Jump to content

Źródło do Sennheiser HD 600

Recommended Posts

Cześć,

Miałem okazję przetestować słuchawki Sennheiser HD 600 podłączone do Cayin iDAC-6. Moim zdaniem brzmienie było genialne. To co najbardziej spodobało mi się w brzmieniu tych słuchawek to ciepło, dociążenie i relaks. Aktualnie w komputerze mam kartę Audiotrak Prodigy HD2 Advanced DE z opampami 1x OPA2604 i 2x AD8022. Czy wymiana np. na AiMSC 808 byłaby opłacalna? Czy AiM dałby radę napędzić te słuchawki, czy może lepiej poszukać jakiegoś DACa? Chciałbym osiągnąć brzmienie podobne do tego, które uzyskałem z podanego wyżej połączenia.

Pozdrawiam,

Paweł

Planuję najpierw nabyć same słuchawki, a potem dobrać odpowiednie źródło. Chyba jednak zrezygnuję z AIMa, bo na mojej płycie głównej będzie on za blisko karty graficznej lub w ogóle się nie zmieści. Zamierzam kupić DACa i wzmacniacz w jednym. Polecano mi przetestować Aune X1S i T1. Co jeszcze mógłbym sprawdzić w podobnym zakresie cenowym?

8 minutes ago, Mayster said:

Aune T1, nie Beyery T1 ;)

Teraz juz wszystko jasne dzięki :)

3 minutes ago, Pivlo said:

Więc co polecacie do HD 600?

Jak lubisz neutralny tor bez przybarwień a co za tym idzie nudę to X1S + HD 600.

T1  wniosą muzykalności do HD 600 na pewno będzie ciekawiej

W takim razie przetestuję oba źródła z naciskiem na T1,  bo od słuchawek oczekuję właśnie muzykalności. Czy coś jeszcze polecacie przetestować. Szukam też słuchawek dokanałowych, które zabrzmią podobnie jak HD 600. Myślałem o HIFIMAN RE-400, ale jestem otwarty inne propozycje.

Czy mój Audiotrak z wymienionymi opampami da radę napędzić Senki HD600? Mogę je kupić teraz, ale nie wiem czy jest sens, jeżeli nie będą miały wystarczającej mocy z karty. Czy może lepiej poczekać i zakupić je razem z dobrym źródłem?

Obawiam się, że będzie konieczny zakup dodatkowego wzmacniacza słuchawkowego. Jako źródło spokojnie Pana Audiotrak będzie funkcjonował, także mając HD600 i HD2 praktycznie tylko wzmacniacz byłby dla Pana koniecznym do nabycia elementem. Zależnie od budżetu i preferencji, do HD600 ma Pan do wyboru albo iść w stronę nieco bardziej scenicznych tranzystorów, albo bardziej muzykalnych lamp. W ramach tych pierwszych warto zwrócić uwagę na Aune X7S, a w drugich: np. coś pokroju Espressivo. 

Chciałbym pójść bardziej w stronę muzykalności. Niestety Espressivo raczej nie będę mógł przetestować. Zastanowię się jeszcze nad Aune X7S, bo ten model będę mógł sprawdzić, ale raczej pozostanę przy "podwójnym" źródle - Aune T1 lub X1S.

Teoretycznie nie. W praktyce Aune T1 może pracować również w roli stopnia wyjściowego. Jeśli więc inwestował już Pan w niego w formie OPA, możliwe że jako źródło dla samej T1 sprawdzi się bardzo dobrze. Daje też Panu pewne możliwości strojenia całego toru, tzn. wymieniając zarówno lampę w T1, jak i OPA w HD2, sumarycznie jednym i drugim można próbować przesunąć dźwięk końcowy na określony efekt. Oczywiście wymaga to cierpliwości, a zmiany często mają charakter jedynie wykończeniowy, ale docenia się takie rzeczy w dłuższym odsłuchu.

