Jump to content
pabloj

Cayin HA-1A MK2 - Czy ktoś miał do czynienia?

Recommended Posts

Posted (edited)

Witam.

Wiem, że na Audiofanatyku jest recenzja pierwszej wersji tego wzmacniacza, ale to jest druga i bardzo mało o niej wiadomo, a istnieje już chyba z parę  lat na rynku.

Praktycznie nie do dostania na rynku wtórnym co może dobrze o nich świadczyć akurat.

Ciekawi mnie jak to tutaj jest z tym selektorem impedancji: 8-32 Ohms,33-64 Ohms,65-150 Ohms,151-300 Ohms,600 Ohms
W recenzjach zagranicznych piszą o tym , że to jest impedancja wyjściowa, ale to chyba byłaby jakaś głupota. Imho to jest raczej przedział impedancji słuchawek, a nie tego jaka będzie ona na wyjściu... Czy sie mylę? Nie mogę znaleźć żadnych pomiarów tego urządzenia na zagranicznych forach.

Czy ktoś tutaj osłuchiwał ten wzmacniacz? Nieukrywam, ze bardzo mi się podoba, a lubię bardzo lampkę w torze, a pełna lampa marzy mi się od dawna, przynajmniej żeby przetestować czy podejdzie. Jeśli mam rację co do tego przełącznika impedancji to mógłby to być wzmacniacz dość uniwersalny gdy ma się skrajnie różne impedancyjnie słuchawki.

image.png.4d07857194ca850ba6c65c8ef5068481.png

Edited by pabloj

Posted (edited)

@pablo650 Czytałem to i widziałem, ale sądzę, że to jest błędnie przepisywane przez sprzedawców. I nie chodzi tutaj o impedancje wyjściową w tym przełączniku, a o impedancję podłączanych słuchawek. Inaczej jakim cudem przełączenie selektora na "65-150 Ohm" miałoby mieć jednocześnie cały zakres tej impedancji?

Z instrukcji:
image.png.ec2121f854cb517fb2159f049ed7c4c8.png

Edited by pabloj

@pabloj Dla mnie sytuacja jest jasna , regulacja jest precyzyjniejsza , jak w tradycyjnych układach , możesz mając  na przykład słuchawki 20 ohmowe ustawić selektor bardzo precyzyjnie . Tak samo jest w innych zakresach . Jak dla mnie to plus .

Posted (edited)

@pabloj No nie jest, dla tego, trzeba sobie przemyśleć do czego dążymy , aby nie wydawać niepotrzebnie kasy na sprzęt, który oddamy po czasie.

Edited by pablo650

Oprócz selektora impedancji z rozszerzonym do 600 Ohm zakresem, względem wersji pierwszej HA-1A istotną zmianą jest również zastąpienie duetu lamp sterujących 12AU7 i 12AX7 parą 12AU7. W sumie MK2 ma tych lamp 5 na pokładzie, poprzednik 4. Kolejną zmianą, moim zdaniem na minus jest pozbycie się przełącznika triode/ultralinear, który w pierwszej rewizji tego wzmacniacza dawał możliwość wyboru brzmienia pomiędzy dynamicznym i łagodnym. Co prawda nie miałem do czynienia z MK2 bezpośrednio ale przymierzałem się swego czasu do jego zakupu. Pamiętać należy też o tym, że nie jest to OTL choć właśnie w trybie triode, brzmienie pierwszej wersji najbardziej przypominało taki charakter grania.

• Like 1

@Jersey Dzięki za wypowiedź. Jakimi słuchawkami dysponujesz jeśli można spytać?

Trzeba też przyznać, że taki jest ładny iż ma wartość dodaną również jako ozdoba gabinetu/biura :D

K701 i HD800S

Design MK2 jest zdecydowanie przyjemniejszy dla oka na tle blaszanego w całości poprzednika, to prawda :)

@Jersey Rozczytałem się, że Phast (Polska firma) też potrafi nieźle czarować, szczególnie z Hawkami, które posiadam i uwielbiam. A cenowo to wychodzi poniżej 3000zł więc sporo taniej od Cayina.

@Jersey dodam tylko jako posiadacz i miłośnik mkI lubiący żonglerkę żarówkami, że ta piąta lampa w mkII jest/była [jak szukałem] u nas nieosiągalna.Było ,,tam'' coś jeszcze o utrudnionej wymianie lamp,co mnie zniechęciło do nabycia.Nie tak dawno były dwie użwki bodaj 2200 i 2500.

3 godziny temu, Jersey napisał:

K701 i HD800S

Design MK2 jest zdecydowanie przyjemniejszy dla oka na tle blaszanego w całości poprzednika, to prawda :)

O ile aluminium jest blachą :) to tak,prawda.

• Like 1

7 godzin temu, pabloj napisał:

@Jersey Rozczytałem się, że Phast (Polska firma) też potrafi nieźle czarować, szczególnie z Hawkami, które posiadam i uwielbiam. A cenowo to wychodzi poniżej 3000zł więc sporo taniej od Cayina.

Phast to Ukraińska firma i zwykle był problem z kupieniem tego sprzętu w Polsce.

• Like 1

8 godzin temu, Jersey napisał:

Kolejną zmianą, moim zdaniem na minus jest pozbycie się przełącznika triode/ultralinear, który w pierwszej rewizji tego wzmacniacza dawał możliwość wyboru brzmienia pomiędzy dynamicznym i łagodnym. Pamiętać należy też o tym, że nie jest to OTL choć właśnie w trybie triode, brzmienie pierwszej wersji najbardziej przypominało taki charakter grania.

