Jump to content

Lekka elektornika: K702 czy K712 PRO (a może DT990)?

JC
 Share

Recommended Posts

Witam,

Nadszedł czas na kupno nowych słuchawek, po kupnie SC808 + 2x LME49720 i LM6172IN pod XB700 i porządnym osłuchaniu się chyba dojrzałem muzycznie, czas odstawić ten mocny bas który i tak przy dobrze zrealizowanych utworach czy nawet własnej zabawie w DAW wydaje mi się nie leje po całym paśmie choć przy liquid drum&bass potrafi dużo przysłonić.

Nastawiam się na lekką elektronikę, głownie chillstep lecz także jak najbardziej chill, ambient (pokroju Spheria, Exist Strategy). Powinienem więc chyba nieco poszerzyć scenę i poprawić separację dlatego wstępnie myślę nad poniższymi słuchawkami a także wymianą OPów na Bursony SS V5 (bufor - jeszcze nie mam pomysłu).

1) AKG K702

2) AKG K712 Pro

Co różni te słuchawki? Czy warto dopłacać do K712 Pro? Czy oba te modele umożliwiają modyfikację odblokowania bassportu (i czy jest to modyfikacja odwracalna)?

Próbuję umówić się na testy w/w słuchawek - choć wiadomo, że z jednym źródłem może być inaczej niż z innym.

Witam,

Na bufor rekomendowałbym taniego MUSESa 8820, bardzo dobrze uzupełnia się z SS V5.

K702 i K712 mają znaczące między sobą różnice brzmieniowe. Te pierwsze mają największą scenę, lekki bas, są bardziej analityczne. Te drugie mają więcej basu, są cieplejsze i przyjemniejsze w odsłuchu, choć za cenę mniejszej sceny. Obie pozycje jednakże są bardzo dobre. Alternatywą dla K712 PRO są K7XX sprowadzane z Massdropa za mniej lub nabywane jako używki u nas w kraju. 

Tak, oba modele umożliwiają odblokowanie bassportu i moim zdaniem lepsze efekty z racji tego, że basu przybywa znacznie, uzyska się na chudszych słuchawkach (czyli 702). Jest to zabieg w pełni odwracalny.

Witam, dziękuję za odpowiedź. W takim razie chyba zdecyduję się na K702 za czym przemawia też oczywiście cena. Zawsze gdy najdzie mnie ochota będę mógł podpiąć XB700 a w przyszłości może skuszę się na DT990 Edition/600.

Czyli K702 + SS V5 bursona + MUSES 8820 będzie optymalne?

Proszę uprzejmie,

Dokładnie tak. Na forum był chyba u nas użytkownik, który miał K702 na SC808 z 3x SS V5 i nie szczędził superlatyw na to jak grało takie połączenie. Oczywiście wszystko de gustibus, ale możliwości płynące z K702 są naprawdę duże i ciężko jest przejść obok nich obojętnie.

Tak, czytałem :) w takim układzie na takie combo się zdecyduję (póki co 2x SS V5 + MUSES8820), czytałem też Pana wypowiedź, że AIM doinwestowany tymi OPA spokojnie rywalizować może z urządzeniami kosztującymi kwoty rzędu 2500 PLN a miałem pewien dylemat co kupić po przeczytaniu (świetnej) recenzji NuForce Icon HDP.
 Myślę jednak, że SC808 z w/w kompletem OPA zaoferuje dźwięk klasowo niegorszy a może i lepszy niz Icon HDP (choć zdaję sobie sprawę, że najpewniej o nieco innej charakterystyce).

Raz jeszcze Panie Jakubie bardzo dziękuję za pomoc, za około miesiąc cały "zestaw" skompletuje i na pewno podzielę się opinią i moimi wrażeniami.

Icon HDP jest owszem inaczej grającym układem i w zakresie efektu całościowego z klasycznymi K7 robi bardzo dobrą robotę, także w żadnym wypadku nie były to nietrafione zapędy. Klasowo jednak będzie Pan z SC808 stał wyżej, ponieważ HDP to troszkę powyżej pułapu Aune X1S.