To dobrze, że nie będę musiał się pozbywać Audiotraka. Jak podłączyć to wszystko, żeby ze sobą współgrało (np. jeżeli wybiorę Aune T1)? Oczywiście jack 6.3 mm idzie do wyjścia słuchawkowego Aune, a samo urządzenie kablem do listwy zasilającej. Czy mam podłączyć T1 za pomocą kabli RCA do Audiotraka oraz przez USB do płyty głównej czy jest jakiś inny sposób? Moje obecne słuchawki mam podłączone do Audiotraka przez wyjścia RCA, za pomocą robionej na zamówienie przejściówki - czy znajdzie ona jeszcze zastosowanie? Co z samymi kablami RCA od Audiotraka - czy są one dobre jakościowo, czy lepiej zakupić jakiś "wyższy" model?

Pozbywać się Pan oczywiście nie musi, ale może, jeśli w porównaniu z T1 w trybie pełnym (via USB, a więc wraz z działającym na jej pokładzie DACiem) wyjdzie Panu i tak gorsza jakość dźwięku. Wtedy sens dla egzystencji HD2 będzie niski i opcja sprzedaży pozwoliłaby zamortyzować koszt zakupu T1. 

Może Pan podłączyć wszystko tak jak opisał. Na górze urządzenia jest przełącznik USB/LINE, który steruje torem sygnału. W pozycji USB sprzęt działa jako pełna integra. W pozycji LINE pracować będzie na kablach RCA biorąc sygnał z HD2. 

Tak, przejściówka znajdzie połączeniowo zastosowanie, bo można ją zastosować na drugiej parze RCA w T1. Ale obchodzi Pan wtedy wzmacniacz słuchawkowy i tak naprawdę próbuje wywarzać tylne drzwi, zamiast wejść normalnie od frontu :)

Z kablami nie spodziewałbym się specjalnej jakości, ale też ich dokupienie może zwiększyć koszta. Na bardzo dobry interkonekt RCA wydałby Pan ok. 1000 zł za odcinek 1m, choć naturalnie można i znaleźć znacznie droższe pozycje. W opcji mainstreamowej koszt spada do jakichś 300 zł, może mniej, ale jest to praktycznie najbardziej optymalny wybór. Budżetowe kable to mniej więcej 40-60zł, np. Prolink Futura.

• 2 months later...

W końcu mogłem chociaż częściowo przetestować zestawy, na które byłem zdecydowany (a dokładniej jeden zestaw). Postanowiłem zapisać tutaj swoje przemyślenia. Jestem świeżo po teście Senków HD 600 i Aune T1, ale nie tylko. Kiedy w piątek poszedłem do sklepu okazało się, że nie ma na stanie Aune X1S, więc wypożyczyłem właśnie HD 600 wraz z T1. Pozwolono mi przetestować ten zestaw w domu. Miałem lekkie problemy po podłączeniu Aune T1 do komputera, ale sterowniki załatwiły sprawę. Zająłem się testem HD 600 i porównałem je z moimi Ultrasone HFI 780 w różnych konfiguracjach.

Realtek HD Audio -> dźwięk "zwyczajny", nic specjalnego, mało emocji i w jednej, i w drugiej parze słuchawek, ale czuć różnicę w brzmieniu

Audiotrak Prodigy HD2 Advanced DE z 2x OPA2604 i 1x AD8022 -> jest o wiele lepiej - żywej i muzykalniej, słuchawki nabrały "charakteru", Senki brzmiały miękko, a Ultrasone HFI 780 ostro

Aune T1 USB -> HD 600 zrobiły się aż trochę za "duszne", jakby na scenie wszystko się ściskało, góra za ciemna, a basy zbyt "zaokrąglone" (częściowo było też ich po prostu za dużo), HFI 780 myślę, że dobrze zgrywały się z T1, chociaż dla mnie wciąż były za ostre i można powiedzieć, że za agresywne

Aune T1 LINE + Audiotrak -> tutaj HD 600 grały prawie tak jak na Audiotraku, chociaż nie całkiem, podobnie ma się sprawa z HFI 780 - całkiem dobrze się zgrywały, chociaż  wciąż dla mnie były zbyt agresywne i szorstkie

Najbardziej spodobało mi się połączenie HD 600 z Audiotrakiem. Aune T1, moim zdaniem, gorzej zgrywało z Senkami, nawet na LINE. Potem doszedłem do wniosku, że Aune T1 podkreśla cechy, które już mają HD 600, a nie uzupełnia się z nimi, bo jest to wzmacniacz lampowy. Dlatego też ta synergia nie jest dla mnie odpowiednia. Audiotrak musi więc posiadać wzmacniacz tranzystorowy, który razem, z DACiem w tej karcie nie podkreśla cech "wrodzonych" Senków HD 600, lecz uzupełnia je tam, gdzie trzeba. Czy jest to wzmacniacz tranzystorowy? Teraz wiem już czego szukam.

