Jump to content

Recommended Posts

Będę jeszcze badał ten temat głębiej, bo dziś mocno zalatany z kablami jestem, mimo że niedziela, ale na zasilaczu od Zen Blue kompletnie nic się nie dzieje. Nawet podczas pracy jak wpinam i wypinam zasilacz = zero reakcji w dźwięku. Dioda z tyłu się pali. Ale mam kilka pomysłów jeszcze w zapasie. 

3 minuty temu, Nehero napisał:

albo placebo, albo może akurat na tamtym systemie była różnica.

Najczęściej jest to placebo. Tak jak mówię, to co może zbadać temat dokładniej niż ucho to pomiar np. THD+N, ale na to muszę mieć chwilę.

• 2 months later...
W dniu 4.05.2020 o 18:22, pablo650 napisał:

Poprawili parametry w stosunku do iPowera

Ad notam w tym temacie:

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/is-there-really-no-audible-difference-between-different-dacs.10092/page-5#post-275886

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/measurements-and-review-of-sotm-sms-200-network-player.1846/

xvWpR5f.png

Nie mogę i nie zamierzam odpowiadać w tamtym wątku, ponieważ piszę ogólniki, więc odpowiadam tutaj :).

• Like 1
  • EvilKillaruna changed the title to Recenzja iFi Audio Zen DAC / Zen Blue

Obserwuję, że Autor kondensuje swoje recenzje co odbija się na ich objętości. Boleję nad tym, bo bardzo odpowiada mi "ten rodzaj pióra", a tutaj ledwo zaczynam i już "Podsumowanie" :)
Sporo akapitów jest poświęconych w artykule dodatkowemu zasilaniu, co jak sądzę, jest wynikiem też wcześniejszych dyskusji przedpremierowych.
Mimo, że odrzuca mnie trochę wygląd tego sprzętu, to z lektury tej recenzji wnioskuję, że Zen DAC zasługuje na miano rewelacji.
Na co dzień użytkuję iFi iDSD Nano BL, jako sprzętu przenośno-biurkowego, i patrząc na jego możliwości mniej więcej sobie potrafię wyobrazić co oferuje Zen DAC i to w tak niewielkiej kwocie.
Dodatkowo padają tam też luźne porównania do Cobalta, jeśli chodzi o jakość dźwięku, co jest na pewno bardzo dobrą rekomendacją, a przecież gdzież Cobaltowi do możliwości Zen DAC'a pod względem I\O.
Uważam za duży plus wplecenie w tekst linków do poszczególnych produktów ze sklepu. Nawet jak nie wszyscy się rzucają od razu na zakupy do sklepu, to bardzo pomaga rozjaśnić zawiłe aspekty mnogości interfejsów, adapterów i okablowania ze świata audio (patrz: wyjście słuchawkowe 3.5 mm zbalansowane w iFi iDSD Nano BL).

Mam jednak pytanie - to sprzęt bogato wyposażony w możliwości obsługi formatów: DSD, DXD, MQA - czy takich testów Autor nie zrobił ze względu na brak plików w tych formatach?
Moim zdaniem byłby to dodatkowy wyróżnik, bo takich testów chyba nikt nie robi z definicji (mam w pamięci wszystkie artykułu i videorecenzje na temat iFi iDSD Nano BL).
Mogę tylko dywagować czy dociążyłoby to akapit "Jakość dźwięku" wprowadzając takie dodatkowe wagi, bo sam nie mam dostępu do tych formatów, a może "kapcie by mi spadły" przy moim iFi iDSD Nano BL.

Generalnie bardzo dobry artykuł, ale dłuższe proszę :).

• Approved 1
4 godziny temu, Krzysztof Miś napisał:

Obserwuję, że Autor kondensuje swoje recenzje co odbija się na ich objętości. Boleję nad tym, bo bardzo odpowiada mi "ten rodzaj pióra", a tutaj ledwo zaczynam i już "Podsumowanie" :)

Może to też oznaczać, że tekst jest płynny :)Zen DAC nie jest skomplikowanym urządzeniem. Jest to dosyć prosty sprzęt dla osób oszczędnych i praktycznych, aniżeli doszukujących się audiofilskich smaczków. Dlatego też nie ma się nad czym tu rozwodzić. Użytkownicy takiego sprzętu preferują bardziej konkretną formę recenzji. Osobiście skracam je dla większej czytelności, ale też w myśl zasady less is more - lepiej jest zdążyć napisać kilka krótszych, ale treściwych recenzji, które oddadzą doskonale to czym dany sprzęt jest, niż skupiać się na jednej, wysoce obszernej recenzji, która dawno już opisała jak dany sprzęt gra, a mimo to zawiera znacznie większą ilość treści ponad ten cel. Miałaby wtedy miejsce kanibalizacja czasu, który musi uwzględniać również recenzje zaległe. Dlatego staram się teraz pisać zwięźlej i konkretniej, ale bez ubytku jakościowego co do samej oceny. W ten sposób dam radę zrobić np. 3-4 recenzje na miesiąc, biorąc pod uwagę także i inne obowiązki, w których pozna Pan moje zdanie i otrzyma zdjęcia + pomiary, zamiast 1-2 obszerniejszych, ale może niespecjalnie interesujących część osób, bo czekających na te 2 jeszcze niewykończone. 