Proszę uprzejmie. Będę bardzo wdzięczny za opisanie wrażeń, aczkolwiek proszę pamiętać, że:

• karta ma na pokładzie Nichicony, które muszą troszkę się jednak dotrzeć pod nominalnymi parametrami pracy (powtarza się to na naprawdę wielu urządzeniach wyposażonych w te kondensatory), 
  • karta wyposażona w dwa SS V5 zajmuje dokładnie 3 sloty w komputerze, ale jeśli posiada Pan karty z PCB typu low profile, wchodzą one bezkolizyjnie pomiędzy SS V5, więc można "oszukać" tą niedogodność,
  • same słuchawki też od razu nie zagrają tak jak powinny (mocno naciskałem na ten aspekt w recenzji Q701 na blogu). Warto dać im troszkę czasu (np. te parę dni, żeby leżały na głowie i się dopasowywały).

Mam nadzieję, że obserwacje będą tylko pozytywne. W razie gdyby miał Pan problemy z instalacją lub jakiekolwiek inne pytania proszę pisać. Jak tylko będę online postaram się odpowiedzieć.

Pozdrawiam.

• Upvote 1

• 1 month later...

Witam ponownie!

Umówiłem się na odsłuchy testowe K702 oraz K712 Pro i chyba między nimi dokonam wyboru, zapytałem w sklepie, jakimi źródełkami do testów dysponują. Otrzymałem taką informację:

- Questyle QP1R

- AK300

- AK380

- Chord Mojo

- IBasso DX80

- ADL GT40

Moim źródłem dla w/w słuchawek na długi okres czasu będzie AIM SC808 z OPA: 2x Burson SS V5 na kanałach + MUSES8820/02 na buforze (do ew. żąglerki)). Który z w/w DAPów oferuje charakter brzmienia podobny do w/w AIMa z bursonami? Nie chciałbym testować słuchawek na źródle o innej charakterystyce brzmienia.

Miałem przyjemność odsłuchać K702 oraz K712 Pro na Astell&Kern 300, który podobnież uchodzi za raczej neutralny może leciutko ciepły, przyjemny w odbiorze DAP. Na testy wziąłem ze sobą album M-Seven - Stimulus oraz Asura - 360, zdecydowałem się na K702, które wg mnie są troszkę bardziej szczegółowe i mniej basowe (choć uważam, że wystarczająco, może dlatego, że technicznie album Stimulus to majstersztyk). W K712 Pro przeważają zdecydowanie (poza wyglądem) nausznice, są bardzo wygodne i dają fajne uczucie chłodu na głowie. Z tego co wiem, nausznice z K712 pasują do K702 i chyba dokupię do K702 w/w żelowe nausznice które też wg opinii w Internecie lekko podnoszą bas.

Niedługo zakup i Bursonów - podzielę się wrażeniami :)

• Upvote 1

Panie Jakubie, przeczytałem recenzję wzmacniacza SIL 994 (i kilka postów na tym i pokrewnym forum) i pytanie muszę sformułować inaczej niż pierwotnie chciałem, czy rzeczywiście nie opłaca się inwestować w ten wzmacniacz jako układ buforujący do SC808 pod słuchawki (zająłby miejsce MUSESa 8820)?

Nie do końca. W recenzji pisałem swoje spostrzeżenia z perspektywy głównie wyjść RCA w SC808 i tu faktycznie można byłoby polemizować. Wyjście słuchawkowe to jednak trochę inna sprawa i sens jest tu już większy, ponieważ SIL da Panu ponad 8820 większą dynamikę i precyzję na skrajach, a także większy gain. Słuchawki będzie Pan w stanie postawić "na baczność" w ten sposób. Jedynie troszkę więcej góry może się pojawić, a raczej zwiększy się jej wyrazistość (wraz z jakością).