Jump to content
Sign in to follow this  
Bartosz

Jaki wzmacniacz/DAC do AKG K240? (200-500zł)

Recommended Posts

Witam. Kupiłem niedawno słuchawki AKG K240 MKII, ale doszedłem do wniosku, że potrzeba im lepszego urządzenia wyjściowego, przy laptopowej integrze są ciche, nie tak przestrzenne jak bym oczekiwał (i jak słyszałem w wielu recenzjach), a tony niskie są wogóle nie zadowalające. Chciałbym więc dać im szansę "rozwinąć skrzydła" przy jakimś fajnym wzmacniaczu, jednak nie chce też wydawać fortuny (budżet jak w tytule). Myślałem o Audioquest Dragonfly Black, chociaż mogłoby też być coś droższego. Zwracam się więc z pytaniem, bo moja wiedza w tym temacie jest dość uboga: Jaki wzmacniacz/DAC do tych słuchawek w takich pieniądzach? Ktoś może je posiada i może coś poradzić, bądź powiedzieć, z czego korzysta? I czy ten DragonFly jest dobrą opcją?

2 godziny temu, Bartosz napisał:

Kupiłem niedawno słuchawki AKG K240 MKII

1. jaka jest to wersja słuchawek? (made in china czy made in austria)
  2. jakie pady są zamontowane na słuchawkach?
  3. jaki jest stan padów oraz wkładek akustycznych?

Osobiście korzystam z zakupionych dawno temu K240 MKII Made in Austria z Essence STX, ale podłączam się też pod DragonFly Cobalt i Pathos Converto MK2, z tym że te dwa ostatnie źródła oczywiście tylko dlatego, że jest taka możliwość, gdy nie korzystam z droższego sprzętu słuchawkowego.

nie te ale podobne słuchawki K242HD podłączałem pod Bursona C3, FiiO Q5S, FiiO E18 i kilka układów na płycie głównej Asus Hero, Asus Ranger i szczerze mówiąc to tam jest zawsze poprawny, nie podbity i nie ciągnący się, może trochę oszczędny bas. I żadne z tych źródeł tego nie zmieniło. No może E18 podbija bas z definicji ale na pewno nie poszerza sceny.

Co do sceny to właściwie zawsze te słuchawki grają szeroko. Głębia nie jest duża, ale szerokość robi wrażenie w tym przedziale cenowym. Nawet w grach zostały ocenione, że za szeroko (i równocześnie za blisko - w temacie głebi)  co utrudnia poprawną lokalizację skradających się obiektów. Natomiast "ostrzegają" wcześniej. 

53 minuty temu, Jakub Łopatko napisał:
  1. jaka jest to wersja słuchawek? (made in china czy made in austria)
  2. jakie pady są zamontowane na słuchawkach?
  3. jaki jest stan padów oraz wkładek akustycznych?

Osobiście korzystam z zakupionych dawno temu K240 MKII Made in Austria z Essence STX, ale podłączam się też pod DragonFly Cobalt i Pathos Converto MK2, z tym że te dwa ostatnie źródła oczywiście tylko dlatego, że jest taka możliwość, gdy nie korzystam z droższego sprzętu słuchawkowego.

Dziękuje za odpowiedź.

1. Wersja made in china (Te austriackie, o ile wiem, od paru ładnych lat są już niedostępne.).

2. Padów używam skórkowych, tych z obszyciem na zewnątrz, chociaż w zestawie miałem też welurowe.

3. Kupiłem je jakieś 2 tygodnie temu, są w niezmiennym stanie odkąd je wyjąłem z pudełka.

Sprawdziłem sobie wszystkie wymienione wyżej układy, niestety każdy wykracza poza mój, napisany w tytule, budżet (i to dość znacząco). Czy nie znajdę czegoś satysfakcjonującego to tych 500 zł?

Kolego Bartoszu – a jaki bas byłby dla Ciebie zadowalający? Generalnie te słuchawki nie są od łupania basem i on nigdy nie będzie jakiś bardzo mocny, bez względu na źródło. Chcąc jednak ocieplenia brzmienia można wziąć czarną ważkę, jednak nie ma co nastawiać się na cuda i że nagle słuchawki będą hukały basem. Co do sceny, to też ciężko powiedzieć jakie masz oczekiwania i względem czego porównujesz. Z ważką powinno być całkiem szeroko.

1 minutę temu, Ellu napisał:

Kolego Bartoszu – a jaki bas byłby dla Ciebie zadowalający? Generalnie te słuchawki nie są od łupania basem i on nigdy nie będzie jakiś bardzo mocny, bez względu na źródło. Chcąc jednak ocieplenia brzmienia można wziąć czarną ważkę, jednak nie ma co nastawiać się na cuda i że nagle słuchawki będą hukały basem. Co do sceny, to też ciężko powiedzieć jakie masz oczekiwania i względem czego porównujesz. Z ważką powinno być całkiem szeroko.

