Jump to content
balzi78

Słabo izolujące słuchawki pod DF Red, do 1300 zł

Recommended Posts

K240 to słuchawki-świnie. Potrafią odrzucić jako nic ciekawego, a potem przez tydzień nie schodzić z głowy jako daily driver. W K240 Studio podejrzewam, że jest dokładnie tak samo jak w innych wariantach na DKK32/55, czyli rewizje Made in Austria grają lepiej niż Made in China. Słuchawki powinny zagrać najlepiej w konfiguracji:

• pady skóropodobne najnowszej generacji
  • wkładki akustyczne z lepiej przepuszczającej powietrze gąbki (np. od HD600)

Otwiera się góra, redukuje pogłosowość i wrażenie kocyka. Nadal są to słuchawki ciepłe, ale przyjemne w odbiorze i po 15-20 minutach robią się bardzo naturalne. 

• Like 1

No własnie mam z K240 problem. To był mój pierwszy zakup zainspirowany lekturą bloga i chociaż nigdy nie spowodowały u mnie porządnego opadu kapci, o tyle jakoś nie potrafię pogodzić się z myślą o ich sprzedaży. Mają w sobie coś, co każe od czasu do czasu do nich wracać, choć "na papierze" niby nie prezentują mojego grania, ale w niektórych muzycznych klimatach sprawdzają się wybornie.
Korzystam ze skórkowych padów fabrycznych, swego czasu dokupiłem welury, które jednak kompletnie je kastrują.
Więc pewnie je sobie zostawię, bo za cenę, którą mogę za nie dostać, żal się rozstawać :)

Welury to trudny temat, bo wymagają porządnego wygniecenia na głowie. Po prostu trzeba im wbijać kolejne godziny, aż ich objętość będzie na tyle pomniejszona, że ucho nie będzie w podobnej pozycji co przy skórkach. Choć wciąż będą trochę za skórkami w temacie jakości dźwięku, to w lecie odwdzięczają się z nawiązką. Welury od nowości potrafią zrobić z nich V-kę, ale mocno zużyte potrafią trzymać podobne właściwości akustyczne, co skórki i być wręcz ciepławe. Niemniej K240 były od samego początku projektowane właśnie pod ten rodzaj padów. Skórki 5-tej generacji, czyli te najnowsze, powinny wyglądać tak:

nauszniki-do-akg-k240-k241-k242-k271-sko

Starsza generacja (IV) ma gęstszy szew rantu. Jeszcze starsza (III) nie ma go wcale. Sam osobiście posiadam obecnie dwa modele:

• K240 MKII Made in Austria kupione osobiście w 2009 roku,
  • K242 HD Made in Austria sprowadzone w zeszłym roku z Niemiec.

akg_k242hd_11m.jpg

Jedne jak widać są na skórkach, drugie na welurach, ale w razie czego na K240 MKII również potrafię temat męczyć z welurami. Niemniej żonglować przy dwóch parach w zasadzie nie muszę. HD grają neutralniej i z mocniej/dalej ciągniętym sopranem, MKII bardziej na muzykalność i wokal. 

Podpowiem, że w każdym przypadku kluczowe jest położenie ucha w odpowiedniej odległości od przetwornika i generalnie im bliżej tym lepiej. Może Pan spróbować docisnąć trochę słuchawki do głowy, aby się o tym przekonać. Jeśli będą grały lepiej, to każda z par padów sama się ułoży do częstego używania. Drugim kluczowym elementem są wkładki. To element ustalający wygodę, bo ucho częściowo się na nim opiera, ale im rzadsze, tym mniej misiowaty dźwięk. W Studio zawsze będzie fabrycznie słyszalny pewien przydźwięk na średnicy i o kapkę cieplejsza góra, więc najwięcej można tam zyskać w taki właśnie sposób. Warto pobawić się akustyką. Słuchawki w efekcie będą mimo wszystko świetnie potrafiły zresetować ośrodek słuchu, w ciągu dnia pozwalać na normalny odsłuch, nie wybrzydzać realizacjami, a także oferować wysoką ergonomię i niskie koszty eksploatacji. Znacznie łatwiej je naprawić i łatwiej o części niż przy innych modelach AKG. To też powód czemu je posiadam po dziś dzień. 

• Thanks 1

Panie Jakubie, ogromne dzięki za powyższe. Właśnie "dowyjaśnienia" kwestii padów ze zdjęciami zabrakło mi w oryginalnej recenzji, super. 👍

Inna sprawa, że latem nie było tragicznie w skórkach, być może przez dość lekki docisk, albo brak kontaktu padów z małżowiną w kilku miejscach. 

Pobawię się wkładkami i podzielę wnioskami, jeżeli do jakichś sensownych dojdę. 

Kombinacji padów jest więcej jeśli ma się dostęp do starszych konstrukcji. O padach będę rozwodził się trochę w recenzji K242 HD.