Sporo akapitów jest poświęconych w artykule dodatkowemu zasilaniu, co jak sądzę, jest wynikiem też wcześniejszych dyskusji przedpremierowych.

Z jednej strony tak, ale też nie do końca. Badanie wpływu zasilania było dla mnie pewnym novum i nie robiłem jeszcze takich analiz. Każdy sprzęt staram się przede wszystkim udokumentować i poprzeć dużą ilością zależności fizycznych oraz aspektów obiektywnych (pomiary), tutaj zaś w konkurencyjnych recenzjach oraz źródłach doszukałem się dwóch stanowisk: zarówno agresywnej negacji jakości osobnego zasilania od iFi (na przykładzie iPower) jak i gloryfikacji (na przykładzie iPower X). Dlatego poświęciłem na ten aspekt więcej czasu, aby spróbować rozwiązać taki spór i zająć odpowiednie stanowisko własne, nawet jeśli nie posiadałem iPower/iPower X. 

Mimo, że odrzuca mnie trochę wygląd tego sprzętu, to z lektury tej recenzji wnioskuję, że Zen DAC zasługuje na miano rewelacji.

W swojej cenie owszem, można go śmiało zarekomendować, ale od ok. 900 zł zaczyna się Cobalt, który ma troszkę lepsze dla mnie brzmienie, jak i w High Gain udało się zaobserwować zniekształcenia (Cobalt też ma swoje za uszami). Osobiście uważam, że sprzęt ten gra i zachowuje się lepiej od iDSD Nano BL, który też będzie miał swoją krótką recenzję. Nano jest znacznie bardziej neutralny, a przez to gra "zwyczajniej" i chudziej, jak również generuje znacznie bardziej słyszalny szum tła. Cobalt natomiast to trochę inny sprzęt co do przeznaczenia, także stąd konkluzja, że Zen DAC może być dla niego alternatywą.

Uważam za duży plus wplecenie w tekst linków do poszczególnych produktów ze sklepu. Nawet jak nie wszyscy się rzucają od razu na zakupy do sklepu, to bardzo pomaga rozjaśnić zawiłe aspekty mnogości interfejsów, adapterów i okablowania ze świata audio (patrz: wyjście słuchawkowe 3.5 mm zbalansowane w iFi iDSD Nano BL).

Jest też bardziej prozaiczny powód: ostatnio często fotografuję sprzęt tak jak mam podłączony, ponieważ zdarzają się pytania o to w jaki sposób był testowany albo jak go podłączyć po zakupie (oczywiście instrukcja obsługi nie istnieje - przecież prościej pytać o to w komentarzach i mailowo o 2:00 w nocy :)). Niekiedy też czy dane akcesorium wchodzi w skład pakietu po zakupie. Wydaje się to bardzo oczywiste, ale AF czytają naprawdę różne osoby, więc dodanie linku nie zabije, a jak słusznie Pan zauważył może zbudować świadomość co dokładnie zostało do danego urządzenia przyłączone i dlaczego. 

Mam jednak pytanie - to sprzęt bogato wyposażony w możliwości obsługi formatów: DSD, DXD, MQA - czy takich testów Autor nie zrobił ze względu na brak plików w tych formatach?
Moim zdaniem byłby to dodatkowy wyróżnik, bo takich testów chyba nikt nie robi z definicji (mam w pamięci wszystkie artykułu i videorecenzje na temat iFi iDSD Nano BL).
Mogę tylko dywagować czy dociążyłoby to akapit "Jakość dźwięku" wprowadzając takie dodatkowe wagi, bo sam nie mam dostępu do tych formatów, a może "kapcie by mi spadły" przy moim iFi iDSD Nano BL.

Dźwięk potraktowałem zbiorczo. DSD posiadam wyłącznie w formie pojedynczych plików z muzyką klasyczną dla określonych trybów próbkowania. Przy iDSD przyznam się że chyba zapomniałem takie testy zrobić. Będę pamiętał na przyszłość. 

• Like 1

tak się zastanawiam, nad tym wątkiem w temacie zasilania. Naładowany akumulator AA Eneloop przez dobre kilka minut pod obciążeniem ma 1.3V i naprawę wystarczającą wydajność prądową w poruszanym zastosowaniu. Połączenie czterech takich z bezpiecznikiem 500mA-1A daje zasilanie w bliskich okolicach 5V i szanse na pomiar omawianych parametrów a nawet na odsłuch.... .

Why not? Może być ciekawy dodatek do recensji.... ja bym próbował.