Jump to content

Recommended Posts

Zapowiedź

===============================================

Na testach mam tego malucha i jak widać tematu nie odpuściłem po AVS. Odsłuchy także i tu są pozytywne, gdzie urządzenie dosłownie spawam dzień i noc na wszystkim prócz K1000. Pozwolę sobie wrzucić tu kilka co ciekawszych przeredagowanych na potrzeby zajawki fragmentów. Zen Blue będzie również w tej samej recenzji (recenzja łączona), ale na razie nie rozpakowywałem go i skupiłem się tylko na weryfikacji swoich wrażeń z AVS.

dac-usb-ifi-audio-zen-dac-01.jpg

Sprzęt zapamiętałem z AVS jako naprawdę fajne i przyjemne urządzenie, ale obawiałem się jak wiele w tym obrazie będzie zawierało się z samego sprzętu źródłowego, a ile ze słuchawek. Na szczęście nie okazało się, że ktoś mnie „oszukał” i dał bardzo muzykalne słuchawki (jakaś modyfikacja Grado) do jasnego lub neutralnego układu. 

Zen DAC przypomina mi tonalnie natomiast Aune T1 i czuć to wyraźnie na tle chociażby droższego modelu S6, ale i X1S, z którym zdaje się, że Zen próbuje konkurować. I robi to moim zdaniem bardzo skutecznie. W zasadzie to z jednym i drugim, bo o ile S6 jest sprzętem trochę wyższej już klasy i pod poważniejsze słuchawki, Zen DAC prezentuje się bardziej nowocześnie, a przede wszystkim przyjemniej od X1S. 

Jak łatwo się domyślić, nie jest to układ neutralny jak np. iDSD Nano BL. Tam neutralność była zachowana bardzo mocno. Zen DAC odpuszcza natomiast najwyższą oktawę, czyniąc ją przyjemniejszą dla ucha, podkreśla bas, nadaje całości analogowego sznytu ale jako ubarwienie, a nie zamulenie czy zmatowienie. 

dac-usb-ifi-audio-zen-dac-02.jpg

Prawdziwym pojedynkiem było natomiast skonfrontowanie go bezpośrednio z DragonFly Cobalt. Tu idą iskry i ogień, ale dlatego, że oba urządzenia są do siebie niesamowicie podobne. Naprawdę miałem spore problemy aby dosłyszeć się znaczących różnic i to na różnych słuchawkach. Z reguły jednak można było sprowadzić wszystko do tego, że na iFi miało się wrażenie lepszego fundamentu w dźwięku, o kapkę mocniejszego basu i rozmachu (przewaga mocowa też się tu kłania) oraz nieco cieplejszego sopranu. Scenicznie i klasowo wypadały bardzo podobnie i tutaj jeśli rysowała się jakaś przewaga, to była ona zależna od utworu i raz to przemawiała za Cobaltem, drugi raz za Zenem. W temacie czystości miałem wrażenie, prawdopodobnie przez nieco bardziej muzykalną górę, która w Cobalcie też przecież istnieje, że układ iFi był troszkę bardziej okraszony analogowym sznytem, który przypominał rozwiązania lampowe. 

Trudno tym samym wskazać zwycięzcę pojedynku, ale o ile lubię swojego Cobalta i gdyby tak nie było, nie kupiłbym go, o tyle Zen DAC jest dla mnie takim wręcz stacjonarnym i tańszym oraz lepiej wyposażonym od niego odpowiednikiem, którego słuchałem zauważalnie częściej i z mocniejszą nutą przyjemności niż z Cobaltem, gdy w grę wchodziły jakieś większe słuchawki poważnego formatu, jak LCD-XC czy HD800. Dopiero przy np. iSine 10 tendencja ta zaczynała się odwracać i tam jednak lepiej słuchało mi się w takim towarzystwie. Częściowo przez tonalność, częściowo przez brak problemów natury napędowej, które wcześniej ewidentnie Cobalta stopowały mimo ogromnego zapasu dostępnej głośności.

Choć Zen DACa nie podłączymy na tej samej zasadzie co Cobalta i nie zabierzemy np. z telefonem do kieszeni, to jednak dla osób mających trochę więcej urządzeń do podłączenia będzie to nie dość, że ekwiwalent, to jeszcze tańszy od Cobalta (699 zł). Aktualnie, obok iDSD Micro Black Label, jest to dźwiękowo najciekawsze urządzenie iFi Audio jakie testowałem i jednocześnie chyba jedyne, które kupiłbym MIMO posiadania Cobalta jako jego stacjonarny ekwiwalent właśnie.

