Jump to content

Recommended Posts

Hej!:D

Niedawno zasięgając rady na tym forum oraz kilku innych kupiłem Novoxa Nc1, mikrofon jak dla mnie świetny, jednak wyczulony diabelnie, a jako, że mieszkam w hałaśliwym domu, ciężko jest mi się komunikować korzystając z tego mikrofonu, bo wszystko wookół słychać. Jest jakiś sposób na wyciszenie tego? Wiem, że można zmniejszyć czułość mikrofonu, jednak zastanawiałem się nad ,,czymś" (np: jakaś osłona przed mikrofonem) co odbija falę dźwiękową, czy czymś podobnym, by osoba obok rozmawiająca przeciętnym tonem była niesłyszalna. Z góry zaznaczam, że się zbyt na tym nie znam, jednak wydaje mi się, że na pewno musi coś takiego być (nie mam na myśli drzwi akustycznych lub pianek, muszę jakoś ,,obudować" mikrofon, bez zbyt ingerencji w dom).

Wszelkie sugestie bardzo mile widziane, gdyż wujek google już mnie zawiódł, a samemu mimo najlepszych chęci jako przygłuchemu i nieobeznanemu z tematem ciężko jest coś wymyślić :/.

Parawan antyrefleksyjny służy do czegoś innego. On chroni przed falami odbitymi z pustego, echowego pomieszczenia. Może nieco pomóc, teoretycznie można próbować też czap gąbkowych, ale wszystko to nie powoduje że mikrofon nagle zbiera z konkretnego punktu. Być może zastosowanie innego mikrofonu będzie lepszym rozwiązaniem. Jakiś kierunkowy lub osobisty (headset, lavalier). 

Dzięki za sugestię @Jakub Łopatko, pojawił się promyk nadziei :). Z tego co czytałem, mikrofon kierunkowy jest bardzo czuły (wychwytuje dźwięk z bardzo dużej odległości z tego powodu jest stosowany do prac detektywistycznych itd.), ale nie wychwytuje dźwięków z otoczenia. Mam dwa pytania.

1.Czytałem kilka Twoich recenzji min: https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-mikrofonu-mozos-mkit-600pro/

Oprócz tego, że również używam Redmi Note4 zaciekawiły mnie te cechy mikrofonu: wyjątkowo niski poziom zaszumienia własnego, niski poziom zbierania odgłosów z otoczenia (kierunkowe działanie). Jak w rzeczywistości określić można niski poziom zbierania głosów z otoczenia tego typu mikrofonów? Czy stojąc bezpośrednio za mikrofonem w odległości ok. 2 metrów lub więcej osoba mówiąca jest niesłyszalna/bardzo przyciszona?  Czytając wcześniej podobno charakterystyka kardioidalna Novoxa miała pełnić podobną funkcję, jednak ostatecznie skończyło się na lekkim przyciszeniu.

2.Jeśli naprawdę tak dobrze to działa, czy polecasz jakiś konkretny mikrofon kierunkowy? Szukam takiego, który wychwytuje dźwięki z jak najmniejszego kąta/odległości.

Szukałem kilku mikrofonów, i oprócz tego, że rzadko widzę tego rodzaju mikrofony w sprzedaży (nie wiem, pewnie źle szukam),  to ostatecznie do wypróbowania wybrałem takie:

1. BOYA BY-BM2021
  2. RODE VIDEOMICRO
  3. MKIT-600PRO
  4. MC-MM1

Jeśli ktoś zna jakiś dobry mikrofon kierunkowy do ok. 200zł, odpowiednio wyciszający dźwięki za nim, albo wypróbowywał powyższe modele, będę wdzięczny za każdą opinię.

Tak jak pisałem, raczej kierowałbym się w stronę jakiegoś headsetu. To głowa użytkownika pełni wtedy rolę naturalnej blokady. Choć to bardziej rozwiązanie komunikacyjne, ale jeśli o takie coś chodzi, to chyba tutaj należałoby poszukać rozwiązania w tym budżecie. MKIT nagrywa dobrze, ale mikrofon trzeba ustawić w bardzo konkretnym reżimie na siebie i blisko. Można byłoby jeszcze próbować ustawić osłonę antyrefleksyjną o większym rozmiarze na statywie tuż za sobą, ale to raczej pokrętne rozwiązanie.

• Like 1

Z headsetem chciałem dać sobie spokój. Mam dobre słuchawki bez mikrofonu, które wolałbym nie zmieniać. Czy MKIT z drzwiami obklejonymi Izolacją akustyczną https://www.wyciszamy.net/Izolacje-AKU-PR140/p35/k19?marka=28sub1410 mógłby zdać egzamin, gdybym mówił dość blisko? Nie miałem modelu w ręku, dopiero będę zamawiać stąd ciężko jest mi ocenić w jakim stopniu wytłumia on dźwięki zza niego (krzyki, szepty, zwyczajną rozmowę itd). Co do osłony antyrefleksyjnej - muszę przyznać, że o czymś takim nigdy nie słyszałem, stąd ciężko mi jakoś się odnieść, ale sprawdzę to w najbliższym czasie.

Ale po co zmieniać, skoro można dokupić ModMica i ze słuchawek zrobić sobie headset? :)

Troszkę ekstra, ale sam się zastanawiałem dawno temu nad tym rozwiązaniem.

Osłona:

c7f3444848f7a012043293a7eb5a

Jak więc widać - ModMic to prawdopodobnie najlepsze i najpraktyczniejsze co można dostać w takiej sytuacji.

• Like 1

Posted (edited)

Zarówno ModMic i Osłona są prawdopodobnie tym, czego mi brakuje. Ostatnio przeszukując internet natrafiłem na ciekawe filtry w OBSie które również znacząco mogą pomóc z problemem hałasu. Wielkie dzięki za szybką pomoc, teraz już problem zostanie znacząco zredukowany.

Edited by Napotkana Osoba
  • Approved 1

a ja bym najpierw zaryzykował  podstawową bramkę szumu i expander. Chciażby z VoiceMeeter Banana.  Czyni cuda przy mikrofonie ustawionym 10cm od ust.

Od paru dni na pracy zdalnej z RTX Voice pracuję i to jest naprawdę świetna rzecz. Może nie mam jakiegoś cudownego mikrofonu, bo budżetowy Zalman, ale RTX ładnie odcina hałas tła. 

Testuje właśnie Novox'a NC-X i jest to najbardziej zbierający z  drugiego planu mikrofon jaki miałem w rękach.  Natomiast po drugiej stronie barykady mam Sennheiser'a EW100 i ten dla odmiany tłumi tło pięknie, jest ono ledwo słyszalne.  Dodatkowo barwowo jest świetny.  Jednak ja wolę jak mikrofon robi co powinien, a potem niech elektronika po nim poprawia.