W najbliższy piątek będę testował dwa zestawy zbliżone do siebie cenowo i myślę, że oba mogą mi się spodobać. HD 600 z Aune X1S kontra AKG Q701 z Aune T1. W obydwu zestawach słuchawki uzupełniane są przez źródła. Moim zdaniem będzie to starcie: RELAKS vs DETALICZNOŚĆ. Jestem bardzo ciekawy, który zestaw trafi w moje upodobania, chociaż stawiałbym raczej na pierwszy zestaw.

Opisałem właśnie moje subiektywne odczucia, dotyczące HD 600 i HFI 780 w różnych konfiguracjach. Mi osobiście do gustu bardziej przypadły HD 600, bo były bardziej "przyjazne" w odbiorze, natomiast HFI 780 były zbyt agresywne. Kiedy już wybiorę ostatecznie mój sprzęt stacjonarny, to może skuszę się też na zrecenzowanie go :).

Czy są jeszcze jakieś zestawy - słuchawki + DAC/AMP, w zbliżonej cenie, które powinienem sprawdzić? Jestem ograniczony do tego, co jest aktualnie dostępne z sklepie audiomagic, bo tam będę robił ostateczny test.

Edited by Pivlo

3 hours ago, Pivlo said:

Opisałem właśnie moje subiektywne odczucia, dotyczące HD 600 i HFI 780 w różnych konfiguracjach. Mi osobiście do gustu bardziej przypadły HD 600, bo były bardziej "przyjazne" w odbiorze, natomiast HFI 780 były zbyt agresywne. Kiedy już wybiorę ostatecznie mój sprzęt stacjonarny, to może skuszę się też na zrecenzowanie go :).

Czy są jeszcze jakieś zestawy - słuchawki + DAC/AMP, w zbliżonej cenie, które powinienem sprawdzić? Jestem ograniczony do tego, co jest aktualnie dostępne z sklepie audiomagic, bo tam będę robił ostateczny test.

Gwoli ścisłości aune t1 to hybryda z lampową sekcją dac. Ale mniejsza o szczegóły , nam i tak zawsze chodzi o brzmienie:).

Mam podobne odczucia odnośnie połączenia z hd600 w oparciu o lampę z zestawu 6922NH. Brzmi to mdło, ciasno, spada rozdzielczość(jeśli mamy porównanie), niestety aune t1 akurat nie posiada synergii z hd600.

Sytuacja poprawia się na lampie amperex ecc88 bugle boy, którą przypadkowo posiadam, ale to też nie jest szczyt możliwości tych sennheiserów.  A przynajmniej brzmienia tej klasy jaką pokazują na aune s16, większa scena, rozdzielczość, choć tracą nieco ten posmak "analogowości" jaki posiadają na aune T1.

Do aune T1 sensownym rozwiązaniem są dt 990 600ohm, dt 990 pro,  co słyszałem osobiście. Pierwsze wrażenie jest  naprawdę magiczne. Co zresztą jest opisane na blogu Audiofanatyka.

Wprawdzie nie słyszałem hd600 z aunex1s, ale teoretycznie powinno to być dobre połączenie.

Spróbuj też aune x1s z akg q701, jest zachwalane w niektórych kręgach. Jeśli chodzi o połączenie q701 z aune T1 to na lampie stockowej nie przypadło mi do gustu, generuje to męczącą dla mnie jasność na średnicy i górze. Technicznie nie jest źle , ale na dłuższą metę nie daje rady. Ciekawe ja Ty to ocenisz. Sytuacja poprawia się na lampie ecc88 i jest już słuchalnie dla mnie, ale tego połączenia prawdopodobnie nie będziesz w stanie sprawdzić.