Ciekawe jak wypadnie z Zen Blue (i samo Zen Blue), ale wszystko po kolei, bo jak za dużo sprzętu mam naraz odpakowane to też jest źle i gorzej się to testuje.

======================================

Recenzja łączona z Zen Blue: https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-ifi-audio-zen-dac-i-zen-blue/

• Like 8

Konkurentem Cobalta w lini prostej jest Hip dac który to powinien grać podobnie do tej stacjonarki z tego co kojarzę. Robi się coraz ciekawiej na rynku audio, sprzęt jest coraz tańszy i stara się grać coraz lepiej.  

Ciekawe kiedy wreszcie czeka mnie emerytura w audio na takim Zen Dacu, HD600 i monitorach aktywnych? :) 

Ja swojego ZEN lubię za to "analogowe" brzmienie i sporą moc. Mały minusik za trochę bezpośrednie brzmienie i brak jakichkolwiek dodatkowych wejść czy to optycznych czy RCA.

@Jakub Łopatko Czy możesz w recenzji zwrócić uwagę czy ZEN z dodatkowym zasilaniem (nie tylko poprzez USB) gra lepiej? Czytałem trochę o nim przed zakupem i po i wg większości użytkowników nie ma większej różnicy. Ja wpinając dodatkowe zasilanie poprzez USB czy ładowarkę od iPhona nie słyszę żadnej różnicy ot tylko dioda z tyłu się zapala. Podobno światło z przodu powinno też mrugnąć ale nic takiego się nie dzieje i się zastanawiam czy to typowe zachowanie na nowszym sofcie po update (okroiło podobno kilka funkcji) czy może ładowarka powinna być od ifi?

8 godzin temu, Mcarto napisał:

Czy możesz w recenzji zwrócić uwagę czy ZEN z dodatkowym zasilaniem (nie tylko poprzez USB) gra lepiej?

Jeśli taki zasilacz jest w zestawie - sprawdzę, ale wątpię. Z tego co rozmawiałem z iFi bezpośrednio na AVS, to zasilanie osobne jest przydatne wtedy, gdy ma się mocne przebicia od urządzenia źródłowego.

@zvex wąbrzeźno Red to zupełnie inaczej grający układ. Z K240 MKII na współczesnych padach raczej skórkowych lepiej może zagrać Red, ale z K702 lepiej sprawdzi się Zen.

Posted (edited)

Zasilacza w zestawie nie ma.

IFi ZEN DAC nawet podłączony przez USB 3.0 nie osiąga ponoć deklarowanej mocy (vide pomiary i dyskusja na audiosciencereview). Ja swój mam egzemplarz podłączony przez zasilacz (nie od IFI, ale o analogicznych parametrach) i z początku wydawało mi się, że w tej opcji gra "soczyściej", ale rozłączając teraz zasilanie w trakcie odsłuchu przez HD660S różnicy nie słyszę. 

55 minut temu, Jakub Łopatko napisał:

Z tego co rozmawiałem z iFi bezpośrednio na AVS, to zasilanie osobne jest przydatne wtedy, gdy ma się mocne przebicia od urządzenia źródłowego

Czyli chodzi o to, że w momencie podłączenia urządzenia przez zasilacz, przez kabel USB pójdzie jedynie sam sygnał, oczyszczony z przebić generowanych przez zasilanie dostarczone w innym wypadku tą samą drogą?

Edited by Hardened

Tak. Przynajmniej ja zrozumiałem że tak to miało działać. Najpewniej chodzi o "siejące" gniazda USB i słabej jakości koncentratory, nie radzące sobie z sygnałem data+power jednocześnie, nawet przy USB 3.0.

Co do ASR - oczywiście nie mogę zaoferować po swojej stronie pomiarów tego urządzenia w takim stopniu, a jedynie subiektywną ocenę. Ale też nie będę wchodził tam i sugerował się ich wynikami, bo inaczej będzie to pisanie recenzji pod cudze wnioski i rezultaty. A nie tylko pomiary przecież definiują sprzęt, tak samo w słuchawkach. Co prawda rzadko się zdarza, żeby słuchawki miały pomiary fatalne a odsłuch super, ale to te drugie są wiążące. Nie słucha się pomiarów per se. Przykładowo HD800 miały naprawdę dobre jak pamiętam pomiary, a jednak lista uwag jest pod ich adresem całkiem spora. Na pewno Zen nie jest urządzeniem na wskroś idealnym, niemniej liczy się to czy wpada w ucho, czy nie ma z nim problemów, jak radzi sobie z konkretnymi słuchawkami. 