Może trochę źle się wyraziłem - nie chodziło mi o jakiś przesadny, łupiący bas. Nie lubię takiego, po prostu żeby był wyczuwalny i poprawny, a na laptopowej integrze jest bardzo słaby. I nie chodzi mi tylko o bas, ale ogólnie o poprawę jakości dźwięku, a w tym też niskich tonów. 

Myślę, że ważka może spełnić Twoje wymagania w tym budżecie. Można też spróbować z droższymi chińczykami, ale obecne ceny nie są zbyt atrakcyjne. Można też spróbować Dragonfly Red –będzie lepsza scena, będzie jaśniej, ale na pewno trochę mniej muzykalnie. Najlepiej by było po prostu z kimś się zgadać, kto ma takie sprzęty i posłuchać, chociaż w obecnych warunkach może być trudno ;)

Dziękuje za pomoc. Dodam jeszcze, że kupiłem wcześniej fiio E10k olympus 2. Wreszcie zaczęły grać głośniej, niskie tony też zyskały. Jedyne, co mi trochę doskwierało, to, nie wiem trochę jak to ująć, wysokie tony (szczególnie jakieś głośne wokale w piosenkach) robiły się takie nieprzyjemnie "syczące" i zakrywały, wręcz przesadnie, instrumenty w tle. Nie wiem, czy dobrze to określiłem.

To są sybilanty. W takim razie lepszy będzie black, on trochę wygładza te wysokie tony. W zasadzie o E10k olympus 2 też miałem wspomnieć, bo to dość basowy grajek, ale skoro góra trochę przeszkadza, no to lepsza będzie czarna ważka.

Dobra, czyli skłaniam się w kierunku ważki. I myślisz, że w kwocie do 500 zł nic lepszego od niej już nie znajdę? Pytam, bo ona kosztuje tylko 300 zł, a akurat chciałem coś, co by znacząco wpłynęło na jakość.

jeszcze tylko dodam, że warto sprawdzić czy wszystkie "ulepszacze" dźwięków na laptopie są wyłączone. One bardzo często właśnie tymi sybilanty sypią jak z rękawa. Druga sprawa posłuchaj ich ze dwa dni a potem powiedz czy dalej to przeszkadza.

1 godzinę temu, Bartosz napisał:

Dziękuje za odpowiedź.

1. Wersja made in china (Te austriackie, o ile wiem, od paru ładnych lat są już niedostępne.).

2. Padów używam skórkowych, tych z obszyciem na zewnątrz, chociaż w zestawie miałem też welurowe.

3. Kupiłem je jakieś 2 tygodnie temu, są w niezmiennym stanie odkąd je wyjąłem z pudełka.

Sprawdziłem sobie wszystkie wymienione wyżej układy, niestety każdy wykracza poza mój, napisany w tytule, budżet (i to dość znacząco). Czy nie znajdę czegoś satysfakcjonującego to tych 500 zł?

1. Nawet dłużej niż od paru ładnych lat. Ale powinna być to wersja grająca wtedy cieplej. Choć mój egzemplarz z 2009 roku Made in Austria gra stosunkowo ciepło i łagodnie.

2. MKII od zawsze miały dwa komplety i na obu słuchawki grają inaczej. Na welurach w niezużytym stanie jest jeszcze więcej góry niż na skórkach. Czy słuchawki "dociśnięte do głowy" podczas pracy, grają lepiej?

3. Ok.

Pytanie było o to jakich układów używam ja ze swoim modelem. Akurat Essence STX mam pierwszej generacji i używane karty chodziły za 250-500 zł. W budżecie więc. Ale nie jest to układ ciepły. DragonFly Black jest.

47 minut temu, Bartosz napisał:

Dziękuje za pomoc. Dodam jeszcze, że kupiłem wcześniej fiio E10k olympus 2. Wreszcie zaczęły grać głośniej, niskie tony też zyskały. Jedyne, co mi trochę doskwierało, to, nie wiem trochę jak to ująć, wysokie tony (szczególnie jakieś głośne wokale w piosenkach) robiły się takie nieprzyjemnie "syczące" i zakrywały, wręcz przesadnie, instrumenty w tle. Nie wiem, czy dobrze to określiłem.

Jeśli problemem jest jakimś cudem nadmierny sopran, to można próbować zwiększyć ilość wkładek akustycznych (krążki gąbkowe kładzione na talerzach z otworem przetwornika). Można użyć także tych od słuchawek Beyerdynamica. No i sprawdzić to co opisał @KiiT

PS. Nie cytuje się postu pod postem. Nie od tego jest funkcja "Cytuj".

