy: na stale przypięty kabel zasilający
    • Edifier R1700BT
      • plusy: lepsze gniazdo do drugiej kolumny niż w R1280DB
  • około 800zł:
    • Edifier R1850DB
      • plusy: wyjście na subwoofer (być może się zdecydowałbym się na jego dokupienie - szczerze wątpię szybciej kupię lepszy system audio ze wzmacniaczem)
    • Edifier R2750DB - generalnie świetne
      • minusy: na stale przymocowany kabel do podłączenia drugiej kolumny :(
      • plusy: wyjście na subwoofer, nieco duże może nawet zbyt duże

Brałem też pod uwagę Microlab Solo7C, ale wydaje mi się, że one są już naprawdę za duże, mogą być problemy z ich ustawieniem.

Ogólnie niezbyt przepadam za kablami przymocowanymi na stałe, wolę dobrać/dorobić sobie kabel o długości jaką potrzebuję bo z kablami jest tak, że albo są zbyt długie albo zbyt krótkie.

Podkreśliłem modele nad którym najbardziej się zastanawiam.

Może warto się jakimiś jeszcze modelami zainteresować? Brać R1700BT czy lepiej dołożyć do R1850DB lub R2750DB?

Edited by szakal

47 minut temu, szakal napisał:

Brałem też pod uwagę Microlab Solo7C, ale wydaje mi się, że one są już naprawdę za duże, mogą być problemy z ich ustawieniem.

Tak. Gabarytowo są podobne do Solo29 których recenzja jest na blogu. Ze swojej strony polecam więc 6C lub nowe Solo26. Mniejsze, znacznie łatwiejsze w ustawieniu. Kabel zasilający na stałe to standard w takich rozwiązaniach. R1700 są znacznie lepsze od R1280 i łatwiejsze w ustawieniu. R1850 mam na testach, ale nierozpakowane. Póki nie zakończę testów Solo26, nie mam nawet gdzie ich ustawić.

• Like 1

Posted (edited)

Dzięki za odpowiedź, Solo29 świetna propozycja ale 30cm głębokości to dużo. Gdybym wiedział, że będę miał gdzie takie głośniki ustawić to bardzo chętnie bym się zdecydował. Niestety parapet mam max 28cm głębokości i wątpię by w przyszłości była szansa na więcej miejsca na głośniki. Nie chcę też tak małych głośników postawić na ziemi bo w ogóle jakość muzyki pójdzie strasznie w duł. Przy takich gabarytach obawiam się, że tak to może się skończyć.

Dodatkowo Solo29 są wyższe o 50% od R2750DB, które już boje się, że będą za duże jak na moje możliwości - bo potrzeb to tego tupu głośniki to nie zaspokoją :P.

Nie wiem czemu umknęły mi Solo6c, ale które lepiej wypadną 6c czy R1700BT (zakładam, że R1700BT R1800BT i R1850DB mają takie same bo na stronie producenta tylko R1800BT mają podane wymiary).

Gabarytowo raczej nie mam możliwości wziąć czegoś większego niż R2750DB dlatego Solo29 i 7c niestety odpadają (chyba, że coś jeszcze wymyślę gdzie i jak je ustawić).

Zapomniałem dodać w pierwszym poście, że zakupy planuję najszybciej w przyszłym miesiącu - ale już teraz zaczynam orientować się w temacie, dlatego jeśli warto poczekać na coś nowego, albo jakąś recenzję ;) to. nie ma problemu.

PS. Jeśli chodzi o przymocowane kable to coś czuję, że po okresie gwarancyjnym w ruch pójdzie śrubokręt lutownica i wykrojnik :P

Edited by szakal

10 minut temu, szakal napisał:

Jeśli chodzi o przymocowane kable to coś czuję, że po okresie gwarancyjnym w ruch pójdzie śrubokręt lutownica i wykrojnik

A co Ci zrobiły przymocowane kable? ^_^ W takich kwotach nie oczekuj wiele. A swoją drogą to też nie jest sprzęt wymagający takiego dopieszczania. Są to głośniki z przeznaczeniem na biurko do PC, więc nie ma co oczekiwać cudów. Oczywiście nie twierdzę, że nie ma on zastosowań salonowych, ale jednak zamysł producenta to po 1 biurko i np. PC w większości takich głośników, szczególnie tych mniejszych gabarytowo.

A poza tym pamiętaj, żeby szukać kolumienek z bass refleksem z przodu. Jeśli będzie się znajdował on z tyłu, będzie większy kłopot z ustawieniem a i też wymaga to o wiele więcej miejsca z tyłu.

• Like 1

50 minut temu, Nehero napisał:

A poza tym pamiętaj, żeby szukać kolumienek z bass refleksem z przodu. Jeśli będzie się znajdował on z tyłu, będzie większy kłopot z ustawieniem a i też wymaga to o wiele więcej miejsca z tyłu.

Słuszna uwaga. Dzięki, nie pomyślałem o tym, a chcę je dopchnąć do końca.

Czyli właściwie wracam do punktu startowego R1700BT lub R2750DB. Pytanie czy jest sens dokładać do większych R2750DB. Kusi mnie żeby dołożyć bo 3 osobne głośniki na poszczególne tony to jedna 3 a nie 2 :P.

No i pytanie czy R2750DB są tak dobre (lub lepsze) jak Edifier R2600 z artykułu o polecanych głośnikach - bo biorę je pod uwagę właśnie ze względu że R2600 zostały polecone, a R2750DB z tego co rozumiem to ich następca.