Swoją drogą w planach mam analizę i wdrożenie kwestii pomiarowych także w sprzęcie audio stacjonarnym, ale na razie brak mi w tym polu doświadczenia. A nie chcę robić nic po łebkach.

Poza tym pytanie czy jest sens, skoro ostatnio co bym nie zrobił, to lecą albo wycieczki albo jakieś dziwne zarzuty, zaś ASR korzysta z Audio Precision APx555 za skromne 28 tys. USD. 

Nie tyle chodzi o to, by konfrontować odsłuch z wynikami pomiarów, lecz wspomóc swoją wiedzą i doświadczeniem w decyzji, czy warto ten sprzęt podłączać przez zasilacz (zwolnienie gniazda zawsze mile widziane), bo IFI wygenerowało w tej kwestii niemałe zamieszanie. Zasilacz miał być załączony do zestawu, ale ostatecznie zmienili zdanie i... niby nie jest potrzebny.

Na ich stronie jest informacja, o której trudno powiedzieć, by precyzowała tę kwestię:

"Output Power (@1% THD)4.4mm Pentaconn (BAL) [email protected] Ohm; [email protected] Ohm; 16 Ohm - 600 Ohm Headphone 6.3mm S-BAL (SE) [email protected] Ohm; [email protected] Ohm 16 Ohm - 600 Ohm Headphone Note: Using 5v power. If powered from USB, power output may vary."

W sieci można wygrzebać natomiast nie dość, że takie dane:

Output Power

USB power supply:
BAL 4.4mm / S-BAL 6.3mm
32 ohms 330mW / 32 ohms 260mW
300 ohms 100mW / 300 ohms 20mW
600 ohms 45mW / 600 ohms 10mW

External 5v power supply
32 ohms 660mW / 32 ohms 520mW
300 ohms 200mW / 300 ohms 34mW
600 ohms 90mW / 600 ohms 15mW

To również stwierdzenia takie jak:

"There’s upgrade potential too, with iFi making an outboard mains power supply called the iPower X (£99/$99), which definitely improves the sound in all areas, but also moves the DAC into desktop-only scenario and a higher price segment."

Nawet gdyby Pana opinia w tej kwestii bylaby jedynie subiektywna, to dla mnie (i zapewne nie tylko dla mnie) byłaby cenna.

PS. Powyższe pogrubienia czcionki są moje.

W sumie nawet nie byłaby jedynie subiektywna, ponieważ teoretycznie jestem w stanie zmierzyć THD i Noise Floor w swoim systemie już teraz (mimo nie posiadania jeszcze specjalnie rozwiniętej w tym celu aparatury pomiarowej). Prawdopodobnie tam zauważylibyśmy wpływ zasilania na plus/minus. THD+N Zen DACa u mnie po USB:

GPHGiss.png

Dla porównania Converto po COAX:

3vP6d2f.png

oraz po OPT:

eMYsdHu.png

Ostatni wykres prawdopodobnie pokazuje to, czym mój PC sypie sam z siebie na tym etapie, a więc nie są to warunki kliniczne, a real-life, co samo w sobie też ma sporo zalet, a nawet największą wręcz słuszność.

Problem w tym że nie posiadam kompatybilnego zasilacza. Mam tylko jednostki od Pathosów, które są 12V, zaś iFi wymaga zasilania 5V. Posiadam takowy jedynie na microUSB. W zestawie od Zen Blue owszem jest zasilacz dodatkowy, ale nie jest to iPower ani iPower X, tylko jakieś maleństwo. Będzie można podpiąć oczywiście i sprawdzić.

• Like 1

Tak, nie jest to ani iPower ani iPower X, tylko coś jakby miniaturowy zasilacz K-Tec, który służy jako zasilacz sieciowy do Zen Blue (nie ma on innej możliwości zasilenia, ponieważ nie ma USB). Aczkolwiek ponoć to właśnie iPower/X mają być dedykowane do Zenów i wprowadzane razem z kolejnymi elementami tej serii.

21949979260109_411.jpg

@Jakub Łopatko No niestety nie ma dedykowanego zasilacza w zestawie. Myślałem, że może posiadasz jakiś na sklepie bo kilka sprzętów ifi sprzedajesz.