Witam,
mam ten sam problem co autor postu, więc nie będę robił kolejnego postu bo chyba nie ma potrzeby. Szukam wzmacniacza/DAC do AKG K240 Studio (Made in China) w cenie 200-300 zł, myślałem na początku nad ASUS Xonar DX ale żaden sklep nie ma ich na stanie :(.Moje aktualne typy to DragonFly Black v1.5, FiiO E10K Olympus 2. co o tym myślicie? Dodam że słuchawki będę używał praktycznie tylko i wyłącznie do muzyki a moja aktualna karta dźwiękowa to integra Realtek ALC 887. 

Na ten moment jestem bardziej skłony kupić DragonFly Black v1.5 ze względu na lepszą scene i przystępniejszą cenę. Tylko tu się zaczynają moje wątpliwości, czy DragonFLy da radę odpowiednio zasilić moje słuchawki? Czy jednak lepiej będzie dołożyć i kupić FiiO E10K Olympus?

Godzinę temu, takkok12 napisał:

Moje aktualne typy to DragonFly Black v1.5, FiiO E10K Olympus 2. co o tym myślicie?

Używałem ich z Olympusem. Tony niskie robią się głębsze i bardziej wyczuwalne, no i oczywiście jest głośniej. Mój jedyny problem z tym wzmacniaczem, to były te sybilanty, ale nie jest to aż tak zauważalne.

Nad ważką też się zastanawiam, myślę że ją kupię i sprawdzę jak to się zgrywa.

W jakich momentach było słychać te sybilanty? Jeszcze się okazało że DrafonFLy jest po 300 (myślałem że 250, widocznie coś źle zapamiętałem) więc nie wiem czy się na Olympusa nie skusić.

W wysokich tonach, szczególnie głośniejszych, bardziej "krzykliwych" wokalach. Ale to może być tak, że ja to zauważam, a komuś np. nie przeszkadza, każdy inaczej ocenia dźwięk. 

Edited by Bartosz

Bo było taniej. Widocznie kryzys. 

3 godziny temu, takkok12 napisał:

Tylko tu się zaczynają moje wątpliwości, czy DragonFLy da radę odpowiednio zasilić moje słuchawki?

Zależy czy ktoś słucha słuchawek na cały regulator, ale te układy są bardzo głośne. Nigdy nie narzekałem w żadnym DF na niedobór głośności.

56 minut temu, Jakub Łopatko napisał:

Widocznie kryzys. 

A skoro o tym mowa, gdzie według was najlepiej teraz zamówić? Najpewniej kupie  FiiO E10K Olympus 2 chyba że mi się coś odwidzi na ostatnią chwile.

Godzinę temu, Jakub Łopatko napisał:

Zależy czy ktoś słucha słuchawek na cały regulator,

Zdarzy mi się słuchać muzyki troszkę głośniej ze względu na to że mam wadę słuchu.

Godzinę temu, Jakub Łopatko napisał:

Nigdy nie narzekałem w żadnym DF na niedobór głośności.

A FiiO E10K daje radę pod względem głośności? 

W sklepie. Tak jak zawsze :).

Słuchanie głośno na pewno jej nie naprawi, a może nawet pogorszyć. Prawdopodobnie lekarz powie Panu to samo.

U mnie dawał. Oba urządzenia dają. 

4 godziny temu, takkok12 napisał:

A jak subiektywnie oceniasz ten wzmacniacz?

Oprócz tego mankamentu to w sumie jest ok, ewidentnie zauważysz po przesiadce z jakiejś taniej integry. Ale szczerze bez jakiś rewelacji w kwestii poprawy jakości dźwięku, co najwyżej niskie tony zyskują.

3 godziny temu, Jakub Łopatko napisał:

U mnie dawał. Oba urządzenia dają. 

Godzinę temu, Bartosz napisał:

Oprócz tego mankamentu to w sumie jest ok, ewidentnie zauważysz po przesiadce z jakiejś taniej integry. Ale szczerze bez jakiś rewelacji w kwestii poprawy jakości dźwięku, co najwyżej niskie tony zyskują.

Dzięki za pomoc 

@Bartosz Bo w K240 nie są słuchawkami "cudownymi", które na sprzęcie za 300 zł magicznie zyskają niesamowite pokłady jakości. Tym bardziej, jeśli patrzy się tylko na bas. Owszem, są to świetne słuchawki (Made in Austria), ale wciąż klasa mid-fi. Tam trzeba wejść przede wszystkim z lepszym sprzętem niż E10K czy DFB, z lepszymi kablami, odpowiednio dobranymi padami i wkładkami, może jakimiś modyfikacjami wewnątrz i można je dosyć mocno wyciągnąć w stronę niemalże klasy klasycznych modeli premium, a przynajmniej w ramach modeli Made in Austria. Jest wiele powodów, dla których używam ich obok słuchawek za 4-6 tysięcy złotych, choć nie stawiając między nimi w żaden sposób znaku równości.