Jump to content

dokanałowe do rocka/metalu [200-400zł]

Ataxia
 Share

Recommended Posts

Cześć,

planuję zakup słuchawek dokanałowych o izolacji co najmniej średniej, najlepiej w okolicy 300zł, ale jeśli różnica będzie znacząca to nie widzę problemu dorzucenia stówki, podobnie w drugą stronę. Na razie będę ich używała z sansa clip+.

W tej chwili moim punktem odniesienia są philips shl4500 i o ile fajnie dają sobie radę przy większości progresywnych brzmień, tak przy power metalu odnoszę wrażenie, że się gubią.

Nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek, odnośnie jakiegokolwiek sprzętu audio stwierdziła, że brakuje mi basu;) więc raczej potrzebuję słuchawek o podkreślonych wysokich tonach, bardzo dynamicznych, o przejrzystym dźwięku, raczej krystalicznym niż przydymionym.

Idealne byłyby słuchawki podkreślające energię tego kawałka https://www.youtube.com/watch?v=mmo5DIktiqI

ale też nie ujmowały głębi tego https://youtu.be/0K1_7QT_POg?t=30s

Ataxia

Wprawdzie koleżanka pytała o słuchawki z przedziału 200-400 zł, a w tym zakresie doświadczenia nie mam ale pragnę - choć jestem totalnym laikiem -podzielić się myślami.

Philips SHL4500 - słuchawki nauszne lowcostowe, więc poniekąd logiczne (przynajmniej dla mnie), że o ile przy progresji dają radę to przy powermetalu wysiadają. Sam mam w tej chwili Brainwavz delta za ok 70 zł (dokanałowe), wcześniej przerabiałem różne sennheisery od 40 do 100 zł. Z tymi Brainwavzami wiem, że prędko do Senów nie wrócę.

W ogóle to mam czelność pisać bo też słucham metalu i fragment " potrzebuję słuchawek o podkreślonych wysokich tonach, bardzo dynamicznych, o przejrzystym dźwięku, raczej krystalicznym niż przydymionym " mam wrażenie jakby idealnie opisywał w/w słuchawki. Stargazers brzmi naprawdę porządnie ale zapodany link jest średniej jakości, więc już przy słuchawkach rzędu 70 zł to jakość utworu w tym wypadku jest wąskim gardłem, a nie słuchawki. Co do kawałka Riverside - brzmienie jest dobre, naprawdę czyste, ale scena (przestrzenność? nie znam się jeszcze do końca na tych spec zwrotach :)) co najwyżej średnie, a przy tego typu kawałku trochę jednak tego brakuje (choć nie powiem, że jest płasko jak na horyzoncie).

Osobiście te Delty pokochałem za separację dźwięków, za to, że Merchant Prince - Two steppes from hell jest jeszcze bardziej "och i ach" i za to, że dzięki nim zacząłem zwracać większą uwagę na żeński wokal i skrzypce. 

Zapodaję linki:

https://www.youtube.com/watch?v=an-KEdHEClU

https://soundcloud.com/nuclearblastrecords/nightwish-dark-chest-of 

i powiem tyle - na Deltach słyszę różnicę w jakości (nie głośności, choć to też :D). Słuchawki zasilane kartą dźwiękową zintegrowaną jakby co.

Reasumując - jeśli chcesz Nigthwisha - dokanałowe będą ok, jeśli chcesz Nightwisha i Riverside to poważnie bym się zastanowił nad jakimiś lepszymi nausznymi.

PS Nie udzielam się zbytnio w internetach więc jak coś jest niejasne to chętnie rozjaśnię.

Pozdrawiam

Edited by Magnikus

Dzięki za podzielenie się myślami - wbrew pozorom trochę mi rozjaśniłes sytuację. Tak się teraz zastanawiam czy faktycznie potrzebuję słuchawek z bardzo wyraźną górą czy może każde za 300zł (i warte swojej ceny) będą brzmiały przejrzyście w porównaniu do moich philipsów.

Jeśli chodzi o lepsze nauszne to też są w planach :) ale potrzebuję aktualnie 2 par, a że dokanałowych jeszcze nie mam to one są na pierwszym miejscu - jak coś znajdę to dam znać.

Pzdr

Warto z dokanałowych słuchawek w tym przedziale zainteresować się Brainwavz M3 oraz JVC HA-KX100. Te drugie mogą bardzo dobrze sprawdzić się w słuchanych gatunkach. Pierwsze będą zaś cieplejsze, ale z lepiej prowadzonym wokalem, mocniejszym basem i szerszą sceną. Obie pary mieszczą się w zadanym przedziale cenowym.

Jeśli chodzi o Brainwavz M3 to wydaje mi się, że polecane są raczej fanom cieplejszego brzmienia, dlatego raczej nie brałam ich do tej pory pod uwagę.

Natomiast JVC HA-KX100 cały czas chodzą mi po głowie, nurtuje mnie tylko kwestia stosunku jakości do ceny - w tej chwili znalazłam je wyłącznie w jednym sklepie za 299zł. Z tego co pamiętam ze słynnej ich recenzji (która swoją drogą pewnie tą cenę zrobiła;) kosztowały wtedy <100? I zastanawiam się czy teraz, kiedy są 3 razy droższe nadal są takie zachwycające czy może kosztując 299zł mają już większą konkurencję?

Owszem, właśnie takim osobom są na ogół polecane, ale moim zdaniem zwłaszcza w gatunkach rockowych potrafią na jaśniejszych źródłach mocno rozwinąć skrzydła, zwłaszcza przez scenę i wokal renderowany z naciskiem na wyższą średnicę. 

299 zł to ewidentna próba zarobienia na tym modelu, bo i choć wciąż słuchawki się w ramach tej ceny bronią (bardzo często porównywałem je u siebie również ze znacznie droższymi, pełnowymiarowymi DT990/600 Edition), to warto na nie polować po forach takich jak mp3store, które posiadają aktywnie działający dział komis. Oczywiście jeśli w grę wchodzą modele używane. Myślę, że spokojnie udałoby się je pozyskać za połowę rzeczonej wyżej ceny.