Ja tylko kombinowałem z ładowarką od iPhona ale ta ma 2 ampery a zasilacze od ifi 2.5 i 3 ampery. Z drugiej strony ifi zaleca swoje zasilacze tylko ze względu na niskie szumy jakie te powodują i to dopiero w odnośniku do instrukcji. Generalnie w instrukcji jest tylko informacja o zasilaniu 5v DC.

Ja jak wspomniałem, żadnej zmiany w dźwięku nie zauważyłem, ZEN po podpięciu zewnętrznego zasilacza powinien mrugnąć przednim podświetleniem ale też nic się takiego u mnie nie wydarzyło - tylko dioda się świeci z tyłu, że jest ładowanie. Ale jak wspomniałem po kolejnej aktualizacji oprogramowania ZEN utracił jakieś? funkcje informacyjne w przedniej lampce więc może to to?

W każdym razie internecie ZENa jest chwalony za dobrą moc wyjściową która daje sobie radę z bardziej wymagającymi słuchawkami, czytałem też, że dobrze się spisuje jako DAC i sporo osób też chwaliło sobie funkcję podbicia basu. Ja sam nie lubię tego typu filtrów i podbijaczy, zwykle ich unikam ale ten zachowuje się b.dobrze.

iPower X to nowości, nie posiadam takich zasilaczy, iPower chyba też nie. Natomiast na sztukę testową musiałbym czekać miesiąc. Jedyna więc opcja to sprawdzenie zasilacza z Zena Blue.

Niekoniecznie musi być zmiana w dźwięku. Możliwe że zmienia się THD+N, ale poza sprzętem pomiarowym tego się nie widzi (słyszy).

Na LG ma mniejszą głośność maksymalną niż Cobalt, ale też nie sieje tak jak on zniekształceniami. W HG jest wciąż lepiej niż na Cobalcie, gorzej niż na LG, ale moc dostaje mocnego kopa. Podbicie basu zależy w jakich słuchawkach jest stosowane, bo lubi podbić przy okazji też i bas wyższy. Jako DACa jeszcze nie testowałem, zajmuję się niestety też wieloma innymi rzeczami które skutecznie rozwlekają testy w czasie :).

Koszt takiego zasilacza iPower X, to 99 euro , czyli prawie 430zł . Poprawili parametry w stosunku do iPowera, którego koszt to teraz ok.249 zł , który podrożał o jakieś 30 zł.

Poprawa nie jest porażająca, cena niestety już tak.

Ifi_Table_V2-Hires_2.jpg

iFi-iPowerX-2.jpg

iFi-iPowerX-3.jpg

2 godziny temu, pablo650 napisał:

Poprawili parametry

2 godziny temu, pablo650 napisał:

Poprawa nie jest porażająca

Fajnie byłoby zobaczyć coś co nie jest grafiką producenta pozbawioną jakichkolwiek wartości. Inaczej nie ma ona żadnego znaczenia w takiej sytuacji, a twierdzenia o poprawie są tylko twierdzeniami :).

• Like 1
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Narazie to są podlaczone do laptopa albo telefonu więc myślę że tu się mocno poprawi tak musi zostać jeszcze jakis czas bo ruszam z budową i kasa potrzebna a potem myślę że pathos aurium I jakos dac ale do tego czasu muszę coś sobie do 1000 zł załatwić dlatego jeszcze jakieś inne propozycje też rozpatrze ;) Można go podłączyć po USB do Allo USB signature I będzie nim zasilany?

Edited by Rybens
  • 1 month later...

Nie mam pojęcia niestety. Natomiast ktoś pytał wcześniej o zasilanie Zen DACa i czy robi to różnicę względem zasilania USB - sprawdziłem, nie robi. Nie słyszę żadnej różnicy. Moooże coś na THD się wykryje, ale sonicznie nie zmieniło się nic a nic. 

• Thanks 1

I za właśnie te to forum lubię. Na sieci sporo niezwykle enigmatycznych opisów poprawy brzmienia (typu "lepszy wgląd w strukturę i istotę dźwięku") po podłączeniu ZENa przez osobne zasilanie, a ja żadnej różnicy nie słyszę i zastanawiałem się czy to mój niewystarczająco wytrenowany słuch za to odpowiada. Wygląda na to, że nie...

• Like 1
  • EvilKillaruna changed the title to Recenzja iFi Audio Zen DAC / Zen Blue