Na minus jest funkcjonalność pozbycia się zmiany trybu, ale plus jest taki, że można więcej wycisnąć z jednego trybu pracy. Tryb triode przypominał ci taki charakter grania, bo pewnie wzmacniacz OTL miałeś na triodach. Przy ultralinear masz lampy podpięte jako pentody i dodatkowo użyte jest sprzężenie.

Zanim się zdecydujesz to upewnij się czy pozbyli się problemu załamywania się obudowy u dołu podczas transportu. Na head-fi były takie przypadki z tego co pamiętam.

Posted (edited)

A czy ktoś z kolegów miał do czynienia z Phastem? @Tommy66 @Hir0 @Jersey oraz Bursonem Soloistem? Soloist bardzo mi się spodobał, świetnie rozbudowuje średnicę, niezapominając o niskich częstotliwościach, natomiast pełna lampa chodzi za mną od dawna i ciekaw jestem czy może w tę stronę jednak nie pójść. Przynajmniej chciałbym posłuchać jak takowa brzmi. Stąd ciekaw jestem czy taki Phast lub Cayin HA nie byłby lepszym wyborem.

Edited by pabloj

Niestety Phast'a ani Soloist'a nie znam. Polecam posłuchać Ha-1a ,w zeszłym roku była używka za 1400.Jednak trzeba ,,przyłożyć'' się do lampek  [ co generuje koszty] aby móc go w pełni docenić/ocenić. 

19 minut temu, pabloj napisał:

Bursonem Soloistem

Ja. Na blogu recenzja :).

19 minut temu, pabloj napisał:

pełna lampa chodzi za mną od dawna i ciekaw jestem czy może w tę stronę jednak nie pójść.

Hybrydy też są bardzo fajne. 

20 godzin temu, pabloj napisał:

Wiem, że na Audiofanatyku jest recenzja pierwszej wersji tego wzmacniacza, ale to jest druga i bardzo mało o niej wiadomo, a istnieje już chyba z parę  lat na rynku.

Miałem ją dostać na testy, ale wyszły jakieś komplikacje i nie dostałem. Z tego co pamiętam egzemplarz testowy szumiał i brumił niesamowicie, toteż z recenzji zrezygnowano. 

@Jakub Łopatko Tak wiem, czytałem recenzje Soloista i w dużej mierze się z nią zgadzam, bo miałem wypożyczony ten sprzęt niedawno na odsłuchy. Hybrydę mam właśnie w dwóch różnych formach, SP200 + iFi iTube2 oraz Little Dot MK3 SE (który ma lampy w preampie). Pełnej lampy nigdy nie słyszałem dlatego mnie intryguje, i do hawków powinna pasować, biorąc pod uwagę to co lubię oraz opisy brzmień tychże wzmacniaczy. Zżera mnie też nie ukrywam czysta ciekawość :D

@pabloj Problem w tym, że nie da się ustalić jednoznacznie efektu końcowego. Lampa to lampa, ale konstrukcja bardzo się tu liczy. Są pełne lampy które grają jak ciepłe mułki, a są i takie, które zawstydzają tranzystory. Zależy w jakim przedziale cenowym się też poruszamy. Najtańsze pełne lampy słuchawkowe jakich słuchałem to chyba Feliks Audio i właśnie HA-1A, choć testowałem go na stockowych lampach i tam był szum oraz delikatny brum. Najlepsze to HPA300SE i Euforia 65th.

@Jakub Łopatko Zdaje sobie z tego sprawe. Jest jeszcze w tych 'niższych' cenach PhaSt Headphone SE, też posiadający przełącznik pod różne impedancje słuchawek, ale dwustopniowy (co mi nie przeszkadza, dobrze, że w ogóle jest): 15-150 Ohm oraz 150 – 600 Ohm. 

@pabloj Niestety Phasta nie znam. Wielu sprzętów nie znam. Może kiedyś poznam. Ale w tych najbliższych Phast się nie znajduje jeszcze :).

Mam ten wzmaczniacz ,kupiłem wersję MK2 pierwszy w Polsce.

Miałem równocześnie dwie wersje w domu więc wiem jakie są różnice brzmieniowe a są ogromne.

Wspomnę tylko że wzmacniacz ma problemy techniczne nie do usuniecia i z tego powodu miało go nie być w ofercie ,chodzi o mikrofonowanie i stale słyszalne buczenie transformatorów ,buczenie ,jego słyszalność zależy od słuchawek bo na niektórych nie słychać a na innych słychac wyraźnie .

• Like 1
  • Approved 1

1 hour ago, folab said:

Wspomnę tylko że wzmacniacz ma problemy techniczne nie do usuniecia i z tego powodu miało go nie być w ofercie ,chodzi o mikrofonowanie i stale słyszalne buczenie transformatorów ,buczenie ,jego słyszalność zależy od słuchawek bo na niektórych nie słychać a na innych słychac wyraźnie .

Potwierdzam. Elektronika burczy niezależnie od wpływu samych lamp. Dla mnie to było dyskwalifikujące ten wzmacniacz. 

• Like 2
  • Approved 1

Na słuchawkach elektrostatycznych podobno nie burczy,do burczenia przyzwyczaiłem się bo jest ono ciche ,znacznie głośniejszy jest szum lamp ale jak płynie muzyka te dodatkowe efekty nie przeszkadzają tak bardzo.

5 tysięcy nie zapłace za burczący wzmacniacz :D Mowy nie ma.