Jestem już po piątkowych testach. Posłuchałem i wybrałem "ostateczny" zestaw. Testowałem HD 600 jeszcze raz na Aune T1 oraz na X1S. Odrzuciłem te zestawy, bo nie przypadły mi do gustu. Pierwsze połączenie brzmiało dla mnie zbyt ciasno i było zaokrąglone, a drugie chude i mało muzykalne co również mi się nie spodobało. W międzyczasie testowałem AKG Q701, HD 650 oraz Final Audio Design Sonorous II. Hd 650 były zbyt ciepłe, a Sonorousy raczej mi nie podeszły ze względu na małą muzykalność lub coś podobnego. Zostałem przy Q701, które na T1 i X1S brzmiały dla mnie równie dobrze. Poprosiłem o wypożyczenie Q701 i T1, bo stwierdziłem, że wzmacniacz tranzystorowy mam już u siebie (Audiotrak), więc nie będzie mi potrzebny X1S. Okazało się, że Audiotrak Prodigy HD2 połączony z Aune T1 i AKG Q701 to zestaw, który najbardziej mi odpowiada ze wszystkiego co już testowałem w tym przedziale cenowym. Czekam już tylko na sprowadzenie nowej T1 i nowych słuchawek do sklepu :). Skoro wzmacniacz i słuchawki mam już wybrane, to zastanawia mnie jeszcze kwestia karty dźwiękowej. Myślałem nad zakupem AiMa SC808 oraz nad wymianą w tym urządzeniu podstawowych wzmacniaczy operacyjnych, jeśli byłaby taka potrzeba.

Czy jest duża różnica jakościowa między Audiotrakiem, a AiMem SC808? Czy AiM nadawałby się do połączenia z T1 i Q701? Co wniósłby do tego połączenia?

Kupując AiMa, musiałbym wymienić płytę główną, bo wszystkie gniazda PCI-E w mojej płycie są zakrywane przez kartę graficzną.

Czy można wpiąć AiMa w ten dłuższy slot PCI-E, do którego wkłada się kartę graficzną?

Druga sprawa to lampa w T1, którą też mogę wymienić.

Jakie lampy polecilibyście do tego zestawu? Czy lepiej najpierw zakupić AiMa SC808 i opampy, czy wymienić lampę w T1?

"Ostateczny" zestaw tak naprawdę nie jest do końca zestawem finalnym i bardzo mi się podoba, że wciąż będę mógł go modyfikować, wymieniając opampy w karcie dźwiękowej i lampę w Aune T1. Ciekawy jestem, jaka kombinacja wszystkich tych elementów najbardziej przypadnie mi do gustu.

Aune T1 posiada również układ DAC (o którego specyfice grania nie posiadam wiedzy), czy testował Pan słuchawki z jego udziałem? Zazwyczaj integry do pewnego pułapu rozwiązują sprawę tak, by nie trzeba było kupować kolejnych urządzeń. Doinwestowany w lepsze kostki AIM wydaje mi się stanowi alternatywne rozwiązanie ponieważ w cenie obu tych urządzeń (AIM + AUNE T1 + OPA) myślę, że dałoby się kupić sprzęt znajdujący się już szczebelek wyżej.

Osobiście posiadam wspomnianego przez Pana AIMa SC808 doinwestowanego dość mocno bo w Bursony SSV5 na kanałach oraz MUSESa 8820 na buforze oraz słuchawki AKG K702, (bez odblokowanych bass portów) kombo to polecone mi zostało przez Pana Jakuba i rzeczywiście sprawdza się doskonale. Dźwięk, który uzyskuje z w/w połączenia w mojej opinii można opisać jako jasno-ciepły nie osiągając skrajności tych cech. Pod względem technicznym dźwięk stoi na wysokim poziomie lecz jak wspomniałem jest on nieco ocieplony (prawdopodobnie to robota MUSESa). Sumą tych cech jest dźwięk bardzo precyzyjny lecz przyjemny w odbiorze, czego brak często zarzuca się K702 (Q701 od K702 są troszkę bardziej przyjemne w odbiorze).

Ponadto proszę mieć na uwadze, że te słuchawki mają możliwości lekkiej korekcji pod własne preferencje odsłuchowe poprzez dokonanie prostych, odwracalnych modyfikacji (np. zmiana krążków pod nausznicami, bass-port mod).

• Upvote 1